Ameliyatsız Yanak İnceltme: Yöntemler ve Süreçler

Paragraf metniniz 3

Ameliyatsız yanak inceltme estetik operasyonlardan bir tanesi olup yıl içinde pek çok kez uygulanmaktadır. Burada yüzün yukarıdan aşağıya doğru incelmesi, ideal yüz formu olarak kabul edilmektedir. Bu yüz formu elmacık kemiklerinin belirgin olduğu ve yanakların daha içeride olduğu V şeklinde tanımlanır. Bu form sadece kişiyi genç göstermekle kalmaz, aynı zamanda daha ince bir görünüme katkı sağlar.

Yanaklarda hacim artışına sebep olan ve yüzü dolgun bir görünüme kavuşturan tombul yanaklar çoğu kişi tarafından arzu edilmez. Genellikle kilo fazlalığıyla ilişkilendirilen bu durum, yağ birikimi ile doğrudan ilişkilidir. Ancak kilo normalin üzerinde veya altında olan bireylerin zaman zaman şişkin bir yüze sahip olabileceği bilinmektedir.

Yaşam tarzınız ve edindiğiniz alışkanlıklar, vücudunuza olan etkileri nedeniyle yanaklarınıza dolaylı bir şekilde yansır. Yüzdeki yağ birikimi, beslenme alışkanlıkları kadar hareketsizlik ve bazı sağlık sorunlarıyla da ilişkilidir. Beslenme düzeninizde yağlı yiyeceklere ağırlık veriyorsanız, bunlar sadece kilonuzu değil, aynı zamanda yüzünüzü de etkileyebilir. Bu gibi durumlar sebebiyle yüz görünümünden memnun kalmayan kişiler, inceltme işlemlerine yönelik araştırmalar da yapmaktadır. Yanak inceltme ameliyatsız uygulamalar da burada devreye girmektedir.

Ameliyatsız Yanak İnceltme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yanaklarda bichat yağları olarak adlandırılan yağ yastıkları bulunmaktadır. Genetik unsurlar yahut kilo alımlarına bağlı söz konusu yağ dokusunda büyüme yaşanır ve daha yuvarlak bir yüz görünümü elde edilir. Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması bu durumu düzeltmek ve kişiye iyi bir yüz hattı görünümü kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Bu uygulama ağız içinden gerçekleştirilen bir işlemdir ve radyofrekans ısısı kullanır. Radyofrekans ısısı sayesinde yanaklardaki bichat yağları eritilir ve yanaklarda incelme sağlanır. Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması, bişektomi ameliyatına kıyasla daha konforlu ve etkili bir yöntemdir. Bişektomi ameliyatında, yanak bölgesindeki bichat yağları blok olarak alınarak yanaklarda çukurluk oluşur. Ancak ameliyatsız yanak inceltme uygulamasında, radyofrekans ısısı kullanılarak bichat yağları kademe kademe inceltilir.

Ameliyatsız Yanak İnceltme Uygulamaları ve Metodları

Yanaklardaki yağların tahrip edilerek inceltilmesi işlemi, ameliyatsız olarak uygulandığında toplamda 20 dakika süren bir işlemdir. Bu bakımdan her bir yanak için ise sadece 10 dakika gerektirir. Bu işlem ağız içinden gerçekleştirilir ve herhangi bir kesi işlemi gerektirmez. Ameliyatsız yanak inceltme yöntemleri kendi içerisinde oldukça fazladır.

Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması genellikle 3 seans olarak uygulanmaktadır. Bu işlem her bir seansın 30 dakika sürmekte olup seans aralarında 7-10 gün yer almaktadır.

Ameliyatsız Yanak İnceltme Teknikleri ve Uygulamaları

Ameliyatsız yanak inceltme teknikleri farklı şekillerde yapılmaktadır. Bunlar hastaların profillerine göre özel olarak belirlenerek, dikkatli bir şekilde uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Fokus Ultrason (HİFU) ve Fraksiyonel Radyofrekans (Altın İğne) yöntemleri

Fokus ultrason yüz germe işlemi cildinin daha gergin ve sıkı olmasını arzulayan bireyler tarafından tercih edilen bir prosedürdür. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bu işlem genellikle kadınlar tarafından rağbet görmekte olup erkekler için de uygun bir seçenektir.

Bu işlemde çeşitli kartuş başlıkları kullanılarak deri altına ısı uygulanır. Ardından yüzün gergin bir görünüm kazanması sağlanır. Kolajen üretimini artırıcı etkisi olan bu uygulama, bireyin genç bir görünüme kavuşmasını destekler.

İlginizi Çekebilir  Meme Onarımı (Rekonstrüksiyonu): Nedir? Nasıl Yapılır?

Yüksek yoğunluktaki ses dalgalarıyla gerçekleştirilen bu işlem, fokus ultrason olarak adlandırılmaktadır. HIFU işlemi olarak bilinen yüz germe uygulamalarından biri olan bu işlemde, uygulama bölgesi yüksek sıcaklığa maruz bırakılarak cildin sıkılaşması sağlanır. Fokus terimi bir yerin odak noktasına alınması anlamına gelir ve bu işlemde uygulanan bölgenin odak noktası olmasını içerir.

Altın İğne ise daha farklı bir metottur. Altın iğne yanak inceltme fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak bilinen bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme yöntemidir. Ciltteki yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı deformasyonları, lekeleri ve kırışıklıkları azaltarak cildin daha canlı, parlak ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Altın İğne uygulaması seanslar halinde gerçekleştirilir, seans sayısı ise uygulamayı yapan hekimin değerlendirmesine bağlı olarak belirlenir.

Bu değerlendirme cildin durumu ve çalışılacak bölgeye göre yapılır. İstenilen cilt görünümüne ulaşmak kaç seans sürebileceği, deformasyonların miktarına ve seviyesine bağlıdır. Altın İğne uygulaması yüz ve vücudun çeşitli bölgelerine güvenle uygulanabilir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bu tedavi seçeneği sayesinde hastalar kısa bir süre ayırarak bu uygulamayı yaptırabilirler. Yara izleri, istenmeyen şişlikler ve kızarıklıklar gibi sorunlar ortaya çıkmaz; ayrıca iyileşme süreçleri oldukça kısadır. 

Bu esnada kullanılan cihaz cildin yüzeyine etki etmese de alt katmanlara yüksek frekansta enerji gönderir. Cildin alt tabakalarına kontrollü bir şekilde hasar verirken, vücuttaki doğal iyileşme süreçlerini harekete geçirir ve kolajen üretimini teşvik eder. Bu sayede lekeler, kırışıklıklar ve yara izleri iyileşir, cildin kendini yenileme kapasitesi desteklenir. 

İple Yanak Kaldırma ve Ameliyatsız Yanak İnceltme

İple Yanak Asma ameliyatsız cilt germe prosedürüdür ve zamanın etkilerine maruz kalan yüzü medikal özel ipler kullanarak gerginleştirip toparlama amacı güden bir yöntemdir.

Uygulamanın başlangıcında uzman kişi hastanın sorununu belirlemek için gerekli tespitleri yapar. Deforme olmuş deri tespit edilen alana işaretlenir. Belirlenen bölgeye özel ipler, cilt altına kanüller aracılığıyla yerleştirilir. Zararsız medikal ipler istenilen konuma yerleştirildikten sonra mikro iğneler çıkarılır. İplerin germe etkisi kullanılarak yanaklar toparlanır ve gerilir. Bu yöntemle asma işlemi gerçekleştirilir, sarkık deri toparlanmış olur. İşlem sonrasında hafif ve geçici bir kızarıklık olabilir.

İple yanak askılama tedavisi memnuniyet verici bir medikal estetik uygulamasıdır. Cerrahi bir müdahale gerektirmeyen bu yöntem, zaman kaybını önlemenin yanı sıra ameliyat izi veya ağrısı gibi olumsuz durumları ortadan kaldırır. Yüz ovalinin toparlanması, kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesi için tercih edilebilecek bir seçenektir. Üstelik yorgun ve yaşlı görünümdeki yanaklar, daha parlak ve gergin bir görünüme kavuşacaktır.

Ameliyatsız Yanak İnceltme İşleminin Faydaları ve Avantajları

Doğru bir şekilde yapıldığı durumda ameliyatsız yanak inceltme avantajları oldukça fazla bir uygulamadır. Başarılı bir uygulama kişilere hayal ettikleri görünümü sunduğu için hem daha iyi bir dış görünüm sağlamakta hem de psikolojik olarak kişilere kendini iyi hissettirmektedir.

Estetik Etkileri, Psikolojik Faydaları ve Kalıcılık Durumu

Ameliyatsız yanak inceltme profesyonel bir şekilde uygulandığı zaman beraberinde pek çok avantaj da getirmektedir. Genel anlamda estetik bakımdan şu gibi yönleri avantajlar kazandırır:

 • Estetik yüz hatlarına sahip olmanızı destekler.
 • Yara iyileşme süreçlerine ihtiyaç duymaz, uygulamadan sonra günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz.
 • İlk seans sonrasında hızlı bir şekilde etki gösterir.
 • Ameliyatsız yanak inceltme işlemi, ağrısız ve acısızdır, kısa sürede, genellikle 30 dakika gibi, ve daha uygun fiyatlarla gerçekleştirilebilir.
 • Yüz ifadesini gençleştirir.
 • Kollajen üretimini tetikleyerek lifting etkisi sağlar ve cildi sıkılaştırır.
 • Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması, bişektomi ameliyatına göre daha ekonomiktir.
İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Popo Dolgusu

Bunlar psikolojik olarak da kişilerin kendini daha iyi hissetmesine olanak tanır. Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması kalıcı bir çözümdür. Ancak önemli kilo değişikliklerinin yanaklarda etkisi olabilir. Bu nedenle ameliyatsız yanak inceltme operasyonu ardından bireylerden beslenmelerine dikkat etmeleri önerilmektedir.

Ameliyatsız Yanak İnceltme İşlemi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatsız şekilde yanak inceltme operasyonu yapmak isteyen herkes en iyi sonuçları elde etmek ister. Bunun için başarılı bir klinik seçmek kadar, uygulama öncesi ve sonrası doktor tarafından yapılan tavsiyelere de uymak gerekir. Tüm bunlar birleştiğine uygulamadan da en iyi sonuçları almak mümkündür.

İşlem Öncesi Hazırlıklar ve Sonrası Bakım

Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması sosyal yaşantıyı minimal etkileyen ve etkili sonuçlar elde edilebilen bir işlemdir. Tedavi öncesinde hastanın kullandığı ilaçlar veya mevcut hastalıkları varsa, bu bilgileri mutlaka işlemi gerçekleştirecek hekime bildirmelidir. İşlem öncesi sigara içilmemeli ve alkol tüketilmemelidir. Kalp pili kullananlar ve hamile kadınlar için bu tür bir operasyon önerilmemektedir.

İşlem sonrasında hastalar, rahatlıkla sosyal hayatlarına dönebilir; ancak ilk 6 saat boyunca çok sıcak içecek tüketiminden kaçınılmış olması önerilir. Bunların yanı sıra muayene ardından kişilere özel öneriler de doktorlar tarafından yapılmaktadır. İşlemin başarılı sonuçlar verebilmesi için kişiler uygulama öncesi hekim tavsiyelerine uyum göstermelidir. Genel anlamda ameliyatsız yanak inceltme öncesinde nelere dikkat edilmeli bu şekilde anlatılabilir.

Ameliyatsız Yanak İnceltme Uygulaması Kimlere Uygundur?

Yuvarlak yüz hatları ve dolgun yanaklar, günümüzde erkekler ve kadınlar arasında ortak bir endişedir. Birçok erkek ve kadın fazla kilolu bir görünüme dolgun yanaklardan rahatsızlık duyar. Bişektomi olsa da bu genel anestezi altında gerçekleştirilen ve ağız içinden kesilen dikiş hattı yoluyla yağ pedlerinin çıkarılmasını içeren bir cerrahi prosedürdür. Bu yöntem cerrahi bir işlem olması ve tüm yağ pedlerinin çıkarılmasını içermesi nedeniyle her zaman tercih edilmez.

Günümüzde pek çok kişi daha iyi bir dış görünüş elde edebilmek yüz hatlarının istediği gibi olması için estetik operasyonlara başvurmaktadır. Bu kapsamda yer alan yanak inceltme ameliyatsız bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak bunun yapılmasından önce kişiler muayene edilmekte, böylece uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Uygulamanın Uygun Olduğu Kişiler ve Adaylık Kriterleri

Ameliyatsız yanak inceltme uygulamasının etkili olabilmesi için yanaklardaki yağ dokusunun belirli bir seviyede olması gereklidir. Bu ameliyatsız yanak inceltme yöntemi genellikle dolgun yanaklardan rahatsızlık duyan bireyler için bir estetik çözüm sunar.

 • Ağız içinde açık yara veya enfeksiyon durumunda, uygulama ağız içi tedavi edildikten sonra gerçekleştirilmelidir.
 • Hamile kadınlar ve emziren annelere ameliyatsız yanak inceltme işlemi uygulanmamaktadır.
 • Sorun cilt sarkması veya yaşlanma nedeniyle dokuların zaman içinde çökmesinden kaynaklanıyorsa, ameliyatsız yanak inceltme uygun bir tercih olmayabilir.
 • Yanak içindeki yağ yastıkçıkları daha küçük olan kişilere uygulanmamaktadır.
İlginizi Çekebilir  Leke Tedavisi: Nedir? Nasıl Yapılır? Yan Etkiler ve Sonuçlar

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için birçok ameliyatsız yöntem ve estetik cerrahi uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan biri de ameliyatsız yanak inceltme yöntemi olup, hasta muayene edildikten sonra uygun görülürse uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Yanak İnceltme Tedavisinin Riskleri ve Yan Etkileri

Her uygulamada olduğu gibi ameliyatsız yanak inceltme tedavisinin de risk ve yan etkileri vardır. Bunlar üzerine bilgilendirme, muayene ardından kişiler uygulamaya uygun görülmüşse hekim tarafından yapılmaktadır.

Potansiyel Riskler ve Olası Yan Etkiler

Ameliyatsız yanak germe ameliyatı yan etkileri var mı? Bu işlem yanakların görünümünü ameliyata gerek kalmadan iyileştirmeyi amaçlayan kozmetik bir işlemdir. Sarkmış cildi azaltmak ve daha genç bir görünüm için yanaklarınızdaki hacmi yeniden sağlamak için yüze enjekte edilebilir enjeksiyonlar ve ultrason ısı enerjisi gibi minimal invaziv tekniklerin kullanımını içerir. Cerrahi olmayan yanak kaldırma prosedürleriyle ilişkili potansiyel riskler ve yan etkiler şunları içerir:

 • Tedavi edilen bölgede şişlik, morarma veya kızarıklık
 • Cildin görünümündeki düzensizlikler veya asimetriler
 • Enjekte edilen malzemelerin veya ipliklerin taşınması veya yer değiştirmesi
 • Sinirler veya kan damarları gibi altta yatan yapıların yaralanması
 • Tedavi edilen bölgede geçici uyuşukluk veya karıncalanma
 • Enjeksiyon bölgesinde alerjik reaksiyonlar veya enfeksiyonlar

Ameliyatsız yanak inceltme riskleri genel olarak düşük olsa da herhangi bir işlem yapmadan önce bireysel risk faktörlerinizi plastik cerrahınızla görüşmeniz önemlidir. Bu tedavinin güvenliğini ve etkinliğini etkileyebilecek tıbbi durumların, alerjilerin veya aldığınız ilaçların tartışılmasını içerebilir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Uzman Görüşleri

Ameliyatlı ya da ameliyatsız yapılan bir estetik uygulama öncesinde pek çok hasta uygulama üzerine sorulara sahip olmaktadır. Tüm estetik uygulamaları gibi yanak inceltme işlemleri de kişilere göre özel bir şekilde planlanarak yapılmaktadır. Bu bakımdan uygulama öncesinde sorular doktorunuza özel bir şekilde sorulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Uzman Doktorların Yanıtları

Ameliyatsız yanak inceltme üzerine sorulan pek çok soru vardır. Bunlardan biri yaş üzerinedir. Ameliyatsız inceltme uygulaması 18 yaşını doldurmuş ve yanaklarından memnuniyetsizlik yaşayan herkes için uygunsa, kişilere uygulanabilir.

Bunun dışında sürecin ağrılı olup olmadığı da merak edilmektedir. Uygulamada ağrı yer almamakta olup etkileri 2 ay sonra esas şekilde görülebilmektedir. Ancak etki hemen gözlemlenebilmekte, 7 gün içinde oturmaya başlamaktadır. Ayrıca uygulamanın sadece kadınlar için mi olduğu da merak edilmektedir. 

Yanaklardaki yağ yastıkları, hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın bir durumdur. Bu nedenle, yanakların yuvarlak veya tombul görünmesi şikayeti her iki cins için de ortaktır. Bazı durumlarda genetik faktörler veya kilo alımı nedeniyle bu yağ miktarı istenenden fazla olabilir.  Ameliyatsız inceltme yöntemleri üzerine sorular da bu noktada sıklıkla sorulmaktadır.

Özellikle en iyi sonuçlar için uzman doktorların ne gibi görüşleri olduğu da merak edilmektedir. Operasyonlar kişilere göre özel şekilde ve planlı yapıldığı için bu yorumlar da farklılaşmaktadır. Bu bakımdan en uygun uzman görüşleri için randevu almanız ve muayene olmanız önerilmektedir. Bu esnada doktorunuz da size özel bir şekilde sorularınızı yanıtlayabilir.

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir