Çarpık Bacak Düzeltme Ameliyatı – Tedavi ve Ameliyat Süreçleri

Çarpik Bacak Düzeltme

Çarpık bacak, parantez bacak ya da O bacak olarak adlandırılan deformite kişilerde tayt giyememe veya etek giyememe gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Günümüzde çarpık bacak yağ enjeksiyonları yada protez uygulamaları gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Çarpık bacak nedir?

Çarpık bacak tibia ve fibula kemiklerinin yerleşim bölgesindeki , alt bacakta diz kısmının altındaki bölgenin O ya da X şeklinde olmasıyla tanımlanabilir. Bilhassa bacaklar kapatılıp ayaklar birbirine değecek şekilde yan yana kapatıldığında arada kalan boşluğun O şeklinde görülmesidir.

Çarpık bacak tipleri nelerdir?

O bacak , X bacak , parantez bacak halk arasında bilinen çarpık bacak tipleridir. O bacak ve parantez bacak genu varum olarak tariflenirken , X bacak genu valgum olarak adlandırılır.

Bacakların çarpık olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Topuklar birleştirildikten sonra karşıdan bakıştaki parantez bacak görünümüyle anlaşılır ayrıca çekilen grafilerle ileri tetkik ve tedavide gerekli ise yapılabilir.

Bacaklardaki çarpıklık ve orantısızlık neden olur?

Doğumdan sonra anne karnı pozisyonu sebebiyle görülebilirken , bazen D vitamini eksikliğine bağlı olarakta raşitizm olarak tariflenen hastalığın baş göstermesiylede çarpık bacak oluşabilir.

Çarpık bacak nasıl düzeltilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Çarpık bacak tedavi yöntemlerinde protez uygulamaları , yağ enjeksiyonu uygulamaları veya dolgu uygulamaları sayılır.

Protez uygulamaları aynı meme protezleri gibi kalıcı uygulamalardır. Yağ enjeksiyonları işlemden geçirilen yağın bazen kök hücre ile zenginleştirilerek boş alanlara uygulanmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Koltukaltı Terlemesinin Tedavisi

Dolgu uygulamaları ise hazır dolgu paketlerinin boşluk olan alanlara uygulanmasıdır.

En iyi tedavi yöntemi hangisidir?

Çarpık bacak tedavisinde her tedavinin kendine has yan etkileri ve diğerlerine nazaran üstünlükleri vardır.

Dolgu uygulamaları tedaviler arasındaki en hızlı uygulama iken , yan etki olarak yüksek orandaki enfeksiyon ihtimali tedaviyi bir kez daha değerlendirmeye sebep olur.

Protez uygulamaları kalıcı bir yöntem olarak tariflenirken aynı zamanda genel anestezi ile yapılan ve iyileşme süreci olan bir ameliyat yöntemidir.

Yağ enjeksiyonu bu uygulamalar arasında hem pratik ve hızlı hem de iyileşme süreci oldukça hızlı olan bir uygulamadır. Ancak bilinmelidirki yağ enjeksiyonunun bir kısmı zaman içerisinde eriyebileceği için doktor tarafından birden fazla seans önerilebilinir.

Yağ dolgu ile çarpık bacak tedavide iz kalır mı?

Yağ dolgusu hazırlanması için belirli bölgelere liposuction yapılması gerekir. Yağ elde etmek için uygulanan bu yöntemlerdesadece kanül yerleşimi içince küçük noktasal hatlar açılır. Bu noktasal zeminler genellikle son derece tolere edilebilir düzeyde iyileşme gösterirler. İz olarak geride sadece belli belirsiz noktalar kalabilir.

Evde çarpık bacak düzeltmek mümkün mü?

Evde çarpık bacak düzeltmek için bilinen herhangi bir bilimsel yöntem bulunmamaktadır.

Çarpık bacak sporla , egzersizle evde düzelir mi?

Maalesef çarpık bacak , kemiksel gelişimle alakalı bir fizyolojik veya patolojik sebepli olduğu için , spor ve egzersize pek fazla yanıt vermeyebilir.

Bebek veya çocukken mi yoksa tedavi edilmeli?

Çarpık bacak eğerki D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm kaynaklı ise hemen tespit edilir edilmez tedavi edilmelidir.

Parantez bacakla çarpık bacak aynı mı?

Parantez bacak , O bacak ya da çarpık bacak aynı görünüm için tariflenirler.

Hangi bölüm doktoruna gitmek lazım ?

Bebekken tespit ve tedavi amaçlı pediatristlerden yardım almak gerekir. Ancak 18 yaş üzerinde sadece estetik amaçlı müdahale için estetik cerrahiye başvurmak gerekir.

İlginizi Çekebilir  El Dolgusu - El Gençleştirme Estetiği

Bacak kalınlaştırma ameliyatı nedir?

Bacak kalınlaştırma silikon protezler ile ya da yağ enjeksiyonu operasyonları ile yapılabilir.

Tedavi sonuçları kalıcı mı?

Dolgu uygulamaları geçici uygulamalrdır. Protez uygulamaları kalıcı uygulamalrdır. Yağ enjeksiyonları ise seans tekrarları ile kalıcı duruma getirilir.

Tedavi ve ameliyat fiyatları nasıldır?

Çarpık bacak görünümünü düzeltmek için birden fazla çeşitte uygulama mevcuttur. Bunlar kişinin muayenesi sonucu ve beklentisi ile kararlaştırılır. Bu sebeplede çarpık bacak tedavi fiyatı belirlemek için öncelikle muayene olup hangi tedavinin uygun görüleceği kararlaştırılmalıdır.

Bantlar çözüm olabilir mi?

Herhangi bir bant çeşidi 18 yaş sonrası çarpık bacak sorunana çözüm olamaz.

Ameliyat kimlere önerilmez?

Genel anestezi ile ilgili komplikasyon gelişebilecek ileri yaş ya da ameliyata engel ek hastalığı bulunanlara , kanama zamanı ile ilgili problem yaşayanlara operasyon ve kesi önerilmez.

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir