Bişektomi (Yanak Estetiği) : Nedir? Nasıl Uygulanır? 2023 Rehberi

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Bişektomi estetik cerrahinin en yüz güldürücü, kalıcı ve pratik uygulamalarından biridir. Yüzü gerçekten küçük bir dokunuşla çok güzelleştirebilen ufak bir müdahaledir. Eskiden sadece Hollywood yıldızlarında gördüğümüz ancak pek de aşina olmadığımız bişektomi operasyonu artık Türkiye de neredeyse tüm starların yaptırdığı, toplumun da çoğunun farkında olduğu pratik bir uygulamadır. Oldukça pratik , kısa süreli ve ağrısız bir müdahale olmasına rağmen , uzun vadede çok iyi ve çarpıcı sonuçlar elde edilen yüz güldürücü fark yaratan bir uygulamadır.

Bişektomi (Bichectomy), Hollywood Estetiği Nedir?

Bişektomi nedir ve nasıl uygulanır soruları son yıllarda çokça sorulmaya başlamıştır. Bişektomi yanak içerisinden yaklaşık 1 cm’e yakın küçük bir kesiyle yanak yağlarının alınmasıdır. Bichat yağ dokusu adı verilen bu dokunun yanaktan uzaklaştırılmasıyla yanakta hafif çöküntü oluşturulur. Böylece jawline (çene hattı) ve malar (elmacık) kemikler birbirinden ayrılmış olur.

Jawline hattı ve elmacık kemiklerinde belirginleşme, sınırların daha keskin ve dolgun hale gelmesi, yüz hatlarını daha tanımlı hale getirir. Bu da erkeklerde arzu edilen keskin hatları yakalarken ; bayanlarda yine arzu edilen ters v hattını oluşturur. Daha zayıf ve definasyonu kuvvetli bir yüz elde etmek amaçlı yapılan uygulamalardan başta gelenlerdendir.

Bişektomi (yanak ve yüz inceltme) kimler için uygundur?

Bişektomi kimler için uygundur veya kimler bu operasyonu geçirebilir merak edenler için detaylı bilgi vereceğiz. Bişektomi temelde zararsız bir operasyon olduğu için aslında 18 yaşını doldurmuş herkes tarafından tercih edilebilir. Kişilerin yüz gelişimini tamamlamış olması operasyon için yeterlidir.  V shape bir yüz şekline ve daha belirgin çene hatları ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olmak isteyen kişiler için tercih edilebilir. Her estetik operasyonda olduğu gibi hamileler ve emziren kişilerin bu tip operasyonları geçirmesi önerilmez. Ayrıca yapılan muayenede hastanın bu operasyonu geçirmek için sağlık durumu uygun değilse de yine işlem uygulanmaz. 

Bişektomi ameliyatı nasıl yapılır?
Bişektomi ameliyatı nasıl yapılır bilmeyenler genellikle operasyon korkutucu geldiği için uzak durabilir. Ancak sanılanın aksine aslında operasyon çok kolay ve birçok estetik operasyona karşın daha az risklidir. Ameliyat yapılırken;

*Öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanarak işleme başlanır.
*Ağız içerisinden küçük bir kesi açılır.
*İçeride hiçbir yer kesilmeden sadece diseksiyon ile bichat yağ padine ulaşılır.
*Bichat a ulaşıldığında genellikle yağ dokunun fazlası kendini dışarı atar.
*Kişinin beklentisine göre bichatın hepsi alınabilirken sadece fazlası da çıkarılabilir. Bu şekilde tahmini yüz şekli de ön görülebilir.
*İşlem tamamlandıktan sonra açılan kesiye uygun dikiş atılır ve operasyon bitirilir.

Bişektomi Ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Bişektomi ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle rahat geçer. Öncelikle ağız içerisine kendiliğinden eriyen dikişler konulur. Bu sebeple dikiş aldırma gibi bir sorun olmaz. Müdahale sonrası eğer lokal anestezi tercih edildiyse hemen günlük hayata dönülebilir. 3 gün kadar sıvı ve püre ağırlıklı beslenme önerilir. Bunun dışında oluşabilecek ödem için soğuk kompres uygulanır. Bu süreçte sadece bölgenin enfeksiyon kapmaması için özen göstermeniz gerekir. 

Bişektomi ameliyatı öncesi nelere dikkat edilir?

Bişektomi ameliyatı öncesi dikkat edeceğiniz bazı hususlar sayesinde hem operasyon hem de iyileşme süreci çok daha iyi geçer. Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler;

 • Her müdahale gibi bişektomi öncesinde de kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa mutlaka hekim kontrolünde bırakılması önerilir. 
 • Ayrıca gıda takviyeleri ve bitki çaylarına da 3 gün öncesinde ara verilmelidir. 
 • Müdahaleye eğer lokal anesteziyle yapılacaksa tok karnına, genel anesteziyle yapılacaksa aç karnına gelinmesi önerilir.
 • Operasyon sonrası daha hızlı iyileşmek için işlemden bir hafta öncesinde alkol tüketimini bırakmanız gerekir. 
 • Aynı şekilde işlemden önce ve sonra 1 er hafta olmak üzere sigara kullanımı da ara verilmesi iyileşmeyi hızlandırır. 
 • Sağlık sorunlarınız sebebiyle düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa mutlaka bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir. 
 • Kronik bir rahatsızlığınız varsa yine bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. 

Bişektomi ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Bişektomi ameliyatı sonrası da aynı şekilde dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan bahsedilebilir. Hem operasyon öncesinde hem de sonrasında bazı önemli noktalara dikkat edilmesi neticesinde çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu yüzden bişektomi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Operasyon sonrasında kısa süreli buz uygulaması önerilir. 
 • Anestezi çeşidine göre 2-4 saat sonra yeme içmeye başlanabilir. Ancak 2-3 gün katı yemek yenilmemesi önerilir. 
 • Genellikle 3 gün süreyle sıvı ve püre kıvamı yiyecekler önerilir. 
 • Lokal anestezi ile müdahale yapıldı ise günlük hayata hemen dönülebilir. Eğer genel anestezi tercih edildiyse 4-6 saat sonra taburculuk planlanabilir. 
 • Nadiren müdahale sonrası ödem görülebilir. 5 gün ila 1 hafta içerisinde buz uygulaması ile ödem geriler.
 • Yara iyileşme süreci boyunca alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. 
 • İşlem sonrası bölgenin enfeksiyon durumu yaşanmaması için ağız temizliği konusuna dikkat edilmesi gerekir. 
 • Operasyon bölgesinde oluşan şişlikler ve morluklar için soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. 
 • Operasyon sonrasında doktorunuz ağrılar için sizlere uygun ağrı kesici ve antibiyotik verecektir. 

Bişektominin avantajları nelerdir?

Bişektominin avantajları oldukça fazladır ve zaten bu yüzden son yıllarda çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Müdahalenin son derece kısa sürede yapılabilmesi, lokal anestezi ile uygulanabilmesi, kısa süre içinde belirgin sonuçlar elde edilebilmesi, müdahale sonrası iyileşme sürecinin son derece kısa olması bişektominin kişiye sağladığı avantajlardandır. Ayrıca bichat yağ dokusu alınan hastalarda orta yüzde sarkma daha geç oluşurken, ilerleyen yaşlarda çene kontürünü bozan buldog görüntüsü olarak da adlandırılan yaşlanma belirtilerinin de proflaktik olarak önüne geçilmiş olur.

Operasyonun en önemli avantajı ayrıca lokal anestezi uygulandığı için cerrahi müdahaleden korkan kişiler için de konforlu olmasıdır. Ayrıca yüz yapısı yuvarlak ve tombul olan kişilerin çok kolay bir biçimde ince yüz yapısına sahip olması bişektomi estetiği ile mümkün olur. Operasyonun bir diğer önemli avantajı, yanak içindeki yağ dokusu alındığı için kilo alsanız bile tekrar yüzünüzün eski haline dönmeyecek olmasıdır. 

Bişektomi yanak estetiği ameliyatı sonuçları ve başarı oranı?

Bişektomi yaptıranlar genel olarak yapılan işlemden son derece memnun kalmaktadır. Yani incelendiğinde işlemin sonuçları yüz güldürücüdür ve genel memnuniyet seviyesi oldukça yüksektir. Yüz şekli 3. haftada oturmaya başlarken 6. ay ile 1. yıl arasında tam olarak belirginleşir. Sonrasında da yüze yapılan müdahale kalıcı olarak iyi görünür. 

Yanak estetiği ameliyatının dezavantajları nelerdir?

Bişektomi dezavantajları her estetik operasyonunda olduğu gibidir. Bişektomi kısa süreli ve pratik bir operasyondur. Ancak her invaziv girişim gibi bişektominin de riskleri bulunmaktadır. Parotis bezi yaralanması ya da buccal sinir hasarı bunlardan bazılarıdır. Bu yüzden bişektomi operasyonu olmaya karar verdiyseniz müdahalenizi yapacak kişinin deneyimli bir cerrah olduğundan emin olmalısınız. Dezavantajlarının yanı sıra operasyon sonrası bazı komplikasyonlar olabilir. Bu komplikasyonlar;

 • Enfeksiyon
 • Aşırı kanama
 • Hematom 
 • Deri altı su toplaması 
 • Anesteziye karşı vücudun tepki vermesi
 • Kişinin ağız açıklığının kısıtlanması 
 • Tükürük bezlerinde hasar
 • Fasiyal sinir hasarı 

Yukarıda belirttiğimiz komplikasyon riskini azaltmak için uzman bir estetik ve plastik cerrahı ile çalışmanız önemlidir. 

Hollywood yanağı estetiği, bişektomi ameliyatıyla mı yapılabilmektedir?

Hollywood yanağı estetiği, yani ince v şeklinde yüz, ince yanaklar, bişektomi operasyonu ile yapılmaktadır. Dünyanın en popüler yüz biçimlerinden biri olan Hollywood yanağı, son yıllarda birçok ünlü ismin tercihidir. Yüz formunun daha güzel görünmesini ve çok daha iyi olmasını sağlar. 

Yanak estetiğinde başka işlem yapılabilir mi?

Yanak estetiği denildiğinde akla ilk olarak bişektomi gelse de farklı yöntemler de vardır. Yanak estetiğinde bişektominin sağladığı şekillenmeyi sağlamak için aynı seansta masseter kasına işlem, jawline dolgusu ve malar dolgu da yapılabilir. Ancak bunlar bişektomi operasyonunun her ne kadar alternatifi olsa da geçici çözümlerdir. Bişektomi kalıcı çözümler sunduğu için daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Üstelik zor bir işlem de değildir. 

Ayrıca bişektomi kadar net sonuçlar vermezler. Bu uygulamalar bişektomiye alternatif olarak değil de bişektomi sonrası destek olarak yüz şekillendirmede kullanılabilir. Ayrıca günümüzde yine alternatif olarak çeşitli makina uygulamaları çıkmış ancak hiçbirisi bişektomi sonucuyla yarışamamıştır.

Yanak bölgesinden çıkarılacak yağ miktarı nasıl belirlenir?

Bişektomide ne kadar yağ alınacağı konusu önemli bir detaydır. Yanak bölgesindeki yağın tamamı çıkarılabilir ya da sadece fazlası alınabilir. Eğer çok belirgin bir yanak hattı isteniyorsa tüm bichat alınırken, yüzde sadece hafif incelme arzulanıyorsa bir kısmı çıkarılır. Bu noktada kişinin yüz yapısı da önemlidir. Eğer bişektomi sırasında bölgeden fazla yağ alınırsa yanak bölgesi fazla çöküntülü ve kötü görünebilir. 

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Bişektomi ameliyatı riskler ve yan etkiler nelerdir?

Bişektomi ameliyatı , yan etkileri nadiren ortaya çıkan bir operasyondur. Ameliyat sonrası nadiren ödem, morarma görülebilir. Bunlar genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden tamamen ortadan kaybolur. Doktorunuzun tavsiyelerine uyup, doğru şekilde süreci yönetirseniz kısa sürede bu yan etkiler de gidecektir. 

Ayrıca enfeksiyon yine çok nadir de olsa karşılaşılabilecek risklerdendir. Genellikle operasyon öncesi ve sonrası gargara uygulamaları ve gerekliyse antibiyotik kullanımıyla bu risk ekarte edilir. Bişektomi genel olarak riskli veya büyük komplikasyonların yaşandığı bir estetik müdahale değildir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla işlemi yaptırabilir ve daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Buccal Fat Pad uygulaması nedir?

Buccal fad pad uygulaması, buccal fad removal, Hollywood yanağı estetiği, yanak inceltme estetiği, bişektomi için kullanılan diğer terimlerdir. Yani temelde bişektomi ile aynı şeyi ifade eder. Ancak bazı yerlerde karşınıza bu ifadelerle de çıkabilir. 

Yanak inceltme ve yağ alma için ameliyatsız doğal bir yöntem var mı?

Ameliyatsız yanak inceltme için çeşitli makine ve mezoterapi yöntemleri uygulanmaktadır ancak hiçbiri bişektomi operasyonu gibi kalıcı ve net çözümler sunmaz. Genelde operasyon için engeli olan kişilere alternatif bir uygulama olarak sunulabilir. Ancak bu yöntemler tercih edildiğinde tekrar edilmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Eğer sağlık durumunuz operasyonu gerçekleştirmeye engel değilse öncelikli tercihiniz bişektomi olmalıdır. 

Holywood yanak estetiği kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Yanak inceltme estetiği 18 yaşından itibaren yapılabilir. Daha önceki dönemlerde yüzün yapısı tam oalrak oturmayacağı için yapılması sağlıklı değildir.  

Bişektominin zararları var mı? Bişektomi sonrası yüzüm sarkar mı?

Düşünülenin aksine bişektomi sonrası yüzde ani sarkma veya kırışıklıklar oluşmaz. Çünkü kişinin kas yapısı aynı şekilde dururken, sadece yanak bölgesindeki yağ kütleleri alınır. Ayrıca kişinin kemikli yapısı da aynı şekilde kalır. Bichat yağ dokusu cildin altında derin plandadır. Bu yüzden yüze ve cilde, bichat ın alınmasının bir zararı dokunmaz. Yüzde sarkmaya sebep olmadığı gibi zaman zaman orta yüz germe de yüz germeye yardımcı yöntem olarak kullanılır. Yani sarkma yapmak yerine germe tedavisinde kullanılan basamaklardan biri bişektomi olabilir. 

Ameliyatla alınan yağlar başka bir bölgeye enjekte edilebilir mi?

Uygun işlemlerden geçirildikten sonra enjekte edilebilir. Ancak ağız içi ile kontaminasyon söz konusu olduğu için enfeksiyon riskine karşı dikkatli olunmalı, enjeksiyon son derece dikkatli ve az volümlerde yapılmalıdır. Hasta bu konuda detaylı bilgilendirilmelidir. Yağ enjeksiyonu farklı bölgelere yapılabilen bir işlem olduğu için yanak bölgesinden alınan yağlar da uygun biçimde farklı bölgelere transfer edilebilir. Yine de enfeksiyon riskinden ötürü çok sık önerilmez. 

Bişektomi sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Bişektomi sonrası ödem şişlik genellikle minimaldir. Ortalama olarak kendiliğinden 1 hafta içerisinde geriler. Müdahale sonrası ilk saatlerde uygulanan buz süresi, operasyon süresinin kısa tutulması ayrıca kişinin beslenme alışkanlıklarına göre ödem oluşumu minimum seviyeye indirilir. Yani kısacası bu süreçte ödem oluşumu biraz da sizlere bağlıdır. 

Yanak inceltme estetiğinde anestezi işlemi uygulanır mı?

Bişektomi işlemi kısa süreli bir operasyon olduğu için lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Yani sadece işlem bölgesi uyuşturularak hastanın konforlu bir şekilde acı hissetmeden müdahaleyi atlatması sağlanabilir. Ancak panik atak gibi ek sorunu olan hastalarda kişinin tamamen uyutulması gereken durumlarda genel anestezi de seçenek olarak sunulabilir.

Yanak estetiği ameliyatı sırasında ağrı olur mu?

Bişektomi ameliyatı acır mı veya operasyon sırasında ağrı olur mu merak edenler için ağrı hissi oluşmaz. Ameliyat esnasında lokal anestezide tercih edilse, genel anestezi de tercih edilse, bölge tamamen uyuşturulacağı için herhangi bir ağrı duyulmaz.

Bişektomi ameliyatı ne kadar sürer?

Bişektomi ameliyat süresi genel olarak ortalama 15 ila 30 dakika arası sürer. Lokal anestezinin uygulanması ve etkisini göstermesi de eklendiğinde ortalama 1 saat işleme vakit ayırmanız yeterli olacaktır.

Bişektomi Ameliyatı Fiyatları 

Bişektomi fiyatları kullanılacak anestezi yöntemine göre değişir. Lokal veya genel anestezi yöntemi kullanılması danışanın tercihine göre şekillendirilir. Bunun dışında ek olarak herhangi bir yanak inceltme işlemi yapılacak ise fiyat ona göre değişecektir. İşlemin nasıl yapılacağı ve bişektomi ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak istediğinizde bizlerle iletişime geçebilir ve kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Doktorumuz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra sizlere detaylı bilgi verecektir. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Yanak inceltme estetiği sonrası direk eve gidebilir miyim hastanede yatar mıyım?

Eğer işlemde lokal anestezi yöntemi tercih edildiyse hasta 15 – 30 dakika gözlem altında tutulduktan sonra direk eve giderek günlük hayatına devam edebilir. Ancak işlem genel anestezi ile yapıldıysa bu süre 4 -6 saat uzatılır.

Yanaktan yağın alımı ile bişektomi aynı mıdır?

Yanaktan yağ alımı hem liposuction ile hem de bişektomi ile sağlanabilir. Bişektomi, yüz liposuctionına göre çok daha pratik ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Nadir vakalarda her ikisini kombine etmek gerekebilir.

Yanaktan yağ alma sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bişektomi sonrası 3 günlük diyete dikkat edilmesi gerekir. Daha sıvı yumuşak besinler tercih edilmesi önerilir. İlk gün buz uygulaması tavsiye edilir. Yine ilk hafta çok şiddetli ıkınma hapşırma ve öksürükten kaçınılması önerilir.

Erkeklere yanak yağı aldırma işlemi yapılabilir mi?

Erkekler de yanak yağı aldırarak daha keskin bir çene hattına sahip olabilirler. Birçok erkekte keskin çene hattı daha çekici bir yüz olarak tanımlanır.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir