Labioplasti: Nedir? Nasıl Yapılır? Ameliyat Süreci ve Sonrası

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Labioplasti terim olarak genital bölgedeki iç ve dış dudakların estetiğine verilen addır. Genellikle iç dudakların sarkması aynı zamanda dış dudakları dolgun bayanlarda kaybetmesi birçok şikayete yol açar. Labiyoplasti operasyonları bu şikayetleri ortadan kaldıran son derece pratik ve iyileşme süreci hızlı müdahalelerdir.

İç dudak nerededir?

İç dudak vulva adı verilen bölgenin devamlılığında bulunan büyük dudaklarla örtülü , küçük dudaklardır.Bu küçük dudaklar labium minor olarak adlandırılır.Normal estetik görünüşte büyük dudaklar ile örtülüdürler.

Labioplasti nedir?

Labiyoplasti terimi iki adet labium olduğu için her ikisinin estetiğini tanımlamak içinde kullanılabilir.

Labium major yani büyük dudak zaman içerisinde silikleşir ve dolgunluğunu kaybeder.Bu dolgunluğu tekrar sağlamak için çeşitli dolgu malzemeleri yada enjeksiyonları kullanılabilir.Aynı zamanda bazen de büyük dudaklar veya vulvada aşırı dolgunluk olabilir.Bu şikayetlerde liposuction yöntemleri ile çözülebilir.

Bir diğer labiyoplasti terimi ise küçük dudakların estetik müdahalesini ifade eder.Labium minor olarakta adlandırılan küçük dudaklar bazen yaşla beraber bazende genetik olarak doğuştan , normalden büyük olabilir.Küçük dudakların aşıp sarkması ve belirgin görünür hale gelmesi durumunda labiyoplasti operasyonu ile küçültme yapılabilir.

İç Dudak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?
Operasyon 18 yaşını doldurmuş iç dudaklardan görüntüsel yada fiziksel olarak rahatsızlık duyan kişilere yapılabilir.

Dış dudaklar nerededir?

Dış dudaklar genital bölgeye bakıldığında ilk görülen , en dıştaki , iç dudakların üzerini örten kısımlardır.

İç dudak sarkması nedir?

İç dudaklar yani labiumlar zamanla elastikiyet kaybeder ve dış dudaklardan daha görünür hale gelir.Bu da karşıdan bakıldığında aşağı ve dışa doğru sarkık bir görüntü oluşturur.Bazen bu vajina sarkması olarakta adlandırılabilir.Normal şartlarda dış dudakların , iç dudakların üzerini kapatması gerekir.

Labioplasti ameliyatı kimlere, neden yapılır ?

Labiyoplasti operasyonu 18 yaşını doldurmuş , büyük veya küçük dudaklardan fiziksel yada görüntüsel olarak rahatsız olan kişilere yapılır.

Küçük dudakların sarkması görüntüsel olarak rahatsızlık vermesi yanı sıra çeşitli fiziksel sorunlarada yol açabilir.Bunlardan başlıcası

  • sürekli tekrar eden enfeksiyonlar ,
  • sürtünmeye bağlı olarak oluşan tahriş ve ödem
  • sürekli kaşıntı ve rahatsızlık hissi
  • ağrı
  • asimetri
  • bisiklete binme yada ileri sportif aktivitelerde sürtünme etkisiyle oluşan kuruluktur.

Ayrıca giyilen kıyafet , bikini tayt veya daha ilerleyen durumlarda kotlardan dahi labiumların belirgin hale gelmesi yine labium hipertrofisine yani küçük dudakların büyüme ve sarkmasına bağlı sonuçlardandır.

Ayrıca zaman içerisinde elastikiyet kaybı ve yaşa bağlı olarakta dış dudaklarda da sarkma içi boşalma ve buruşma ve normalde olması gerekene göre küçülme olabilir.Bu gibi durumlarda da yağ enjeksiyonu veya dolgu enjeksiyonları ile labiyoplasti yapılarak büyük dudaklar eski dolgun ve gergin zamanlarına döndürülebilir.

İç dudakta neden sarkma olur ?

Iç dudaklarda sarkma sebebi ; ani kilo kayıpları , aşırı zayıf olma yada yaşla beraber elastikiyet kaybı olabilecekken bunların hiçbiri olmadan doğuştanda genetik faktörlü olabilir.Türkiye de genetik faktörler ve doğuştan asimetri yada büyüklük daha ön plandadır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Labiyoplasti operasyonu kısa süreli ve pratik bir uygulamaladır.Ancak yine de her müdahale gibi öncesinde dikkat etmek gereken püf noktalar vardır.Her müdahale gibi öncesinde sürekli bir ilaç kullanımı varsa bunu hekime bildirmek gerekir.Ayrıca özellikle kan sulandırıcı bir ilaç alınıyorsa yine hekim kontrolünde kesmek gerekebilir.Yine her operasyon öncesi gibi bitki çayı tüketimi veya soğan sarımsak ekstreleri gibi kan sulandırıcı özellikteki gıda takviyelerini durdurmak gerekebilir.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Labiyoplasti ameliyatı lokal , genel veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir.Lokal anestezi altında işlem yapılacak bölge uyuşturulur.Genel anestezi de ise kişi tamamen uyutulurken , spinal anestezide aynı sezeryan operasyonları gibi bel altı bölge uyuşturularak işlem gerçekleştirilir.Hangi anestezi yöntemi tercih edilirse edilsin kişi ağrı duymaz.

Ameliyat yöntemleri nelerdir, en iyi teknik hangisi ?

Eğer küçük dudak küçültme ve toparlama ameliyatı yapılacaksa fazla kısım alınır ve flep yöntemleri kullanılarak sarkma toparlanırken dudakta küçültülür.Genelde izin alta saklanması ve koitus esnasında skar sebebiyle rahatsızlık vermemesi sağlanır.

Eski uçtan amputasyon yöntemlerinde skar dokusu üstte kalarak ilişki esnasında rahatsızlık yarattığı görülmesi üzerine ; yeni flep tekniklerine geçilerek bu durum ortadan kaldırılmıştır.

Eğer büyük dudaklara labiyoplasti yapılacaksa öncelikle dolgunluğun yağ enjeksiyonu ile mi yoksa sentetik dolgu malzemeleriyle mi sağlanacağına karar verilir.Eğer sentetik hyalürinik asitler tercih edilecekse bunlar aynı dolgu uygulamaları gibi kanül yardımıyla hazır enjeksiyon yöntemleriyle yapılabilir.

Bu uygulamalar genellikle geçicidir ve tercih edilen dolgu malzemesine göre değişen belli aralıklarla uygulamanın yenilenmesi gerekir.Yağ enjeksiyonuna karar verildiyse hastayla daha önceden kararlaştırılan bölgeden yine enjektör yardımıyla yağ enjeksiyonu ilkelerine uyulacak şekilde yeterli miktarda yağ alınır.

İşlemden geçirilen yağlar dolgu şeklinde hazırlanır.Yine özel kanüller yardımıyla labiumlara uygulanır.Yağ enjeksiyonunun yüzde 40 kalıcılığı mevcuttur.Gerekli görülürse birkaç seans daha üzerine eklemek amaçlı tekrar yapılabilir.Kalıcılığı ve herhangi bir allerjik reaksiyon olmaması sebebiyle yağ enjeksiyonları büyük dudak estetiğinde daha ön planda tercih edilir.

Dolgu uygulamalarıyla büyük dudak dolgunluğu sağlandığı halde sarkıklığın toparlanamadığı nadir vakalar olabilir.Bu gibi durumlarda kesi eklenerek büyük dudaklarında sarkıklığı giderilebilir.

Bazen de vulva da aşırı dolgunluk görülebilir.Bu tip durumlarda işlemlere kısa bir liposuctionda eklenebilir.

Ameliyat ücretleri nasıl belirlenir ?

Labiyoplasti ameliyat ücretleri hangi dudağa işlem yapılacağına ve hangi işlemin tercih edileceğine bağlı olarak belirlenir.

Ameliyatın riskleri nelerdir ?

Labiyoplasti ameliyatları oldukça pratik ve kısa süreli olduğu halde yinede her operasyon gibi çeşitli riskleri barındırır.

Kanama , ödem , enfeksiyon , kuruluk labiyoplasti sonrası görülebilecek risklerdendir.Bunlardan kaçınmak için operasyon esnasındaki steriliteye dikkat etmek , kanama kontrolünü tam sağlamak , aşırı çıkarımdan kaçınmak ve buz uygulamasını aksatmamak önerilebilir.

İç dudak estetiği faydaları ?

İç dudak estetiği sonrası özellikle sürtünmeye bağlı tahriş ve kuruluk ortadan kalkacağı için tekrar eden enfeksiyonların önüne geçilmiş olur.Bunun yanı sıra görüntüsel iyileşmeden dolayı artık bikini tayt veya diğer kıyafet seçimleri özgürce yapılabilir.Ameliyat olan kişinin cinsel yaşamda özgüven artışı mutluluk vericidir.

Labioplasti operasyonundan sonra dikiş alınır mı?

Genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek kalmaz.Atılan dikişler ortalama olarak 1 ila 3 hafta içerisinde kenliğinden düşer.

Kızlık zarım ( bekaret ) herhangi bir hasar alır mı?

Gerek iç dudak gerekse dış dudak anatomik olarak kızlık zarının dışında ve uzağında bulunurlar.Bu sebeple bekaret zarı etkilenmez ve müdahale esnasında herhangi bir zarar almaz.

Labioplasti sonrası doğum

Labiyoplasti operasyonu sonrası doğum süreci etkilenmediği gibi , operasyon öncesinde veya sonrasında doğumsal süreç yaşamakta ; müdahale sonucunu etkilemez.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Operasyon sonrası etki kalıcı mıdır ?

Labiyoplasti sonrası oluşan etki kalıcıdır.Ancak elbette her operasyon gibi zamanla yaşlanma süreci devam ettiği için uzun vadede  ek müdahaleler gerekebilir.

 

Labioplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Labiyoplasti operasyonu sonrası buz uygulaması önerilir.Tuvalet sonrası temizlenme işleminde seyreltilerek hazırlanmış baticonlu sular kullanılır.Gerekli durumlarda antibiyotikli kremler de tedaviye eklenebilir.Ancak genellikle mukozal kanlanma çok kuvvetli olduğu için 3. günden sonra tedbirler rahatlatılır.Hızlı iyileşme gözlemlenir.

Labiyoplasti sonrası ne zaman günlük yaşantıma dönebilirim?

Eğer müdahale lokal anestezi ile yapıldıysa 1 yada 2 saat içerisinde  ;  genel anestezi veya spinal anestezi ile yapıldıysa 5-6 saat içerisinde hastanın taburculuğu planlanır.Genel olarak ameliyat sonrası ağrısız bir işlemdir.Eğer ağrı duyulursada basit ağrı kesicilerle durum kontrol altına alınabilir.Reçete ve önlemlere uyularak 1-2 gün içinde normal hayata geri dönülebilir.

Labiyoplasti yaptırdıktan sonra kaç gün cinsel perhiz gerekir?

Ortalama olarak 3 ila 4 hafta sonrası cinsel hayata geri dönülebilir.Ayrıca tampon uygulaması gibi işlemlere de başlayabilmek için yine aynı süre zarfında beklemek önerilir.

Kliteroplasti ameliyatı ile labioplasti ile aynı andamı yapılır ?

Hayır birbirinden farklı terimlerdir.Klitoris , erkekte penisin karşılığı olan kadınlarda labium minorlerin ust noktasinda yer alan labium majorlerle örtülü bulunan ilişki esnasında zevk almayı sağlayan organdır.

Kliteroplasti operasyonu hem dış görüntüyü düzeltmek hem de zevk almayı arttırmak amaçlı yapılabilir.Pratik bir uygulama olduğu için labiyoplasti operasyonuyla aynı anda da uygulanabilir.Böylece genital bölge bütüncül bir yaklaşımla tamamen toparlanmış olur.

Barbie vajina estetiği nedir, nasıl yapılır ?

Barbie vajina estetiği labioplasti operasyonlari sonrası bacaklar kapalı iken karşıdan bakıldığında sadece üst dudakların görünür olmasıdır.Bu da küçük dudakların , büyük dudaklar tarafından tamamen kapanmasıyla mümkün olur.

Labiyoplasti müdahalelerinde çıkarılan doku miktarı ayarlanabilir. Barbie vajina arzulayan hastalarda tercihen bir miktar fazla doku çıkarımına yönlenilebilir.

Dikiş  izi kalır mı ?

Mukoza en hızlı ve çabuk iyileşen ve en az iz geride bırakan bölgedir .Bu sebeple labiyoplasti sonrası çok belli belirsiz bir iz kalır.Çokta göze batmayan bu iz zaten labiumların alt uçlarına yerleştirildikleri için , yer itibariyle saklı tutulabilir ve dikkat çekmez.

Ameliyat sırasında ağrı olur mu?

Labiyoplasti sonrası ağrı bazen ödeme bağlı olarakta minimalde olsa görülebilir..Bu durum genellikle buz uygulamaları ve basit ağrı kesici kullanımıyla kontrol altına alınır.

Tam iyileme ne zaman sağlanır ?

Genital bölgenin ve mukozanın kanlanması çok iyidir.Bu sebeple genital bölge müdahaleleri hızli bir şekilde kendine yeniler ve iyileşir.Ortalama  2-4 haftalık bir süre de yaralarda tam iyileşme görülür.Gözle görülür ödem  genelde2 aya kadar devam ederken tam olarak ödemin ortadan kalkmasıda 6 aya uzayabilir. B süreç kişiden kişiye değişim göstermekle beraber herkeste aynı şekilde görülmez ve kişiye rahatsızlık vermez.

Labioplasti yaptırdığım anlaşılır mı?

Labiyoplasti yapıldığı ; profesyoneller (plastik cerrah , kadın doğumcular , ..) tarafından muayene haricinde başka bireyler tarafından anlaşılmaz.

Operasyon sonrası eve dönüş

Operasyon sonrası eve dönüş seçilen anestezi türüne bağlıdır.Lokal anestezi sonrası 1-2 saat gibi  kısa süreli bir takip yapılıp hasta taburcu edilirken , genel anestezi sonrasi en az 4 ila 6 saat gözlemde tutulması gerekir.Eve reçete ve önerilerle yollanırken buz uygulamasının devamı önerilir.Buz uygulaması 20 dakika konulup 20 dakika dinlendirilirilecek şekilde devam eder.

Labioplasti için yaş sınırı var mıdır ?

Genellikle 18 yaşını doldurması önerilir.Ancak çok büyük asimetriler yada rahatsızlıklarda 16 yaş sonrası aile izini alınarakta yapılabilir.

Ne zaman duş alabilirim

Operasyon sonrası ilk gün duş alınabilir ancak tercihen dikişlerin tam kaynaması açısından 3 gün beklenmesi önerilir.

Labioplasti ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Operasyon esnasında işlem bölgesi önceden uyuşturulduğu için ağrı hissedilmez.

Evlenmeden önce bu ameliyatı yaptırmak mantıklı mı?

Daha özgüvenli bir cinsel yaşam ve enfeksiyonlardan da korunmak amaçlı evlilik öncesi  labiyoplasti ihtiyacı varsa operasyon yapılabilir.

Ameliyattan sonra cinsel haz azalır mı veya artar mı?

Labiyoplasti operasyonuna kliteroplasti eklenmediyse , haz  alınması ameliyat sonrası etkilenmez.Haz alınmasını arttırmak amaçlı g shot , kliteroplasti , vajene yağ enjeksiyonu gibi operasyonlar labioplasti ile kombine edilebilir.

Labioplasti’nin cinsel hayata etkileri

Küçük dudakların çok ön planda sarkık olduğu durumlarda bireyler partnerlerinin yanında soyunmaya çekinebilir.Ya da bir başka durumda kendini çirkin görebilir veya eksiklik hissedebilir.Bu tarz durumlarda müdahale sonrası bireylerin rahatsızlıkları ortadan kalktığı için cinsel hayatlarında çok daha özgüvenli ve istekli olunur.

Doğum yapmaya engel olur mu?

Labioplasti operasyonunun doğum evreleri üzerine hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Yurt dışından gelebilir miyim ?

Operasyonun uygulama süresi kısa , iyileşme süreci oldukça hızlıdır.Sadece 1 gün ayrılarak yurtdışından gelip müdahale geçirilip geri dönülebilir.

Tekrar sarkma olabilir mi ?

Kısa vadede tekrar sarkma pek karşılaşılan veya beklenen bir durum değildir.Ancak yıllar içerisinde çok uzun vadelerde yaş almayla beraber anatomi tekrar bozulabilir.

Diğer gential estetiklerle beraber yapılabilir mi ?

Labiyoplasti genellikle g shot büyütme yada gerekliyse vajene veya klitorise müdahalelerle birleştirilebilir.Böylece genital bölgede genel düzelme ve bütüncül iyileşme sağlanabilir.

Labioplasti ile Vajina Daraltma Aynı Anda Yapılabilir mi?

Tüm genital estetik müdahaleleri gibi labiyoplasti ve vajinoplastide beraber uygulanabilir.

Yaş sınırı var mı ?

Genellikle hastanın 18 yaş sınırını tamamlaması beklenir.

Doğal bir vajina görünümüne kavuşur muyum ?

Vajen ile labiumlar farklı birimlerdir.Vajene eğer bir müdahale daha önceden konuşulmadıysa , klasik labiyoplasti esnasında herhangi bir müdahalede bulunulmaz.Ancak küçük dudaklarda sarkıklık olduğu takdirde vajen girişini kapatırlar.

Bu sebeple labiumların küçültülüp şekillendirilmesiyle vajen girişi daha belirgin ve doğal bir görünüme ulaşır.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir