Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Yara İzi Tedavisi ( Keloid Skar )

Keloid skar bir yara iyileşme bozukluğudur. Beklenen yara iyileşmesinin normalden fazla görülmesi keloid skar ya da hipertrofik skar adı verilen bozuk iyileşme ile sonuçlanır.

Keloid nedir?

Keloid , bozuk yara iyileşmesi sonucu , yara kapanıp iyileştikten sonra , yaranın iyileşmeye devam etmesiyle , nodül tarzı oluşumların deriden kabarık bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Genellikle yara zemininden çok daha kabarıktırlar ve serttirler.

Skar nedir?

Skar yaralanama veya elektif bir kesi sonrası yara iyileşmesi sonucu oluşan iz hattına verilen addır.

Yara izlerinin sebepleri nelerdir?
Yanık ya da düşme ya da kaza ya da elektif operasyonlar sonucu doku yaralanması ile doku bütünlüğü bozulur. Doku bütünlüğünün bozulması yara izlerine sebep olur.

Elif Seda Keskin

Keloid skar semptomları ve belirtileri nelerdir?

Keloid skar oluşum aşamasında normalden fazla kaşıntı ve bölgede ağrıya sebep olur. Böyle bir durumda önlem amaçlı çeşitli iğne ya da pomad tedavileri başlanabilir.

Keloid skar kimlerde ve hangi bölgelerde görülür ?

Keloid skar genetik faktörlü geçiş gösterebilir. Ancak aynı zamanda belli bölgeler vardır ki buraların yaralanmalarında daha fazla iz veya keloid skar gelişimi görülebilir. Bu bölgeler omuzlar , göğüs kafesi bölgesi , kollar olarak sayılabilir.

Hipertrofik skar ve keloid gelişimine sebep olan risk faktörleri nelerdir?

Genetik kaynaklı olabileceği gibi yaralanma çeşiti ve doku hasarına bağlıda gelişebilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir? Keloid skar tedavisi nasıl yapılır?

Keloid skar tedavisinde çeşitli soğan ekstraktları içeren kremler , steroidli pomadlar ya da silikon jeller kullanılabilir. Bunların yanında silikon sheetlerle basınç giysileri de alınabilecek önlemler arasındadır. Ayrıca steroid enjeksiyonlarıda bir başka tedavi yöntemidir. Keloid skar tedavisinde cerrahi ön planda yer almaz. Sebebi keloid skar nüksünün çok yüksek oranda görülmesidir.

En iyi tedavi yöntemi hangisidir?

En iyi yöntem seçimi tamamen hasta muayenesine bağlıdır. Oluşum üzerinden geçen süre , hasta beklentisi ve oluşum bölgesine göre tedavi değiştirilebilir.

Yara izleri kaşınır mı?

İyileşen yarada hafif kaşıntılar görülebilir bu normaldir. Ancak kaşıntının çok fazla olması ya da bölgede ağrının da mevcut olması durumunda bir estetik cerrahi uzmanına görünmek gerekir.

Yara izleri zamanla kendiliğinden yok olur mu?

Yara izleri tamamen ortadan kaybolmasa da ortalama olarak 2 sene içerisinde silikleşmeye ve daha az görünür hale gelmeye başlarlar bilhassa hiperpigmentasyon silinmeye başlar . Ancak keloid skarın kendi kendine yok olması pek olası değildir.

Keloid nasıl yok olur?

Keloid skar ortadan tamamen kaybolmaz ancak çeşitli tedaviler uygulanarak biraz azaltılabilinir. Skar bölgesi bir miktar küçültülebilir. Aynı zamanda sertlik yumuşatılarak çevre dokuya benzetilebilinir. Ancak bunlardan önemlisi de tedavide bir an önce keloid skar oluşumunun ve büyüyerek ilerlemesinin durdurulmasıdır.

Hipertrofik skar ve keloid farkı nedir?

Her ikisi de birer yara iyileşme bozukluğudur. Hipertrofik skar daha az belirgin izlere sebep olurken daha kolay kontrol altına alınabilir , çünkü bozukluk kendini sınırlar. Ancak keloid skar kendini sınırlamaz ve mutlaka tedaviye ihtiyaç duyulur.

Keloid tamamen geçer mi?

Keloid skar tamamen ortdan kaldırılamaz ancak çok azaltılabilinir.

E vitamini uygulamak tedavi eder mi?

Bölge üzerine sürülen e vitamini uygulamaları hipertrofik skar oluşumunu bir miktar engellemektedir. Ancak yan etki olarak atopik dermatit denilen allerjik reaksiyona sebep olabildiği için kullanımı kısıtlıdır.

Soğan ekstresi işe yarar mı?

Soğan ekstraktlarından oluşturulmuş özel kremler vardır bunlar bir miktar keloid ya da hipertrofik skar oluşumunu engellerler ancak bunu garantisi yoktur. Günümüzde soğan ekstraktından bir miktar daha kuvvetli olan silikon jel ya da silikon sheetler keloid önlenmesinde kullanılmaktadır.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nedir ?

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağında sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve dokunun gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi bir uygulamadır.

İlerleyen yaş ile birlikte ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bunda yer çekimide önemli bir faktördür. Göz kapaklarında torbalanma, bollaşma, renk değişikliği, gevşeme ve kırışıklık gibi durumlar ortaya çıkar. Doğal olarak yaşanan bu sürece güneş ışınları, hava kirliliği, düzensiz uyku, sigara ve alkolde eklenince, cildin yıpranma sürecini hızlandırır.

Read More »

Kaş Kaldırma Yöntemleri

Zamanın getirdiği etkilerden biride kuşkusuz bedenin bir takım deformasyonlara uğramasıdır. Yaş almakla beraber elastikiyetini kaybetmeye başlayan cilt, öncelikle kırışıklık ve sarkma ile kendini göstermektedir. Yüz bölgesindeki ilk yaşlanma genellikle kaş ve alın bölgesinde oluşur. Zamanla bu bölgelerde oluşan deformasyonları, göz kapaklarındaki sarkmalar takip eder. Bu sarkmalar göz üzerine toplanabilir ve zamanla görüşü zorlaştıracak seviyeye ulaşabilir. Sahip olunan yüz ifadesini doğrudan etkileyen kaşların düşüşü, kişiyi yorgun,sinirli veya huzursuz gösterebilir.

Read More »

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Uygulaması

Cerrahi müdahaleden uzak durmak isterken aynı zamanda estetik bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercih ettiği ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri, son yıllarda tercih edilen en popüler uygulamalar arasında gösterilebilir.

Cildi gençleştirmede son derece etkili olan yöntemlerin kalıcılığı , uygun zamanlı seans tekrarları ile , uzun yıllar devam eder. Yaşlanma sürecini yavaşlatarak daha güzel yaş almayı da sağlayan ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri, her geçen gün daha popüler hale gelirken , daha doğal ve daha genç bir görünüm yaratmak için kişilere önerilir.

Read More »