El Dolgusu – El Gençleştirme Estetiği

El Dolgusu

Yaşımızı ele veren bölgelerden biride ellerimiz. Ellerimiz zaman içerisinde nemsiz kalmaktan ve yaşlanmaktan dolayı yıpranırlar bununla birlikte güneş ışınlarına maruz kalarak el derisi incelir, damarlar belirginleşir ve cilt yüzeyinde lekelenmeler başlar.

Bu sorunlar kişiye özel çeşitli mezoterapi ürünleri veya dolgu uygulamaları ile giderilebilir.

Ellerimizde Sıkça Görülen Sorunlar Nelerdir?

 • Ellerde kuruluk ve kırışıklık artar.
 • El üzerindeki damarlar belirginleşir.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak vücudun her noktasındaki deri gibi el derisiden de kollojen kırılmaları ve dolayısıyla elastikiyet kaybıyla beraber deride incelme ve dayanıksızlık ortaya çıkar.
 • Güneş ışınlarına maruz kalarak lekelenmeler ve çiller oluşur.

El Dolgusu Nedir

El dolgusu nedir ve tam olarak elde nasıl bir etki sağlanır birlikte inceleyelim. El dolgusu, hacmini ve gençliğini kaybetmiş ellerde tekrar hacim kazandırılması ile kırışıklığın ve sarkmaların giderilmesidir. Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında, el dolgusu uygulamaları da artık giderek popüler hale gelmiştir. Eller, daha doğrusu elin üst kısmı dışarıdan gelen olumsuz etkilere karşı savunmasıdır. Zaten ellerde meydana gelen renk değişimleri ve deformeler ilk olarak bu bölgede görülür. Bu bölgedeki damarların çoğalması, hacim kaybı ile birlikte kırışıklık ve lekelenmeler el dolgusu ile giderilmektedir. 

Eller çoğunlukla ihmal edilse de aslında estetik görünümün önemli parçaları arasında yer alır. Her zaman narin ve zarif ellere sahip olmanın pek çok avantajı vardır. Bazen eller kişinin yaşam tarzına ve sağlığına yeterince özen göstermemesine bağlı olarak erken yıpranır. Buna ek olarak yaşlanma ile birlikte zaten hacim kayıpları herkeste görülmektedir. Son derece güvenli bir uygulama olan el dolgusu sayesinde, deforme olan ve eskisi kadar genç görünmeyen eller, çok daha iyi bir görünüme kavuşturulmaktadır.

El Dolgusu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesi eller özel temizleyiciler ile temizlenir. Anestezi kremi uygulanır ve bölgenin uyuşması beklenir. Uyuşma gerçekleştikten sonra el üzerinde dolgu koyulacak yerlere karar verilir ve çizim yapılır. Daha sonra kanuller yardımı ile yağ dokusunu kaybetmiş ve sarkmış olan el derisinin altına dolgu enjekte edilir. İşlem ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede biter.

İlginizi Çekebilir  Göz Altı Morlukları Neden Olur? Tedavisi Nedir? İyileşme Süreci

El dolgusu Uygulaması Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Uygulama öncesi eğer düzenli bir ilaç kullanıyor iseniz hekiminize bildirmeli, kas gevşetici, ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyor iseniz kanın sulanmasını tetikleyebileceği için hekiminizin bilgisi dâhilinde bir hafta öncesinden ilaç kullanımına ara vermelisiniz.

El Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • İlk 24 saat el üzerine nemlendirici sürmekten kaçınmalısınız.
 • Gerekli görülür ise antibiyotikli krem kullanmasınız.
 • İki hafta boyunca bol su tüketmeniz ö
 • İlk gün ellerinizi sıkmaktan kaçınmalısınız.

El Dolgusu Uygulaması Kimlere ve Hangi Durumlarda Yapılır?

Genellikle orta yaş itibari ile tercih edilen bir işlemdir el dolgusu zamanla el üzerindeki yağlar boşalır ve bu boşalmayla birlikte cilt kırışır. El yüzeyi daha kemikli ve el üzerindeki damarlar daha belirgin olur bu tarz durumlardan rahatsız olan her yaş grubundan kadın ve erkeğe el dolgusu işlemi yapılabilir.


El dolgusu uygulaması pek çok durumda tercih edilen bir işlemdir. Eller her zaman için özellikle kadınlarda zarafetin bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu yüzden de ellerde meydana gelen deformeler, rahatsız edici olabilir. En çok dolgu uygulamasına ihtiyaç duyulan durumlar ise şöyledir:

 • Ellerde yoğun damarsal görünüm söz konusu ise 
 • Elin üst tabakasında ciddi bir kuruluk varsa 
 • Deride ciddi elastikiyet kaybı varsa 
 • Ellerde hacim kaybından kaynaklı olarak kırışıklık söz konusu ise 
 • Yaşlanmaya bağlı olarak ellerin eskisi kadar güzel ve genç görünmemesi durumunda el dolgusu yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Dudak Mezoterapisi

El Dolgusu Uygulaması Ağrı Yapar Mı?

Uygulamadan önce anestezik krem uygulandığı için el yüzeyinde ağrı ve hissiyat oluşmaz.

El Dolgusu Uygulamasının Yan Etkisi Var Mı ?

Uygulamada eğer hasta hassas ciltliyse ve el derisi ince ise hafif kızarıklık ve morluklar görüle bilir. Bu gibi durumlarda buz uygulaması yapılır ve bu görüntü en geç 2-3 saatte yok olur. bunun dışında el dolgusu uygulamasının insan sağlığına hiçbir zararı yoktur.

El Dolgusu Kalıcı Bir İşlem Mi?

El dolgu uygulamalarında yarı kalıcı mineral içerikli dolgular uygulanabileceği aynı zamanda geçici hyalüronik asit bazlı doğal dolgularda kullanılabilir. Bu seçim hastanın beklentisi ve muayene sonrası ön görülen hasar oranına göre yapılır.

El Dolgusu Uygulamasında 2. Seansa Gerek Var mıdır?

El dolgusu uygulaması tek seanslık bir işlemdir. İşlem bitimi sonrası kişi dolgu süresi dolup yenileme vakti geldiğinde tekrar muayene ile değerlendirilme sonrası dolgu uygulamasını tekrarlatabilir.

El Dolgusunu Mezoterapi İle Birlikte Yaptırabilir Miyim?

Mezoterapi uygulamalrı doğru seçimler yapıldığı takdirde uygulandığı her noktadaki cilt kalitesini arttırır. Elde dolgu uygulamaları ile hacim ve nem arttırılırken , mezoterapi uygulmaları ile lekeleri açmak ve cildi canlandırarak gençleştirmek mümkündür.

El dolgusunu Kimler Yaptıramaz?

Hamile ve emziren kadınlar yaptıramaz.

El Dolgusu İşleminin Ücreti Nedir?

El dolgusu İşleminde kullanılacak dolgu miktarına göre değişebileceği için muayene sonrasında fiyat verilir. Randevu ve bilgi almak için 0552 800 50 90’ı arayabilirsiniz.

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir