Üst Göz Kapağı Estetiği Nedir ?

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağında sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve dokunun gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi bir uygulamadır.

İlerleyen yaş ile birlikte ciltte sarkmalar meydana gelmektedir.  Bunda yer çekimide önemli bir faktördür. Göz kapaklarında torbalanma, bollaşma, renk değişikliği, gevşeme ve kırışıklık gibi durumlar ortaya çıkar. Doğal olarak yaşanan bu sürece güneş ışınları, hava kirliliği, düzensiz uyku, sigara ve alkolde eklenince, cildin yıpranma sürecini hızlandırır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir ?

Cildin sahip olduğu elastik yapı, yaşlandıkça kademeli olarak azalmaktadır. Zamanla ortaya çıkan elastikiyet kaybı, ilk olarak göz kapaklarında toplanır. Yaşlanmanın ilk belirtileri bu yüzden önce göz kapaklarında ortaya çıkar. Bunun neticesinde üst göz kapağında ortaya çıkan yaşlılığa bağlı değişimler yüzde yorgun ve donuk bir ifadeye neden olur. Bu da kişinin olduğundan daha yaşlı gözükmesine sebebiyet vererek  mutsuzluğa neden olur.

Üst göz kapağında görülen yaşlanma belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Renk değişimi
  • Üst göz kapağı düşüklüğü
  • Kırışıklık ve sarkmalar
  • Kaz ayağı çizgileri
  • Yorgun ve donuk bir yüz ifadesi
  • Göz kapağı üzerinde cilt yığılması

Şeklinde sıralanabilir.

Üst göz kapağında ortaya çıkan deri bollaşması göz kapağı düşüklüğüne neden olmakla kalmazken, bazen bu seviye görmeyi engelleyecek kadar fazla olabilmektedir. Yaşanan böyle bir durumda göz fonksiyonunu doğrudan etkilediğinden tedavi edilmesi şarttır. Kaşlarda ve alındaki düşüklükte eklenince estetik olarak daha kötü bir görüntü söz konusu olmaktadır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır ?

Ortalama olarak göz kapağı estetiği 35 yaş üstü bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bunun başlıca sebebi üst göz kapağının yaşlanma belirtileri sıklıkla bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Ancak medikal olarak ihtiyaç duyulması durumunda her yaşta yaptırılması mümkündür. Yapılacak olan operasyonla yaşlanma durdurulmaz. Etkisi ortalama olarak 5 ila 10 yıl sürmektedir. Ameliyat sonrası surat ifadesindeki yorgun ve donuk görüntü yerini canlı ve dingin bir görüntüye bırakır.Yer çekimi maruziyeti devam ettiği için kişinin elastikiyet yapısına bağlı olarak tekrar edebilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli ?
Operasyon esnasında meydana gelecek kanama eğilimini arttırma riski olan aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların, operasyon tarihinden en az 7 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Operasyon yarasının iyileşme süresini uzattığından sigara kullanımına da 1 ila 2 hafta önce son verilmelidir. Bununla beraber bitkisel takviye ürünleri de yine kan sulandırıcı etki gösterebileceğinden bu süreçte alınmamalıdır.

Elif Seda Keskin

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır ?

Üst göz kapağı estetiği, göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılarak uygulanır. Bu operasyonla beraber temporal lifting , kaş kaldırma ve gerekliyse kantoplasti estetiği uygulandığında kozmetik sonuçlar çok daha iyi bir seviyeye ulaşmaktadır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Sonrası ve Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 

Üst göz kapağı estetiği sonrası ortalama olarak 1 hafta 10 gün kadar geçici morluk ve ödemlerimiz olabilir, ama 1 hafta 10 gün sonra genel itibari ile çoğu hastamızda bu ödem ve morluklar geriler. Bazen özellikle ilk 1 haftada , düzenli buz uygulayan hastalarımızda bazen bu ödem ve morlukları bile görmemekteyiz. Ama çok uzamış ödem morluğu olan hastalarda bile bu süreç 2 haftayı geçmemektedir.

Dikişler genellikle eriyen dikişler olduğu için herhangi bir dikiş alım süresi olmaz kendiliğinden düşerler.

Basit bir antibiyotikli göz kremiyle açık pansuman yapılır. Yani günde 1 veya 2 kere kişiye göre değişmek üzere bu krem iz kısmının üzerine uygulanır.

Hasta görüldükten sonra 2. ya da 3. hafta yara izinin tamamen kapanmasına göre iz kremlerine başlanır ve 1 ila 2 ay kadar da iz kremlerine devam edilir.

Kişi , genellikle üst göz kapağı estetiği lokal anestezi altında yapıldığı için aynı gün günlük hayatına devam edebilir. Sadece görüntüsel olarak morluk veya şişlik olan hastalar 1 hafta kadar belki toplum içerisine görüntüsel anlamda çıkmak istemeyebilir. Bunun haricinde fiziki olarak günlük hayatımıza engel olacak hiçbir durum söz konusu değildir.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Best dating sites

Many local newspapers had online personals in the mid 1990s but were bought out by these big dating sites. From some of the comments it

Read More »

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »