Meme ( Göğüs ) Büyütme

Meme görünümü çok eskilerden beri kadınlar için en  önemli estetik arayışların başında gelen unsurlardandır. Meme küçüklüğü psikolojik problemlerden , partnerle ilişkilerde tatminsizlikten , isteksizlikten  , kıyafet denemede alt ve üst bedeni bir türlü tutturamama gibi birçok probleme yol açabilir.

Bu sebeplede meme büyütme estetiği  sadece görüntüsel olarak iyileşmenin yanında , kişiye kattığı özgüvenle de hastaya yarar sağlamaktadır.

Meme büyütme nedir ?

Meme büyütme ; yağ enjeksiyonları , çeşitli dolgu malzemeleri yada hazır implant protezler kullanılarak mevcut meme hacminin isteğe bağlı olarak arttırılmasıdır.

Neden ve hangi durumlarda yapılır ?

Meme büyütme ameliyatları isteğe bağlı durumlarda yapılır.Göğüsler doğuştan küçük olabilir yada hamilelik , süt verme veya yaşa bağlı olarak sarkma ve memecüst kısımda boşalmalar olabilir. Bu gibi durumlarda giysi , bikini gibi aksesuarlarda dekolte görünümü çok zayıflar , aynı zamanda cinsel yaşamda hem öz güven kaybı hem de isteksizlik baş gösterebilir. Bu tip durumların tedavisinde meme büyütme ameliyatları başarılı sonuçlar verir.

Kimlere yapılır ?
1- 18 yaş itibariyle meme küçüklüğünden şikayetçi olan herkese yapılabilir.
2- Memelerinizin küçük olduğundan yakınıyorsanız,.
3- Kalçalarınıza iyi oturan kıyafetler göğüs bölgenizi için çok küçük kalıyorsa,.
4- Bikini ve spor kıyafetler giymekten sıkıntı duyuyorsanız,.
5- Çocuk doğurduktan sonra memeleriniz dolgunluklarını kaybetmiş ve küçülmüşlerse,.
6- Kilo vermek memelerinizin şekil ve büyüklüğünü değiştirdiyse,.
7- Bir göğsünüz diğerine göre bariz olarak küçük ise.

Elif Seda Keskin

Silikon meme protezi nedir ?

Silikon meme protezi , meme büyütme amaçlı özel üretilmiş implantlardır. Eskiden 10 senede bir değişim önerilirken artık yeni teknolojiyle üretilen protezler ömürlük kullanılabilir.

Meme büyütme ameliyatı öncesi

Ameliyat öncesi hastayla görüşmede protezin cinsi , markası , büyüklüğü konuşulur. Meme tabanı ölçülerek hasta için en uygun olan 2 yada 3 boy çıkarılır. Bunlar denetildikten sonra kişinin tercihine göre operasyona yön verilebilir.

Bunlar dışında klasik her ameliyat öncesi gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa ameliyat öncesi hekim kontrolünde  kesilir. Bitkisel çay tüketimleri , sarımsak soğan gibi bitki ekstreleri kullanımı 1 hafta sureyle stoplanır.

Meme büyütmede hangi yöntemler kullanılabilir?  Göğüs büyütme yöntemleri nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatı protez ile yada yağ dolgusu ile yada sentetik dolgular kullanılarak yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yönteminde basit liposuction yöntemleriyle belirli bölgelerden yağ toplanır. Yağ enjeksiyonu ilkelerine uyularak yağ dolguları hazırlanır. Her iki memeyede kas planlarından başlanarak yağlar enjekte edilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmede aslında tamamen kendi dokundan oluşturulan bir dolgu malzemesi kullanıldığı için allerjik reaksiyon riski olmayan en doğal yöntemdir. Ancak ileride oluşabilecek yağ kistleri ve yağ enjeksiyonunun bir kısmının erimesi sonucu kalıcı olacak meme hacminin ön görülememesi önemli iki dezavantajıdır.

Sentetik dolgu materyalleri kısa süreli ameliyatsız ve pratik çözümlerdir. Konforu ve herhangi bir ameliyat süreci olmadığı için tercih edilebilir. Ancak uzun vadede oluşabilecek ciddi enfeksiyon riskleri ve yüksek maliyetleri sebebiyle dezavantajları küçümsenecek gibi değildir.

Protez yani implantlar ile meme büyütme günümüzde en çok tercih edilen ve en güvenli yol olarak görülür. Kalıcılığının ömürlük olması , kist oluşturma riskinin olmaması , büyüklüğünün önceden ön görülebilir olması kuvvetli avantajlarındandır.

Bu ameliyatın dezavantajı çok küçük yada çok ince cilt yapısına sahip kişilerde uzun vadede  protez elle hissedilebilir hale gelebilmesidir.

Bu tip durumlarda minimal yağ enjeksiyonları ile protez kenarları desteklenerek bu rahatsızlık giderilir. Bu dezavantaja rağmen yine de protez ile meme büyütme dünyada en çok kabul gören ve  en güvenli kabul edilerek en çok kullanılan meme büyütme yöntemidir.

Hangi yöntem daha başarılı

Genel olarak en çok dolgunluğa ulaşılabilecek ve en kalıcı yöntem aynı zamanda güvenli yöntem olarak protez ile büyütme kabul edilir.

Göğüs büyütme ameliyatı nasıl yapılır ?

Protezler aksiller bölgeden (koltuk altından) ,  subareolar bölgeden (meme başından)  , meme inframammary folddan (sütyenin balen kısımlarının denk geldiği meme alt kısmı ) yada umblicustan (göbek deliğinden) konularak meme büyütme ameliyatları yapılabilir.

Protez yerleştirilirken aksiller bölge tercihlerinde ter bezlerine teması, meme başı planda ise süt bezlerine teması dolayısıyla implantın kontamine olabileceği ve enfeksiyon riskinin artacağı öngörülür. Bu sebeple en çok inframammary fold tekniği tercih edilir.

Umblicustan konulan protezler ise kalıcı olmayan , protez konulduktan sonra içeride büyütme yapılan implantlar olduğu için pek tercih edilmez.

Meme büyütme sonrası

Büyütme sonrası ortalama 7 ila 10 günlük bir istirahat önerilir. Genellikle kişi ameliyatın hemen ertesi günü kendi işini kendi yapacak durumdadır. Ancak marketten ağır alışveriş torbaları taşıma yada yer silme gibi ağır ev işleri yada çalışma ortamında yine çok ağır koli taşıma gibi kollara ve göğüse yük bindiricek uygulamalardan 1 ay süreyle kaçınılması önerilir.

Eğer meme büyütme kas üzeri plan tercih edilerek yapıldı ise ağrı bir ila iki gün içerisinde kaybolacaktır. Ancak operasyonda kas altı plan tercih edildiyse bu süre 10 güne uzayabilir. Yinede verilen ağrı kesicilerle hangi plan yapılırsa yapılsın kişi rahatlatılır.

Estetik memenin özellikleri

Memenin estetik açısından görünüşü dik ve dolgun olarak özetlenebilir. Kimisi daha damla şeklinde memeyi daha çok beğenirken kimisi yuvarlak yada bomba diye nitelendirilen meme şeklini daha çok beğenir. Buradaki estetik görüşlerde ortak olan her ikisininde dolgun ve dik olmasıdır.

Memede cup ölçüsü nasıl ölçülür?

Meme büyüklüğünü asıl belirleyen cup ölçümüdür. Sütyenlerde ilk görülen sayı göğüs çapını belirler. Cup ise rakam ardından yazılan harftir ve meme dolgunluğunu yani gerçek meme ölçümünü ifade eder. Örneğin 85A daki 85 göğüs çapıdır ve ameliyat sonrası minimal değişirken , esas değişik gösterecek olan A olarak ifade edilen cup ölçümüdür.Mesela 150 cc protez uygulaması ile 85B ye ulaşması gibi.

Meme büyütmede silikon nasıl seçilir, hangi silikon daha iyi ?

Meme büyütmede üst pol dekoltesine önem veriliyor , dekolte kıyafet giyiminde üst pol dolgunluğu arzulanıyorsa yuvarlak protez , üst pol dolgunluğu istenmiyor normal meme şekli hiç bozulmadan sadece büyütme arzulanıyorsa damla protez tercih edilebilir.

Ameliyat ağrılı mıdır? Sonrasında ağrı yaşar mıyım?

Ameliyat sonrası ortalama 3 ila 10 gün kas ağrıları çekilebilir.Bu ağrılar ağrı kesici ve kas gevşeticelere cevap verdiği için rahatlıkla tolere edilebilir.

Ameliyat sonrası emzirebilir miyim?

Protez uygulamaları emzirmeye engel teşkil etmez.

Meme büyütme ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir?

Seçilecek protez markası ve yapısı ameliyat fiyatlarını belirler.

Ameliyatsız büyütme mümkün mü?

Yağ enjeksiyonları ve geçici dolgu uygulamaları da büyütme de kullanılan diğer yöntemlerdir.

Mememde his kaybı olacak mı ?

Genellikle böyle bir durumla karşılaşılmaz. Karşılaşılsa bile ortalama 6 ay ila 1 yıl içerisinde his geri gelir.

Estetik cerrahı nasıl seçmeliyim ?

Meme büyütme konusunda tecrübeli bir cerrah seçilmelidir.Böylece meme protezi şekli ve yapısına yada boyutuna karar verilirken sizin çin en uygunu seçilebilir.

Protez tipleri nelerdir?

Protez tipleri pürtüklü , pürtüksüz , yuvarlak yada damla yada ergonomik olarak ayrılır.

Kanser riski var mı?

Meme protezinin böyle bir bilinen yan etkisi yoktur. Ancak son yıllarda yapılan bazı çalışmalar bu konuyla ilgili pürtüklü yüzey kullanımı yerine pürtüksüz yüzey kullanımını önermiştir.

Ameliyat sonrası masaj

Bazen önerilebilir. Ödemin hızlı dağılmasını sağlar. Ancak şart değildir. Ödem masaj yapılsın yada yapılmasın dağılacaktır.

Meme ucu büyütülür mü?

Meme ucu ameliyat esnasında kesi ile büyütülmez ancak konulan protez genel olarak meme derisinde bir genişlemeye sebep olacağı için meme ucuda az bir miktarda olsa genişleyebilir. Bu genellikle farkedilmeyecek bir büyümedir.

Meme büyütmek için hareket var mı?

Yapılan hareketler ile meme büyütülmez.

Genel anestezi mi yapılıyor?

Operasyon genel anestezi altında yapılır.

Vücudum silikona karşı allerjik reaksiyon üretir mi?

Genellikle silikonlar vücut tarafından kabul edilir. Çok çok nadiren bazı otoimmun hastalıklara sahip kişilerce uyum sağlanamayabilir. Bu tip bir durumla karşılaşılınırsa protez çıkarılır.

Protez büyüklüğünde ideal ölçü nedir ?

Kişinin meme tabanı ve deri kalınlığı ölçümü sonrası , bu yapıya en uygun protez tabanı hesabı yapılır. Bu hesaba göre operasyon öncesi kişiye en uygun protez ölçümü söylenir ve gösterilir.

İyileşme süreci nasıl gerçekleşir?

Bir ay kadar ağır spor ve iş yapılması önerilmez . Ortalama 1 hafta kadar istirahat önerilir.

Ameliyatımı kadın doktor mu yapacak?

Eğer bayan ekip istenilir ve bu ameliyat öncesi belirtilirse  , operasyon esnasında bayan ekip ayarlanılabilir.

Silikon markaları nasıl seçilir?

Silikonlar markalarına göre sert , orta sert , yumuşak olarak yada tam dolu ve yarı dolu jel olarak bazı yapısal değişiklikler gösterir. Bunlar detaylarıyla hastaya anlatılır ve beraberce kişiye en uygun proteze karar verilir.

Başka estetik ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Meme büyütme kombine vakalara dahil edilebilir.

Meme büyütme operasyonu geçirdiğim anlaşılır mı?

Ilk 3 ay meme büyütme sonrası protezler normalden bir tık daha yukarıda olacağı ve ödemler olacağı için operasyon geçirildiği anlaşılır ancak sonrasında protezler memeyle uyum sağlar hem kıvam olarak hem de yer itibariyle kendi memenizle tamamen uyumlu hale gelir.

Seks esnasında meme patlayabilir mi?

Hayır basit darbe veya kuvvetli sıkmalarla meme silikonu patlamaz. Ancak kesici veya delici alet yaralanmaları ya da çok aşırı basınca maruz kalınan ciddi kaza ya da travmalara maruz kalınırsa hasar görebilir.

Protezin ömrü ne kadar ?

Eskiden takılan implantlar 10 senede bir değiştirilirdi, günümüz teknolojisinde takılan protezler ömürlüktür. Değişim gerektirmezler.

Protez sonrası hamile kalabilir , doğum yapabilir miyim?

Protez hamileliği veya doğum sürecini etkilemez.

Sarkık meme için çözüm olur mu?

Minimal sarkıklıklarda protez ile meme toparlanabilinir. Ancak ciddi sarkıklıklarda meme dikleştirmenin de protez uygulamasına eklenmesi gerekebilir.

Küçük meme için kesin çözüm olur mu?

Evet küçük memeler protez ile kalıcı olarak büyütülebilinir.

Doğal ve bitkisel yöntemlerle evde göğüs büyütmek mümkün mü?

Böyle bir bitkisel yöntem yoktur.

Daha önce göğüs büyütme estetiği yaptıran arkadaşlardan memnun olmayanlar var , başarı oranı nedir ?

Yapılan zaman dilimi , yapan cerrah ve en önemlisi de kişinin memesinin önceki hali mutlaka ameliyat sonucuna etki etmektedir. Kişinin önceki memesinin sadece küçük olması farklı bir kategoriyken , öncesinin asimetrik olması , sarkık olması ,tüberoz meme şeklinde olması , şekil bozukluğuna sahip olması tamamen farklı bir kategoridir. Bu sebeple de meme büyütme sonuçları herkeste aynı sonuçlanmaz. Öncesinde ek problemlerin olması sonucu direk etkileyecektir.

Riskleri nelerdir ?

Meme protezinin de her ameliyat gibi riskleri mevcuttur. Bunlar çok nadiren de olsa enfeksiyon , hematom yada allerji olarak görülebilir. Tedavi edilebilir risklerdir.

Küçük göğüslerim büyüyünce sonuç kalıcı mıdır?

Protez ile büyütme de sonuçlar kalıcıdır.

Hem büyütme hem sarkan göğsü dikleştirmek mümkün mü?

Aynı seansta her ikisi de yapılabilir.Ameliyat adı meme dikleştirmeli protez olarak bilinir.

En uygun yaş kaç ?

18 yaş sonrası tüm yaşlarda yapılabilir.

Ne zaman taburcu olabilirim?

1 gece yatış sonrası ertesi gün  taburculuk planlanır.

Ne zaman duş alabilirim ?

Operasyondan 3 ila 5 gün sonra duş alınabilinir.

İz kalır mı?

Seçilecek yönteme göre , protezin konulacağı alanda 3 ila 5 cm arası bir iz kalır. Ancak bu iz genellikle kişiye rahatsız vermeyecek kadar göz ardı edilebilenen bir izdir.

Doğal bir görünüm olur mu?

Protez yerleştikten sonra memeyle bütün olur ve doğal görünüme 3 ila 12 ay içerisinde kavuşulunur.

İki göğsüm asimetrik değil , göğüslerim eşitlenir mi ?

Eğer çok belirgin bir asimetri mevcut ise farklı boy protezler tercih edilerek asimetri tedavi edilebilinir. Tamamen ortadan kaldırılamasada oldukça azaltılır. Gerekirse protez uygulamasına simetri sağlanması açısından yağ enjeksiyonları da ilave edilebilinir.

Meme protezi patlar mı , sıkılabilir mi?

Meme protezi patlamaz sıkılabilinir.

No touch meme protezi nedir?

Meme protezi takılırken eğer kontaminasyon ve enfeksiyon riski sıfırlanmak isteniyorsa keller funnel adı verilen tek kullanımlık cihazlar satın alınabilinir , operasyon bu cihaz yardımıyla yapılabilinir. Keller funnel kullanılarak yapılan bu operasyona genelde proteze dışarıdan hiçbir doku yada alan dokunmadığı için, no touch meme protezi yöntemi denir.

Kas altı mı kas üzeri mi?

Buna muayene sonrası karar verilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü meme dokusunun yeterliliği veya yetersizliğine göre protez planına karar verilir. Mevcut meme dokusunun miktarı bu seçimde kullanılacak en önemli unsurdur.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Landing Page Final

Ameliyatsız Operasyon ile; Konforlu | Acısız | Hızlı KonforluAcısızHızlı Yüz Gençleştirme Bölgesel Zayıflama Dolgu & Botoks

Read More »

Elmacık Kemiği Dolgusu

Zaman içerisinde yaş alma ile beraber cilt elastikiyetinin azalması kollojen üretiminin çok az olması sebebiyle ciltte sarkmalar başlarken , aynı zamanda yüz kemiklerinin aşınmaya başlaması ve kemikten kayıpla beraber , deri kemik üzerinden de akıp giderek sarkmaları daha belirgin hale getirir.

Read More »

Jawline Dolgu ( Çene Dolgusu )

Son zamanlarda daha güzel ve daha çekici kabul edilen tüm yüz şekillerinin belirgin ortak noktaları dikkat çekmektedir. V shape yüz ya da ters üçgen yüz diye de tanımlanan tüm çekici ve seksi kabul edilen yüzlerde , asıl dikkat çeken yerler , belirgin ve daha keskin yüz hatlarıdır.

Bu yüz hatlarından en ön plana çıkan ise , bazen masseter botokslarıyla desteklediğimiz , bazen yanak inceltme estetiğiyle daha da ön plana çıkardığımız ama esasen de jawline dolgu uygulaması ile oluşturduğumuz , çene kontür hattıdır.

Read More »