Annelik Estetiği ( Mommy Makeover ) Nedir? Nasıl Yapılır?

elifsedalanding 14

Annelik estetiği operasyonu öncesinde bunun hakkında bilgi almak istenebilmektedir. Hamilelik ve annelik süreci, bir kadının hayatındaki kritik dönemlerden biridir. Bu süre zarfında vücutta bir dizi değişiklik meydana gelir ve bazı deformasyonlara yol açabilir. Bu durum birçok kadının vücutlarından memnuniyetsizlik duymalarına neden olabilir; hatta doğum sonrası kilo kaybına rağmen eski görünümlerine dönemeyebilir.

Ancak doğum sonucu ortaya çıkan sorunlar, estetik cerrahi müdahalelerle düzeltilerek vücudu eski formuna kavuşturmak mümkündür.  Göğüs sarkması, karın ve bacaklarda meydana gelen değişikliklere yönelik bütüncül cerrahi müdahale yöntemi tek bir seansta kişiyi hamilelik öncesi vücut formuna geri getirebilir. Annelik estetiği hamilelik sonrası fiziksel görünümle ilgili memnuniyetsizlikleri pratik bir çözümle gidermek için etkili bir yöntemdir.

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği temel olarak hamilelik dönemi ve sonrasında vücutta meydana gelen fiziksel değişiklikleri ele alır. Bu cerrahi müdahale kadınların hamilelik öncesinde sahip oldukları genç imaj görüntüsüne kavuşmalarını hedefler ve bir dizi cerrahi işlemi tek bir paket halinde sunarak kısa sürede istenilen sonuca ulaşmayı amaçlar.

Doğum sonrası emzirme nedeniyle oluşan göğüs sarkıklığı, karın ve kalça bölgesinde biriken yağlar, vücudun çeşitli kısımlarında ortaya çıkan çatlaklar ve şişkinlik gibi sorunlar, anne estetiği paketi içinde değerlendirilir. Kısa sürede gerçekleştirilen kontrol işlemleri doğum ve emzirmenin bir kadının vücudu üzerindeki yaygın etkilerini topluca ele alır. Tek bir cerrahi operasyonla vücudu eski formuna kavuşturmayı sağlar.

Bu cerrahi işlemler arasında göğüs dikleştirme, karın germe ve fazla karın yağlarını alma gibi prosedürler bulunur. Tüm bu işlemler en yaygın standart cerrahi yöntemler arasında yer alır. Kişisel ihtiyaçlar ve beklentilere göre planlanan hasta bazlı işlemler, değişen süreçleri göz önünde bulundurarak tek bir paket içinde değerlendirilir.

Annelik Estetiği Neden Uygulanır?

Hamilelik süreci insan yaşamının doğal bir evresidir ve vücutta bir dizi değişikliğe neden olur. Bu değişikliklere maruz kalan bölgeler karın, cilt, bacaklar, kollar, göğüsler gibi bölgelerdir. Hatta yüz bölgesinde bile bazı değişikliklere neden olabilir. Annelik estetiği cerrahi bu değişikliklere karşı standart bir yaklaşımla uygulanarak şu hedeflere odaklanır:

 • Göğüslerin dikleştirilmesi
 • Ciltte meydana gelen bozulmaların düzeltilmesi
 • Karın yağlarının alınarak düz bir görünüm elde edilmesi
 • Kollarda ve bacaklarda oluşan çatlakların giderilmesi

Bu işlemlerin hepsi tek bir seansta uygulanarak anestezi altında bir paket olarak gerçekleştirilir.  Annenin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştirmenin yanı sıra benlik saygısını artırarak yaşam kalitesini yükseltmek önemlidir. Estetik planlama sürecinde hamileliğin vücut üzerindeki etkileri göz önüne alınarak, hamilelik öncesi formunu yeniden kazandırmayı hedefleyen kişiye özel bir plan oluşturulur.

Annelik estetiği nasıl yapılır esnasında fazla estetik işlemin tek seferde uygulanması, ayrı ayrı işlemlere ihtiyaç duyulmamasını sağlar ve vücudun deformasyonunu en iyi şekilde düzeltmeyi amaçlar. Standart işlemlerin yanı sıra, kişinin özel ihtiyaçları ve beklentileri göz önüne alınarak planlama yapmak da mümkündür.

Annelik Estetiği Kimlere Uygulanır?

Doğumdan sonra vücutlarından memnun olmayan kadınlar için annelik estetiği uygulanır. Bu estetik müdahale, doğum sonrasında tam olarak iyileşmemiş ve emzirme dönemi devam eden kadınlara önerilmez.

Gebelik sırasında alınan kilolar, doğumdan sonra diyet ve egzersizle kontrol edilemezse, belirli bölgelerdeki fazla yağ dokusunu azaltmak için Liposuction uygulanabilir. Genellikle karın bölgesinde ortaya çıkan çatlaklar ve sarkmalar, doğum sonrasında rahatsız edici bir hal alabilir. Gebeliğin neden olduğu sarkmalar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, ancak bu sarkmaların düzeltilmesi mümkündür.

Ayrıca özellikle meme dokusunun büyümesi ve emzirme nedeniyle sarkması durumunda, talebe bağlı olarak meme dikleştirme işlemine ek olarak meme küçültme veya meme büyütme işlemleri de gerçekleştirilebilir. Annelik estetiği kimlere yapılabilir böylece yanıtlanabilir.

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

Doğumun hemen ardından estetik bir ameliyat geçirmek önerilmez. Annelik estetiği ne zaman yapılmalı için doğum sonrası en az altı ay beklemek, invaziv bir estetik operasyon için uygun olabilir. Bu süreç, karın germe ameliyatı düşünülmeden önce karın dokusunun tamamen iyileşmesi için önemlidir.

Genel kanının aksine, anne estetiği doğum sonrası hastaları doğumdan haftalar veya aylar öncesindeki durumlarına anında döndüremez. Bu beklentinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi hasta için güvenli değildir; çünkü hem hamilelik hem de doğum vücudu oldukça yorabilir.

Annelik Estetiği Ameliyatları ve İşlemleri

Annelik estetiği ameliyatları bir takım farklı ameliyatları içermektedir. Bunların her biri ayrı ayrı ele alınarak incelenmelidir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Birçok kadın özellikle 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınlar, doğum sonrasında göğüs dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyaç süt üretimi sırasında göğüslerin genişlemesi ve ardından sönmesiyle ilgilidir. Göğüslerin birkaç beden büyümesi emzirme sürecinde normaldir; ancak emzirme sona erdikten sonra tekrar sönme ve hacim kaybına uğrama eğilimindedir.

Emzirme sona erdikten sonra birçok kadın hacim kaybı yaşamış, daha düz ve sarkık göğüslerle karşılaşabilir. Ayrıca emzirme tamamlandıktan sonra göğüslerinin eskisinden daha küçük olduğunu fark eden birçok kadın vardır. Bu durumda meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı veya silikonlu meme dikleştirme ameliyatı gibi isimlendirilen cerrahi müdahale tercih edilebilir.

Göğüslerde asimetri söz konusuysa meme dikleştirme operasyonu düşünülebilir. Eğer sadece memede hacim kaybı varsa ve dikleştirme gerekmiyorsa, silikon protezle meme büyütme ameliyatı, şekil ve hacmi geri kazandırmak için yeterli olabilir.

İlginizi Çekebilir  Popo (Kalça) Estetiği: Nedir? Nasıl Yapılır? Ameliyat Süreci (BBL)

Liposuction

Doğum sonrasında hormonların özellikle progesteronun etkisiyle vücudun belirli bölgelerinde bölgesel yağ birikimleri oluşabilir. Bu da orantısız bir vücut yapısı ortaya çıkarabilir. Liposuction ince kanüller kullanılarak yağların çekilmesini sağlayarak inatçı yağ birikintilerinin olduğu bölgelerin şekillendirilmesine yardımcı olur.

Liposuction annelik estetiği sadece karın bölgesinde değil, vücudun diğer bölgelerindeki yağ birikintilerinin giderilmesinde de kullanılabilir. Hamilelik sırasında bazı kadınlarda bacak bölgesinde özellikle kalçalar veya uyluklarda fazladan yağ biriktiyse, liposuction yöntemiyle bu yağlar alınabilir.

Karın Germe

Abdominoplasti karın bölgesinde doğum sonrasında gevşeyen sarkan üst ve alt karın derisinin fazlasının alınarak tüm karın bölgesinin şekillendirildiği bir cerrahi işlemdir. Abdominoplasti sırasında yalnızca fazla deri alınmakla kalmaz; aynı zamanda karın kasları da yeniden gerilir.

Karın germe ameliyatı sırasında, göbek deliği ile kasık kılları arasındaki deri ve yağın çoğu yatay oval veya eliptik bir şekilde çıkarılır. Ardından ise karın kaslarını örten fasya, dikişler kullanılarak onarılır. Abdominoplasti operasyonunda göbek deliği yeniden şekillendirilir, eski göbek deliği korunur, ancak çevresindeki sarkık deri çıkarılır. Göbek deliği küçük bir kesi ile çıkarılır ve doğal konumunda dikilir.

Karın germe operasyonu nasıl yapılır derinin alınacağı alan ve diğer detaylar, hekimin detaylı muayenesi ve incelenen radyolojik görüntüler temelinde belirlenir. Genel olarak sezaryen izi seviyesi olarak adlandırılan bölgeden başlayarak yanlara doğru çizilecek bir çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan sarkık ve çatlamış deri alınarak, göbek deliğinin üst kısmında kalan deri aşağı doğru gerilir.

Göbek deliği uygun pozisyona getirilebilmesi amacıyla yeniden şekillendirilir. Sarkıklık, gevşeklik ve aşırı yağlanma sorunu varsa, karın bölgesindeki fazla yağlar liposuction adı verilen yöntemle alınır. Karın duvarı zarları üzerine yerleştirilen toplayıcı dikişler sayesinde gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır ve eski sertliğine kavuşturulur. Ameliyat sonrasındaki kesiler estetik dikişlerle dikilerek, hoş olmayan izlerin oluşumu önlenir.

Özellikle hamilelik veya aşırı kilo alıp verme nedeniyle oluşan karın sarkması, gevşeklik ve çatlak görünümlü deri problemleri ameliyat sonrasında ortadan kaldırılır. Ancak karın germe ameliyat sonrası tekrar hamilelik ve doğum gerçekleşirse, bu problemlerin bir kısmının yeniden oluşma olasılığı bulunmaktadır.

Labioplasti

Bazı durumlarda bir kadının labia minörü doğum sırasında büyük ölçüde gerilebilir. Bu durum, labia minora kanatlarının koruyucu labia majoranın dışına çıkmasına yol açabilir. Bu durum sadece birçok kadın için sıkıntılı olmakla kalmaz, genellikle rahatsız edici bir durumdur.

Labioplasti ameliyatı esnasında plastik cerrah labia minördeki fazla deriyi özenle çıkarır ve ardından bölgeyi tekrar kapatır. Hasta iyileştikten sonra labia majora, iz olmaksızın hem işlevsel hem de estetik açıdan olması gereken durumuna geri dönecektir.

Sezaryen İzi Düzeltme

Doğum sonrası estetik sorunlardan biri de sezaryen izleridir. Genellikle doğum sonrasında sezaryen izleri belirsiz bir şekilde iyileşir. Ancak bazen bu izin olduğu yerde alttaki dokuya yapışıklık ve çöküntü oluşabilir. Sezaryen izi düzeltme talebiyle başvuranlarda izin olduğu bölgedeki yapışıklık ve estetik sorunlar genellikle sezaryen sonrası oluşan bir enfeksiyonun, lokal bir kanamanın veya yaranın uygun şekilde iyileşmemesinin bir sonucudur.

Doğum sonrası alınan kilolar, bu çöküntüyü ve basamaklı görünümü daha belirgin hale getirebilir. Özellikle kilo alımı, doğum sonrasında bu çöküntüyü daha belirginleştirebilir. Sezaryen izini düzeltme işlemi için ameliyatlı ve ameliyatsız seçenekler mevcuttur.

Meme Estetiği (Büyütme, Küçültme, Dikleştirme)

Gebelik ve doğum süreci kadınların özellikle vücutlarında meme bölgesinde değişikliklere ve deformasyonlara neden olabilir. Doğum ve emzirme aşamasında süt bezleri sürekli olarak büyüdüğü için meme derisi genişler. Hamilelik sonrasında kadınlarda meme küçülmesi incelmiş ve çatlaklar içeren meme derisi, küçülmeye uyum sağlayamaz ve sarkabilir.

Bu süreçte memedeki büyümeye bağlı olarak areola (meme başını çevreleyen kahverengi kısım) genişler ve deforme olabilir. Bu durumlar doğum sonrası meme estetiği ihtiyacını ortaya çıkarabilir.

Doğum sonrasında göğüslerin eski haline dönüp dönemeyeceği konusunda endişeler yaşanabilir. Eğer doğum sonrasında göğüslerde anneyi rahatsız edecek bir sarkıklık oluşmuşsa veya hamilelik öncesi var olan sarkıklık biraz artmış ve memelerin dolgunluğu azalmışsa emzirme dönemi sona erdikten sonra yapılan doğum sonrası meme estetiği ile bu durum düzeltilebilir. Meme protezleri kullanılarak meme büyütme ameliyatları da hastanın memedeki sarkıklıkla birlikte meme hacminin artırılması isteği durumunda tercih edilebilecek seçenekler arasındadır.

Annelik Estetiği Süreci

Annelik estetiği süreci hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmak, bu operasyondan ne bekleyebileceğiniz konusunda size bilgi vermesi açısından önemlidir. Operasyon temel olarak kişilere göre özel bir şekilde planlanmaktadır.

Annelik Estetiği Öncesi Hazırlık

Meme estetiği operasyonu için hastaların operasyon öncesinde, hamilelik öncesi kilolarına yakın bir kiloda olmaları önemlidir. Hamilelik ve sonrasındaki süreçte alınan kiloların çoğu verilmelidir. Meme estetiği operasyonunu içeren paketin bir parçası olarak annelerin emzirme sürecinin tamamlanmış olması ve en az 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Annelik estetiği için düşünen bireyler için önemli bir husus, ameliyat öncesinde ve sonrasında 4 haftalık dönemde sigara içilmemesidir. Zira sigara annelik estetiği operasyonunun iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu detaylar kişilerin beklentilerine uygun sonuçlar alabilmeleri açısından dikkate alınmalıdır.

Annelik estetiği uygulaması kilo kaybını hedeflemeyen ancak vücudu şekillendirmeyi amaçlayan operasyonlardır. Diğer önemli hususlar ise şunlardır:

 • Operasyona başlamadan kişilerin gebelik öncesi kilolarına yakın olmaları önem taşır. Hamilelik ve sonrasındaki süreçte alınan kiloların çoğu verilmelidir.
 • Meme estetiği operasyonu içeren paket için annelerin emzirme sürecinin tamamlanmış olması ve üzerinden 1 yıl geçmiş olması gereklidir. Bu hormonlardan ve süt kanallarından kaynaklanan şişliğin eski haline gelmiş olması nedeniyledir.
 • Operasyon öncesinde annelerin hormon seviyelerinin hamilelik öncesi seviyelere dönmüş olması önemlidir.
 • Hastaların operasyonlara engel teşkil edecek bir sağlık sorunu bulunmamalıdır.
İlginizi Çekebilir  Bacak Dolgusu

Birden fazla operasyonun tek seansta uygulanacağından, hastaların kan depolarının normalden daha fazla olması gerekmektedir. Yeterli kan seviyesi bulunmuyorsa, en az 6 ay ara verilerek ikinci bir seans gerçekleştirilebilir.

Annelik Estetiği Ameliyat Aşamaları

Annelik estetiği operasyon süreci 5-6 saat sürmektedir ve genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat öncesinde hastalara rutin tahliller yapılmakta, bu sayede anestezi uygulanıp uygulanamayacağı doktor tarafından belirlenmektedir. Ameliyat öncesinde hastalardan onam formu alınması zorunludur.

Ameliyata başlamadan önce hastaların farklı açılardan fotoğrafları çekilmektedir. Ameliyat günü ise işlemin planlaması yapılmaktadır.

Eğer hastaya liposuction estetiği uygulanacaksa öncelikle bu işlemle ameliyat başlatılmaktadır. Daha sonra karın germe işlemine geçilmekte, meme ameliyatı ise en son yapılmaktadır. Ameliyatın tamamlanmasının ardından pansuman yapılır ve hastadan korse giymesi istenir.

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Estetik sonrası iyileşme süreci uygulanan işlemlere ve sağlanan bakıma bağlı olarak bireyden bireye değişkenlik gösterir.

 • Ameliyat sonrasında genellikle ağrı, ödem, rahatsızlık ve gerginlik hissi ortaya çıkabilir. Bu belirtiler kısa veya uzun süreli olabilir, doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız.
 • Ağrıları azaltmak için doktorunuzun önerdiği yastıklarla desteklenmiş bir pozisyonda dinlenmelisiniz.
 • Cerrahi sonrasında enfeksiyon riski bulunduğundan kişisel hijyen ve bakımınıza özen göstermelidir. Ameliyat bölgesinde anormal şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı veya ağrı fark ederseniz derhal doktorunuza başvurmalıdır.
 • Meme estetiği sonrasında ödem ve ağrıları minimize etmek adına doktorunuz cerrahi sütyen kullanmanızı önerebilir, bu şekilde iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde özellikle kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Ani kilo değişimleri estetik sonuçlarınızı etkileyebilir.

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelik estetiği sonrası ilk 2 hafta içinde ağrı ve şişkinlik hissedilebilir. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme ve sınırlı hareket önemlidir. En az 6 ay boyunca bebeği de içeren herhangi bir ağırlığı kaldırmamak önemlidir.

Ağrıları azaltmak amacıyla doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçların kullanılması talep edilebilir. Annelik estetiği sonuçları uzun süre korumak için, ameliyat sonrasında uygun bir egzersiz programı ve spor rutini oluşturmak önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı izlemek, elde edilen fit vücudu sürdürmeyi kolaylaştırır.

Hamilelik sonrası iyi bir görünüme sahip olmak sadece doğum sonrası yapılan estetik işlemlerle sınırlı değildir. Doğum sonrası görünüm hamilelik döneminde uygulanan egzersiz ve beslenme alışkanlıklarıyla da doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle hamilelik sürecinde, vücut sağlığı ve fiziksel görünüm için dikkat edilmesi gereken faktörlere özen göstermek önemlidir.

Annelik Estetiği Sonrası Yaraların İyileşmesi

Annelik estetiği işlemleri sonrasında iyileşme süreci, bireyden bireye farklılık gösterse de genellikle ortalama 3 ay kadar sürer.

Operasyon sonrasında hastalar ilk 2 gün istirahat etmelidir. Daha sonra herhangi bir sorun olmaması durumunda hastalar hareket etmeye başlayabilir. Özellikle ilk 5-6 gün içinde drenlerin çıkarılmasıyla birlikte hastanın rahatça hareket etmesine engel bir durum söz konusu değildir. Ne var ki kişiler ilk 6 süresince ağırlık kaldırmaktan uzak durmalıdır. İlk haftadan sonra hastalar dik bir şekilde yürüyebilir. Ameliyat sonrası 2 haftadan itibaren günlük yaşantılarına devam etmek mümkündür.

Doğum Sonrası Estetik Kimlere Yapılır?

Doğum sonrası estetik kimlere yapılır, birçok hasta tarafından sorulmaktadır. İkinci gebeliklerde cilt ve karın kasları tekrar gerilir ve değişime uğrar. Bu durum önceki değişim sürecinin yeniden yaşanacağı anlamına gelir. Bu nedenle annelik estetiği yaptırmayı düşünen bireylerin ikinci bir gebelik planladıklarında aynı sürecin tekrarlanabileceğini akılda tutmaları önemlidir.

Bu estetik prosedür için hayati bir öneme sahip bir diğer nokta kişinin herhangi bir sağlık sorunu taşımaması gerektiğidir. Herhangi bir hastalık, cerrahi müdahaleye engel teşkil edebilir. Düzenli olarak ilaç kullananlar veya anestezi almasına engel olan sağlık sorunları olan bireyler, bu durumu doktorlarıyla paylaşmalıdır. Sigara içenler ise ameliyat öncesinde en az 3 hafta boyunca sigara içmeyi bırakmalıdır. Sigara içmek ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir.

Riskler ve Önlemler

Her estetik operasyonda olduğu gibi bu uygulamada da potansiyel riskler vardır. Bunlar üzerine genel anlamda bilgilendirme, kişilere uygulama öncesinde yapılmaktadır. Bunlara göre alınabilecek önlemler de doktorunuz tarafından açıklanacaktır.

Annelik Estetiği Riskleri ve Yan Etkileri

Annelik estetiğinde yan etki olarak morarma, ağrı ve rahatsızlık durumları meydana gelebilmektedir. İlk 2 gün ağrı meydana gelmekte olup 2 gün sonra tolere edilebilir seviyelere ulaşır. Ancak bu hastalara göre farklılık gösterebilir.

Annelik Estetiği Sonrası Olası Komplikasyonlar

Annelik estetiği sonrası iyileşmede gecikme, kanama, enfeksiyon, şişlik, morarma ve ağrı gibi durumlar meydana gelebilir.

Riskleri Azaltmak İçin Alınması Gereken Önlemler

Annelik estetiği ardından bir takım şeylerin yapılmaması önerilir. Bunlarda bir kısmı aşağıda olduğu şekilde anlatılabilir:

 • İşlem ardından minimum altı hafta süresince ağır kaldırma, koşma yahut zıplama tarzı aşırı fiziksel efor isteyen faaliyetlerden uzak kalmalıdır kaçınmalısınız.
 • Sigara kullanımı iyileşme aşamalarını negatif etkileyebilir ve ameliyat ardından komplikasyon durumunu yükseltebilir. Operasyon öncesi sigarayı bırakmak; iyileşme aşamasına geldiğinde de içmekten uzak durmak gerekir.
 • Alkol kullanımı vücudun iyileşme kabiliyetine engel olabilir ve aşırı kanama ya da enfeksiyon tarzı komplikasyonlara yol açabilir.
 • Aspirin, ibuprofen ve kan sulandırıcılar tarzı bir takım ilaçlar kanama riskini yükseltebilir ve iyileşme aşamalarına etkide bulunabilir. Cerrahınız tarafından aksi tavsiye edilmedikçe, işlemden önce ve sonra bu ilaçları almaktan kaçınmalıdır.
 • Kesilerinizi kızarıklık, şişme ya da akıntı tarzı bir enfeksiyon belirtisi bakımından takip etmek gerekir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal cerrahınızla iletişime geçmelidir.
 • Doktorunuz ile takip amaçlı randevuları ilerlemenizi izlemek ve problemsiz şekilde iyileşme elde etmek için önem taşımaktadır. Hiçbir randevuyu kaçırmamak ve cerrahınız tarafından sağlanan tüm ameliyat sonrası talimatlara uymak önemlidir.
İlginizi Çekebilir  Basen Küçültme (İnceltme) Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel anlamda cerrahınızın talimatlarını dikkatle takip etmeniz ve annelik estetiği iyileşme sürecine müdahale edebilecek herhangi bir faaliyet veya davranıştan kaçınmanız çok önemlidir.

Annelik Estetiği Avantajları ve Dezavantajları

Annelik estetiği avantajları ve dezavantajları olan bir uygulamadır. Bunlar hakkında bilgilendirme doktorunuz tarafından yapılabileceği gibi danışmanız da mümkündür.

Annelik Estetiği Avantajları

Annelik estetiği genellikle bir kadının gebelik öncesi vücut formunu yeniden kazanmayı hedefleyen çeşitli estetik cerrahi prosedürleri bir araya getiren bir kozmetik cerrahi yöntemdir. Bu prosedürler genellikle karın germe, meme büyütme veya dikleştirme ve liposuction gibi işlemleri içerir. Herhangi bir ameliyat gibi, anne estetiğinin avantajları aşağıda görülebilir:

 • Annelik estetiği operasyonu bir kadının gebelik öncesi vücut formunu yeniden kazanmasına ve fiziksel görünümünü iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bu durum, özgüven ve özsaygıyı artırabilir.
 • Annelik estetiği her hasta için özel ihtiyaçları ve hedefleri karşılayacak şekilde kişiselleştirilebilir. Cerrah endişe duyulan bölgeleri hedef almak ve istenilen sonuca ulaşmak için prosedürleri özelleştirebilir.
 • Annelik estetiği sonuçları genellikle hastanın sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmesi ve ameliyat sonrası talimatları takip etmesi şartıyla uzun ömürlü olabilir.

Ayrıca yaşam kalitesinde iyileşmeye de yardım eder. Birçok kadın anne estetiğinin kendi ciltlerinde daha güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olarak yaşam kalitelerini artırdığını bildirmektedir.

Annelik Estetiği Dezavantajları

Annelik estetiği dezavantajları da olan bir uygulamadır. Kişilerin uygulama öncesinde bunların da bilincinde olması gerekir:

 • Bu uygulama büyük bir cerrahi işlem olup kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları gibi her ameliyatın taşıdığı riskleri içerir.
 • Annelik estetiği için iyileşme süresi uygulanan prosedürlerin kapsamına bağlı olarak birkaç hafta veya hatta aylar sürebilir.
 • Annelik estetiği birden fazla prosedürü içerdiğinden dolayı maliyeti yüksek olabilir. Bu maliyeti ve bunun değerli bir yatırım olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.
 • İlerleyen zamanlardaki hamilelikler annelik estetiğinin sonuçlarını etkileyebilir. Ayrıca bazı hallerde talep edilen neticeyi korumak için ek ameliyat lazım olabilir.

Bu açıdan annelik estetiği hamilelik öncesi vücut formunu yeniden kazanmak ve fiziksel görünümü iyileştirmek isteyen kadınlar için uygun bir seçenek olabilir. Ancak potansiyel riskleri ve faydaları değerlendirmek, karar vermeden önce kalifiye bir plastik cerrahla bu konuyu tartışmak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Ek Bilgiler

Annelik estetiği kişilere göre özel şekilde yapılmaktadır. Bunlar hakkında sorularınız varsa doktorunuza danışmanız önemlidir. Ancak en çok sorulan bazı soruları aşağıda görebilirsiniz.

Annelik Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Annelik estetiği sonrasında korse sıkça düşünülen bir konudur. Uygulama sonrasında korse kullanımı önerilebilir. Korsenin temel amacı ameliyat sonrası deriye baskı uygulayarak işlem yapılan bölgelerde sıvı ve kan birikimini önlemektir. Bu sayede yağ dokusu alınmış olan deri daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşir, yeni yerine uyum sağlar. Korse ameliyattan sonraki en az 6 ay boyunca kullanılmalıdır.

Eğer hastaya meme ameliyatı uygulanmışsa ilgili bölgeye 6 hafta süreyle meme bandı uygulanmalıdır. Sporcu sütyeni, normal sütyen yerine tercih edilebilir; bu sayede meme doğru konumda tutulur ve daha doğal bir görünüm elde edilir.

Ayrıca annelik estetiği operasyon izleri üzeri steril özel bantlar kullanılarak kapatılmalıdır. Bu bantlar, kesilen yerlerden 3 hafta boyunca çıkarılmamalıdır. Bu süre zarfında banyo yapmak mümkündür. Bantlar, ameliyatın ardından en erken 3 hafta sonra çıkarılır. Sorun olmadığı takdirde ek bir pansuman gerekmeyebilir.

Annelik Estetiği Fiyatları ve Fırsatları

Annelik estetiği operasyonunun maliyeti uygulanan prosedüre bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca operasyonun gerçekleştirildiği bölgeye göre de fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Annelik Estetiği ile İlgili Önemli Bilgiler

Annelik estetiği sonrasında tekrar hamile kalmak mümkündür. Ancak tekrar hamile kalmak vücudun tekrar değişime uğraması anlamına gelir. Bu durum ilk operasyonun sağladığı değişimin yeniden etkilenebileceği anlamına gelir. Anne adaylarının bu önemli detayı akılda tutması önemlidir.

Estetik için gerçekleştirilen kombinasyon operasyonları sırasında ciddi ağrılar meydana gelmez. Operasyon sırasında genel anestezi uygulandığından dolayı ağrı hissedilmez. Kullanılan anestezinin etkisi yaklaşık olarak 12 saat sürebilir. Bu nedenle hastalar bu süre zarfında ağrı duymaz.

Ameliyatın ardından ortaya çıkabilecek hafif ağrılı durumlar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir seviyededir. Bu konuda hastanın endişelenmesine gerek yoktur. Operasyon sırasında zaten ağrı olmayacağı gibi sonraki günlerde ortaya çıkan hafif şiddetli ağrılar da birkaç gün içinde hafifler. Ayrıca annelik estetiği ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler de doktorunuz ile konuşulmalıdır.

İçindekiler