Meme Dikleştirme

Zamanla sahip olduğumuz her doku gibi göğüslerde diriliğini kaybeder ve sarkar. Bu durum sadece görüntüsel rahatsızlık oluşturmakla kalmayıp aynı zamanda bel ve omuzlardaki yük dengesini bozarak sağlık açısındanda problem oluşturur. Hızlı ve kalıcı bir operasyon olan mastopeksi ameliyatı ile memeler tekrar toparlanarak eski gençlik diriliklerine kavuşturulabilinir.

Memeler neden sarkar?

Zaman içerisinde yer çekimi etkisi ile memenin yapısını oluşturan gland ve yağ dokusu sarkmaya başlar. Özellikle doğum sonrasında memenin büyüyüp sonra geri küçülmesi , bilhassa üst pollerin boşalması , ya da kilo alıp verme gibi durumlar meme sarkma hızını arttırır.

Meme dikleştirme ihtiyacım var mı nasıl anlarım ?

Meme sarkması pitoz olarak tanımlanır. Kabaca kişi aynaya baktığında meme dokusunun ,inframammariyal fold olarak adlandırılan , sütyen çizgisinin altında kalması pitotik memeye işaret eder.

İnframammariyal fold adı verilen sütyen çizgisi olarakta tariflenebilecek çizginin altında kalan meme dokusu büyüklüğüne göre pitoz derecesi ölçülür ve buna uygun operasyon yöntemine karar verilir.

Elif Seda Keskin

Planlama nasıl yapılır?

Meme başının normal yeri , clavicular çentikten nipple aerola kompleksi adı verilen meme başına çekilen çizginin 18 ila 19. cu cm inde olmalıdır. Planlama yapılırken meme başı ,hali hazırdaki sarkıklık derecesine göre belirlenen teknik ile , yine 18,19  aralığına çekilmeye çalışılır.

 

Meme dikleştirmenin birden çok yöntemi vardır. Pitoz derecesine göre lolipop skar tekniği , ters T tekniği , donut skar tekniği veya yarım ay tekniğini tercih edilir.

Az derece meme pitozu görülenlerde sadece meme başından girilerek donut veya yarım ay tekniği tercih edilirken , daha ileri derece pitozlarda meme altına da devam eden izleri olan lolipop skar veya ters T tekniği uygulanır.

 

Meme dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatını kim yapar ?

Mastopeksi ameliyatı , meme konusunda tecrübeli plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılır.

Meme dikleştirme Ameliyat nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesinde , teknik açıdan en az operasyon kadar önemli olan preop meme çizimleri yapılır. Pitozun derecesine göre meme dikleştirmede kullanılacak teknik belirlenir. Bu tekniklere uygun çizimler sonrası hasta ameliyata alınır.

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Ertesi gün taburculuk yapılır.

En iyi yöntem hangisi ?

Meme dikleştirme ameliyatı içinde herhangi biri en iyi yöntem olarak adlandırılamaz , En iyi teknik kişiye göre tamamen değişkendir. Pitoz grade ine göre hasta için en iyi meme toparlayıcı teknik seçilmelidir. Meme dikleştirme teknik seçiminde eğerki izden kaçmak için  uygun olmayan bir teknik ile çok sarkık bir meme dikleştirilmeye çalışırsa sonuç hüsran olacak meme dikleşmeyecektir. Bu yüzden ameliyat öncesi hastaya detaylı bilgi verilmeli , hasta için en uygun ve en az skarlı yönteme beraber karar verilmelidir.

Genel anestezi ile uyutuluyor muyum ?

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Lokal aneztezi ile uygulamalarda zaman aşımı olabileceği için ağrı hissedilebilinir.

Ameliyat sonrası hemen işe , eve döner miyim ?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bir gece hastanede kalınır. Ertesi gün eve dönülür. Kişi ertesi gün günlük rutinine geri dönebilir, ancak işe geri dönüş mastopeksi operasyonu sonrası ortalama 5 ila 7 gündür. Bu süre ardından işe geri dönülebilinir.

Ne zaman banyo yapabilirim ?

Operasyondan sonra ertesi gün ilk pansuman yapılır. Genellikle 5. gün ikinci kontrol için çağırılır. Kontrole gelmeden hemen önce hasta duş alabilir.

Ameliyat ne kadar sürer?

Pitozun derecesine ve tercih edilen yönteme bağlı olarak değişmekle beraber ameliyat 2 ila 3 saat kadar sürer.

Ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim ?

Ortalama 3. hafta ila 1 ay içerisinde tüm yaralar kapanmış olur. Cinsel ilişkiye dikkatli bir şekilde girilebilinir.

Meme Dikleştirme sonrası ne zaman emzirebilirim?

Meme dikleştirme ameliyatı emzirme üzerinde herhangi bir etkiye sebep olmaz. Gebelik sonrası kişi emzirebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı için yaş sınırı var mıdır? En uygun yaş hangisidir ?

18 yaşına kadar mastopeksi ameliyatı , meme gelişimi tamamlanmadığı için önerilmez. 18 yaş sonrası sarkıklık derecesine göre operasyona karar verilebilinir.

Doğumlardan sonra mı yaptırmalı ?

Genel itibariyle doğumlardan sonra kilo alma ve verme , meme hacminin artması ve ardından azalması görülür. Bu durumlar cilt elastikiyetini direk etkilediği için doğal olarak meme yapısını da direk etkiler. Eğer çok yakın zamanda bir gebelik planlanıyor ise operasyon düşüncesi doğum sonrasına ertelenebilinir. Ancak kişinin planlanan bir gebeliği yok ise kişi opere edilebilir ,gebelik yada doğum planlamak operasyona engel değildir.

Ayrıca operasyon sonrası gebelik veya doğuma bağlı olarak tekrar eden sarkmalar olursa , mastopeksi ameliyatı da tekrarlanabilir.

Tekrar sarkma olur mu?

Yer çekimi etkisi ile zaman içerisinde uzun vadede memede tekrar sarkmalar görülebilir. Ancak eski haline gelir mi diye sorarsınız bu çok çok uzun bir vade gerektirir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Tüm yapılan estetik uygulamalar gibi zaman içerisinde dikleştirmenin de tekrarı gerekebilir. Ancak ortalama olarak 10 ile 15  senelik bir zaman dilimi geriye sarılmış olur.

Olası riskler nelerdir?

Meme dikleştirme birçok cerrahi girişime göre daha pratik ve hızlı bir müdahaledir. Genel itibariyle iyileşme süresi kısa ve toparlanma süreci rahattır. Ancak yine de her cerrahi müdahale gibi enfeksiyon , yağ nekrozu , meme ucu dolaşım bozukluğu gibi yara iyileşme problemleriyle karşılaşılabilinir. Bu tip sorunlar özellikle şeker hastalığı olan veya uzun süreli sigara kullanımı mevcut kişilerde görülür.

Ameliyatsız yöntemlerle sarkmalar düzelir mi?

Meme sarkmaları ameliyatsız yöntemlerle düzeltilemez. Dikleştirme yapmak için cilt çıkarımı gerektiği için mecburen bir cerrahi müdahale gerekir. Cilt çıkarımı yapılmayan diğer müdahaleler çok hızlı geri sarkmalarla sonuçlanır.

Göğüslerimin Sarkmasını nasıl engellerim ?

Destekleyici sütyen kullanımı meme sarkmasını geciktiren faktörlerdendir. Bunun haricinde çok ani kilo alıp vermek yerine sabit bir kiloda kalmak yine cilt elastikiyetini iyi yönde etkiler.

Diğer meme estetikleri ile örneğin büyütme veya küçültme ile birleştirilebilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatı eğer gerekli ise protez ile meme büyütme ile ya da büyük memelerde meme dikleştirme ameliyatları ile kombine edilebilinir. Gerekli vakalarda kombine ameliyatlardan daha iyi sonuç alınır.

Göğüs dikleştirme fiyatları nasıl belirlenir?

Göğüs dikleştirme fiyatları muayene sonrası dikleştirme için seçilecek yönteme göre  , dikleştirme uygulanırken aynı seansta büyütme veya küçültme olup olmayacağına göre değişkenlik gösterir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Her kesi yerinde iz kaldığı gibi  yapılan meme dikleştirme ameliyatı sonucunda da belli bir miktar iz kalır. Ancak bu izler genel itibariyle 3. aydan sonra sönmeye ve silikleşmeye başlar. Kullanılacak meme dikleştirme yöntemine göre lolipop skar yada ters T şeklinde veya donut skar şeklinde iz kalır.

Mememde his kaybı olur mu?

Dikleştirme sonrası meme ucuna giden sinirler genellikle korunur. Bu sebeple de eğer ki kişide bir anatomik varyasyon mevcut değil ise herhangi bir his kaybı oluşmaz.

Kanser ile meme ameliyatı arasında bir ilişki var mı?

Meme kanseri memenin gland adı verilen dokusundan orijin alır. Meme dikleştirme ameliyatlarında bu dokuya genellikle herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için kanser ile bir ilişik oluşturmaz.

Dikleştirdiğim anlaşılır mı?

Dışarıdan bakıldığında doğal olmayan yada anormal bir görünüm olmaz sadece kendi memenizin şekillendirilerek eski dik haline dönmüş durumu görülür. Giyinik iken dikleştirme ameliyatı geçirdiğiniz anlaşılmaz.

Göğsümde ağrı olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatları sonrası ilk hafta sızıntı şeklinde ağrılar olabilir. Ancak bu ağrılar genellikle basit ağrı kesicilere cevap veren önlenebiler ağrılardır.

Cinsel ilişkiden aldığım zevk değişir mi?

Ameliyat sonrası daha dolgun ve daha dik göğüslere sahip olunulduğu için ister istemez cinsel yaşamda yeni estetik görünümün kendine kattığı özgüvenle daha tatmin edici bir sonuç alınır.

Doğum öncesi mi sonrası mı operasyon yaptırmalıyım ?

Doğum meme şeklini değiştiren etkenlerden birdir. Eğer yakın zamanda gebelik planlanıyor ise meme dikleştirme ameliyatı doğum sonrasına bırakılabilinir. Ancak hali hazırda yakın zamanlı bir çocuk planı yok ise , memelerin çok fazla sarkmasıyla bel ve boyun ağrılarına sebep olmadan , vücudun dengesini bozmadan dikleştirilmesi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kişinin yararına olacaktır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki meme dokusunun taşınabileceği belli bir mesafe ve belli teknikler vardır . Bu sebeple de ne kadar erken evrede dikleştirme yapılırsa sonuç o kadar iyi olacaktır.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »

Jawline

Jawline daha keskin bir çene hattı yaratılmak için uygulanan dolgu uygulamasıdır. İfade elde edilen görünüm için kullanılan genel bir tabirdir. Jawline cilt üzerinde elde edilen hattı oluşturulan kemiğe verilen isimdir. Özellikle Hollywood yıldızlarının yüz hatlarından esinlenilerek yapılan bu dolgu uygulaması sayesinde daha keskin ve maskülen bir yüz hattı elde edilebilir. Son yıllarda yuvarlak yüz hattı tercih edilmemeye veya da bir yüz kusuru olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu yüzde de çene ve jawline gibi daha keskin çene hattı oluşturabilecek uygulamalar tercih edilmeye başlamıştır.

Read More »