Meme Küçültme Ameliyatı: Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Daha dolgun , daha dik göğüsler kadınlara seksilik ve aynı zamanda özgüven kattığı için , meme estetiği , çok eski zamanlardan beri estetik cerrahinin gözde konularındandır.

Meme estetiğinde , göğüslerin küçüklüğünden dolayı protezler ile meme büyütme yapılarak daha dolgun göğüsler arzularsa da , doğuştan büyük ve dolgun göğüslere sahip olan kadınlarda istek ve ihtiyaç tamamen değişir. ileriki yaşlarda bu dolgun göğüslerin sarkması sebebiyle hem fizyolojik bozukluklar hem de estetik kaygı baş gösterir.

İdeal göğüs şekli ve boyutu nasıl olur ?

Genellikle arzulanan ideal göğüs yapısı dolgun aynı zamanda dik ve üst pol dolgunluğu olan sütyen veya bikini veya dekolte giyiminde göze hitap eden seksi göğüslerdir.

Göğüsler neden büyür ?

Göğüsler kilo alma sebebiyle büyüyebilirken , doğuştan kalıtsal olarakta büyük olabilirler.

Bunların dışında emzirme ve gebelik dönemlerinde hormonal olarak büyüme gösterebilirler.

Göğüsler neden sarkar ?
Gebelik ve emzirme döneminde hormonal olarak büyüyen göğüsler bu dönemler sonrasında süt vermenin kesilmesi ile beraber içlerinin boşalması sebebiyle sarkabilir. Kişinin göğüsleri eğer genetik olarak doğuştan çok büyük ise 16 ve18 yaşı itibari ile çok erken yaştada olsa yerçekimi etkisi ile sarkmaya başlayabilir. Bu iki faktörün hiçbiri görünmese bile yine yer çekimi etkisiyle uzun dönemde tüm dokulardaki kollojen kaybının olması ile göğüslerde de elastikiyet kaybı görüldüğü için ileriki yaşlarda göğüslerde sarkma meydana gelir.

Göğsümün küçülmeye ihtiyacı var mı ?

Göğüs ucu karşıdan bakıldığında eğer ki sütyen çizgisinin altında kalıyor  ise meme dikleştirmeye ihtiyacı vardır , bunun yanında göğüs büyüklüğü omuzlara boyuna ve bele yük bindiriyor ise göğüslerin küçültülmesine de ihtiyaç vardır.

Büyük memenin zararları nelerdir?

Olması gerekenden daha büyük memeler boyun fıtıkları , omuz ağrıları, bel fıtığı veya sırt ağrılarını tetikleyebilirler. Bunların dışında yine göğüslerin büyük hacimleri ,  sütyen ve göğüse çok fazla baskı yaparak omuzlarda sütyen kesileri ve yaraları oluşabilir.

Aynı zamanda hacimce büyük göğüsler birbirlerine sürterek ve deri katlantıları oluşturarak göğüs aralarında ve göğüs altlarında isilik , mantar gibi rahatsız edici görünüme sebebiyet verirken , kötü kokulara da neden olabilirler.

Meme küçültme öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Meme küçültme ameliyatı öncesi detaylı bir muayene , gerekli ise ultrason ve mamografi çekimleri yapılmalı ve sonuçlar değerlendirilmelidir. Kişinin ek bir hastalığı var ise buna göre hasta gerekli kan tahlillerine ve görüntüleme yöntemlerine yönlendirilmelidir. Eğer bunların sonucunda ameliyat için herhangi bir engel bulunmazsa ameliyata hazırlanmalıdır.

Yine her ameliyat öncesi gibi kan sulandırıcı ilaç veya bitkisel ürün veya gıda takviyesi kullanımı bir hafta önce kesilmelidir.

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl bir prosedürdür?

Göğüs küçültme ameliyatı tıbbi açıdan hasta değerlendirildikten sonra cerrahi öncesi çizimlerin yapıldığı , ameliyat öncesinde hastaya yeni meme ucunun nereye geleceği gösterilebilen , ne kadar doku çıkartılması yine hasta ile planabilen bir cerrahi prosedür.

Göğüs küçültme ameliyatının birçok yöntemi vardır. Bu yöntem kişinin göğüs sarkıklığına , göğüs büyüklüğüne , kişinin yaşına ve bir daha gebe kalmayı düşünüp düşünmemesine , bir daha emzirmeyi düşünüp düşünmemesine göre planlanır. Bu kriterlere göre yöntem seçimi yapılır.

Meme küçültme sonrası nasıldır?

Meme küçültme ameliyatları sanılanın aksine hızlı bir iyileşme süreci gösteren  ameliyatlardandır. Kişiler genellikle ameliyat sonrası , üzerimden omuzlarımdan bir yük kalktı diye kendilerini dile getirirken , ağrı sızı tariflemek yerine kendilerinin aslında daha ilk günden hafiflediklerini ve rahatladıklarına beyan ederler.

Göğüs küçültme ameliyatları sonrası bir hafta kadar çok dikkatli olunması , sonrasındaki 3 hafta yine dikkatli olunması ancak günlük hayata rahatlıkla devam edilmesi önerilir.

Göğüs küçültme ameliyatı teknikleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı teknikleri çok çeşitlidir. Uygulanacak ameliyat yöntemine , kişinin yaşı , memenin sarkıklık derecesi , memenin büyüklüğü , kişinin bir daha süt verip verme beklentisinin olup olmamasına göre hastanın kendisi ile beraber karar verilir.

Bu teknikler  kalacak ize göre ve ameliyat esnasında kullanılacak pedikül yöntemine göre isimlendirilirler.

Kalacak ize göre yönteme verilen isimler Ters t tekniği veya lolipop sıkar tekniğidir.

Kullanılacak yönteme göre verilecek isimler ise superior pedikül , inferior pedikül , medial pedikül veya superomedial pedikül ile yapılan meme küçültme teknikleridir.

Meme küçültme teknikleri arasında hangi teknik daha iyidir?

Meme küçültme yöntemleri arasında , bir teknik diğerine göre daha üstün değildir. Ancak kullanacak teknik hasta seçiminde çok önemlidir. Yani her hastada aynı teknik uygulanmamakla beraber , hastaya göre en iyi sonuç verecek teknik seçilmelidir.

Ameliyatın riskleri var mı ?

Her cerrahi müdahale gibi meme küçültme ameliyatının da riskleri mevcuttur.

Kanama ,enfeksiyon ,yara yeri açılması ,yağ nekrozları ,nipple nekrozları : ameliyatın başlıca riskleridir. Bu risklerden korunmak için özellikle kan şekeri kontrolüne ve asla sigara kullanılmamasına oldukça dikkat edilmelidir.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Ameliyat sonrası memem tekrar büyür mü?

Eğer ciddi bir hormonal bozukluk yoksa ve çok aşırı derecede kilo alıp verme olmazsa meme ameliyatı sonrası meme büyümesi beklenen bir durum değildir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Meme ameliyatı sonrası sonuçlar kalıcıdır ancak unutulmamalıdır ki her estetik müdahale gibi bu estetik müdahale sonrasında da fazla kilo alımı ve uzun vadede yerçekiminin etkisi elbette meme şeklinde tekrar değişmelere sebebiyet verebilir.

Evde küçültme mümkün mü?

Meme büyüklüğü olan kişiler çeşitli rejimlerle çok yüksek miktarda kilolar verdiklerinde memelerde de küçülme sağlanabilinir. Ancak bu şekilde ciddi kilo kayıplarıyla küçülen memelerde çok ciddi meme sarkması görülür.

Egzersizle memede küçülme sağlanır mı?

Çeşitli egzersizlerle meme küçültmek mümkündür. Ancak bunlar çok az miktarda olup memesi büyük olan kişilerde yeterli faydayı sağlamayacaktır.

Ameliyat fiyatları nasıl belirlenir?

Meme küçültme ameliyat fiyatları , meme küçültme esnasında dikleştirme yapılıp yapılmayacağı , memenin hali hazırda büyüklüğüne ve sarkıklık derecesine göre , küçültme materyalinin patolojik incelemeye gönderilip gönderilmeyeceğine göre , belirlenir.

Genel anestezi yapılacak mı?

Meme küçültme ameliyatlarında genel anestezi tercih edilir. Ameliyatın süresinin uzun olması ve işlem yapılan alanın büyük olması sebebiyle lokal anestezi pek tercih edilmez.

Meme küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Meme küçültme ameliyatı zaman dilimi , memenin sarkıklık derecesine ve memenin hacmine göre değişmekle beraber yapılacak tekniğe de bağlıdır. Ortalama 2 ila 4 saat sürer.

Meme küçültme ameliyatında kaç beden küçülme sağlanır?

Meme küçültme ameliyatı sonrası memede sağlanacak olan küçültme miktarı ve kişinin gelecekteki bedeni , ameliyat öncesi detaylı değerlendirme ile öngörülerek 2, 3 ya da 4 beden incelme sağlanabilir.

Hem meme küçültme hem meme dikleştirme aynı anda yaptırabilir miyim?

Meme küçültme ameliyatı esnasında mutlaka meme dikleştirmede operasyona zaten eklenecektir. Yani küçülen memeler aynı zamanda dikleştirilecektir.

Göğüs estetiği yaptırdığım anlaşılır mı ?

Kişinin memesindeki sarkıklık giderilip küçültüldüğü için ve yeniden şekillendirildiği için elbette göğüsler çok daha dik ve güzel gözüktüğü için kişinin  estetiği yaptırdığı anlaşılacaktır. Ancak kişi , giyinik vaziyetteyken dışarıdan bakan bir göz meme küçültme estetiği yaptırdığını anlamaz.

Ne zaman işe dönebilirim ?

Eğer çok ağır bir işte çalışılmıyorsa yani masa başı bir işte çalışılıyor ise , 10 ile 15 gün sonra işe geri dönülebilinir. Eğer yüksek ağırlıklı koli indirme ve kaldırma gibi ağır bir işte çalışılıyor ise 3 hafta ila 1 ay istirahat önerilir.

Ağrım olacak mı?

Meme küçültme ameliyatı büyük bir operasyon olmasına rağmen ameliyat sonrasındaki ağrı çok minimaldir. Oluşabilecek ağrılar 3 ila 7 gün sürer ,  bu zaman diliminde oluşacak ağrılarda basit ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınır.

Doğum öncesi mi sonrası mı yaptırmak gerekir?

Meme büyüklüğü skolyoza yol açacak yada kişinin duruş pozisyonunu sıkıntıya sokacak durumdaysa sağlık açısından hemen yaptırılması önerilir. Ancak kişi 1 yıldan kısa sürede gebelik planlıyor ise o zaman gebelik sonrasına ertelenmesi daha uygun olacaktır.

Kanser riskini azaltır mı?

Meme kanseri memenin gland adı verilen emzirme dokusundan kaynaklanır. Meme küçültme ameliyatları esnasında gland dokusu küçültülür. Bu sebeple de oluşabilecek doku küçültüldüğü için kanser riski azaltılmış olunur.

Memnun kalacak mıyım ?

Meme küçültme operasyonları estetik açıdan görünüş ve aynı zamanda fizyolojik olarak  rahatlık açısından ve yaşam kalitesini de arttırdığı için memnuniyet oranı oldukça yüksek operasyonlardandır.

Meme küçültme operasyonu meme ucunda his kaybına neden olur mu?

Meme küçültme operasyonları sonrasında meme ucunda his kaybı çok nadiren de olsa görülebilecek komplikasyonlar arasındadır ancak bu risk oldukça düşüktür. Normal bir anatomik yapıya sahip iseniz ve meme ucu koruyucu bir yöntem tercih edildi ise meme ucunda his kaybı beklenmez.

Dikiş izi kalır mı?

Küçültme operasyonları sonrası bir dikiş izi mutlaka kalır. Bu ilk 3 ay daha belirgin iken 1. yılın sonunda oldukça azalır.

Dikiş izi seçilen yönteme göre Ters t şeklinde veya lolipop skar şeklinde kalır.

Kendi cup ölçümü seçebilir miyim? Meme büyüklüğünü belirleyebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatları öncesinde meme başının kanlanması korunacak şekilde cup ölçümü yapılabilir. Garanti olarak net bir şekilde cup ölçümü söylenemese de kişinin isteğine yakın bir küçültme yapılabilir.

Göğüslerimde simetri sorunu olur mu?

Meme küçültme ameliyatları sonrası simetri sorunu çok sık karşılaşılan bir problem değildir. Ancak kişinin daha öncesinde var olan bir asimetrisi mevcut ise ya da göğüs yapısı asimetrik bir göğüs ise meme küçültme ameliyatı ile bu simetri sorunu daha da dengelense bile yine de hafif bir asimetri devam edebilir.

En erken ve en geç kaç yaşında yaptırılabilir ?

Meme küçültme ameliyatları meme gelişiminin tamamlanması açısından 18 yaşından sonra yapılabilir.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir