Jinekomasti Nedir? Belirtileri, Tedavi Yöntemleri ve Ameliyatı

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Büyük memeli erkekler tişört giyerken alttan göğüslerin gözükmesinden rahatsız oldukları için genellikle kendilerine slim fit ve daha çok yakışan tişörtler yerine bol ve salaş tişörtleri tercih etmek zorunda kalırlar.

Ayrıca deniz kıyısında mayo üzerine tişört giymek durumunda kalırlar yani tişörtsüz sadece kendi mayoları ile gezmekten oldukça çekinirler. Bu tarz durumlarda , zaman içerisinde psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olur.

Jinekomasti belirtileri nelerdir ?

Meme dokusunun aynı kadın dokusu gibi büyümeye başlaması , sarkmaların meydana gelmesi , düz uçlarının belirginleşmesi jinekomasti başlangıç belirtileridir.

Jinekomasti elle nasıl anlaşılır ?

Jinekomasti elle muayene de eğer ki meme dokusu fazla ise anlaşılabilir. Meme dokusu iki çeşit dokudan oluşmaktadır. Bir tanesi yağ dokusundan oluşurken diğeri memenin süt bezleri olan gland dokusudan meydana gelir. Glan dokusu genellikle çok daha serttir. Özellikle jinekomasti , gland dokusu fazlalığı sebepli ise çözümü genel olarak operasyondur. Kilo vermeyle süt bezi dokuları ortadan kaldırılamaz.

Evreleri nelerdir ?
Jinekomastinin 3 tane evresi vardır. Bu evrelerin aşamasına göre ameliyat teknikleri belirlenir. İlk evrede başlangıç seviyesinde olan jinekomasti , ikinci evrede meme büyüklüğüyle daha ön plandadır. 3. evrede ise meme büyüklüğüne deri sarkması da eklenmektedir.

Erkek göğüs büyümesinde jinekomasti tanısı nasıl koyulur ?

Tanı klasik elle fizik muayene ile anamnez alınarak ayrıca gerekli ise ultrason çekilerek konulur.

Jinekomasti nedenleri  nelerdir ?

Jinekomasti oluşum sebepleri birçok nedene bağlı olabilir. İlaç kullanımı , hormonal dengesizlik , aşırı kilo alımı , alkol ve uyuşturucu madde kullanımı , vücudun düzenini bozacak tiroid metabolizması veya böbrek rahatsızlıkları gibi ek hastalıkların mevcudiyeti , çeşitli bitkisel besinler , jinekomastinin altında yatan sebepler arasında sıralanabilir.

Kimler jinekomasti açısından risk altındadır?

Jinekomastiye sebep olan ilaçları kullananlar , hormonal dengesizlik yaşayanlar , aşırı kilo almaya meyilli kişiler jinekomasti için risk altındadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki jinekomasti hiçbir altta yatan sebep olmaksızın da genetik faktörler ile ortaya çıkabilir.

Jinekomastinin tedavisi mümkün müdür ?

Jinekomastinin eğer ki altta yatan sebebi , ilaç kullanımı veya hormonal dengesizlik değil ise genellikle ilaçla jinekomasti tedavisi de mümkün olmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?

Aynı şekilde jinekomastinin altta yatan sebebi ilaç kullanımı veya hormonal dengesizlik değil ise jinekomasti tedavisi ilaçla veya ameliyatsız olarak yapılamaz.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat olacak kişi herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanmıyorsa , bilinen bir ek hastalığı yok ise  ameliyat öncesi hazırlığı klasik anestezi öncesi hazırlık ile aynıdır.

Hastanın preop kan tahlilleri taraması yapılır , gerekliyse meme için bir ultrason istenir. Hasta ameliyat süreci hakkında bilgilendirilir. Bunlar ameliyat öncesi hazırlık için kâfidir.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır ?

Jinekomasti ameliyatı kişinin memesinin büyüklüğüne yani jinekomasti dercelendirilmesine ,  gland dokusu ve yağ oranının birbiriyle ilişkisine göre , açık ameliyat olarak ya da sadece yağ çekme olan liposuction yöntemi ile tedavi edilebilir.

Ameliyat yöntemleri nelerdir?

  • Liposuction (sadece kanüller yardımıyla fazla yağın emilmesidir)
  • Açık ameliyat ( meme başından küçük bir insizyon ile girilerek içerideki gland dokusunun kesilerek dışarı alınmasıdır.)
  • Hem Liposuction hem açık ameliyatın aynı seansta yapılması

Erkek memesi küçültmek için en iyi yöntem hangisidir?

Liposuction veya açık ameliyatın birbirlerine göre üstünlükleri yoktur , burada önemli olan hasta seçimidir. Eğer kişide yağ doku daha fazla ise kişi liposuction yönteminden daha fazla fayda görürken gland dokusu daha fazla ise kişi açık ameliyattan çok daha fazla fayda görecektir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası kişiye özel jinekomasti korsesi kullandırılır. Ağrı çok yoğun değildir , genellikle üç ila yedi günde kişiler günlük hayata geri dönerler ancak spor gibi ağır aktivitelere bir ay sonra başlatılır. Eğer liposuction yöntemi tercih edildiği ise herhangi bir açık yara olmayacaktır ancak klasik açık teknik tercih edildi ise meme başlarında ince çizgi şeklinde izler olacaktır.

Jinekomasti olduğu nasıl anlaşılır?

Aynaya bakıldığında normal bir erkek meme yapısından , daha büyük bir meme yapısına sahip bulunduğu düşünülüyorsa , meme muayenesinde memede sarkmaların olduğu görülüyor veya gland dokusunun fazlalığı görülüyor ise jinekomastiden şüphelenerek bir doktora müracaat edilebilinir.

Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürer?

Jinekomasti ameliyatları operasyon süresi olarakta  kısa  , iyileşme süresi olarak da yine kısa ve pratiktir. Ağrı ve sızı ameliyat sonrası yoğun olarak görülmez.

Jinekomasti için hangi doktora gitmeliyim?

Eğer jinekomastiden şüpheleniyorsanız bir plastik cerrahi uzmanının görüşünü almak için muayeneye gidebilirsiniz.

Yalancı jinekomasti nedir?

Gland dokusunun normal olduğu ancak yağ dokunun ön planda arttığı ve görüntüsel olarak kadın memesi gibi erkek memesinin de büyümesine yalancı jinekomasti adı verilir. Bu tarz durumlarda kişiler kilo vermekten ve de liposuction operasyonundan oldukça fayda görürler.

Tedavi edilmezse ilerler mi?

Jinekomasti altta yatan sebebe bağlı olarak ilerleyebilirken , herhangi bir altta yatan fizyolojik sebep yoksa sabitte kalabilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra iz kalır mı?

Liposuction yöntemi kullanılarak yapılan jinekomasti ameliyatlarında sadece kanül deliklerinin girdiği noktalarda çok ince nokta şeklinde izler kalabilir ancak açık ameliyatlarda meme başından yapılan küçük bir kesi olduğu için buralarda birer kesi izi kalması olasıdır.

Ameliyat fiyatları nasıl belirleniyor ?

Jinekomasti ameliyatları tercih edilecek liposuction yöntemine veya açık teknik yöntemine göre değişmektedir , bazen her ikisi de tercih edilebilir.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Ameliyattan sonra kaç gün hastanede yatmam gerekir ?

Ameliyat sonrası ortalama bir gece hastanede kalması önerilir. Ertesi sabah kişi taburcu edilir.

Memelerim tekrar büyür mü ? Operasyon sonuçları kalıcı mıdır ?

Jinekomasti sebebi eğer ki kişi de bir hormonal dengesizliğe bağlı değilse ya da altta yatan bir ilaç kullanımı yok ise operasyonlar kalıcıdır sonrasında eğer ki çok aşırı kilo alımı olmazsa jinekomastinin tekrarı görülmez.

Korse takmam gerekecek mi?

Operasyon sonrası ortalama 3 hafta kadar kullanılacak özel bir jinekomasti korsesi verilmektedir. Bu korse cildin sarkmasını engellerken kanama gibi komplikasyonların da önüne geçer.

İz kalır mı?

Liposuction yönteminde pek fazla iz ile karşılaşılmazken açık tekniklerde meme başlarında kahverengi beyaz geçiş kısımlarında çizgi şeklinde bir iz kalması olasıdır.

Jjinekomasti riskinden korunmak için neler yapmalıdır ?

Aşırı kilo alımı engellenmeli eger altta yatan vücutta hormaonal dengesizliğe sebep olan bir hastalık mevcut ise tedavi olunmalıdır. Ayrıca yine jinekomasti sebeplerinden olan alkol , uyuşturcu ve çeşitli bitkisel gıda takviyelerinden kaçınılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat sonrası aşırı ağır kaldırılmamalı hemen ağır spora başlanmalı en az 3 ila 7 gün istirahat edilmelidir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ödem ne zaman geçer?

Jinekomasti operasyonu eğer ki liposuction ile tercih edildiği ise yara iyileşmesi ortalama olarak 3 ila 7 gün sürmektedir  , eğer açık ameliyat tercih edildiyse 7 ila 14 günde yaralar iyileşecektir.

Jinekomasti ameliyatı riskleri nelerdir ?

Kanama , ödem , enfeksiyon , anestezi riskleri ameliyata bağlı olarak ortaya çıkabilecek komplikasyonlardır.

Ameliyat için en ideal zaman  ne zamandır ?

18 yaşını doldurmuş tüm bireylere jinekomasti operasyonu gerçekleştirilebilir.

Jinekomasti meme kanseri riskini arttırır mı?

Jinekomasti operasyonun meme kanseri üzerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Hatta genellikle gland dokusu azaltıldığı için meme kanserinin oluşacağı doku azaltılmış olur. Bu da meme kanseri oluşacak dokunun az olmasından dolayı meme kanseri oluşma ihtimalini de azaltmış olur.

Doktorumu nasıl seçmeliyim ?

Jinekomasti konusunda deneyimli olan bir plastik cerrahi uzmanı hem liposuction hem açık meme ameliyatı tekniklerinde tecrübeli olacağı için tercih edilebilir.

Genel anestezi yapılıyor mu ?

Jinekomastiyi lokal anestezi veya genel anestezi ile yapmak mümkündür ancak hasta konforu için genellikle genel anestezi tercih edilir.

Ameliyat sonrası ne zaman spor yapmaya başlayabilirim ?

Ortalama olarak 3 ila 4 hafta sonra ameliyat sonrası spora başlanabilir.

Krem ile düzelir mi?

Jinekomasti herhangi bir krem ile düzelmez.

Egzersiz ve sporla düzelir mi, erir mi?

Jinekomasti sadece aşırı kilo alımına bağlı ise ağırlıklı olarak yağ doku fazlalığı mevcutsa o zaman egzersiz ve spor ile hafifleyebilir  ancak jinekomasti gland dokusu ağırlıklı ise o zaman herhangi bir spor veya egzersizin bunu tedavi etmesi mümkün değildir.

Kanserden dolayı meme büyür mü?

Kanserden dolayı meme büyür , bu ciddi bir durumdur. Eğer ki ani ve tek taraflı büyüme mevcut ise hemen bir doktora gözükmek en doğrusudur.

Atlet işe yarar mı?

Jinekomasti rahatsızlıklarında giyilen atlet ve korseler görüntüsel olarak durumu biraz iyileştirilebilir ancak bunlar geçici çözümlerdir. Atlet ve korse çıkarıldığında jinekomasti devam edecektir , herhangi bir tedavi yöntemi olarak kullanılamaz.

Yiyecek ve bitkisel tedaviler işe yarar mı?

Jinekomasti rahatsızlığında herhangi bir yiyecek diyeti veya lokal ya da sistemik olarak kullanılacak bitkisel tedaviler herhangi bir işe yaramaz.

Testosteron hormonu ile ilgisi var mı?

Jinekomastinin altta yatan sebeplerinden biri de hormonal bozukluklardır. Eğerki bireyde bu denge testesteron hormonunun azalıp , östrojen hormonunun artması yönünde bozuldu ise , jinekomasti kaçınılmazdır.

Meme büyüklüğü kilo vermekle düzelir mi?Memelerim kilo verince küçülür mü?

Meme büyüklüğü eğer ki gland adı verilen meme dokusu değil de yağ artışına bağlı ise kilo vermekle memeler küçülür ancak yan etki olarak ani kilo verenlerin de memelerinde sarkmalar görülebilir.

Eğer ki meme büyüklüğü gland adı verilen meme dokusuna bağlı ise o zaman verilecek kilolar memede herhangi bir küçülme sağlamaz çünkü gland dokusundan kilo vermek mümkün değildir.

İçindekiler