Yanak ve Elmacık Kemiği Dolgusu: Uygulama ve Sonuçlar

Yanak dolgusu

Elmacık kemiği dolgusu elmacık kemiklerinin belirginleşmesini arttırarak yanak hacmini genişletmeyi amaçlayan bir prosedürdür. Bu uygulama genellikle elmacık kemiklerinin çevresine dolgu maddesi enjekte edilmesini içermektedir. İşlemin süresi bireyden bireye değişmekle birlikte genellikle 15 dakika ile 2 saat arasında çeşitlilik gösterebilmektedir.

Herhangi bir vücut müdahalesinde olduğu gibi, bu işlemde de potansiyel yan etkiler görülme olasılığı bulunmaktadır. Ancak ortaya çıkabilecek komplikasyonlar genellikle hızlı bir şekilde düzelme eğilimindedir.

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu estetiği uygulamasının temel amacı, yanakların daha dolgun ve belirgin bir görünüm kazanmasını sağlamaktır. Bu cerrahi olmayan bir kozmetik prosedürdür ve uygulama sağlık profesyoneli tarafından elmacık kemikleri çevresine ve üzerine dermal dolgu maddelerinin enjekte edilmesini içerir. Enjekte edilen maddenin genellikle vücuda olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Farklı dolgu seçenekleri arasından, bireyin vücut tipine ve ihtiyaçlarına en uygun olanı belirlenir. Elmacık dolgusu işlemi genellikle yarım saatten daha kısa bir sürede tamamlanabilir. Ancak değişken durumlar sebebiyle bu süreç iki saate kadar uzayabilir.

Uygulanan dolgu maddesinin türüne bağlı olarak, ortaya çıkacak etkiler genellikle ortalama bir yıl veya daha uzun bir süre devam edebilir. Elmacık kemiği dolgusu estetiği birçok kozmetik prosedürde olduğu gibi, enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Bu süreçte diğer prosedürlerde görülebilecek morarmalar veya kanamalar da yaşanabilir. Ancak bu tür yan etkiler genellikle geçici ve kısa süreli olup sağlıklı bir iyileşme süreci izlenir.

Bireylerin genetik yapılarına, yaşlanma süreçlerine veya travmatik deneyimlere bağlı olarak yüzlerinde değiştirmek istedikleri alanlar oluşabilir. Elmacık kemiklerini vurgulamak ve daha dolgun bir görünüm elde etmek isteyen kişiler, genellikle elmacık kemiği dolgusu prosedürünü tercih edebilir.

Bu prosedür sonrasında, elmacık kemikleri belirgin bir hacim kazanarak dikkat çekici bir yapıya kavuşur. İlerleyen yaşlarda kas küçülmesiyle birlikte yüz yapısındaki doğal değişiklikler kaçınılmazdır. Elmacık kemiği dolgusu uygulanan bireyler yüzlerinin daha dolgun görünmesi sayesinde yaşlarından daha genç bir izlenim bırakabilirler. Bu durum toplum içinde pek çok birey için arzu edilen bir sonuçtur.

Yaş ilerledikçe yüzdeki kırışıklıklar daha belirgin hale gelir. Elmacık kemiği çevresindeki kırışıklıklar da bu süreçte yoğunlaşabilir. Ancak dolgu uygulaması sonrasında kırışıklıklar daha pürüzsüz bir görünüm kazanır. Bu sayede mevcut yaşın ötesinde daha genç ve sağlıklı bir yüz hattı elde etmek mümkün olabilir. Farklı elmacık kemiği dolgusu türleri bulunmakla birlikte, en uygun olanı belirlemek için sağlık uzmanının yönlendirmesi önemlidir. Böylece en etkili, kalıcı ve sağlıklı görünüm hedeflenir.

Yanak Dolgusu Neden Yapılır?

Yanak dolgu işlemi birçok durumda tercih edilebilen ve ayrıca etkisi de oldukça fazla olan bir dolgu uygulamasıdır. Bu dolgu uygulaması sayesinde aslında yüz bölgesinde birçok sorun aynı anda düzeltilebilir. Genel olarak işlemi yaptırdığınızda;

 • Yanaklardaki sarkma ve çökme görünümünü giderir, daha dolgun ve daha gergin bir yüz görünümü elde edilir
 • Yüzü yukarı yönde taşır, yüzde arzulanan ters üçgen görünümüne yardımcı olur
 • Nazolabial olukların açılmasını sağlar
 • Yüzün gençleşmesini sağlar
 • Cilde nem ve parlaklık kazandırır
 • Yüzde eğer asimetri var ise düzeltilir

Elmacık Kemiği Dolgusu Ne İşe Yarar?

Elmacık kemiği dolgusu  hem zaman içerisinde kaybedilen elmacık kemiği volümlerini geri koyar hem de yüzü yukarı doğru taşıyarak lifting etkisi yapar. Elmacık kemikleri yani malar kemikler yüzü taşıyan esas kolonlardandır. Bu sebeple buradaki volüm kayıpları ya da doğuştan var olan volüm eksikliği orta yüzde boşalmaya sebep olur.

Bu da zamanla yüzün alt ⅔ nün sarkmasına sebep olur. Yüzün aşağıya sarkmasıyla nazolabial kıvrımlar belirginleşirken , orta yüzde çöküntüler baş göstermeye başlar.

Elmacık kemiği dolgusu orta yüzdeki volümü arttırarak orta yüzdeki çizgilenmelerin önüne geçer. Ayrıca yüzün üst tarafında tamamlanan volüm ile cilt yukarı taşınmış olur. Bu da tüm yüzde lifting etkisi yaratır.

Elmacık kemiği dolgusu uygulaması sonrası üst yüz dolgun , alt yüzde ise lifting etkisiyle definasyonu artmış bir çene ve jawline hattı oluşur. Bu da V shape yüz görünümüne zemin hazırlar.

İlginizi Çekebilir  Burun Dolgusu: Nedir? Uygulama, Yan Etkiler ve Sonuçlar

Yanak & Elmacık Kemiği Dolgusu Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?
Kimler yanak veya diğer adıyla elmacık kemiği dolgusu yaptırabilir noktasında özellikle erkek veya kadın ayrımı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bu işlem hem erkeklerin hem de kadınların tercih ettiği bir uygulamadır. Genellikle 30lu yaşlar itibari ile tercih edilen bir işlemdir ama yüzünde asimetri olan ve doğuştan yanak bölgesi dolgun olmayan kişilere de her yaşta uygulanabilen bir işlemdir. Özellikle yanak bölgesi yeterince dolgun olmayan, sarkıklıkları olan ve çukurluklar olan kişiler tercih edebilir. Yüzünde simetri bozuklukları olan kişilere de ayrıca yanak dolgu işlemi ile yeniden form kazandırma sağlanır.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu estetiği kullanılan dolgu maddesine ve yöntemine bağlı olarak farklı aşamalardan geçmektedir. Hyaluronik asit temelli dolgularla yapılan elmacık kemiği dolgusu için uygulamadan önce hastaya anestezik krem uygulanır ve bu krem yaklaşık 30 dakika içinde etkisini gösterir. Ardından hastaya dolgu enjeksiyonu yapılır.

Eğer elmacık kemiği dolgusu yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilecekse, öncelikle hastadan liposuction yöntemiyle yağ alınması gerekmektedir. Alınan yağ daha sonra yüze enjekte edilebilir hale getirilir ve elmacık kemiği bölgesine uygulanır.

Kök hücre destekli yağ enjeksiyonuyla elmacık kemiği dolgusu yapılacaksa, hastadan liposuction yöntemiyle yağ alınır. Elde edilen yağ Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına yollanmaktadır. Bu laboratuvarda hücrelerin çoğalması beklenir ve sonrasında elde edilen kök hücre zengini yağ, enjeksiyon için hazır hale getirilir. En son aşamada elde edilen kök hücre destekli yağ, hastanın elmacık kemiği bölgesine enjekte edilir.

 Yanak dolgusu nasıl yapılır merak edenler için uygulanan işlem adımları şöyledir;

 • Yanak dolgusu işlemine başlamadan önce yüz özel temizleyiciler yardımı ile temizlenir daha sonrasında uyuşturucu krem ile yanak bölgesi uyuşturulur.
 • Uyuşma gerçekleştikten sonra cilt üzerinde çizim yapılır ve dolgu cilt altına enjekte edilir. Çok pratik bir işlemdir ve ortalama 10 dakika sürer. Gündelik yaşantınızı engellemez.
 • Elmacık kemiği dolgusu olarak da bilinen bu işlem sayesinde hem daha dolgun yanaklar elde edilir hem de elmacık kemiği bölgesinin daha kavisli görünmesi sağlanarak, çekici bir yüz hattı elde edilir.

Yanak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Elmacık kemiği dolgusu belirli estetik amaçlar doğrultusunda uygun adaylara uygulanan bir prosedürdür. Bu işlem genellikle aşağıdaki kriterlere uyan kişilere yöneliktir:

 • Elmacık kemiğinin daha çıkık ve belirgin bir görünüm kazanmasını arzulayan kadın ve erkekler
 • Yaşlanma sürecinde yüzde meydana gelen volüm kaybı yaşayan bireyler
 • Yüz hatlarının daha belirgin olmasını ve çene hattının öne çıkmasını isteyen kişiler
 • Estetik bir V şekilli yüz hattı elde etmeyi hedefleyenler
 • Fotojenik bir görünüm elde etmek isteyenler
 • Uygulamaya başvuran kişinin sağlık durumu ve estetik beklentileri doğrultusunda doktor tarafından onaylananlar
 • 18 yaş ve üzerinde olanlar ile yüz gelişimini tamamlamış bireyler
 • Dolgu malzemelerine karşı herhangi bir alerjik reaksiyonu olmayan bireyler

Bu kriterlere uyan bireyler, elmacık kemiği dolgusu işlemi için uygun adaylar olarak kabul edilebilirler. Ancak her durumda kişinin sağlık geçmişi, beklentileri ve anatomik yapısı dikkate alınarak, uzman bir doktor tarafından bireysel değerlendirme yapılmalıdır.

Yanak Dolgusunda Hangi Madde Kullanılır?

Elmacık kemiği belirginleştirmek amacıyla uygulanan dolgunun beş yaygın çeşidi bulunmaktadır. Bu dolgu maddeleri, elmacık kemiklerinin görünümünü iyileştirmeyi hedefler. Dolgu çeşitleri aşağıda olduğu şekilde sıralanabilir.

Hyaluronik Asit

En sık kullanılan dolgu maddesidir. Bu madde insan cildinde doğal olarak bulunan ve eklem, kaslar, göz sıvısı ve ciltte yer alan bir bileşendir.

Bu özelliği nedeniyle yaygın bir kullanıma sahiptir ve birçok cilt ve eklem hastalığının tedavisinde kullanılır. Cildin yaşlanmasıyla birlikte hyaluronik asit seviyesi azalır; böylece ciltte hacim kaybına ve kırışıklıklara neden olur. Hyaluronik asit dolgusu kırışıklıkların ve hacim kaybının giderilmesi amacıyla uygulanır ve etkisi genellikle yaklaşık bir yıl sürer.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Bölgesel İncelme - Bölgesel Zayıflama Tedavisi

Kalsiyum Hidroksiapatit

Doğal olarak kemiklerde bulunan bir madde olan kalsiyum hidroksiapatit, elmacık kemiği dolgusu uygulamalarında kullanılabilir. Bu dolgu türünün etkileri genellikle yaklaşık 15 ay sürebilir.

Poli L Laktik Asit (PLLA)

Sentetik bir madde olan PLLA vücudun kendi kolajen üretimini teşvik eder. Genellikle yanaklardaki derin kırışıklıkları gidermek için kullanılır ve etkisi genellikle iki yıl veya daha fazla sürebilir.

Polimetilmetakrilat (PMMA)

Orta derinlikteki kırışıklıkları doldurmak amacıyla kullanılan PMMA, kolajen içeriğe sahip bir yapıya sahiptir. Etkileri uzun yıllar sürebilir, ancak birkaç kez enjekte edilmesi gerekebilir.

Yanak Dolgusu İşlemi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanak dolgusu öncesi işlemin detayları, sağlayacağı avantajlar ve potansiyel riskler hakkında kapsamlı bir bilgi edinmeli ve doktorunuza yönlendirdiğiniz sorular sorulmalıdır. Eğer dolgu işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır:

 • Bu işlem öncesi sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmanız veya azaltmanız önerilir
 • Alkol kullanıyorsanız işlemden önce alkol tüketimine ara vermeniz tavsiye edilir
 • Kafein içeren içecekleri bırakarak bitkisel çaylar tüketmek sağlığınız açısından faydalı olabilir

Estetik uzmanları tarafından gerçekleştirilen işlem sonrasında enjeksiyon yapılan bölgelere soğuk presler veya doktor tarafından onaylanmış kremler uygulanabilir.

İyileşme sürecinizde estetik uzmanınızın önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı ve doktor kontrolünüzü aksatmamalıdır. Bu iyileşmenizi hızlandırarak sonuçları daha kısa sürede görmek için önemlidir.

 • Birkaç saat boyunca makyaj yapmaktan veya losyon uygulamaktan kaçınmalıdır
 • Enjeksiyon bölgelerine dokunmaktan kaçınmalıdır
 • Sigara kullanıyorsanız birkaç gün süresince tüketmemeye özen göstermelidir
 • Yanak dolgusunu korumak için sırt üstü yatmalıdır
 • Güneşten uzak durmalıdır
 • İşlemden sonraki 24 ila 48 saat içinde yoğun egzersizlerden kaçınmanızı önerebilir
 • Tedavi edilen bölgelere 1 ila 2 hafta boyunca günde birkaç kez yaklaşık 5 dakika süren hafif masaj uygulanmalıdır

Genellikle tedavi sonrasında günlük aktivitelerinize hemen dönmek mümkündür. Ancak eğer bir haftadan uzun süren asimetrik görünüm, morarma, kızarıklık veya şişlikler gibi durumlarla karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

 

Elmacık kemiği dolgusu acıtır mı?
Tüm dolgu uygulamaları gibi elmacık kemiği dolgusu da lokal anestezi sonrası yapıldığı için ağrı oldukça minimalize edilir. Kanül yardımıyla , dolgu diffüz ve eşit bir şekilde yanak ve malar hatta dağıtılır. Elmacık kemiği dolgusu tekrar gerektirir mi? Bir kez yaptırırsam hep yaptırmam gerekir mi? Elmacık kemiği dolgusu olarak bazen mineralli bazen de saf hyalüronik asit dolgulari tercih edilir. Bu tercih kişinin ihtiyacına göre muayene sonrası belirlenir. Ortalama olarak dolgu kalıcılık süreleri 9 ay ila 18 ay arası değişir. Bu kalıcılıkta elbette esas faktör kişinin genetik özellikleri ve metabolizma hızıdır. Elmacık kemiği dolgusu belli aralıklarla yenilir ancak kişi yenilemek istemesse de bu herhangi bir probleme sebebiyet vermez. Yani dolgu eriyince daha kötü olmaz. Kişi sadece eski haline geri döner.

Yanak Dolgusunun Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Yanak dolgu uygulaması işlemlerinde kullanılan hyaluronik asit belirli bir süre sonra vücut tarafından emilir ve bu nedenle kalıcı bir etkiye sahip değildir. Dolgunun etkisi bireyin özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 9 ila 18 ay arasında sürer.

Bu süreç kişinin yaşam tarzı sigara veya alkol tüketimi gibi faktörlere çevresel etkenlere ve düzenli dolgu uygulamalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sürekli dolgu uygulamalarının düzenli olarak yapılması, kalıcılığın artmasına katkı sağlayabilir.

Yanak Dolgusunun Lift Etkisi Var Mıdır?

Yanak ve elmacık dolgusu işleminden sonra yüzde çok ciddi bir gençleşme sağlanır. Yanak dolgusunun yüzü yukarı toparlama ve sarkıklıkları giderme gibi etkileri vardır. Bu ciltte lift etkisi yaratır ve kişinin olduğundan daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Zaten cildimizde bizleri daha yaşlı gösteren veya yazımızı ortaya çıkaran en önemli şey yüzün aşağı doğru sarkmasıdır. Yanak dolgusu sayesinde yüz otomatik olarak yukarıya kalkar. 

Yanak Dolgusu Uygulamalarında Kişilerin Beklentisi Ne Olmalıdır?

Yanak dolgusu yaptıranlar bunu uzman bir hekim ile yaptıklarında genellikle daha iyi sonuçlar elde ederler. Çünkü bu basit dolgu yöntemi doğru ve iyi şekilde yapıldığında bazen daha genç yaşlarda cerrahi bir müdahale kadar etkili sonuçlar doğurur. Kişinin yüzüne uygun şekilde yapıldığında etkili bir orantısal uyum sağlanır. Doğru dolgu uygulamaları ile ayrıca yüz simetrisi bir miktar daha düzeltilebilir. İşlemden en iyi sonuçları almak istediğinizde sizlere işlemi yapacak doktorunuzla iyi iletişim kurmalı ve ona tam beklentilerini belirtmelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Dudak Dolgusu: Nedir? Uygulama, Yan Etkiler ve Sonuçlar

Yanak Dolgusu işlemi Ne Kadar Sürer ve Kaç Kez Tekrarlanabilir?

Yanak dolgu işlemi öncesinde hastaya lokal anestezi uygulandığı için öncelikle ortalama 10 ila 30 dakika gibi bir süre bu anestezinin etkisini göstermesi beklenir. Gerekli uyuşma sağlandıktan sonra da enjeksiyon ve doktorun şekil verme süreci 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Yani daha çekici ve güzel bir yanağa sahip olmak için sadece ortalama 30 dakika gibi bir süre ayırmanız yeterli olacaktır. 

Uygulama için tek seans yeterlidir. 1 hafta içinde bölgedeki morluklar ve şişlikler indiğinde işlemin etkisi çok daha net bir şekilde belli olacaktır. İşlem istenildiği kadar tekrar edilebilir. İşlem tekrarının uygun zamanlarda yapılması koşuluğuyla ekstra bilinen bir yan etkisi veya tehlikesi yoktur. Yanak dolgusu işlemi tekrarlanabilen bir işlemdir. Her uygulama sonrası dolgunun kullanım ömrü uzar bu da avantaj olarak size geri döner.

Yanak Dolgusu İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Yanak dolgusu yan etkisi olan bir uygulama değildir. Uygulama sonrası işlem yapılacak bölgede hafif kızarıklık oluşabilir bu kızarıklık ise 2-4 saat arasında geçen kızarıklıklardır. Yanak dolgusunun cilde ve insan sağlığına bilinen bir zararı yoktur. Çünkü işlem sırasında uygulanan hyalüronik asit zaten vücutta var olan bir maddedir ve bu yüzden alerjik bir durum genellikle ortaya çıkmaz. Bu noktada en büyük risk, işlemin bilgisiz ve yetkisiz kişiler tarafından uygulanması sonucunda ortaya çıkar. Mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanı , dermatalog veya medikal estetik hekimleri tarafından bir klinik ortamında yapılmalıdır. 

Yanak Dolgusunu Kimler Yaptıramaz?

Yanak dolgu işlemi herkes tarafından tercih edilebilir güvenilir bir yöntemdir. Bu noktada sadece bazı kişilerin işlemi yaptırmaması önerilir. Yanak dolgusu işlemini hamile ve emziren annelere yapılması önerilmez. Ayrıca tam olarak yüz yapısı oturmadığı için 18 yaşından küçük kişilere de dolgu işlemi tavsiye edilmez. 

Yanak Dolgusu Fiyatları 

Yanak dolgusu fiyat konusu çok fazla merak edilir ve araştırma sağlanır. Öncelikle dolgu işlemlerinde fiyat belirleyen unsurlardan biri ne kadar miktar dolgu uygulanacağıdır. Ayrıca yanak dolgusuna ek olarak bazen farklı işlemlere de ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda da fiyat konusu çok değişir. Yanak dolgusu fiyatları konusunda net bilgi almak için iletişime geçmeniz çok daha yararlı olacaktır. Yanak dolgusunda uygulanacak dolgu miktarı kişiden kişiye değişeceği için muayene sonucu fiyat belirlenir. Randevu ve bilgi almak için 0552 800 50 90’ı arayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Yanak dolgusu nasıl eritilir?

Bazen yapılan dolgu işlemi sonrasında hasta yeni görüntüsüne alışamaz ve dolgunun eritilmesini ister. Bu gibi durumlarda yine doktor kontrolünde hastaya hyaluronidaz isimli bir madde enjekte edilir ve dolgu güvenle eritilir. 

Yanak dolgusu işlemi acı verir mi?

Yanak dolgu işleminde hastaya lokal anestezi etkisi olan kremler ve iğneler uygulanır. Buna rağmen bazı kişilerin acı eşiği düşük olduğunda çok hafif bir acı hissedebilir. Bu da o kadar ciddi bir acı değildir. 

Yanak dolgusu doğal görünür mü?

Yanak dolgusu uzman bir doktor tarafından doğru miktarlarda yapıldığında oldukça doğal bir görünüm yaratır. İşlemden hemen sonra yüzde oluşan yanak durumu sizleri tedirgin etmesin çünkü bu şişlikler son derece normal ve olasıdır. Şişlikler geçtikten sonra yüzde son derece doğal bir görünüm oluşur. 

Yanak dolgusu sonrası alerjik reaksiyon gerçekleşir mi?

Yanak dolgusunda cilde uygulanan hyalüronik asit genellikle alerjik reaksiyona sebep olmaz. Bu yüzden güvenle işlemi yaptırabilirsiniz. 

 

Kaynakça

https://www.turkdermatolojidergisi.com/archives/archive-detail/article-preview/facial-anatomy-for-cosmetic-and-surgical-procedures/11067

 http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/DHFK396ET.pdf

 

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir