Karın Germe Ameliyatı: Nedir? Kimlere ve Nasıl Yapılır?

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Doğum sonrası kilo verilmesiyle ya da yaş aldıkça kaybolan elastikiyet sonucu ya da ani kilo kayıpları sonucu karın bölgesinde , genital bölge üzerine doğru sarkma olabilir. Daha sıkı görünen bir karın için karın germe ameliyatlarıyla fazla cilt ve yağ dokuları uzaklaştırılarak daha düz ve fit bir karın bölgesi elde edilebilir.

 

Karın neden sarkar? Neden yağlanma olur ?

  • Menopoz döneminde karın ve çevresinde hormonal değişikliklere bağlı olarak yağ depolanması
  • Gebelik esnasında karnın büyümesi ardından tekrar küçülürken elastikiyet kaybı sebebiyle deride sarkma meydana gelmesi
  • Ani kilo alımında karın çevresinin yağ dokuyla beraber sarkması
  • Fazlaca kilo veriminde karın ve çevresi cilt dokunun içinin boşalması sonucu sarkması

Kilo verirsem yağlar gider mi?

Kilo verme işlemi düzenli spor ve diyet kombinasyonuyla yapıldığında daha az sarkma görülerek birçok fazla yağdan kurtulunabilinir. Ancak özellikle alt karın bölgesinde beldeki bazı alanlardaki yağlar dirençli olabilir. Kilo verimi sonrası bu dirençli yağlardan kurtulanamadı ise karın germe operasyonuna liposuctionda eklenmelidir.

Kimler karın germe ameliyatı olmalı?
Alt karın bölgesindeki yağlar liposuction ile alınması sonrası deri fazlalığı oluşacak hastalar.
Hali hazırdaki durumda deri fazlası olup genital bölgeye doğru sarkan dermaşalazyon durumları.
Yine dermaşalazyon sebebiyle umblicus adı verilen göbek deliğinin deri fazlalığı nedeniyle örtüldüğü ve görülmediği durumlar.
Gebelik sonrası toparlanmayan alt karın gevşekliğinde.
Gebelik sonrası ya da başka bir sebeple karın kaslarında fıtıklaşma görülen ve onarıma ihtiyacı olan rektus diastazı durumlarında.
Tüp mide ameliyatı gibi çok yüksek miktarlarda kilo verimi sonrası karın germe uygun bir seçimdir.

Abdominoplasti ameliyatına nasıl karar verilir?

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatına ihtiyacı olan hastaların , öncelikle sabit bir kiloya erişmesi beklenir. Kilo verme tamamlanan hastalarda deri fazlalığı ve göbek deliği yeri , muayeneye sonrası değerlendirilir. Muayene sonucuna göre klasik karın germe ya da mini karın germe planlanır.

Abdominoplasti nedir?

Abdominoplasti ya da tummy tuck ya da karın germe hepsi aynı terminolojiyi ifade eder. Alt ve gerekliyse üst karın bölgesindeki cilt ve yağ fazlalığının kesi yöntemiyle uzaklaştırılmasıdır.

Abdominoplasti öncesi neler yapmak gerekir?

Karın germe operasyonları genel anestezi altında yapılır. Bu sebeple ameliyat öncesi 6 ila 8 saat açlık gerekmektedir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç veya bitki çayı veya gıda takviyesi kullanılıyor ise hekim kontrolünde kesilmelidir.

Eğer kişinin ek hastalıkları ya da sürekli bir ilaç kullanımı mevcutsa ve aynı zamanda herhangi bir ilaç allerjisi var ise hasta mutlaka operasyon öncesi hekimi bilgilendirmelidir.

Karın germe ameliyatı teknikleri nelerdir?

Karın germe ameliyatı fleur de lis , 360 body lift , klasik karın germe veya mini karın germe olarak sayılabilir. Her bir teknikte yapılacak olan işlem çıkarılacak bölge ve kişinin ihtiyacına göre değişirken yine her bir tekniğin ardında kalan skar izleri farklıdır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatında seçilecek tekniğe göre ameliyat prosedürü değişir ancak hemen her teknikte hedef fazla yağ ve cilt dokusunu uzaklaştırarak daha düz ve fit bir karın ortaya çıkarmaktır. Aynı zamanda rektus kası onarılması sonucu sportif aktivite ile çok daha kolay bipad ve six padler elde edilinirken dışarıdan bakıldığında çok daha sıkı bir karın bölgesi sergilenir.

Abdominoplasti ( karın germe ameliyatı ) sonrası nelere dikkat etmelidir?

Karın germe ameliyatı sonrası bir gece hastanede kalınır. Bazı durumlarda özellikle kombine vakalarda bu durum 2 geceye çıkarılabilinir. Hastanın bir hafta müddetince hafif belden bükük yatış pozisyonuna devam edilir. Hasta yine ilk hafta yürürkende öne eğik yürümeli , dikiş hattına dikkat etmelidir. Ortalama olarak 2 hafta pansumanlar devam etmektedir. Deniz havuz gibi suyla temaslı aktivitelere başlamak için  30 ila 45 gün beklenmelidir.

Operasyon sonrası yine 5 gün kadar antibiyotik kullanımı önerilir. Bunlar haricinde karın germede ilk 3 ila 5  gün ağrı kesicelere cevap veren ağrı sızı olabilirken 1 hafta sonra hasta genellikle durumu tolere eder. Genellikle günlük hayata dönüş 3 gün sonra olurken , iş hayatına dönüş masa başı işlerde 7 ila 10 gün , efor sarfedilen işlerde 15 gün olarak düşünülebilinir. Spor aktiviteleri 2 hafta sonra sadece hafif yürüyüşler olarak başlayabilir. Kardiyo gibi ağır aktivitelere 1 ay sonraki kontrolde doktor izniyle başlanabilir.

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) riskleri nelerdir?

Karın ameliyatı esnasında karın flebi kaldırılır ve yeni bir göbek deliği oluşturulur. Çok nadirde olsa kişide diyabet gibi kan dolaşımını bozan ek bir hastalık var ise ya da sigara kullanımı mevcut ise yeni oluşturulan göbek deliğinde tutmama görülebilirken aynı zamanda , yine damarsal beslenme problemleri sebebiyle yara açılmaları ve enfeksiyonlar oluşabilir.

Ameliyatta çok ağrı olur mu?

Ameliyat esnasında sadece yumuşak dokuda onarım yapıldığı için ameliyat sonrası tolere edilemeyecek ağrılar oluşmaz. İlk bir hafta basit ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınırken ikinci hafta ağrılar basit sızılara dönmüş olur.

Abdominoplasti ameliyatı ne kadar sürer ?

Karın germe ameliyatı ortalama olarak 2 ila 4 saat arasında sürer. Genel anestezi ile yapılır. Süre hastanın tedavi edilecek cilt fazlalığı ve yağ alım miktarına göre ayrıca belirlenen karın germe tekniğine göre değişir.

Karın germe ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Karın germe operasyonu sonrası bir gece hastane yatışı olur ardından drenler alınarak hasta taburcu edilir ve 1 hafta istirahat önerilir. Ameliyat sonrası ortalama olarak 3 haftada korse kullanımı gerekmektedir ancak bu korse üzerinden kıyafet giyilebilecek ve rahatlıkla hareket edilinebilecek elastik bir korse olduğu için kişiyi rahatsız etmez.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Abdominoplasti  ameliyatı sonrası ne zaman normal hayatıma dönebilirim ?

Ameliyat sonrası 10 ila 15 gün içerisinde normal hayata geri dönülebilir. Genellikle eğer kişi çalışmıyorsa 1 hafta içerisinde rutin hayatına geri döner.

Karın germe ameliyatı sonrası vücutta iz kalır mı?

Karın germe operasyonu sonrası bikini içerisinde kalacak şekilde ince hatlı bir iz kalır. Bu iz sezeryan sonrası izin biraz daha genişlemiş hali olarak düşünülebilir.

Ameliyat için en uygun yaş nedir ? Yaş sınırı var mı?

Bu operasyon için 18 yaşı doldurmuş olmak yeterlidir.

Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalınır mı ?

Karın germe operasyonu hamile kalmaya engel değildir. Ancak karın germe geçiren hastalarda kas onarımıda yapıldığı takdirde ortalama olarak 1 yıl süreyle gebe kalınmaması önerilir.

Karın germe ameliyatı ile diğer ameliyatlar beraber yapılabilir mi?

Karın germe operasyonlarıyla beraber liposuction ya da kol germe ameliyatları kombinlenebilir. Elbette bu durumda hastanın tıbbi özgeçmişi dikkate alınarak karara varılır.

Liposuction ( yağ aldırma ) ile karın germe aynı anda yapılır mı?

Yağ aldırma ve karın germe genellikle beraber yapıldığında hem karın alt ve üst kısmı hem de bel daha aktif bir şekilde şekillendirildiği için daha güzel sonuçlar elde edilir.

Karın germe sonrası morarma ve şişlik olacak mı?

Karın germe operasyonları bilhassa liposuction ile kombine edildiğinde morluk ve ödem ihtimali olur. Ancak bunlar iyileşme dönemi sonrası tamamen ortadan kalkar.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Göbek Deliğinin Yeri Değişiyor mu?

Mini karın germe haricinde diğer tüm yöntemlerde karın deliği yeniden oluşturularak daha yukarı seviyelere taşınır.

Ameliyatı hangi branş doktoru yapar ? Ameliyat hastanede mi yapılır?

Karın germe operasyonları plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Operasyon mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır.

Evde, doğal yöntemlerle karın germek mümkün mü?

Evde doğal yöntemlerle kilo vermek mümkündür ancak hali hazırda sarkmış deriyi ve cilt fazlasını toplamak pek mümkün değildir.

Karın bölgemde ameliyat sonrası tekrar sarkma oluşur mu?

Karın germe operasyonu sonrası aşırı kilo alımı gerçekleşmesse tekrar sarkma beklenmez , ancak yer çekimi etkisiyle elbette yaşlanma devam edecektir. Dolayısıyla uzun yıllar sonrasında tekrar sarkmalar azda olsa görülebilir. Bunlar genellikle tolere edilebilir durumda olur. Ancak kişi karın germe operasyonları sonrası sağlıklı beslenir ve spor yaparsa ciltte sarkma kişi yaş alsa bile tekrar gözlenmez.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir