Göz Altı Torbası Eritme Tedavisi

elifsedalanding 1

Göz altı torbası tedavisi göz çevresinde yaşanan istenmeyen durumlardan biridir. Kişilerde bu durum bulunuyorsa, doğal olarak nasıl giderilebileceği de merak edilir. Buna yönelik olarak çağımızda çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır. Hangi yöntemin seçileceği, bireyin cilt yapısına bağlı olarak belirlenir. İlk olarak, işlemin yapılacağı kişinin cilt yapısı detaylı bir şekilde incelenir. 

Uygulama öncesinde aşamada yağ fazlalıkları ve deri sarkmaları değerlendirilir. Uygulamanın hangi bölgelerde gerçekleştirileceği belirlenir. Kişinin genel sağlık durumu uygunsa ameliyat gerçekleştirilebilir.

Göz Altı Torbaları ve Tedavileri

Göz altı torbaları dış görünüşü olumsuz bir şekilde etkilediği için istenmeyen, çözüm aranan bir durumdur. Bunlar yaşandığı zaman kişiler gerek bunların neden oluştuğunu gerekse nasıl tedavi edilebildiğini sorabilmektedir. Alerji ve sinüs kaynaklı sorunlar bu sebeplerden bazılarıyken, tedavi yöntemi olarak ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler mevcuttur.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

 • Alerjiler
 • Tuzlu yiyeceklerin aşırı tüketimi
 • Yatmadan önce makyaj temizliğinin yapılmaması
 • Güneşe fazla maruz kalma
 • Genetik faktörler
 • Sinüs kaynaklı sorunlar
 • Alkol tüketimi
 • Tütün kullanımı

Gibi birçok etken bulunmaktadır. Göz altı torbalarıyla ilgili yapılan araştırmalarda genellikle uyku eksikliği cevabına sıkça rastlanmaktadır. Ancak bu durum önemli bir faktör olmasına rağmen tek başına yeterli değildir.

Örneğin aşırı uyumak da göz bölgesindeki sıvıların göz altındaki dokulara çökmesine ve yerleşmesine neden olabilir. Bu nedenle uyku eksikliği kadar çok uyumak da göz altı torbası oluşumuna sebep olabilir. Aksine çok az uyku da göz bölgesindeki kılcal damarların çatlamasına ve kanın bölgeye yayılmasına neden olabilir. Yayılan kan, göz çevresinde morluklar ve şişlikler olarak gözlenen göz çevresi halkalarının oluşumunu tetikleyebilir. Uyku kaynaklı göz altı torbası oluşumu engellemek için yetişkinlerin en az 7 saat gece uykusu almaları önerilmektedir.

Ameliyatsız göz altı torbası estetiği gözaltı torbaları adlı yaygın bir cilt deformasyonu için etkili bir çözüm sunan bir yöntemdir. Söz konusu torbalar ve göz bölgesindeki çeşitli şişlikler oldukça yaygındır. Bu bağlamda ameliyatsız göz altı torbası estetiği de bu gelişmelerin önemli bir parçası haline gelmektedir.

Göz Altı Torbası İçin Ne Yapmalı?

Göz altı torbası nasıl giderilir? Bu durumun bir tür sağlık sorunu olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla öncelikle bu duruma neden olan durumların tedavi edilmesi, kalıcı çözüm elde etmek için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Genel anlamda göz altı torbalarından hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanın medikal estetik uygulamalar kapsamında mümkün olmaktadır. Nitekim ameliyatsız göz altı torbası tedavileri kesi yapmadan ve ameliyat izi bırakmadan gerçekleştirilmektedir.

Ameliyatsız Göz Altı Torbası Estetiği

Yüz ve göz altı bölgesinin genç ve taze bir görünüm kazanması, cerrahi olmayan çeşitli uygulamalarla mümkündür. Göz derisinin inceliği ve gözaltındaki damar yoğunluğu nedeniyle genellikle göz altında koyu renk tonları, torbalanma ve morluklar ortaya çıkabilir. Ameliyatsız yöntemler de bu noktada çözüm sunmaktadır.

Ameliyatsız Göz Altı Torbası Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz altı torbası estetiği elmacık kemiğinin hemen üstündeki dokulara hiyalüronik asit gibi dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama genellikle lazer veya diğer ameliyatsız prosedürlerle desteklenir.

Bu yöntem ameliyatsız göz altı torbası uygulaması sırasında etkili sonuçlar elde etmek için uygulanmaktadır. Genellikle bir dizi hiyalüronik asit enjeksiyonu ile bölgedeki dokular doldurulur. Bu da göz altı bölgesini daha yukarı çeker. 

Göz altı torbası estetiği ameliyatsız yaklaşık 10 ila 15 dakika süren bir tedavi olup sonuçları hemen görülebilir. Ancak tedavi sonrasında doktorun önerilerine uygun olarak takip veya tekrarlayan prosedürler gerekebilir. 

Mikroiğne ile Ameliyatsız Göz Altı Torbası Estetiği

Bu işlem göz altı bölgesinin yorgun görünümünü azaltmak amacıyla gerçekleştirilen bir tedavi olan kolajen indüksiyon tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Yöntem vücut hücrelerini daha fazla kolajen ve elastin üretmeye teşvik eder. Bu proteinler cildi canlandırarak yeni bir görünüm kazandırır ve sıkılık sağlar.

Mikroiğne tedavisi olarak da bilinen kolajen indüksiyonu, göz altı torbası estetiği alanında önemli bir yer tutmaktadır. Cildin canlılığını, elastikiyetini ve genel sağlığını korumak için kolajene olan ihtiyaç göz önüne alındığında bu yöntem mikroiğneler kullanarak cildin altındaki dokularda kolajen üretimini tetikler ve daha etkili bir şekilde kolajen üretilmesini sağlar. 

İlginizi Çekebilir  Annelik Estetiği ( Mommy Makeover ) Nedir? Nasıl Yapılır?

Karbondioksit Lazer

Cilt yenileme amacıyla kullanılan en güçlü lazer teknolojisi olan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer, derinin üst ve orta tabakalarına etki ederek cilt yaşlanması, sivilce, yara, çatlak ve yanık izlerinin tedavisinde etkili bir yöntemdir. Doktorlar cilt hücresinin yenilenmesini teşvik etmek amacıyla ısı üreten lazerleri kullanır. 

Son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer estetiği cilt yenileme amacıyla kullanıldığında üstün iyileştirici etkilere sahip olup düşük yan etkileriyle öne çıkar. Bu teknoloji cildin hem üst hem de alt tabakasında etki gösterir; üst derideki lekeler tedavi edilir ve aynı zamanda kolajen oluşumu uyarılır.

Fraksiyonel CO2 Lazer işlemi cilt gençleştirme amacıyla uygulanan lazerlerin en etkilisi olarak bilinir ve bu işlemin ardından bir yıl boyunca kolajen liflerinin oluşumu ve yapılanması devam eder. Bu uygulama lazer ışınının mikroskobik yuvarlak kolonlar halinde cilde gönderilmesini içerir. 

Dolgu Enjeksiyonları

Yer çekimi güneş hasarı ve yaşlanma süreciyle ortaya çıkan derin çizgileri düzeltmek, kırışıklıkları azaltmak ve yüzü yeniden şekillendirmek amacıyla uygulanan kozmetik bir işlemdir. Bu işlem geçici hiyalüronik asit veya kolajen bazlı maddelerin enjekte edilmesini içerir. Uygulama son derece basit olup lokal anestezik kremlerle kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bu işlemler kırışıklıkları gidermek ve cildi gençleştirmek amacıyla kullanılır.

Gözaltı torbası burun köprüsünün altından başlayarak alt göz kapağı hizasına kadar uzanan ve yanaklara doğru genişleyen bir bölgedir. Bu bölge hiyalüronik asit ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. 

Hiyalüronik asit en yaygın kullanılan dolgu maddesidir ve alerji riski düşüktür; ayrıca hyaluronidaz adlı bir madde ile hızlı bir şekilde çözülebilir. Bu dolgu maddesi, kullanımı kolay olmasının yanı sıra geri döndürülebilme özelliği ile hem hastaları hem de doktorları korur. Bu yöntemle göz altı torbası ameliyatsız eritme uygulama süresi 15-30 dakika arasında değişebilir ve hemen sonrasında normal yaşantınıza dönebilirsiniz. 

Ameliyatsız Göz Altı Torbası Estetiği İçin Uygunluk

Ameliyatsız göz altı torbası estetiği tedavisi dolgu maddelerine alerjisi olmayan her birey için uygundur. Yaş konusunda belirli kısıtlamalar mevcuttur, ancak geniş bir yelpazede değildir. 18 yaşından küçük bireylerin ebeveyn izniyle bu estetik prosedürü gerçekleştirmesi mümkündür. 

Lâkin yaşam tarzına bağlı göz altı torbaları tedavisinde, işlem uzun süreli bir çözüm sağlamayabilir. Bu nedenle, işlemi tercih edenlerin daha sürdürülebilir estetik sonuçlar elde etmek için yaşam tarzlarını gözden geçirmeleri önemlidir.

Kişiler ameliyatsız göz altı torbası estetiği yaptırmış olsalar bile göz altı torbalarını tetikleyen alışkanlıklara devam etmek, işlemin uzun vadeli etkisini zayıflatabilir. Hamile ve emziren kadınlar gibi belirli durumlar da göz altı torbası estetiği için önerilmeyen bir grup olarak değerlendirilebilir. Dermal dolgu maddelerine herhangi bir alerji bulunmuyorsa, bu estetik güvenli bir prosedürdür. 

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, göz altı torbası tedavisi için karar verirken sağlığınızın öncelikli olmasıdır. Gözaltı torbası estetiği sonrasında göz altı morlukları ve torbalarından tamamen kurtulmak mümkündür. Ancak bu sonucu sürdürmek için tetikleyen alışkanlıklardan kaçınmak önemlidir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı (Blefaroplasti)

Blefaroplasti cerrahi bir prosedür olup göz kapaklarında oluşan torbaların tedavisini amaçlamaktadır. Bu işlem, alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen deri fazlalığı ve şişkinliğin düzeltilmesini içerir. Genetik faktörlerin yanı sıra zamanla biriken fazla yağ, kas ve deri dokusu, göz kapaklarında şişkinliğe, deri sarkmalarına, fazla yağ birikimine ve kırışıklıklara neden olabilir. Göz altı torbası ameliyatı bu tür estetik sorunları çözmek ve görme fonksiyonunu iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilir.

Göz altı torbası ameliyatı ileri cerrahi uygulamalarla gerçekleştirilen bir prosedürdür. Bu operasyon görme duyusundaki iyileşmeyi, estetik bir görünüm elde etmeyi ve biriken yağ dokusunun çıkarılmasını hedefler. Blefaroplasti için uygulanan çeşitli yöntemlere rağmen, prosedürün temel adımları aynıdır. 

Göz Altı Torbası Nedir?

Göz altı torbaları göz çevresindeki yağ torbalarından kaynaklanmaktadır. Yaş ilerledikçe bu yağ torbalarını destekleyen zar gevşer; yağlar öne doğru ilerler ve daha belirgin hale gelir. Ancak genç yaşlarda da yapısal nedenlerden dolayı bu yağ torbaları belirgin olabilir.

İlginizi Çekebilir  Sıvı Yüz Germe (Facelift) Nedir? Nasıl Yapılır?

Gözaltı torbası güzellik problemlerinden bir tanesi olup, sarkan derinin gevşemesiyle meydana gelir. Göz altında bulunan yağ yastıkçıkları aşağı doğru kayarak, boşluğu doldurur ve böylece bir torba görüntüsü oluşur. Alt göz torbaları genellikle zararsız olsa da bazı durumlarda altta yatan hastalığın belirtisi olabilir. Bunların en sık görülme sebebi yaşlanma olup; yaşlanma kas, cilt ve vücudun farklı bölgelerindeki bağ dokularının ana unsuru olan kolajen ve yağ dokusunun kaybına sebep olur. Bunun tedavisinde kimyasal peeling, dolgu maddeleri, lazerle cilt yenileme ve enjekte edilebilir dermal dolgu maddeleri gibi kırışıklık tedavileri ve cilt tedavi metotlar bulunmaktadır.

Gözaltında torbalar neden olur?

Peki göz altı torbaları neden meydana gelir? Alt göz kapaklarında meydana gelen şişkinlik, göz çevresindeki yağın birikmesi sonucu oluşur. Genetik faktörler, yaşlanma, alerjiler, diyet ve bazı hastalıklar göz altı torbalarının oluşumuna neden olabilir. Göz altı torbalarının temel nedenleri şunlardır:

 • Bu durum genellikle ailede göz altı torbası olan bireylerin çocuklarında gözlenir. Genetik faktörler en sık karşılaşılan nedenlerden biridir.
 • Göz çukurunun altındaki yağ, yaşla birlikte orbital septum adı verilen güçlü bir bariyer tarafından desteklenir. Ancak yaşlanma sürecinde orbital septum zayıflar ve göz altındaki yağın öne doğru çıkmasına izin vererek göz altı torbalarının oluşmasına yol açar.
 • Bağışıklık sistemi yabancı maddelere tepki gösterdiğinde alerjiler ortaya çıkar. Alerjenlere maruz kalındığında vücut histamin adlı bir kimyasal salgılar. Histamin kaşıntıya neden olabilirken, aynı zamanda gözlerde ve göz kapaklarında kan damarlarının şişmesine yol açar.
 • Karbonhidrat ağırlıklı bir diyet göz altı torbalarını belirginleştirebilir. Tuzlu ve nişastalı yiyecekler ödem oluşumuna neden olabilir. 
 • Göz altı torbaları genellikle estetik bir sorun olmasına rağmen, göz kapağı görünümündeki ani değişiklikler bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Bunların yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar, uyku düzensizliği ve sigara kullanımı da bu kapsamda yer almaktadır. Bu bakımdan göz altı torbası nedenleri geniş bir konudur ve kişiden kişiye göre bunlar değişebilir.

Gözaltı torbaları için krem kullanımı çözüm müdür?

Göz altı torbaları genellikle kalıtsal faktörlerden kaynaklanmaktadır. Eğer bir birey genç yaşta göz altı torbalarıyla karşılaşıyorsa, bu durum genetik bir etmenin belirtisi olabilir. Bu durumda, göz altı torbalarını hafifletmek için krem kullanmak genellikle etkili bir çözüm sunmamaktadır.

Aşırı UV ışığına maruz kalma, genç yaşta göz altı torbalarının oluşumunu tetikleyebilir. Uykusuzluk, stres ve yorgunluk gibi durumlar göz altı torbalarına neden olabilir, ancak bu durumlar genellikle geçicidir. Bu durumlarda krem kullanımı geçici rahatlama sağlayabilir, ancak kalıcı bir çözüm sunmaz. Kremler, ameliyatsız göz altı torbası estetiği için tercih edilen bir yöntem olabilir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz altı torbası ameliyatı hastalara göre özel bir şekilde planlanarak yapılmaktadır. Ancak genel anlamda operasyon aşağıda olduğu gibi ilerlemektedir:

 • Operasyonun uygulanacağı bölge ve yağ fazlalıklarının giderilmesi için, deri birikimleri belirlenir ve gerekli çizimler yapılır.
 • Yapılacak işlem genellikle genel anestezi tercih edilse de nadiren lokal anestezi uygulanabilir.
 • Yaklaşık olarak 1 saat süren ameliyatta; göz altında kesi açılarak torba görünümüne neden olan dokular ortaya çıkarılır.
 • Açığa çıkan dokuya göre göz torbalarına müdahale edilir.
 • Yapılan çizimler ve alınacak yağ veya kas dokusu miktarına göre fazlalıklar giderilir.
 • Gözlerde simetri sağlanarak ideal bir görüntü elde edilir.
 • Açılan kesiler kapatılarak tedavi tamamlanır.

Bu esnada pek çok teknik kullanılabilir. Örneğin göz altı torbası eritme lazer bunlardan biridir. Göz kapağı kesi işlemini bir neşter kullanmak yerine lazer blefaroplastide cildi kesmek için lazer kullanılmaktadır. 

Ameliyatsız gözaltı torbası estetiği yapılabilir mi?

Göz altı torbalarının belirginleşmesinden rahatsız olan ancak cerrahi müdahaleyi tercih etmeyen her yaş grubundaki kadın ve erkekler için, ameliyatsız uygulamalar mükemmel bir alternatif çözüm sunmaktadır.

Ameliyat ikinci kez yapılabilir mi?

Blefaroplasti ikinci kere yapılabilir mi? Bu işlem ömür boyu devam etmese de uzun süreli sonuçlar sağlar. Nadir durumlarda, göz altı torbası veya sarkma meydana gelebilir; ancak bu durumda ikinci bir ameliyat mümkündür.

Estetik işlemlerde ikinci bir ameliyatın güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ilk ameliyattan sonra 6 ay beklemek sağlık açısından uygun bir seçenektir. Bu süre göz kapaklarının tamamen iyileşmesini ve yeni bir müdahale için uygunluğunu sağlar. Estetik cerrah gerektiği durumda ikinci kez göz altı torbası operasyonu detayları hakkında size ayrıntılı bilgi verecektir. 

İlginizi Çekebilir  Nazolabial Dolgu: Nedir? Uygulama, Yan Etkiler ve Sonuçlar

Göz Altı Torbası Tedavisi Yöntemleri

Günümüzde göz altı torbası ameliyatsız yöntemlerde farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Bu çerçevede Japulpro young eye, Low PB gibi pek çok farklı seçenek yer almakta olup tümü kişilere göre özel bir şekilde uygulanmaktadır.

Jalupro Young Eye Göz Altı Torbası Tedavisi

Jalupro young eye göz altı özel olarak tasarlanmış ve göz çevresindeki sorunların tedavisinde kullanılan bir uygulamadır.

Göz çevresi, doğal hareketlerden ve mimiklerden en fazla etkilenen bölgelerden biridir, ve yaşlanma etkileri bu alanda hızla ilerler. Elastik dokuda yaşanan azalmaya bağlı olarak göz çevresinde kırışıklıklar oluşur ve kaz ayağı olarak adlandırılan sorun ortaya çıkar. Ayrıca, sıkça karşılaşılan bir diğer problem olan göz altı torbaları da meydana gelir.

Jalupro young eye, biyolojik olarak cilde uyumlu içeriği sayesinde alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Bu sayede, güvenli bir göz çevresi gençleştirme ve kırışıklık azaltma işlemidir. Tamamen göz çevresi için özel olarak geliştirilen göz altı Jalupro young eye bu bölgede meydana gelen kaz ayağı, göz kapağı sarkması ve göz altı torbaları gibi sorunların tedavisi için kullanılır.

Low Pb Serum Göz Altı Torbası Tedavisi

Pb serumunu oluşturan etken maddeler, enzimlerdir. Bu enzimler, sağlıklı bir bireyin biyolojik sistemine ait olup, vücudu yeniden inşa edebilme, onarma ve gençleştirme yeteneğine sahiptir. Temelde, enzimler hücrede binlerce reaksiyonu kontrol etme konusunda etkili hücresel katalizörlerdir.

Low tipi PB serumu özellikle göz altı torbalarındaki cildi sıkılaştırmak ve yenilemek için kullanılan bir üründür. Low PB serumu genellikle göz altı torbaları için tercih edilmekte olup aynı zamanda tüm cildin sıkılaşması ve gençleştirilmesi için kullanılır. Tek bir seansta bazen yeterli olabilirken, hastanın durumuna bağlı olarak bazı durumlarda 2 seans olarak uygulanabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Göz Altı Torbası Tedavisi

Göz altı ışık dolgusu göz altındaki cilt sorunlarını, morlukları, koyu halkaları, torbalanmayı ve şişliği hedefleyen bir estetik uygulamadır. Bu tedavinin temel amacı, nemini kaybetmiş gözaltı bölgesine gerekli nem ve hacmi geri kazandırmaktır. Kullanılan hiyalüronik asit, peptitler ve antioksidanlar gibi içerikler, göz altındaki çukurlukları azaltırken aynı zamanda parlaklık sağlar.

Hafif ve orta düzeyde göz altı sorunları yaşayan bireyler için etkili bir tedavi yöntemi olan gözaltı ışık dolgusu, hızlı ve etkili sonuçlar elde etme potansiyeli taşıyan bir uygulamadır. Cerrahi bir müdahale olmasa da yüksek etkinlik sunar. Gözaltı ışık dolgusunu diğer dolgu yöntemlerinden ayıran önemli noktalar bulunmaktadır. 

Bu uygulamada dolgu malzemesi derinin altına doğrudan enjekte edilmez; bunun yerine, göz altı kemiğinin üst kısmına kademeli olarak uygulanır. Göz altı ışık tedavisi öncesinde, uygulama yapacak olan hekim detaylı bir hasta değerlendirmesi yapar. 

Göz Altı Torbası Tedavisi Fiyatları

Gözaltı bölgesi diğer vücut bölgelerine göre daha hassas ve karmaşık bir anatomiyi barındırmaktadır. Bu alandaki yüksek damar yoğunluğu, uygulama sırasında özenli ve dikkatli bir yaklaşım gerektirmektedir. İşlem öncesinde bölgenin steril edilmesi, uyuşturulması, kullanılan malzemeler ve işlemin gerçekleştirileceği bölgenin konforu, yapılan uygulamanın kalitesini artırmaktadır. Dolayısıyla göz altı torbası tedavi fiyatları da standart değildir.

Ayrıca hastanın genel sağlık durumuyla ilgili bilgi sahibi olarak özel bir tedavi planı oluşturmak da işlemin konforunu artıran diğer önemli faktörlerden biridir. Bu tür detaylar, gözaltı ışık dolgusu fiyatlandırmasında önemli bir rol oynar. İşlemin kalitesi yükseldikçe fiyat da artabilir. Göz altı torba tedavisi fiyatları için bilgi almak istiyorsanız, uzman doktorlar ile iletişime geçilmelidir.

Kaynakça

Mohammad Ali Nilforoushzadeh, Maryam HeidariKharaji, Tannaz Fakhim, Niloufar Najar Nobari, Elham Torkamaniha, Amirreza Hanifnia, Elham Behrangi. Endolift laser an effective method for the lower eye bag treatment: a case series study. Lasers in Medical Science. 2022. s. 3123.

İçindekiler