Keloid Skar: Nedir? Nasıl Geçer? – Yara İzi Tedavisi

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Keloid skar bir yara iyileşme bozukluğudur. Beklenen yara iyileşmesinin normalden fazla görülmesi keloid skar ya da hipertrofik skar adı verilen bozuk iyileşme ile sonuçlanır.

Keloid nedir?

Keloid , bozuk yara iyileşmesi sonucu , yara kapanıp iyileştikten sonra , yaranın iyileşmeye devam etmesiyle , nodül tarzı oluşumların deriden kabarık bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Genellikle yara zemininden çok daha kabarıktırlar ve serttirler.

Skar nedir?

Skar yaralanama veya elektif bir kesi sonrası yara iyileşmesi sonucu oluşan iz hattına verilen addır.

Yara izlerinin sebepleri nelerdir?
Yanık ya da düşme ya da kaza ya da elektif operasyonlar sonucu doku yaralanması ile doku bütünlüğü bozulur. Doku bütünlüğünün bozulması yara izlerine sebep olur.

Keloid skar semptomları ve belirtileri nelerdir?

Keloid skar oluşum aşamasında normalden fazla kaşıntı ve bölgede ağrıya sebep olur. Böyle bir durumda önlem amaçlı çeşitli iğne ya da pomad tedavileri başlanabilir.

Keloid skar kimlerde ve hangi bölgelerde görülür ?

Keloid skar genetik faktörlü geçiş gösterebilir. Ancak aynı zamanda belli bölgeler vardır ki buraların yaralanmalarında daha fazla iz veya keloid skar gelişimi görülebilir. Bu bölgeler omuzlar , göğüs kafesi bölgesi , kollar olarak sayılabilir.

Hipertrofik skar ve keloid gelişimine sebep olan risk faktörleri nelerdir?

Genetik kaynaklı olabileceği gibi yaralanma çeşiti ve doku hasarına bağlıda gelişebilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir? Keloid skar tedavisi nasıl yapılır?

Keloid skar tedavisinde çeşitli soğan ekstraktları içeren kremler , steroidli pomadlar ya da silikon jeller kullanılabilir. Bunların yanında silikon sheetlerle basınç giysileri de alınabilecek önlemler arasındadır. Ayrıca steroid enjeksiyonlarıda bir başka tedavi yöntemidir. Keloid skar tedavisinde cerrahi ön planda yer almaz. Sebebi keloid skar nüksünün çok yüksek oranda görülmesidir.

En iyi tedavi yöntemi hangisidir?

En iyi yöntem seçimi tamamen hasta muayenesine bağlıdır. Oluşum üzerinden geçen süre , hasta beklentisi ve oluşum bölgesine göre tedavi değiştirilebilir.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Yara izleri kaşınır mı?

İyileşen yarada hafif kaşıntılar görülebilir bu normaldir. Ancak kaşıntının çok fazla olması ya da bölgede ağrının da mevcut olması durumunda bir estetik cerrahi uzmanına görünmek gerekir.

Yara izleri zamanla kendiliğinden yok olur mu?

Yara izleri tamamen ortadan kaybolmasa da ortalama olarak 2 sene içerisinde silikleşmeye ve daha az görünür hale gelmeye başlarlar bilhassa hiperpigmentasyon silinmeye başlar . Ancak keloid skarın kendi kendine yok olması pek olası değildir.

Keloid nasıl yok olur?

Keloid skar ortadan tamamen kaybolmaz ancak çeşitli tedaviler uygulanarak biraz azaltılabilinir. Skar bölgesi bir miktar küçültülebilir. Aynı zamanda sertlik yumuşatılarak çevre dokuya benzetilebilinir. Ancak bunlardan önemlisi de tedavide bir an önce keloid skar oluşumunun ve büyüyerek ilerlemesinin durdurulmasıdır.

Hipertrofik skar ve keloid farkı nedir?

Her ikisi de birer yara iyileşme bozukluğudur. Hipertrofik skar daha az belirgin izlere sebep olurken daha kolay kontrol altına alınabilir , çünkü bozukluk kendini sınırlar. Ancak keloid skar kendini sınırlamaz ve mutlaka tedaviye ihtiyaç duyulur.

Keloid tamamen geçer mi?

Keloid skar tamamen ortdan kaldırılamaz ancak çok azaltılabilinir.

E vitamini uygulamak tedavi eder mi?

Bölge üzerine sürülen e vitamini uygulamaları hipertrofik skar oluşumunu bir miktar engellemektedir. Ancak yan etki olarak atopik dermatit denilen allerjik reaksiyona sebep olabildiği için kullanımı kısıtlıdır.

Soğan ekstresi işe yarar mı?

Soğan ekstraktlarından oluşturulmuş özel kremler vardır bunlar bir miktar keloid ya da hipertrofik skar oluşumunu engellerler ancak bunu garantisi yoktur. Günümüzde soğan ekstraktından bir miktar daha kuvvetli olan silikon jel ya da silikon sheetler keloid önlenmesinde kullanılmaktadır.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir