Ameliyatsız Yüz Germe & Gençleştirme Uygulamaları

estetiktedavi 13

Günümüzde cerrahi yüz germe operasyonlar  yüksek komplikasyon riskleri, geç iyileşme süreleri ve yüksek maliyetler nedeniyle daha az tercih edilmektedir. Bu nedenlerle ameliyatsız teknik öne çıkmaktadır.

Ameliyatsız yüz germe işlemleri sahip olduğu kolay uygulama ve hastalar için zahmetsiz olmasıyla cerrahi yüz germeyle karşılaştırıldığında maliyet avantajı, iş ve sosyal hayata hemen dönüş gibi avantajlar sebebiyle tercih edilmektedir. 

Ameliyatsız yüz germe ses dalgaları yoluyla uygulanan bir teknik olup, uygulandığı bölgede cildin alt tabakalarında enerji oluşturarak yenilenme ve ciltte gerilme sağlar. Sahip olduğu etkisi, cildin 1,5 mm, 3 mm ve 4,5 mm altındaki dokuda odaklanmış ses dalgaları aracılığıyla noktasal ısı odakları oluşturarak gerçekleşir. Eğer bu operasyon üzerine merak ettiğiniz konular varsa bu rehberimizden yanıtları alabilirsiniz.

Ameliyatsız Yüz Germe Nedir?

Ameliyatsız yüz germe prosedürleri bireylerin daha sıkı, pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmalarına yardımcı olan yaygın uygulamalardır. 

Bu işlemler cerrahi seçeneklerin yerine geçen önemli bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Hastanın beklentilerine ve uygulanacak bölgeye uygun birçok farklı yüz gençleştirme yöntemi mevcuttur. Toplumda ameliyatsız cilt gençleştirme olarak da bilinen bu teknikler, bugün pek çok kişiye uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe İşlemine Genel Bakış

Yerçekimi etkisi, olumsuz hava koşulları, hastalıklar ve yaşa bağlı olarak cildimizin canlılığını ve pürüzsüz görünümünü sağlayan kolajen üretiminde azalmaya neden olmaktadır. Bu nedenle cilt elastikiyetini kaybederek kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir. Özel cihazlar kullanılarak cilt altındaki dokular görüntülenir ve deriye zarar vermeden cilt altındaki bağ dokuları ısıl işleme tabi tutularak cildin daha gergin hale gelmesi sağlanır.

Cerrahi müdahaleleri tercih etmeyen ve aynı zamanda estetik bir görünüm elde etmek isteyen bireyler için yaygın bir seçenek olan ameliyatsız yüz germe uygulaması burada devreye girerek başarılı çözümler vermektedir. Kişiler cerrahi müdahale istemiyorsa bunlar uygun bir çözüm olabilmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri ve Uygulamaları

Yüz gençleştirme işlemleri ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu bağlamda hastanın ihtiyacına yönelik uygun bir yöntem seçmek önemlidir. Bazen tek bir yöntem yeterli olabilirken, bazen birkaç yöntemin kombinasyonuyla cilt gençleştirme işlemleri uygulanabilir. Cilt gençleştirmek amacıyla kullanılan bazı yöntemler aşağıda sıralanabilir.

Sculptra Ameliyatsız Yüz Germe

Güzellik ve gençlik arayışı asırlardır insanlığın merkezinde yer almaktadır. İnsanlar, zamanın izlerini yüzlerinden silmek ve daha genç, canlı bir görünüme sahip olmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Son yıllarda ameliyatsız yüz germe teknikleri popülerlik kazanmış durumda ve bu tekniklerden biri de “sculptra” olarak bilinen yöntemdir.

Sculptra, yüzdeki çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak, ciltteki sarkmayı düzeltmek ve gençlik dolgunluğunu geri kazandırmak için kullanılan bir dolgu maddesidir. Ancak diğer dolgu maddelerinden farklı olarak sculptranın etkisi zamanla ortaya çıkar ve uzun süreli bir gençleştirme sağlamaktadır.

Sculptranın ameliyatsız yüz germe işlemi şu şekilde gerçekleşir:

 • İlk adım uzman bir estetik doktor ile yapılan muayene ve danışmadır. Doktor, kişinin cilt durumunu, beklentilerini ve ihtiyaçlarını değerlendirir.
 • Sculptranın uygulanacağı bölgeler belirlenir ve işlem hakkında detaylı bilgi verilmektedir.
 • Sculptranın uygulanacağı bölgelere lokal anestezi uygulanmaktadır. 
 • Ardından ince bir iğne yardımıyla sculptra enjekte edilmektedir.
 • Enjekte edilen alanlar genellikle yüzdeki çene hattı, elmacık kemikleri ve yanaklardır.
 • Enjeksiyonun ardından doktor, enjekte edilen bölgeyi hafifçe masaj yaparak şekillendirmektedir.
 • Masaj hareketleri sculptranın homojen bir şekilde dağılmasını sağlar ve istenen sonuca daha etkin bir şekilde ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Sculptra ameliyatsız yüz germe, genç ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak isteyen birçok kişi için popüler bir seçenektir ancak herkes için uygun olmayabilir ve belirli kişilere yapılan bir prosedürdür.

İşlem şu kişiler için uygundur:

 • İnce Kırışıklıkları ve Cilt Sarkmaları Olanlar; Sculptra, ciltteki ince kırışıklıkları ve hafif sarkmaları düzeltmek için etkili bir yöntemdir. Genellikle 30’lu yaşlardan itibaren ciltte beliren erken yaşlanma belirtileri olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Ciltte Kaybı Olanlar; Yaşlanma süreciyle birlikte ciltteki kolajen ve elastikiyet kaybı meydana gelir. Sculptra, bu kayıpları telafi etmek ve cilde gençlik dolgunluğunu geri kazandırmak için ideal bir seçenektir.
 • Yaşlanma Belirtileri Olanlar; Sculptra yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar, çizgiler ve sarkmaları hafifletmek için kullanılabilir. Genellikle 40’lı yaşlardan itibaren bu belirtiler daha belirgin hale gelir ve sculptra gibi dolgu maddeleri bu durumla mücadelede yardımcı olabilmektedir.
 • Genç Görünümü Korumak İsteyenler; Genç ve sağlıklı bir cilt görünümünü korumak isteyenler de sculptrayı tercih edebilirler. Özellikle cildin gençlik dolgunluğunu korumak ve gelecekteki yaşlanma belirtilerini önlemek isteyenler için uygun bir seçenektir.

Sculptra’nın diğer yöntemlerden farklı özellikleri bulunmaktadır.

Sculptra, genellikle derin kırışıklıkları ve sarkmaları düzeltmek için kullanılır. Diğer dolgu maddelerinden farklı olarak sculptranın etkisi zamanla ortaya çıkar ve genellikle 2 yıla kadar sürebilmektedir. Böylece daha uzun vadeli bir gençleşme sağlar.

Sculptranın en önemli özelliklerinden biri cildin doğal kolajen üretimini teşvik etme yeteneğidir. Sculptra enjeksiyonu yapılan bölgede zamanla yeni kolajen liflerinin oluşmasını sağlar. Bu da cildin daha dolgun ve genç görünmesini sağlar.

Sculptranın enjekte edildiği bölgelerde doğal bir dolgunluk ve homojen bir görünüm sağlar. Diğer dolgu maddelerinin aksine sculptranın enjekte edildiği bölgelerdeki dolgunluk zamanla artar ve ciltte doğal bir gençlik etkisi yaratır.

Fokus Ultrason Hifu

Hifu aynı zamanda fokuslu ultrason yüz germe olarak bilinir. Hifu yüz gençleştirme yöntemi ses dalgalarını kullanarak cilt altı dokularda kolajen üretimini artırarak ve cildi sıkılaştırarak etki gösterir. Bu yöntem genellikle yüz, gıdı gibi bölgelerdeki sarkmaların tedavisinde tercih edilir. Ultrasonla yüz germe uygulaması öncesi cilt analizi yapılır ve en uygun tedavi belirlenir. Hifu tekniğiyle yapılan ultrasonla yüz germe uygulamasında ağrı hissedilmez.

İlginizi Çekebilir  Nazolabial Dolgu: Nedir? Uygulama, Yan Etkiler ve Sonuçlar

Ciltte renk değişikliğine neden olmaz ve hastalar fokuslu ultrason ile yüz germe işleminden sonra hızla normal günlük yaşamlarına dönebilir. Pek çok kişi Hifu yüz germe fiyatı konusunda araştırma yapmaktadır. Bu uygulamanın maliyeti, bireyin cilt durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tek seanslık uygulama etkisini 3 aya kadar sürdürebilir; bazı hastalarda ise tek seansta yüz gençleştirme elde etmek mümkün olabilir.

Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek ağı estetiği ameliyatsız yüz germe tekniğini temsil eden bir yöntemdir ve düz/kılçıklı ameliyat ipleri kullanır. Bu teknik doğadaki örümcek ağından ilham alarak geliştirildiği için sahip olduğu ismini elde etmiştir. Bu ileri metot ilerleyen yaşa bağlı kırışıklık, sarkma ve çizgilenme sorunlarını çözmek için kullanılır.

Örümcek ağı estetiği yüz germe lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Örümcek ağı estetiğinde, cerrahi işlemlere uygun medikal ipler özel iğne uçlarıyla cilt altına örümcek ağı benzeri bir şekilde yerleştirilir. İnce uçlu iğnelerle yapılan küçük girişlerle ipler zigzag şeklinde ilerletilir. Sorunlu bölgelere yerleştirilen ipler, lifting etkisi yaratarak vücudun kolajen üretimini teşvik eder. Bu özelliğiyle diğer yüz germe işlemlerinden ayrılır. Ciltteki sarkmalar toparlanarak daha canlı bir görünüm elde edilir.

Altın İğne

Yüz germe altın iğne yöntemi fraksiyonel radyofrekans yönteminin bir türüdür ve zamanla cilt yapısında meydana gelen olumsuz değişiklikleri düzeltmek amacıyla kullanılır. İşlem öncesinde yüz temizlenir ve lokal anestezi kremleri uygulanır. 

Her hastaya özel iğneler, işlem yapılacak bölgeye uygulanır. Bu yöntemin etkinliğini artırmak için ve mezoterapi ile kombin edilmesi önerilir. İşlem sonrasında cilt yüzeyinde hafif bir kızarıklık oluşabilir. Uygulama yapılan bölgenin nemlendirilmesi ve güneşten korunması önemlidir. Seanstan sonra ciltte minik kabuklanmalar görülebilir, ancak bunlar genellikle 3-4 gün içinde kendiliğinden düşer. Seanstan hemen sonra yüz yıkanmamalı ve makyaj yapılmamalıdır.

Ameliyatsız Yüz Germe İşlemi İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Günümüzde ameliyatsız yüz germe işlemi için kullanılan pek çok yöntem vardır. Bunlardan bazıları ayrıntıları ile beraber aşağıda olduğu gibi gözlemlenebilir. 

Fibrocell Fibroblast Tedavisi

Fibrocell (Otolog fibroblast hücre tedavisi) deride bulunan ve yoğun üretim ve onarım kapasitesine sahip Fibroblast hücrelerinin laboratuvar ortamında milyonlarca üretilerek, vücut bölgelerindeki yoğun onarım ve gençleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla gerçekleştirilen bir enjeksiyon tedavisidir.

Kişinin kendi derisinden alınan bir parça (bir santimetrekare kadar) bahsedilen yüksek teknoloji laboratuvarlarında biyoteknoloji imkanları kullanılarak milyonlarca hücreye çoğaltılır. Fibrocell enjekte edildikleri bölgede yoğun bir yenileme ve onarım sürecini başlatacaktır.

Avantajları ve uygulama detayları

Hasta genellikle kulağın arkasından, minimum yara izi bırakan ve yüksek kaliteli fibroblastlar üreten bir bölgeden küçük bir deri örneği ile alınır. Bu örnek daha sonra izole edilen fibroblastların, çoğaltıldığı ve milyonlarca yeni hücreye dönüştürüldüğü bir laboratuvara gönderilir. Hazırlandıktan sonra yetiştirilen fibroblastlar, hastanın hedef bölgelerine enjekte edilir. Başarılı bir fibrocell yüz germe işlemi şu gibi avantajları taşır:

 • Yüz ve boyundaki ince ve derin kırışıklıkların etkili tedavisi
 • Deri kalitesinin artırılması amacıyla uygulanan yöntem
 • Lekelerin tedavisi (Genellikle diğer yöntemlerle kombinasyon halinde kullanılır)
 • Ciltteki yenileme etkisiyle daha parlak ve canlı bir görünüm elde edilmesi
 • Fibrocell ile akne izleri ve yüzdeki çukurlukların başarılı bir şekilde onarımı

Bu bakımdan kişilere hayal ettikleri görünümü elde etmelerine yardım eder.

Fraksiyonel Radyofrekans (Altın İğne)

Ciltte yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı sorunların tedavisinde, sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek amacıyla kullanılan Fraksiyonel Radyofrekans yaygın olarak “Altın İğne” olarak bilinir. İşlem sırasında kullanılan iğnelerin altın kaplı olması nedeniyle bu yönteme Altın İğne adı verilmiştir. Cildin yüzeyine doğrudan etki etmeden cilt altına ulaşarak; parlak, gergin ve sağlıklı bir cilt elde etmeyi sağlayan Altın İğne uygulaması, ciltteki sorunların etkili bir şekilde tedavi edilmesini mümkün kılar.

İşlem süreci ve etkinlik analizi

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması başlamadan önce, işlemin yapılacağı bölge özenle temizlenir ve ağrıyı azaltmak amacıyla anestezi etkisi olan bir krem uygulanır. İşlem bölgesi antiseptik bir solüsyonla steril hale getirilir. Scarlet S sistemi, her hastaya özel tasarlanmış altın iğne başlıkları içerir. Altın iğne uygulamasının süresi, işlem yapılacak bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir; ancak genellikle 30-45 dakika sürer ve işlem sonrasında hafif kızarıklık ve ödem oluşabilir.

Cilt gençleştirme tedavisinde Altın İğne uygulamaları genellikle ayda bir kez gerçekleştirilir. Seans sayısı doktorun uyguladığı işleme göre değişiklik gösterir. Bu tedavinin etkinliğini artırmak için ve diğer mezoterapi işlemleri ile birleştirilmesi önerilir. Ortalama 3 seans 2-4 hafta aralıklarla yapılır. Ancak kırışıklık, sivilce izi veya yara izi gibi durumlar söz konusu olduğunda, 4-6 seans gerekebilir.

Kollajen Dolgusu

Polikaprolakton (PCL) içeren kolajen uyarıcı dolgu uygulaması Biyostimülatör olarak da bilinen, geleneksel hyaluronik asit içeren dolgular gibi cilde hızlı ve ani bir hacim kazandırmayan; aksine ciltte zamanla gençleşme, parlaklık ve kalite artışına katkıda bulunarak kolajen üretimini uyaran bir medikal estetik tedavisi olarak tanımlanabilir.

Kolajen uyarıcı dolgu uygulamaları sonrasında, cildin dermis tabakasında hafif bir inflamatuar reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon kolajen üretiminden sorumlu fibroblastların aktive olmasına ve cildi destekleyen yeni liflerin üretilmesine neden olur. Etkileri kademeli olarak ortaya çıkar; ancak uzun ömürlüdür.

Uygulama yöntemi ve kimlere uygun olduğu

Bu yöntemde kolajen uyarıcı dolgu uygulaması öncesinde, lokal anestezi sağlayan etkili bir krem bölgeye uygulanır ve ardından dolgu maddeleri ince uçlu iğneler kullanılarak enjekte edilir. Kolajen dolgusu yüz germe süresi, işlem alanının genişliğine bağlı olarak 10-25 dakika arasında tamamlanır.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği ve Tedavisi

Kolajen uyarıcı dolgu tedavisi, kırışıklıkların azaltılması, yaşlanma belirtilerine karşı önlem alınması ve cildin toparlanmasında etkili olabilir. Bu uygulama ağrısız bir yöntem olduğu için konforlu bir deneyim sunar.

Kolajen uyarıcı dolgu uygulaması sonrasında enjekte edilen jel nedeniyle ciltte geçici bir hacim artışı görülür. Asıl etki ise 3-4 ay içinde ortaya çıkar ve kalıcılığı 3-4 seneye kadar uzayabilir. Uygulama istenildiğinde tekrarlanabilir. Kolajen uyarıcı dolgu yüz ve boyun bölgesi, üst kol ve bacaklar, karın ve kalça sıkılaştırma gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Temel olarak cilt kalitesini artırmayı, gençleştirici bir etki yaratmayı, cildi onarmayı ve yaşlanma belirtilerini azaltmayı hedefler.

Örümcek Ağı Yöntemi

Örümcek ağı yüz germe işleminde kullanılan bir ip yöntemidir. Bu ameliyatsız estetik uygulama cildin daha genç ve dinamik bir görünüm kazanması amacıyla gerçekleştirilir. İple yüz germede iğne yardımıyla cilde uyumlu ipler cildin alt dokusuna yerleştirilir, böylece ciltteki sarkma ve yaşlılık belirtileri ortadan kaldırılır. Bu acısız, kısa süren ve genel anestezi gerektirmeyen ameliyatsız yöntem aynı zamanda anında görülebilen sonuçlar sunar. 

Avantajları ve uygulanabilirlik durumu

Kısa süre içinde gerçekleştirilen bu işlem ağrısız bir yöntemdir. Örümcek ağı estetiğinde kullanılan ipler kendiliğinden çözünebilir ve zararsızdır. Hem basit hem de güvenli olan bu işlem, hızlı bir iyileşme sağlar ve bir dizi avantaj sunar:

 • Hemen etkisini gösterir
 • Ağrısızdır
 • Kesi veya iz bırakmaz
 • Uygulama sonrasında hemen günlük yaşantınıza dönebilir ve makyaj yapabilirsiniz
 • Zaman içinde eriyen ipler kullanılır

Bu yöntem, vücutta sarkmış kol altları, bacak içleri ve karın bölgesindeki cildi sıkılaştırmak ve sağlamlaştırmak için kullanılabilir. Kullanılan iplikler, özel olarak tasarlanmış cog iplikler denilen ve kılçıklı yapıda olan özel ipliklerdir.

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi ağrı veya hastalıkları vücutta bulundukları yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar aracılığıyla kontrol altına alan veya tedavi eden bir tıbbi uygulamadır.

Yüz mezoterapisi ameliyatsız germe cilde canlılık ve parlaklık kazandıran bir işlemdir. Bu işlem elastin ve kolajen sentezini aktive ederek cildin sıkılaşmasını, gerilmesini ve toparlanmasını sağlar. Kozmetik kremler cildin alt tabakalarına etki edemediği için, cilt üzerine uygulandığında istenilen sonuçları elde etmek zordur.

Ancak yüz mezoterapisi operasyonu kullanılan ilaçların cildin alt tabakalarına etki etmesini sağlar. Bu sayede istenen etki hemen gözlemlenir ve etki süresi artar. Mezolifting yüzün her bölgesine, boyun, dekolte ve el bölgelerine uygulanabilen bir işlemdir.

Nasıl yapılır ve seans süreleri

Yüz mezoterapisi uygulamasında, işlem öncesi cilt detaylı bir temizlik ve dezenfeksiyon işleminden geçirilir. Uygulamadan yarım saat önce anestezik kremler kullanılarak uygulama bölgesindeki ağrı ve acı hissiyatı minimize edilir. 

Yüz mezoterapisi uygulaması sırasında özel olarak hazırlanan karışım, çok küçük ve ince iğneler aracılığıyla cilt içine veya üstüne uygulanır. İşlemin ardından cilt daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır. Yüz mezoterapisi, başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır ve genellikle ortalama 4-6 seans sonrasında 3-6 ayda bir tekrarlanabilir. Sonuçlar ikinci seanstan itibaren belirginleşmeye başlar ve tedavi sonrasında cilt yenileme etkisi devam eder.

Ameliyatsız Yüz Germe Riskleri ve Yan Etkileri

Yüz germe operasyonları ameliyatsız yapılsa bile bazı risk ve yan etkileri de yine bulunmaktadır. Söz konusu risk ve yan etkiler, eğer kişi operasyon için uygun bir adaysa bilgilendirme de gerektiği biçimde yapılmaktadır.

Potansiyel Riskler ve Olası Yan Etkiler

Ameliyatsız yüz germe operasyonu riskleri beraberinde ağrı, etkisizlik, ciltte kısa süreli kızarıklık, ödem, uyuşma hissi ve hiperpigmentasyon gibi durumları getirmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe Fiyatları ve Maliyet Analizi

Ameliyatsız yüz germe yöntemiyle ilgili maliyet bilgisi pek çok hasta tarafından alınmak istenir. Ancak bu tedavi yönteminin fiyatlandırması, bireyin ihtiyaçlarına, cilt yapısına ve uygulama yapılacak bölgeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle genel bir fiyat bilgisi vermek zor olacaktır.

2023 İtibarıyla Maliyetler ve Fiyat Aralıkları

Yüz germe ameliyatsız fiyatları hastaya uygulanacak cerrahi tekniğe, hastanenin donanımına ve doktorun deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yüz germe ameliyatında özellikle göz kapağı estetiği, lip lift ve yağ enjeksiyonu gibi işlemler bir arada gerçekleştirilebilir. Bu durumda yüz germe fiyatları artabilir. En doğru fiyat bilgisi için, doktorunuzla görüşme yapmalı ve yapılacak ameliyat kombinasyonlarına bağlı olarak fiyatlandırmayı anlamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Ameliyatsız yüz germe için en çok sorulan sorulardan biri kalıcılık ile alakalıdır. Çeşitli tekniklerle gerçekleştirilen yüz germe uygulamaları, cilt altındaki kolajen üretimini artırarak estetik bir cilde kavuşmayı mümkün kılar. Bu uygulamalar genellikle 2 yıl süresince etkili olup, bireysel faktörlere bağlı olarak bu süre 4 ila 6 yıla kadar uzayabilir.

Bunun yanı sıra ameliyat sonrası süreç de merak edilebilmektedir. Lokal anestezi altında yapılan ameliyatsız germe uygulaması genellikle 30-45 dakika sürmektedir. Cerrahi bir kesi olmadığı için hastalar, uygulama sonrasında normal yaşamlarına hemen dönebilir.

Ameliyatsız germe uygulaması ameliyathane ortamında gerçekleşmediği için herhangi bir yara izi bırakmaz. Kullanılan ince iğneler sayesinde deride iz veya leke oluşmaz. Oluşan pembemsi kızarıklıklar da kısa sürede kaybolur, böylece herhangi bir iz meydana gelmez.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme İşleminin Tekrarı Gerekir mi?

Yüz gençleştirme işleminin etkisi eğer uygun seans tekrarları yapılır ise , uzun yıllar hissedilir. Seans tekrarları mutlaka gerekecektir çünkü yaşlanmaya bağlı sebeplerle uygulamaların etkisinde azalma görülebilir. Doktorun uygun görmesi halinde ve cildin ihtiyaç duyduğu ölçüde belirlenecek seanslarla işlemler tekrar edilebilir.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirmek Mümkün mü?
Genç ve güzel görünme isteği tarih boyunca var olmuştur ve olacaktır. Geçmiş yıllarda maskeler ve farklı uygulamalarla kalıcı pürüzsüzlük ve canlılık elde edilmeye çalışılırken günümüzde bu süreç teknolojiden alınan destekle daha güvenli, kalıcı, zahmetsiz ve başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Kısa sürede tamamlanan Günlük hayatı etkilemeyen ve Cerrahi olmayan işlemlerle estetik uygulamalar mümkündür. Derin dokularda kollajen üretimini tetikleyen işlemler, ciltte sıkılaşma ve lifting etkisi sağlar. Cerrahi işleme bazen alternatif ya da destekleyici olarak yapılan minimal invaziv işlemler sayesinde günlük yaşam olumsuz yönde etkilenmeden istenen görüntüye ulaşılır.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirmenin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kişiye özel farklı yöntemlerle gerçekleştirilen ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri, cilt altındaki kollajen üretimini yüksek seviyeye çıkarmayı amaçlar. En az 2 yıl boyunca yeniden estetik bir görünüm kazanan cilt 4-6 yıla kadar genç kalır.

İlginizi Çekebilir  Uyluk (Üst Bacak) Germe Ameliyatı: Nedir? Yan Etkiler ve Sonuçlar

Gündelik hayata ara vermeyi gerektirmeyen yöntemle, ciltte ödem ve kalıcı kızarıklık oluşmaz. Etkisi hemen görülen uygulamalar 6 ay içinde tam oturur ve etkisi uzun yıllar devam eder. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme İşleminin Ardından Ciltte İz Kalır mı?

Çok ince uçlu iğneler yardımıyla yapılan işlemlerde yara izi veya leke meydana gelmez. Oluşabilecek pembeye yakın kızarıklıklar kısa sürede ortadan kalkar. 

Uygulamanın 1 ila 2 ay sonrasında profesyonel cilt bakımı yaptırılabilir. 

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme İşleminin Avantajları Nelerdir?

Uygulama ameliyathane ortamında gerçekleşmez.Dolayısıyla kişi daha rahat , stretsiz ve keyifli bir süreç geçirir.

Cilt ve cilt altı dokuda yaşlanma etkilerini ortadan kaldıran yöntemler doğal kollajen üretimini aktif hale getirir. İşlemin avantajları arasında;

 • Sosyal yaşantıya kesintisiz devam edilmesi
 • Ağrı hissedilmemesi
 • Gerekli ise fazla yağ hücrelerinin yok edilmesi
 • Cilt elastikiyetinin artması
 • Cilt dokusunun pürüzsüzleşmesi sayılabilir.

Cerrahi operasyon sonunda hastanın hastanede yatması istenir. Sargılar çıkana kadar nekahat dönemine ihtiyaç duyulur. Ağrı ve şişlikler estetik cerrahisi sonrasında sık görülen ve beklenen durumlardır. Ameliyatsız yüz gençleştirme işleminde bir nekahat dönemi olmada , hızlı ve doğal sonuçlar elde edilir. Cildin kendini yenilemesinin ardından gözle görülür hal alan değişiklikler gerekli tekrar seansları ile uzun süre kalıcı etki gösterir.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme İşleminin Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir cerrahi uygulamaya yer verilmeyen ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinde komplikasyon riski ameliyatlara göre çok daha azdır ve tedavi süreci genelede daha pratik ve hızlıdır. Uygulamanın hemen ardından hayatına devam eden kişiler ciltteki olumlu etkiyi kısa süre içerisinde fark ederler.

Erken Yaşlanma Nedenleri Nelerdir?

Yüzün daha çabuk kırışmasına ve yaşlı görünmesine neden olan alışkanlıklar şu şekilde sıralanabilir.

 1. Gün içinde yapılan makyajın temizlenmemesi
 2. Cildin zararlı toksinlere maruz bırakılması
 3. Derinin genç kalmasını sağlayan vitaminlerin azalması

Gençleştirme uygulaması yaptıranların cilt temizliğiyle ilgili alışkanlıklarını olumlu yönde geliştirmesi , işlemden uzun süreli ve kalıcı sonuç alınmasını kolaylaştırır. 

Ameliyatsız Yüz Germe Hasta Yorumları ve Deneyimleri

Ameliyatsız Yüz Germe tedavisi sonrasında herhangi bir istirahate ihtiyaç duyulmaz. Bu uygulama sonrasında, normal aktivitelerinize hemen devam edebilirsiniz, özel bir tedaviye veya kısıtlamaya gerek yoktur. Ameliyatsız yüz germe sonrası makyaj yapmak ve çeşitli kremleri kullanmak serbesttir.

Gerçek hasta deneyimleri ve yorumları

Günümüzde ameliyatsız yüz germe farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmekte olup her sene pek çok hastaya uygulanmaktadır. Bazı hastalar uygulama ardında ne gibi deneyimler, tecrübeler yaşadıklarını online ortamlarda görüşler, yorumlar olarak paylaşabilmektedir. Bunları okuyarak gerek olumlu gerekse olumsuz şekilde tecrübeleri incelemeniz mümkündür.

Ancak gerek olumlu gerekse olumsuz olsun estetik uygulamaların kişilere özel olduğunu unutulmamalıdır. Bu bakımdan hasta yorumlarının hatalı yönlendirme olasılığı vardır. Bunun bir sebebi kişilerin uygulama ardından doktorlarının söylediklerine dikkat etmemesidir. Ayrıca hatalı bilgilendirme de yine olabilmektedir.

Bu bakımdan ameliyatsız yüz germe yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle doktorları ile görüşmesi ve merak ettiği tüm konuları sorarak onlardan bilgi alması gerekir. Bunun yanı sıra doktorun uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilmesini söylediği hususlara da özen göstermelidir.

Öncesi ve sonrası fotoğraflar

Yüz germe öncesi ve sonrası fotoğraflar gerek hastalar tarafından farklı platformlar üzerinde gerekse hastaların rızasının ve onayının alınması ardından hekimleri tarafından paylaşılabilmektedir. Bunları kontrol ederek başarılı bir uygulama ardından nasıl sonuçların elde edilebileceğini hesaplamanız mümkündür.

İlgili Makaleler ve Ek Kaynaklar

Genel anlamda yüz germe üzerine yayınlanan makalelere bakmak bilim insanlarının bu konuda neler dediğini anlamanıza, bilimsel açıklamaları okumanıza yardımcı olur. Bazı kaynakları ve ne dediklerini aşağıdan görebilirsiniz.

Detaylı bilgi veren makaleler ve kaynaklar

Polidioksanon iplerle yüz germe üzerine yapılan çalışmalar yer almaktadır. İlk olarak 1970’li senelerde Mitz ve Peironye tarafından uygulanmış olup, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde faydalanılmaktadır. Yüz germe ve yüz rejuvenasyonu hedefiyle kullanılan iplikler dokuda mekanik destek, lifting, hipodermis stimülasyonuyla fibroblastlardan kolajen üretimi, elastik artışına olanak tanımaktadır.

Bunun dışında dokuda metabolik aktivite yükseltilerek tonus ve hacimde, doku elastikiyetinde yükselişe sebep olmaktadır. Bu sayede yüze kırışıklıkları azaltma, doku sarkmasında düşme, çukur alanlarda düzleşme gibi durumları getirmektedir. Operasyon sırasında kullanılan ipler geçici ve kalıcı ipler olarak ikiye ayrılmakta olup, vücutta doku tarafından parçalanıp atılım sürelerine göre sınıflandırılmaktadır. Geçici ipler vücut tarafından absorbe edilmekte, 6 ay ile 2 yıl arasında vücuttan atılmaktadır.  

İğler deri altına kanül ya da iğne yardımıyla yerleştirilmekte; ip tipine ve talep edilen etkiye göre bırakılmakta veya dokuyla beraber çekilerek lifting etkisi elde edilmektedir. Mono ipler, ikiz mono ipler, burgu ipler, ikiz burgu ipler, dupleks ipler ve COG PDO ipler gibi farklı ip modelleri olup her biri ayrıdır.

Kaynakça

https://www.researchgate.net/profile/Goekce-Kurmus/publication/329566371_Polydioxanone_Threadlifting_and_Autologous_Fat_Injections/links/5c0faf904585157ac1ba0242/Polydioxanone-Threadlifting-and-Autologous-Fat-Injections.pdf

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir