Ayak Terleme Tedavisi

estetiktedavi 23

Yazın gelmesi ile birlikte dolaplarımızdan sandaletlerimiz, terliklerimiz, açık ayakkabılarımız çıkıyor fakat aşırı terleme sorunu olan kişiler için bu tarz ayakkabı giymek bir kabusa dönüşebiliyor. Aşırı terleme normal bir durum gibi gözükse de sosyal yaşantımızda önümüze geçen engellerden biridir.

Bunun gibi terleme sebebiyle hayat standardı düşük olan kişilerde , hayat konforunu yükseltmek amaçlı uygulamalar ile terleme tedavileri yapılabilir. Ayak terleme tedavisi bir öğle arası işlemi gibi değerlendirilip , pratik bir çözüm olarak sunulabilir.

Ayaklarımız Neden Terler?

Terleme vücudumuzda su ve tuz dengesini sağlamak amacıyla yapılan doğal bir aktivitedir. Gün içinde bedenimizde birçok yer terleyebilir fakat belirli bölgelerde aşırı terleme kişiye rahatsızlık veren ve sosyal yaşantısına engel olan sorunlar yaratabilir. Bu yerler el ve avuç içleri, kol altı bölgesi ve ayaklardır. Genellikle bu bölgelerde iki sebepten ötürü aşırı terlemeler olur bunlar;

  • Psikolojik yani heyecanlanma, utanma, stres altında olma gibi psikolojik durumlarda ortaya çıkar.
  • Sağlık sorunları veya ilaç kullanımına bağlı aşırı terlemedir.
  • Bazen de altında yatan herhangi bir sebep olmadan genetik olarak yada doğuştan aşırı terleme rahatsızlığı yaşanabilir.

Ayak Terlemesinin Sosyal Yaşantıya Etkisi Nedir?

Ayak terlemesinin sosyal yaşantıya olan etkileri ayak kokusu yapması, terlik gibi açık ayakkabı giyiminde kaymalar meydana gelmesi, çıplak ayakla dolaşırken zeminde iz yapması gibi durumlar sosyal yaşantıyı olumsuz bir şekilde etkiler.

Ayak Terleme Tedavisinde Uygulaması Nasıl Yapılır?
Ayak terleme tedavisi için kliniğimize başvurduğunuzda uzman hekimler tarafından muayene edilirsiniz ve ayak terleme işlemine karar verildikten sonra ayaklarınız özel temizleyiciler ile temizlenir. İşlem sırasında acı veya ağrı duyulmaması için ayak bölgesi aneztezik kremler ile uyuşturulur. Uyuşma gerçekleştikten sonra aşırı terleme olan bölgeler belirlenir ve 1-2 cmlik aralıklarla işaretlemeler yapılır. Bu işaretlemeler işlem sırasında enjeksiyon yapılacak bölgelerdir. İnce uçlu hayalet iğne adı verilen iğneler yardımı ile acısız bir şekilde uygulama yapılacak bölgeye enjekte edilir. İşlem ortalama 15 dakika gibi kısa bir sürede biter ve günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Ayak için Terleme Tedavisinden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayak terleme tedavisi yaptırmaya karar verdiyseniz düzenli bir ilaç kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz. Kullandığınız ilaçlar kan sulandırıcı, kas gevşetici, antibiyotik gibi ilaçlar ise kanamaya yol açabileceği için bunlara hekiminizin bilgisi dahilinde bir hafta öncesinden ara vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği ve Tedavisi

Ayak Terleme Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayak terleme tedavisi yaptırdıktan sonra dikkat edeceğiniz birkaç şey vardır bunlar;

  • İlk 4-5 saat ayaklarınıza su değdirmemelisiniz.
  • İlk gün zıplama yada ayakları sert bir şekilde zemine vurma gibi hareketlerden kaçınmalısınız.
  • İlk bir hafta ayak masajı , hamam , sauna, çok buharlı banyo gibi faaliyetlerden kaçınmalısınız.
  • İlk 4-5 saat ayak tabanına krem yada kozmetik ürün sürmemelisiniz.

Ayak Terleme Tedavisinde Etki Ne Zaman Görülür?

Ayak terleme tedavisi etkisi işlemden hemen sonra gözükmez. Etkisi bu sürede yavaş yavaş görülmeye başlar ,  15. gün tam tedavi pik noktasına ulaşır.

Ayak Terleme Tedavisinin Etki Süresi Ne Kadardır?

Ayak terleme tedavisinde etki 4. ayda etkisini kaybetmeye başlar 6. ay itibari ile vücudumuz uygulamayı tamamen bozar. Bu sebeple 6 ayda bir tekrar gerektirir.

Ayak Terleme Tedavisi Kaç Seanstır?

Ayak terleme tedavisi tek seanslık bir işlemdir , işlemden sonra 15. gün hastalarımız eğer gerekli ise kontrole çağrılır , muayene sonucu yine eğer gerekli görülür ise rötuş uygulaması yapılabilir.

Ayak Terleme Tedavisini Tekrar Yaptırmam da Bir Sakınca Var Mı?

Ayak terleme tedavisini tekrar yaptırmakta bir sakınca yoktur hatta sizin için avantaja dönüşür. Ayak terleme tedavisinin etkisi geçtikten sonra tekrar yapılan işlemlerin kullanım süresi 1 yıla kadar uzayabilir.

Ayak Terleme Tedavisi Yürümeme Engel Olur Mu?

Ayak terleme tedavisi yürümenize herhangi bir şekilde engel olmaz sizin yaşantınızı kısıtlamaz.

İlginizi Çekebilir  Popo (Kalça) Dolgusu: Uygulama ve Sonuçlar (Ameliyatsız)

Ayak Terlemesi Tedavisinde Çözüm Olur Mu?

Ayak terlemesi tedavisi cerrahi bir şekilde ortadan kaldırılabilir fakat bu cerrahi girişim sonucu terleme olan bölge değişir ve farklı bölgelerde aşırı terleme gibi sorunlara yol açabilir aynı zamanda işlem sonucunda skar izi kalır. Cerrahi girişimin haricinde daha kolay yolla ve kısa sürede ayak terlemesine çözüm bulabilirsiniz.

Ayak Terleme Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Ayak terleme tedavisini ayak terlemelerinden şikayetçi olan her kadın ve erkek yaptırabilir.

Ayak Terleme Uyguaması Ağrılı Bir İşlem Mi?

Ayak terleme tedavisi yapmadan önce ayaklar anestezi krem ile uyuşturulur ve işlem sırasında bölgeyi dondurmak için buz uygulaması yapılır. İşlem esnasında kullanılan iğneler çok küçük olup hayalet iğne adı verilen iğnelerdir bu sayede hastalarımız tolere edilemeyecek şekilde ağrı veya acı duymaz.

Ayak Terleme Tedavisinin Yan Etkisi Var Mı?

Ayak terleme tedavisi yaptırdıktan sonra hafif kızarıklık, şişme veya morarma gibi durumlar olabilir bunlarda buz uygulaması ile 1-2 saat içerisinde ortadan kaybolur. Bunun haricinde uygulama ile ayak terleme tedavisinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Ayak Terlemesinin Uygulama ile Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

Ayak terleme tedavisini hamile veya emziren kadınlar hormonlarının düzensizliğinden kaynaklı yaptıramaz bu süreç geçtikten sonra hekimlerinin onayı ile rahatlıkla yaptırabilirler.

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir