El Terleme Tedavisi

estetiktedavi 22

Terlemek doğal yaşantımızın bir parçasıdır. Ancak bazı insanlarda bu terleme problemi yaz kış meydana gelir ve belirli bölgelerde aktif olarak patolojik terleme sorunları yaşarlar. Vücudumuzda ter bezleri en yoğun olarak koltukaltları , ayaklar ve avuç içlerindedir. Bu sebeplede bu bölgelerdeki aşırı terleme kişileri günlük hayatlarında rahatsız edebilir.

Utanma, heyecanlanma, stres gibi emosyonel değişiklikler oluştuğu zaman özellikle el ve avuç içleri terlemeye başlar. Bu durumda el ele tutuşma , el sıkışma yada kalem tutma gibi el ile yaptığımız işlemlerde bize sıkıntı yaratır. Aklımızın bir ucunda ister istemez hep ellerin terli olup olmayacağı karşı tarafı rahatsız edip etmeyeceği sorusu olur.

Ellerimiz Neden Terler?

El terlemesi sorunu iki nedenle ortaya çıkar;

  • İlki psikolojik bir şekilde ortaya çıkan terleme sorunu heyecanlanma, utanma, stres altında olma gibi durumlarda gözükür.
  • İkincisi ise ilaç kullanımı yada bazı hastalıkların oluşturduğu durumlardır.

El Terleme Tedavisi Nasıl Olur?

El terlemesi basit cerrahi gereksinim duyulmadan kısa sürede tedavi edilebilir. Günümüzde medikal uygulamalar genellikle kırışıklık tedavisinde kullanılsa da farklı alanlarda da tedavi olanağı sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de el terleme tedavisidir.

Çoğunlukla yaz aylarının başında yapılan bu kısa süreli işlem , yaz aylarını rahat ve güvende geçirmenizi sağlarken , terlemenizi ise  çok çok azaltmasıyla , hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilir.

El Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?
El terleme tedavisi için kliniğimize başvuran hastalarımız uzman hekimler tarafından muayene edilir ardından hastanın işleme uygunluk durumuna göre işleme geçilir. İşlem için öncelikle el bölgesi özel temizleyiciler ile temizlenir ardından işlem esnasından acı veya ağrı duyulmaması için anestezik krem uygulaması yapılır. Uyuşmanın gerçekleşmesinden sonra hekimimiz tarafından el üzerinde aktif terleme olan yerler belirlenir. Bu planlamanın ardından işleme geçilir. Hayalet iğne adı verilen çok ince uçlu iğneler yardımı ile planlama yapılan bölgeye gerekli sıvılar enjekte edilir. İşlem ortalama 10 dakika kadar kısa bir sürede biter ve hastalarımız rahatlıkla günlük yaşantısına devam eder.

El Terleme Tedavisinden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

El terleme tedavisini yaptırmak istiyorsanız öncesinden düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bunları hekiminize bildirmelisiniz. Kullandığınız ilaçlar kas gevşetici, kan sulandırıcı, antibiyotik gibi ilaçlarsa bunlar kanın sulanmasını arttıracağı için işlemden bir hafta öncesinde doktorunuzun bilgisi dahilinde kesmelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Vajina Daraltma Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır? (Vajinoplasti)

El Terleme Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk 4-5 saat eller yıkanmamalı
  • İlk gün elleri fazla yumruk pozisyonuna getirip sıkmaktan kaçınmalı.
  • İlk bir hafta el masajı, hamam , sauna, aşırı buharlı banyo gibi faaliyetlerden uzak durmalısınız.

El Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Görülür?

El terleme tedavisinde uygulanan işlemin etkisi hemen gözükmez. Bu sizi yanıltmasın işlemin etkisi 3. ve ya 4. gün ortaya çıkar ve tamamen terlemenin durması 15. gün de görülür.

El Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

El terleme tedavisinde işlemin etkisi 4 ayda yok olmaya başlar ve 6. ayda tamamen vücut tarafından eritilerek kaybolur. Bu yüzden 6 ayda bir tekrar gerekir.

El Terleme Tedavisini Tekrar Yaptırabilir Miyiz?

Eğer daha öncesinde el terleme tedavisi yaptırdıysanız ve etkisi geçmişse tekrar yaptırmanızda bir sakınca olmaz hatta tekrarlanan işlemler yeni işlemin ömrü konusunda avantaja dönüşür. Tekrarlanan uygulama yapılır ise uygulamanın kullanım süresi uzar ve bu süre 1 seneye kadar çıkabilir.

El Terleme Tedavisinde Acı Ve Ya Ağrı Olur Mu?

El terleme tedavisi uygulaması yapmadan önce el ve avuç içlerine anestezik krem uygulaması yapılır. İşlem esnasında buz uygulaması ile bölge dondurulur ve çok ince uçlu iğneler ile enjeksiyon yapılır bu sayede hastalarımız tolere edilmecek bir ağrı ve ya acı hissetmez.

El Terleme Tedavisinden Sonra İşe Gidebilir Miyim?

El terleme tedavisi lokal olarak uygulanan pratik bir işlemdir. İşlem sonrasında gündelik yaşantınıza ve işinize kolaylıkla dönebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ayak Terleme Tedavisi

El Terleme Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Aşırı el terlemesi problemi olan ve bu durumdan mustarip olan kadın veya erkek bu işlemi yaptırabilir.

El Terleme Tedavisinin Yan Etkisi Var Mı?

El terleme tedavisinde işlemden sonra eğer hassas bir cildiniz var ise kızarma yada hafif morarma gibi etkileri olabilir bunlarda buz uygulaması ile 1-2 saatte geçen şikayetlerdir.

El Terleme Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

El terleme tedavisini hamile ve emziren kadınların hormon düzensizliklerinden dolayı uygulama yapılması önerilmez. Bu süreçten sonra rahatlıkla bu işlemi yaptırabilirsiniz.

 

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir