Badem Göz Estetiği: Nedir? Ameliyat Kimlere ve Nasıl Yapılır?

badem göz estetiği

Badem göz estetiği son yıllarda en fazla tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Çünkü badem göz son zamanların yeni trendlerinden. Üstelik artık bu göz yapısına illa doğuştan sahip olmanıza gerek yoktur. Hafif çekik göz yapısıyla daha da çekici bir görünüme kavuşmak artık günübirlik bir cerrahi müdahale ile bile mümkün. Badem gözlere sahip olmak isteyenlerin tek ihtiyacı, doğru bir estetik yöntemini bulmak ve uygulamaktır.

Peki nedir bu badem göz?

Badem göz nedir ve etkileri nelerdir son zamanlarda daha fazla araştırılmaya ve merak edilmeye başlamıştır. İdeal göz yapısı, göz anatomisine göre, gözün eliptik kıvrımının en dışındaki dış kantus olarak adlandırılan bölgenin, yine gözün eliptik kıvrımının en iç noktasındaki iç kantus olarak adlandırılan bölgenin, 2 mm yukarısında olmasıdır. Genç bireylerde genellikle bu 2 mm’lik fark mevcuttur ve göze hafif yukarı doğru bir çekiklik verir. Badem göz kişinin hem daha çekici hem de daha genç görünmesini sağlar. 

Badem göz ameliyatını kimler tercih etmektedir?

İdeal göz yapısında, lateral kantusun 2 mm yukarıda olması gerekirken, bazı kişilerde genetik olarak bu bölge iç kantusla aynı hizadadır, bazı kişilerde ise yaş aldıkça gözün dış kantal alanı, iç kantal alandan daha da aşağı inmekte ve belirgin kaz ayakları ile bakışta yaşlılık belirtisi oluşturmaktadır. Bu gibi durumlarda badem göz müdahalesiyle kişilerin bakışları gençleşmekte ve bakışlar çekicilik kazanmaktadır.

Kimler badem göz ameliyatı olmalı noktasında özellikle küçük gözlü kişiler, bakışları baygın olanlar, daha genç görünmek isteyenler tarafından tercih edilir. Normal koşullarda kalıcı bir etkiye sahiptir ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte göz kapaklarında tekrar gevşeme ve lateral kantus bölgesinin daralması durumu ortaya çıkar. Badem göz operasyonu yapılırken ekstra olarak göz altı torbaları da düzeltilebilir. 

Badem göz ameliyatı nedir?
Badem göz ameliyatı nedir merak edenler için bu operasyon gözlerin daha güzel ve genç görünmesi için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu estetik operasyonu sayesinde kişiler daha canlı ve güzel bir bakışa sahip olur. Kantoplasti yöntemi ile kişilerin göz çevresindeki ve daha da önemlisi göz kapağındaki sarkmalar kısmi olarak giderilir. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen bir yöntemdir. Bu operasyon sırasında kişilerin gözlerine zarar veren herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden zaten çokça tercih edilen bir yöntemdir.

Badem göz estetiği neden yapılır?

Bakışlara tazelik, gençlik kazandırmak, yaşlılık izlerini silmek, daha seksi ve çekici bakışlar elde etmek için badem göz estetiği yapılır. Gözlerin nasıl göründüğü kişinin doğrudan nasıl göründüğünü belirler. Bu yüzden de göz çevresinin çok iyi görünmesi gerekir. Göz çevresi zamanla veya genetik olarak torbalı ve göz kapakları sarkık olabilir. Özellikle bazı kişilerde göz kapakları oldukça düşük görünebilir. Bu düşüklük, kişilerin sadece yorgun ve yaşlı görünmesine değil aynı zamanda yapılan makyaj uygulamalarının da yeterince başarılı olmamasına neden olur. 

Son Yazılar

İlginizi Çekebilir  Meme (Göğüs) Dikleştirme Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

En iyi badem göz estetiği teknikleri nelerdir?

Badem göz estetiği, iple göz kenarındaki lateral kantusun yukarı askılanması işlemi ile veya göz kenarından ufak bir kesiyle lateral kantal ligamanın şekillendirilmesi (kantopeksi) ya da yeniden oluşturulmasıyla (kantoplasti) ve de şakak germe ameliyatı esnasında endoskopik olarak yine lateral kantal ligamana müdahalelerle yapılabilir.

Bu teknikler arasında, sayılan her teknikte güzel ve olumlu sonuçlar elde edilir. Elbette belirtilmelidir ki iple askılamaların kullanım ömrü elbette ameliyatlara göre oldukça düşüktür. Tekniklere, hastalarla beraber onların ihtiyaç ve isteklerine göre karar verilir. Ameliyatsız badem göz estetiği de çok tercih edilir ancak geçici bir çözüm olduğu için ve elde edilen sonuçlar yeterince başarılı olmadığı için birçok kişi cerrahi işleme de yönelir. 

Ameliyat öncesi neler yapılmalı?

Badem göz ameliyatı öncesi kişinin dikkat etmesi gereken durumlar hastaya uygulanacak olan anesteziye göre değişiklik gösterir. Eğer işlem lokal anestezi ile tercih edilecek ise hasta tok karnına işleme gelebilir. Ancak işlem genel anestezi ile yapılacak ise o zaman operasyon öncesi 8 saat açlık gerekmektedir. Hangi yöntem ve teknik tercih edilirse edilsin eğer hastanın kan sulandırıcı bir ilaç kullanımı mevcut ise ya da kronik bir hastalığı var ise hekim, işlem öncesi hekimi mutlaka bilgilendirilmeli, gerekli tedbirler alınmalıdır.

Badem göz ameliyatı nasıl yapılır?

Badem göz ameliyatı nasıl yapılır ve işlem sırasında nasıl bir yol izlenir gelin birlikte inceleyelim. Öncelikle badem göz ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi tercih edilerek yapılır. Badem göz ameliyatında tekniklerin çoğunda lateral kantus ya kendi üzerinde dikiş atılarak sıkılaştırılır ya da tamamen bu ligaman kesilerek kısaltılır. Bu şekilde göz kenarı ile bağlantısı olan köşe yukarı askılanarak badem göz elde edilebilir. Bu esnada çekiklik yani ligamanın ne kadar kısaltılacağı ya da sıkılaştırılacağı, hastanın ne kadar çekik bir göz yapısı istediğine göre ayarlanabilir. Bunun dışında ayrıntılı olarak işlemin yapılma aşamaları;

  • Hastaya lokal veya genel anestezi uygulanır. 
  • Anestezi sonrasında gözün dış bölgesine ufak bir kesi atılır ve özel cerrahi iplikler kullanılarak göz yukarıya doğru çekilir. 
  • Daha sonra kemik zarına asılarak erimeyen ipler kullanılır ve görüntü sabitlenir. 
  • İşlemin ardından 3-4 dikiş atılır ve cerrahi operasyon tamamlanır. 

Badem göz ameliyatı ortalama 1 saat süren oldukça pratik bir operasyondur. 

Badem göz ameliyatı nasıl oluyor?

Badem göz ameliyatı endoskopik olarak temporal kesi ile ya da ip askılama ile ya da göz kenarından minimal bir kesi yapılarak kantopeksi veya kantoplasti uygulamaları ile yapılabilir. Hangi tekniğin veya yöntemin kullanılacağına doktorla birlikte karar verebilirsiniz. Uzman cerrahınız sizler için en uygun olan yöntemi seçecek ve sizlere bu konuda destek verecektir. 

Ameliyatı Sonrası

Badem göz ameliyatı öncesi ve sonrası bazı noktalara dikkat ettiğinizde iyileşme süreci çok daha iyi olacaktır. Müdahaleler sonrası kişi hemen günlük hayatına geri dönebilir, ancak genel anestezi alındı ise anesteziyi atmak amaçlı 4 ila 6 saat gözetim altında tutulur, ardından yine önerilerle taburcu edilir. Hastada işlem sonrası ödem, kızarıklık ve morluk olabilir. 1 hafta içinde şişlik ve morluklar giderek azalır. Bunun dışında;

  • Hasta ikinci gününde normal hayatına dönebilir. 
  • Hastanın ikinci günden sonra duş almasında sakınca yoktur. 
  • İşlem sırasında uygulanan dış dikişiler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 
  • Hastanın göz çevresine 1 hafta boyunca kimyasal ürün kullanmaması ve makyaj yapmaması gerekir. 
İlginizi Çekebilir  Bacak Estetiği: Nedir? Nasıl Yapılır? Ameliyat Süreçleri ve Sonrası

Ameliyat sonrası beklentim tam olarak ne olmalı? Başarı şansı nedir?

Badem göz ameliyatları genellikle yüz güldüren sonuçlar verir. Toplumumuzda genellikle saçın sıkı ve tepeden toplanması ile göz kenarı ve kaşın yukarı askılanması elde edilmeye çalışılır. Beklenti olarak da işlem sonrası ortalama olarak bu görüntü kişiye verilmeye çalışılır. Badem göz öncesi sonrası hastaların görünümünde ciddi bir değişim yaşanır. Basit bir göz operasyonu görünüşümü ne kadar değiştirebilir diye düşünebilirsiniz. Ancak bu işlem sonrası çekici bir değişimin sizi beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Ameliyat ne kadar sürer?

Badem göz ameliyati seçilecek tekniğe göre müdahale zamanı 15 dakika ile 1 saat arası değişmektedir. İşlemin öncesinde anestezi uygulaması yapıldığında eğer lokal olursa uyuşma süresi de ekstra beklenir. Kısacası bu işlem sizin bütün gününüzü alacak bir işlem değildir. 

Ameliyat riskleri nelerdir?

Badem göz ameliyatı riskli mi veya herhangi bir zararı var mı merak ediyorsanız çok ciddi  riskleri olmadığını söyleyebiliriz. Genel olarak ödem ve morarma geçici olarak oluşabilir.  Nadiren yara yerinde enfeksiyon görülebilir. Ayrıca endoskopik şakak germede çok nadiren frontal sinir hasarı olabilir , bu durum genellikle geçicidir. Tüm bunların yanı sıra genel anestezi uygulaması yapılan tekniklerde ,  genel anesteziye bağlı bazı risk faktörleri oluşabilir. 

Gözüm doğal görünecek mi? Ameliyat olduğum anlaşılır mı?

Badem göz yapısına sahip olmak istediğinizde yaptıracağınız ameliyat veya diğer yöntemler son derece doğal görünür. İşlemden sonra göz yapısı 1 ay içerisinde oturur ve doğal görünüme kavuşur. Ameliyat olunduğu tanınmayan kişiler tarafından genellikle anlaşılmaz. Doğuştan çekik gözlü olduğu düşünülür. 

Badem göz estetiği cerrahi bir operasyon mudur?

Badem göz estetiği iple ya da kesi ile yapılabilir. Genellikle girişimsel bir işlem olarak değerlendirilir. Her ne kadar genel anestezi veya lokal anestezi uygulansa da çok büyük bir cerrahi operasyon olmadığını söyleyebiliriz. İple yapılan işlemler zaten cerrahi olmayan müdahalelerdir. 

Genel anestezi mi yapılır?

Badem goz ameliyati sırasında genel veya lokal anestezi olup olmayacağı hastanın istek ve ihtiyacına göre karar verilir. Hastanın panik atak hastalığına sahip olması  ya da ağrı eşiği faktörleri bu durumu etkiler. İsteyen hastalara genel anestezi uygulanırken aynı şekilde tercihe göre lokal anestezi de uygulanabilir. Lokal anestezi seçeneği özellikle ameliyat olmaktan korkan kişiler için ciddi bir avantajdır. 

Badem göz ameliyatı kaç günde iyileşir?

Badem göz estetiği iyileşme süresi tercih edilecek yönteme göre değişir. İple askılamalarda iyileşme süreci 3 gün ila 1 hafta olarak ön görülürken, operasyonlarda 1 ila 2 hafta olarak ön görülür. Bu dönemde kişi elbette kendi işini kendi yapabilir sadece ödem ve morluk görülebilir. 

İlginizi Çekebilir  Ben Alma & Aldırma Ameliyatı: Uygulama ve Operasyon Süreçleri

Çekik göz ameliyatı acıtır mı?

Badem göz ameliyatı acıtır mı dediğinizde sizlere operasyon esnasında net bir şekilde acı hissetmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Lokal veya genel anestezi ile yapıldığı için uygulama esnasında, hasta , bölgenin uyuşturulmasıyla herhangi bir şey hissetmez. Operasyon sonrası görülen ağrılar , basit ağrı kesicilere cevap verir.

Badem göz ameliyatı ne kadar kalıcıdır? Yeniden ameliyat olmam gerekir mi?

Badem göz ameliyatı kalıcı mı sorusuna uygulanan tekniğe göre cevap verilebilir. İple askılama ile yapılan badem göz etkisi ipin markasına ve çeşidine göre 1 ila 3 yıl arası değişmekle beraber ameliyat sonuçları kadar kalıcı değildir. Kesi ile oluşturulan badem göz genellikle daha uzun ömürlüdür.  Ancak elbette yaşlanma ve yer çekimiyle beraber yaşlanma süreci devam eder ve kişinin elastikiyet yapısına göre de bu süreç değişir. Yaşlanmayla beraber her operasyon ve müdahaleyi zaman içerisinde yenilemek gerekebilir.

Ameliyat sonrası ne zaman makyaj yapabilirim?

Ameliyat sonrası eğer ki herhangi bir kesi yöntemi kullanılmadı ise hemen, kullanıldı ise 1 hafta sonra makyaj yapılabilir. Elbette kesi alanı dışındaki tüm yüz bölgesine istenildiği zaman makyaj yapılabilir. Badem göz ameliyatı yaptıranlar genel anlamda sonuçtan da sonraki süreçten de memnun kalmaktadır. 

Badem göz ameliyatı fiyat

Badem göz ameliyatı fiyatı uygulanacak olan tekniğe ve yöntemlere göre değişiklik gösterir. Uygulanacak tekniğin yanı sıra ayrıca ameliyatın fiyatını belirleyen bir diğer unsur genel veya lokal anestezi alınması durumudur. Hastaya hangi anestezi türü uygulanırsa ona göre işlem yapılır. Buna göre de fiyat durumu değişiklik gösterir. Bu tarz estetik işlemlerin ayrıca her sene fiyat bilgisi güncellenir. Badem göz ameliyatı fiyat 2021 / 2022 yılı için farklı fiyat tarifesine sahiptir. Badem göz ameliyatı için ödeyeceğiniz ücret ve hangi yöntemin tercih edileceğine dair bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Ameliyatta en uygun yaş nedir? Yaş sınırı var mı?

Kantoplasti müdahaleside, kantopeksi müdahalede 18 yaş sonrası uygulanabilir.

Hem erkek hem kadınlarda da yapılabilir mi?

Kantoplasti operasyonu cinsiyet ayırt edilmeksizin lateral kantal ligamanda gevşemesi olan herkese yapılabilir.

Hangi branş doktor badem göz estetiği ile ilgileniyor?

Badem göz ameliyatı estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

Ameliyat sonrası görme işlevinde sorun olur mu?

Badem göz ameliyatı göz ile temas edilen bir cerrahi değildir. Göz kapağı ile ilişkilidir. Görme işlemi operasyon sonrası etkilenmez.

Yüz ifademde doğal olmayan bir durum oluşur mu?

Badem göz estetiği sonrası 1 hafta içerisinde ödem ve morluklar gerilediğinden doğal yüz ifadesine kavuşulur.

Diğer estetik operasyonlarla birlikte kombin yapılabilir mi?

Badem göz estetiği kısa süreli bir operasyon olduğu için rahatlıkla başka estetik müdahaleler ile kombinlenebilir.

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir