Yağ Enjeksiyonu: Nedir? Nasıl Yapılır? Sonuçlar ve Riskler

yağ enjeksiyonu

Kendi vücudundan dolgu üretmek , üretilen bu dolgularlarla deforme olan bölgeleri restore etmektir aslında yağ enjeksiyonu.Günümüzde dolgular kadar farkındalığı olmasa da aslında bilinen ve kullanılan ilk dolgu yöntemidir.

Çok eskilerde bir bayanın bacağındaki lipomun alınarak memeye konulmasıyla  ilk meme macerası başlamış , günümüzde kök hücrelerinde dahil olduğu ileri laboratuar teknikleri ile micro ve nano enjeksiyonlara kadar taşımıştır kendini.

Yağ enjeksiyonu nedir ?

Yağ enjeksiyonu bir diğer adıyla otolog yağ transferi , kendi vücudunuzdan belirlenen bir bölgeden alınan yağ hücrelerinin belirli işlemlerden geçirildikten sonra aynı dolgu uygulamaları gibi restore edilmesi gereken bölgelere , hazırlanan yağın verilmesidir.

Yağ enjeksiyonu ( dolgusu ) neden yapılır ?

Aynı dolgu veya protez implant uygulamaları gibi bir bölgeyi büyütmek yada oluşan deformasyonu düzeltmek yada içerisindeki kök hücrelerin iyileştirici gücünden yararlanılarak , uygulanan bölgeyi gençleştirmek veya skarları restore etmek için kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır ?
Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir.Lokal anestezi ile kişi tamamen uyutulmadan sadece yağ alınacak ve dolgu uygulaması yapılacak alanlar uyuşturulur. Liposuction yöntemi ile ihtiyaç duyulan kadar yağ aspire edilir.İşlemden geçirilerek uygulanacak bölgeye göre greftler hazırlanır .Erime ihtimaline karşın olması gerekenden bir aşama fazla yağ dolgusu yapılır.Dolgu uygulaması kanüllerle ve direk ığne yardımıyla aynı sentetik dolgu uygulamalarındaki gibidir.Ardından enjeksiyon sonrası alan steril edilir.

Yağ enjeksiyonu için alınacak yağlar hangi bölgelerden alınabilir?

Vücudun birçok yerinden yağ alınabilir.Ancak bazı bölgedeki yağların kalıcılığı daha uzun sürelidir.Bundan dolayı eğer bir engel yok ise  uyluk iç ve dış yüzleri , karın alt kısmı , bel bölgesi bazen popo bölgesi daha öncelikli olarak tercih edilebilir.

Yağ enjeksiyon fiyatları nasıl belirlenir ?

Yağ enjeksiyonu yapılacak bölgeye göre fiyatlandırılır.Bölge seçimi dışında yağ enjeksiyonu esnasında kök hücre hazırlanması ve içerisine karıştırılması yada ayrıca kök hücre enjeksiyonu planlanması da fiyatlandırmayı etkiler.

Dolgu işlemi kalıcı mıdır ?

Yağ dolgusu enjekte edilen  yerde genel olarak yüzde 40 kalıcılık sağlar.Bunu yüzde yüze tamamlamak amaçlı genelde 3 tekrar önerilir.Bu tekrarlar kişinin ihtiyacına göre azaltılabilir veya arttırılabilir.

Daha genç hastalarda daha uzun süreli kalıcılık daha az seans ile sağlanabilirken , elastikiyet kaybı daha ön planda olan hastalarda seans sayısı arttırılarak 5 yıl ve üzeri kalıcılık elde edilebilir.Seans araları kişinin kendi ihtiyacı doğrultusunda belirlenir.Bazen bu süre 6 ay iken bazen 1 veya 2 yıla kadar da uzatılabilir.

Yağ enjeksiyonu olası riskleri nelerdir?

Yağ enjeksiyonu kişinin kendi dokusundan alınarak hazırlanan bir dolgu olduğu için dolgu yöntemleri arasında en masum olan olarak değerlendirilebilir.Kişinin kendi dokusu olduğu için allerjik reaksiyonlar otomatikmen  dışlanmış olur.

Ancak her müdahale gibi yağ enjeksiyonunda riskleri vardır.Çok nadirende olsa enfeksiyon ve emboli başlıca riskleridir.Bu komplikasyonlardan korunmak ve riski en aza indirmek için yağ enjeksiyonu yaptırırken doktorunuz tavsiyelerine uymayı ve bir plastik cerrahi uzmanı tercih etmeniz önerilir.

Başarı oranı neye göre değişir ve nasıldır ?

Yağ enjeksiyonu başarısı ve memnuniyeti genelde yağın kalıcılık miktarına ve uygulama yöntemlerine göre değişir.Uygulanacak bölgelerdeki yağın kalıcılığı ve bölgeye yerleşmesi  , kişinin sigara içip içmemesi , beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterir.

Ayrıca yağ enjeksiyonunu ; greft mantığını iyi bilen , doku naklini yapmaya alışık deneyimli cerrahlar yapmalıdır.Bu durum ; greftin tutmasını yani yağın nakil edildiği ortamda yaşayabilirliğini , dolayısıyla başarı oranını direk etkileyen faktörlerdendir.

Yağ Enjeksiyonun etki mekanizması

Yağ enjeksiyonu aslında plastik cerrahinin temelini oluşturan doku nakillerinden biridir.Alınan yağ dokusu bir başkaya bölgeye konularak burada beslenmesi sağlanır.Bu beslenme faktörü kişinin sigara içmesine , beslenmesine ve yaşam stiline bağlı olarak değişir.Eğer nakil edilen yağların beslenmesi başarılı olur ise yağ hücreleri o bölgedeki diğer ciltaltı doku ve yağ dokusu ile birleşir.Tamamen doğal ve kişinin kendi dokusu şeklini alır.

Yağ enjeksiyonu hangi bölgelere yapılabilir ?

Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme ,meme büyütme , yüz gençleştirme , çapraz bacak estetiği , vajen daraltma sıkılaştırma veya genital estetik uygulamaları ve el gençleştirme yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Vücut Şekillendirme Ameliyatı Nedir? Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Göğüs bölgesi için yağ enjeksiyonu

Meme büyütme için proteze bir alternatif olarak yağ enjeksiyonu kullanılabilir.Özellikle otoimmun hastalıklara sahip ve yabancı cisim ile büyütme yaptırmak istemeyen hastalar için yağ enjeksiyonu hem daha doğal hemde risksiz bir alternatif sunar.Ancak yağ enjeksiyonu ile büyütmenin hiç bir zaman protez kadar kalıcı ve büyük hacimler sağlamayacağıda açıkça belirtilmelidir.

Ayrıca memede fibrokistik meme hastalığı gibi kist takibi gerektiren hastalarda ; takip usg lerde oluşacabilecek yağ kistleri de , uygulama öncesi karışıklık olmaması açısından göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüz bölgesi için yağ enjeksiyonu

Özellikle yüzde yüksek volümlerin kullanılmasını gerektiren jawline şekillendirilmesi , belirgin yanak veya elmacık kemikleri isteyenler için yada yüz gençleştirmesi için birçok bölge restorasyonunda  kullanılabilecek en sağlıklı yöntemlerden biri yağ enjeksiyonudur.

Normal koşullarda sentetik dolgu maddeleri ile 5 yada 10 cc yle restorasyon sınırlandırılmaya çalışılırken yağ dolgusu rahatlıkla 30 veya 50 cc uygulanabilir.Herhangi bir allerjik reaksiyon gösterme olasılığı olmayıp tamamen kişinin kendi dokusu olduğu için herhangi bir miktar sınırlamasına gerek duyulmamaktadır.

Ayrıca yağ dokusu kemik iliğinden sonra vücutta kök hücreyi en çok barındıran dokudur.Bu sebeplede yüze yağ enjeksiyonu ile aynı zamanda yüze verilmiş olan kök hücreler cilt kalitesini arttırarak parlaklık nem sağlarken , kollojen üretiminide tetikleyerek yüzün ve cildin yeniden yapılanmasınıda sağlar.Yağ enjeksiyonu sonrası cilt uzun süre parlak ve fresh gözükür.

Eller için yağ enjeksiyonu

Eller zaman içerisinde nem ve yağ dokusu kaybeder , dolayısıyla tendon ve damarlar el üzerlerinde çok belirgin hale gelerek yaşlı bir görünüm oluşturur.Bu görünüm basit dolgu uygulamaları yada yağ enjeksiyonlarıyla çözülebilir.

Genellikle ellerde küçük volümlerle iyileşmeler tamamlanamaz ve daha büyük volümlere ihtiyaç duyulur.Bu sebeple yağ enjeksiyonu yüksek volümlerde uygulanabilme rahatlığıyla el gençleştirmede avantajlı bir yöntemdir.Ayrıca yine içerisinde ki kök hücrelerden dolayı da ellerde nem ve parlaklık artışı meydana gelir.

Popo bölgesi için yağ enjeksiyonu

Günümüzün popüler ameliyatlarından biridir popoya yağ enjeksiyonu.Bir diğer adıyla brazillian butt lift olarak adlandırılan popo büyütme kişinin kendi yağından alınarak yapılır.

Aynı seansta liposuction yöntemi ile bel inceltilir ayrıca enjeksiyon özellikle kalçanın özellikle üst kısmına yapılarak sarkmış görüntü ortadan kaldırılır.Daha dolgun ve daha yukarıda , daha seksi bir popo görünümü oluşturulur.

Çarpık bacak yağ enjeksiyonu

X bacak yada çarpık bacak olarak adlandırılan deformitenin aslında oldukça pratik bir çözümüdür yağ enjeksiyonu.Bacaklar kapatılıp karşıdan bakıldığında kişiyi rahatsız eden iki bacağın birbirinden ayrık olan kısımlarina yağ enjekte edilerek parantez şekli daha düz hale getirilir.Böylece eğrilik ortadan kalkar ve daha düz sütun bacaklar oluşturulur.Pratik ,işe dönüş süresi hızlı olan bir uygulamadır.

Vajina bölgesi yağ enjeksiyonu

Doğumlardan sonra yada yaşla beraber elastikiyet kaybıda eklenerek vajende de genişlemeler meydana gelir.Eğer bu gevşeklik muayene esnasında 6 cm üzeri olarak değerlendirilirse vajinoplasti operasyonu ile müdahale gerekebilir.

Ancak bu gevşeklik 6 cm altında , başlangıç seviyesinde veya özellikle giriş kısımlarındaysa o zaman yağ enjeksiyonu tedavide ön plana gelir.Hem kök hücre kısmıyla vajen epitelizasyonu yenilemesiyle hemde volüm olarak vajeni daha da dolgunlanştırmasıyla iyi bir sıkılaşma sağlar.Herhangi bir kesi olmaması dolayısıyla çok hızlı iyileşme süresi olması büyük avantajlarındandır.

Aynı zamanda vajen dışında genital bölgede yağ enjeksiyonu yapılarak estetik görünümün arttırılabileceği bir başka alanda , büyük dudaklar olarakta adlandırılan labium majorlerdir.

Küçük dudaklar eğer gerekli ise labiyoplasti yöntemiyle küçültülür. Aynı zamanda yaşla beraber sarkıklık atrofi gözüken ve dolayısıyla içi boşalarak buruşuk ve sarkık görünümde olan büyük dudaklar ve gerekliyse vulvada yağ dolgusu ile dolgunlaştırılabilir.Böylece ilk bakışta dış genital daha dolgun ve daha parlak bir görünüme kavuşmuş olur.

Enjeksiyon işlemi sonrasında normal hayata ne zaman dönerim ?

Yağ enjeksiyonları uygumaları diğer müdahalelere kıyasla operasyon sonrası normal hayata en hızlı dönüş olan uygulamalardan biridir.Eğer uygulama lokal anestezi ile yapılmış ise rutine hemen dönülebilmekte , eğer genel anestezi ile yapılmış ise 12 saat içerinde günlük hayata dönülebilmektedir.

Nadiren de olsa yağ enjeksiyonu bölgelerinde morarmalar oluşabilir.Bu morluklar işlemden 2 saat sonra fondoten yardımıyla kapatılıp günlük hayata geri dönülebilir.

İlginizi Çekebilir  Gamze Estetiği: Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğer yağ enjeksiyonu işlemine liposuction eklendiyse bu süreç liposuction yapılan bölgeye göre değişiklik gösterecektir.

Anestezi gerekiyor mu ?

Yağ enjeksiyonu yüz yada el gibi küçük bir alana yapılacaksa lokal anestezi tercih edilebilir ancak bacak veya popo gibi yüksek volüm ve daha büyük liposuction yöntemi gerektirecekse o zaman genel anestezi tercihi hasta için daha konforlu olacaktır.

Yağ enjeksiyonu ağrılı bir işlem midir?

İster lokal anestezi tercih edilsin ister genel anestezi enjeksiyonda ağrı duyulmaz.Lokal uygulamada bölge lokal olarak uyuşturulur ve kişi uygulama bölgesinde ağrı hissetmez genel anestezide ise kişi zaten tamamen uyur bir durumdadır.

Enjekte edilen yağlar eriyor mu ? sürekli tekrar mı edilecek ?

Enjekte edilen yağların yüzde 40 ı kalıcıdır.Genelde 3 seans yağ enjeksiyonu önerilir.Böylece kalıcılık süresi çok arttırılmış olur.Ancak bu kalıcılık metabolizma hızına , sigara ve alkol tükemine , yağın kalitesine ve aynı zamanda uygulama bölgesine  göre değişiklik göstereceği için herkeste aynı sonuca ulaşılamayabilir.Bazen tek seansla 5 yıl ve üzeri kalıcılık yakalanabilirken bazen bu süre daha fazla seans yapılmasına rağmen kısalabilir.

Yağ aldırdığım bölgemde incelme yada çekilme olur mu ?

Genelde yağ alınan bölgede herhangi bir incelme veya çekilme olmaz.Ancak popo büyütme gibi yüksek volümde yağlar alınacaksa o zaman hasta önceden liposuction konusunda bilgilendirilir.Ayrıca hasta buraların incelmesini istiyorsa önceden doktoruna bilgi vererek çok yüksek yağ volümlerine gerek olmasa bile aynı seansa liposuction ekleyerek incelme sağlanabilir.

İşlem sonrası kesi izi kalır mı ?

Yağ enjeksiyonunda herhangi bir kesi yapılmaz.Nokta şeklinde iğne ucu ile açılan delikler genişletilerek uygulanir.İzler genelde rahatsızlık vermeyecek kadar küçük ve noktasaldır.

İşlem ne kadar sürüyor ?

İşlem süresi uygulanacak bölgeye göre değişir.Yüz ve el uygulamaları ortalama 30 dakika iken popo ve bacak estetiği uygulama süreleri daha uzundur.

Yüze yağ enjeksiyonu ne zaman oturur?

Yağ greftleri 1 ay içerisinde nakil edildikleri yere tutunurlar bu yüzden yüzün ve diğer bölgelerin şeklen oturması 1 ayı bulur.Ancak bu 1 ay içerisinde dışarıdan kışiyi rahatsız edecek herhangi bir sorun gözükmez.

İlk günden itibaren kişi rahatlıkla günlük hayatına devam edebilir.Yağ greftlerinin tam olarak olduğu yere yerleşmesi ve nihai sonuca ulaşması ise 6 aydır .Bu sebeplede 2. seans için ortalama 6 aylık bir süre beklenmesi önerilir.

İşlem öncesinde nelere dikkat etmek gerekir ?

Kan sulandırıcı bitkisel bir gıda takviyesi, bitki çayları , soğan sarımsak ekstreleri veya aspirin gibi yine kan sulandırıcı etkisi bulunan ilaçlar  almamak gerekir.Ayrıca ek bir hastalık yada sürekli kullanılan bir ilaç mevcutsa mutlaka işlem öncesi doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Gözaltı için yağ dolgusu yapılabilir mi ?

Gözaltı restorasyonunda en iyi sonuçlardan biri yağ enjeksiyonu ile sağlanır.Gözaltına yapılan uygulama için önce alınan yağ işlemden geçirilerek nano greftler elde edilir ardından enjekte edilir.Gözaltında hem fresh bir görünüm sağlar hem de tedavi edicidir.

İşlemin zararları var mı?

Yağ enjeksiyonu tamamen kişinin kendi dokusundan elde edilen bir materyal olduğu için sentetik diğer dolgu malzemeleri gibi herhangi bir allerjik reaksiyon riski barındırmaz.Ancak yinede her grişimsel işlem gibi enfeksiyon veya çok yüksek ve basınçlı uygulamalarda emboli gibi riskleri bulunmaktadır.Bu tarz yan etkileri en aza indirgemek  için doktor seçiminde uygulama yapacak kişinin plastik cerrahi uzmanı olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Çeneye yapılabilir mi?

Yağ enjeksiyonu ile çene büyütme veya jawline uygulamaları ile tüm çene kontürünü düzenleme ve belirginleştirme yapılabilir.Çene büyültülebilir, öne alınabilir.

İşlem sonrasında nelere dikkat etmek gerekir ?

İşlem sonrası yapılan bölgeye baskı uygulanmamasına dikkat etmek gerekir ayrıca bol su tüketimi önerilir.

Dolgu sonrasında morluk, şişlik oluşur mu ?

Uygulama sonrası nadirende olsa morluk ve ödem olabilir.Genellikle 3 ila 5 gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Alın bölgesine yapılabilir mi?

Alın , burun ve çene orantısızlıkları yağ enjeksiyonları ile dengelenebilir.Alın geriliklerinde yağ enjeksiyonu ile alın öne alınabilir , büyütülebilir.

Burun kanatlarına yapılır mı?

Dolgu uygulamalarına alternatif olarak burun kanatlarına ve burun dorsumuna sırtına  yağ enjeksiyonu uygulamaları yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile dudak büyütülebilir mi

Yağ dolgusu dudaklarda da kullanılabilir.İlk etapta oldukça dolgun ve seksi hacimli dudaklar yapılabilir.Ancak unutulmamalıdırki dudaklar vücudun en çok hareket eden ve en çok kullanılan kaslarıdır .Bu sebeplede aynı dolgu uygulamalarının diğer bölgelere nazaran daha kısa ömürlü olması gibi yağ dolgusuda dudaklarda hızlı erime gösterir.Ancak ne kadar erisede az bir miktarıda olsa kalıcı olduğu için dudaklar kısmi olarak kalıcı büyütülmüş olur.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Popo Dolgusu

Yağ hücreleri depolanabilir mi?

Yağ hücreleri steril ve ileri derece soğutma koşullarına sahip depolarda depolanabilir.Ancak maliyet yüksekliği ve enfeksiyon riski sebebiyle çok tercih edilmez.

Göz kapağına yapılır mı?

Göz kapağı ve kaş kaldırmada yağ dolgusu kullanılabilir.Özellikle üst göz kapağındaki çukurlukları doldurmak ıçin iyi bir seçenektir.Göz kapağı uygulamaları yüzde belirgin gençleşme sağlar.

Yurt dışından gelebilir miyim ?

Pratik bir uygulama olduğu için ve sonrası ileri derece bir bakım gerektirmediği için rahatlıkla uzaktan gelinip yaptırılıp bir veya iki gün içerisinde geri dönülebilir.

İyileşme sürece nasıldır ?

Ilk 5 gün ödem veya morluk nadirde olsa görülebilir.Bunlar basit kapatıcılarla kapatılabilir.Ağrı , yapılan bölgede nadirdir.Yağ alınan bölgede bazen ağrı duyulabilir.Bunlarda basit ağrı kesicilerle giderilir.

Göğüs için ( meme ) yağ enjeksiyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme iyi bir fikir midir?

Yağ enjeksiyonu öncesi yaşa göre usg veya mammografi ile meme dokusu dikkatlice değerlendirilmeli uygun olup olmadığına sonuçlarda göz önüne alınarak  karar verilmelidir.Yağ enjeksiyonu sonrası memede yağ kisti oluşumu olabileceği ve radyolojik olarak bu kistlerin iyi veya kötü ayrımı bazen yapılamayabileceği bilinmeli bu göz önünde tutularak  karar verilmelidir.

Ayrıca kişi meme büyütmede protez ile yağ enjeksiyonu arasında kalmış ise , protez kadar yüksek volümlerde yağın memeye enjekte edilemeyeceği , edildiği takdirde kist oluşumu riskini arttıracağıda göz önünde bulundurulmalıdır.

Yağ enjeksiyonu ile kalça  büyütmek iyi bir fikir mi?

Kalça büyütmede yağ enjeksiyonu günümüzde en sık kullanılan yöntemlerden biridir.Özellikle karin ve bel fazlalığı olan ama kalçanın küçük olduğu bireylerde fazla yağ dokunun olduğu bir yerden alınıp burası inceltilirken , eksik olan yere volüm aktarmak vücudun oldukça şekillendirilebilmesine imkan sunar.

Popoya yağ enjeksiyonu daha doğal kıvrımlara kavuşmaya imkan verir.Oturma ve kalkmada herhangi bir yabancı cisim söz konusunu olmadiğı için popo büyütmede yağ enjeksiyonu uygulaması konfor sağlar.

Kök hücreli yağ enjeksiyonu tam olarak nedir ?

Vücudun en yoğun kök hücre rezervini kemik iliğinden hemen sonra yağ dokusu barındırır.Bu sebeple pratik bir yöntemle alınan yağlar , çeşitli santrifüj ve kızılötesi ışınlardan geçirilerek , kök hücre  üretimi yapılabilir.

Normal şartlarda yağ dokusu içerisinde kök hücre zaten bulunmaktadır .Ancak işlemden geçirilmemis yağlarda kök hücre miktarı sınırlı sayıda  iken işlemlerden geçirilerek bu sayı milyonları aşar , ayrıca inaktive olan birçok hücrede kızılötesi ışınlar ile aktiflenir ve daha hızlı ve daha etkin olması sağlanır.

Böylece normal yağ dolgusu içerisine kök hücre özütü eklenerek hem dolgunun ömrü uzatılabilir hemde hücre yenilenmesi tetiklenerek cilt restorasyonu yapılabilir.Daha parlak fresh ve nemli bir cilt elde edilerken ayni zamanda elastikeyette arttırılmış olur.

Yağ enjeksiyonu mu dolgu uygulamaları mı?Hangisini tercih etmeliyim?

Kişinin kendi vücudundan alınan maddenin dolgu olarak kullanılmasının sentetik dolgu materyallerine göre birçok avantajı vardır.Bunlar ;

tamamen kendi dokusu söz konusu olduğu için herhangi bir allerjik reaksiyon riski olmaması

yağ enjeksiyonu için yağ toplanacak bölgenin eğer istenilirse aynı seansta liposuction yöntemi ile düzeltilebilmesi

yağ enjeksiyonu uygulanacak bölgenin deformitesini düzeltmek için dolgu gibi cc hesabı yapmadan yüksek miktarlarda enjeksiyon yapılabilmesi

Kalıcılığının uzun süreli olması.

Ayrıca yağ hücreleri vücutta kemik iliğinden sonra en çok kök hücre içeren dokudur.Bu sebeple de uygulanan bölgedeki skarları iyileştirerek azaltmaları ve cildi yine gençleştirerek parlaklık vermesi ön plandadır.Kalıcı olarak birçok deformiteyi azaltabilir veya tedavi edebilir.

Ancak bunların yanında eğerki bir öğlen arası işlemi yapılması isteniyorsa uygulamanın daha kısa zamanda ve en az yere müdahale edilerek çözülmesi isteniyorsa veya enjeksiyon miktarı çok düşük ise o zaman dolgu uygulamaları daha ön plana alınarak düşünülebilir.

Lipofilling nedir ?

Lipofilling yağ enjeksiyonunun bir diğer adıdır.Vücudun önceden belirlenen bir bölgesinden alınan yağın bellirli işlemlerden geçirilerek deformitesi bulunan alanın tedavisi yada gençleştirilmesinde kullanılmasıdır.

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir