Karın – Göbek Zayıflatma Estetiği

elifsedalanding 22

Karın estetiği veya göbek estetiği sorunlarına sahip olan bireyler genellikle bu sorunlarından kurtulma arayışındadır. İlk aşamada bireyler genellikle spor ve diyet yöntemlerine başvurarak çözüm arar. Ancak istenen sonuç elde edilemezse, estetik cerrahi yöntemlere başvurma eğilimi vardır.

Diyete başlayan bireyler genellikle çevrelerine yağlarımı kaybetmek istiyorum şeklinde ifadeler kullanır. Ancak yağlar kaybolmaya başladıkça, derideki fazlalıklar bireyleri rahatsız etmeye başlar.

Eğer göbek yağlarını kalıcı bir şekilde azaltmak istiyorsanız, karın problemlerinize uygun yağ aldırma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Göbek zayıflatma estetiği yöntemleri arasında lazer lipoliz, lazer liposuction, vaser lipo, karın germe ameliyatı ve mini karın germe ameliyatları gibi yöntemler, karın problemlerine özel olarak uygulanmaktadır. 

Göbekten Yağ Aldırma: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göbek yağı aldırma nasıl yapılır kilo verme tedavisi olarak kabul edilmemektedir. Bu işlem bireyin karın bölgesindeki yağ dokusunun tahliye edilmesi amacıyla tercih edilir; ancak genel kilo kaybı sağlamak için kullanılan bir tedavi değildir. Genellikle bölgesel yağ birikimine sahip, aşırı kilolu olmayan bireylere uygulanmaktadır.

İnsan vücudu zaman içinde alınan kilolarla belirli bölgelerde yağlanma eğilimindedir. Bu yağlanmanın en yaygın görüldüğü yerlerden biri karın bölgesi ve çevresidir. Bu durumda da göbek bölgesinde birikim oluşur.

Göbek yağı alma operasyonu hem yağların çıkarılması hem de bölgenin şekillendirilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Belirli bir bölgedeki yağ kütlesinin azaltılması, vücut kitle endeksinin normal seviyelere dönmesine yardımcı olabilir.

Ameliyatlı Yöntem

Göbek yağı aldırma için başvuran birey doktor tarafından detaylı bir muayene sonucunda işlem için uygunluğu değerlendirilir. Uygun bulunması durumunda aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilir:

 • Göbekte yağ alınacak bölgelere doktor tarafından belirlenen çizgiler ve daireler aracılığıyla yağ alınacak miktar tespit edilir.
 • İşlem bölgesine lokal anestezi uygulanır ve hastanın operasyon süresince sakin olabilmesi için damardan sakinleştiriciler kullanılabilir.
 • Liposuction yapılacak bölgelere kesiler açılır.
 • Açılan kesilere tüp konumlandırılarak yağ hücrelerine ulaşılır. Bunun sonucunda da yağın emilmesi mümkün olur.
 • Operasyonun daha etkili olabilmesi için ultrasonik etki gösteren metal çubuk, güç yardımı çeşidi için hareketli tüp ya da lazer gibi teknikler kullanılabilir.
 • Yağ hücrelerinin cihaz aracılığıyla emilme yöntemi uygulanan liposuction türüne göre değişiklik gösterir.

Doktor hastaya antibiyotik veya ağrı kesici gibi çeşitli ilaçlar reçeteleyebilir. İlaçların düzenli kullanımı, iyileşme sürecini hızlandırmak adına önemli bir faktördür. Karın estetiği nasıl olur genel anlamda bu şekilde özetlenebilecek bir işlemdir.

Abdominoplasti ise düz bir karın elde etme amacı taşıyan bir cerrahi operasyondur. Göbek ve karın bölgesindeki aşırı yağ birikimi ve sarkıklıkların yanı sıra bel ve basen bölgelerindeki yağlanma durumunda, liposuction işlemi ile birleştirilerek abdominoplasti gerçekleştirilebilir.

Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak cilt dokusundaki gevşemeler de bu operasyonla düzeltilir. Karın kasları ve derinin gerginleştirilmesi sonucunda bir miktar kilo kaybı gözlemlenebilir. Abdominoplasti sonrası vücut ölçülerinde 1-2 beden küçülme beklenir.

Prosedürün Süresi ve İyileşme Süreci

Göbek zayıflatma estetiği sonrası iyileşme süreci bireyin metabolizma yapısı ve yaşam kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastanede geçirilen zaman birkaç saat ile birkaç gün arasında farklılık gösterebilir. 

İlginizi Çekebilir  Dudak Dolgusu: Nedir? Uygulama, Yan Etkiler ve Sonuçlar

İlk birkaç gün içinde ağrı ve acı hassasiyetleri normal olarak ortaya çıkabilir. Bu durumu hafifletmek için doktorunuzun önerdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılması beklenir. Duş alma ve pansuman değişimleri konusunda doktorunuzun yönlendirmelerine uymanız, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Cilt yüzeyindeki dikişler genellikle 1 hafta sonra alınırken, estetik dikişler kendiliğinden eriyerek kaybolur. 

Skar izleri yaklaşık bir yıl içinde giderek hafifler ve azalır; ancak tamamen kaybolmaları beklenmez. İlk haftadan sonra tam bir düz duruş beklenmese de, mümkün olan en kısa sürede yürümeye başlamak önemlidir. Eski formunuza daha hızlı kavuşmak için, mümkün olan en kısa sürede fiziksel aktivitelere ve egzersizlere başlamak faydalı olacaktır. 

Ancak karın estetiği ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hızlandıracak egzersizlerin ağır aktivitelerden seçilmemesi, özellikle daha önce düzenli egzersiz yapan bireyler dahil olmak üzere dikkate alınmalıdır.

Kimler İçin Uygun? Kriterler ve Değerlendirmeler

Karın bölgesindeki fazlalıkların diyet ve egzersizle düzeltilmesinin mümkün olmadığı durumlarda, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen bir vücut şekillendirme yöntemidir. Göbek zayıflatma estetiği kimlere yapılır bu bakımdan geniş bir kitleyi içerisine almaktadır. 

Özellikle sezaryenle yapılan doğumlar veya çoklu hamilelik gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan aşırı kilo artışına bağlı deformasyonlar, karın germe estetik cerrahi işlemine başvurmayı gerektirebilir. Doğum sonrasında da sıkça tercih edilen bu ameliyat, vücudu şekillendirmek ve deformasyona uğramış olan kişilere eski formunu kazandırmak amacıyla gerçekleştirilir.

Abdominoplasti ameliyatı kronik rahatsızlığı olmayan ve anesteziye uygun adaylar arasında seçilir. Özellikle şeker hastalığı gibi kan pıhtılaşmasını etkileyebilecek kronik rahatsızlıklar, bu tür ameliyatların yapılmasında ciddi bir engel teşkil edebilir. Hastanın bu tür rahatsızlıklardan muzdarip olmaması, yaraların sağlıklı bir şekilde iyileşmesi, komplikasyonların önlenmesi ve ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanması açısından kritik bir öneme sahiptir.

Karın Yağı Aldırmada Kullanılan Teknolojiler ve Yöntemler

Karın yağı aldırma liposuction kullanılan tekniklerden biridir. Bu kapsamda uygulanabilecek pek çok farklı yöntem vardır.

Liposuction: Teknikler ve Sonuçları

Tümesan Liposuction, liposuction işlemleri arasında en yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Yağın alınacağı bölgeye kan damarlarını daraltıcı etkisi nedeniyle ilaç, tuzlu su ve anestezik madde enjekte edilir. Bu enjekte edilen maddeler, bölgenin sertleşmesini sağlar. 

Plastik cerrah tarafından küçük kesiler açılarak ince uçlu bir tüp bölgeye sokulur. Enjekte edilen sıvılar sayesinde şişen yağ hücreleri tüp aracılığıyla emilir.

Ultrason Yardımlı Liposuction

Bu yöntemde liposuction nasıl yapılır yağ hücrelerini alabilmek için yağ hücresi duvarları, bir metal çubuk kullanılarak yırtılır. Daha sonra enjeksiyon aletleriyle yağ hücrelerinin vücuttan tahliye edilmesi sağlanır.

Lazer Yardımlı Liposuction

Ultrason yardımlı liposuction ile benzer bir prosedür uygulanır; ancak bu işlemde yağları parçalayan yüksek yoğunluğa sahip lazer ışığı kullanılır.

Güç Yardımlı Liposuction

Bu liposuction yöntemi yağ hücrelerinin büyük bir kütleye sahip olduğu durumlarda uygulanır. Yağ alınacak bölgeye bir tüp yerleştirilerek içine kesi açılır. Tüpler ileri geri hareket ettirilerek yağlara titreşim uygulanarak parçalanmaları ve çekilmeleri sağlanır. Yağ hücrelerinin artan hassasiyeti ile güvenli bir operasyon gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Bölgesel İncelme - Bölgesel Zayıflama Tedavisi

Lazer Liposuction: Avantajları ve Etkileri

Lazer liposuction beraberinde pek çok avantajı da getirmektedir. Bunlar genel anlamda aşağıda olduğu gibi sayılabilir:

 • Kanama daha azdır; çünkü lazer lipoliz uygulaması sırasında ince kılcal damarlar koagüle edilir, bu nedenle kanama minimaldir.
 • Daha önce liposuction operasyonu geçirmiş bireyler için ideal bir yöntemdir.
 • Sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır, özellikle gevşeme ve sarkma riski taşıyan bölgelerde tercih edilen bir özelliktir.
 • Lazer lipoliz kollajen oluşumunu tetikleyerek cildin yeniden sıkılaşmasına katkı sağlar.
 • Erken dönemde normal yaşama dönüş süreci hızlı bir şekilde gerçekleşir. 

Bu bakımdan liposuction karın germe avantajları ile öne çıkmaktadır.

Ultrason ve Radyofrekans Yöntemleri

Ultrason ve Radyofrekans metotları cildi sıkılaştırmasının dışında bölgesel incelmeye yardım eden, selüliti düşürmeye destek olan non-invaziv bir metottur. Burada ultrasonun mekanik enerjisi ve dual radyofrekans enerjisi aynı anda yağ dokusuna gönderilmektedir. Böylece yağ hücrelerinin hacminin düşmesine ve cilt dokusunun sıkılaşmasına olanak tanımaktadır.

Göbekten Yağ Aldırma İşleminin Riskleri ve Yan Etkileri

Göbekten yağ aldırma işlemi her estetik uygulamada olduğu gibi bir takım yan etkilere ve risklere de sahiptir. Bu konu üzerine doktorunuz tarafından gerekli bilgilendirme uygulama öncesinde yapılmaktadır.

Prosedür Sonrası Beklenen Sonuçlar ve Olası Komplikasyonlar

Karın zayıflatma estetiği cerrahi müdahale sağlık kuruluşunda ve deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilse de hastaların dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

İşlem uygulanacak kişinin karın bölgesindeki yağ miktarının oranına bağlı olarak risk seviyesi artmaktadır. Hastanın doktorun hazırladığı tedavi planına tam uyum sağlaması büyük önem taşımaktadır.

Uygulanan prosedürün ciddi riskleri bulunmamakla birlikte cerrahi bir müdahale olması nedeniyle olası göbek zayıflatma estetiği riskleri şunlardır:

 • Göbekte sarkma
 • Morluklar
 • Hafif ağrı
 • Ödem oluşması
 • İşlem yapılan bölgede kan ya da sıvı birikmesi

Göbek zayıflatma estetiği yan etkileri hakkında bilgilendirme operasyon öncesinde yapılmaktadır.

Uzun Vadeli Bakım ve Koruma Önerileri

Karın germe operasyonu öncesi dikkate almanız gereken unsurların yanı sıra operasyon sonrasında da belirli hususlara özen göstermek önemlidir. Bu özen daha hızlı ve sağlıklı bir iyileşmeye olanak sağlar. Doktorunuzun önerilerine uygun olarak aşağıda sıralanan tavsiyelere dikkat etmek, sağlığınız açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca şu gibi hususları da bilmek önerilir:

 • Doktorunuzun verdiği ilaçların düzenli ve özenli bir şekilde kullanılması
 • Ani hareketlerden sakınılması
 • Dar giysilerden kaçınılması
 • Karın bölgesinin darbelere karşı korunması
 • Yeterli sıvı alımına özen gösterilmesi
 • Fiziksel aktivitelerde dikkatli olunması
 • İyileşme sürecinde doktorun tavsiyelerine uyum sağlanması
 • Psikolojik destek alınması
 • Belirtilen gıdaların ve içeceklerin tüketilmesi
 • Düzenli kontrollerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi

Karın germe operasyonu sonrası genellikle hastalara tromboz riskini azaltmak amacıyla özel çoraplar giydirilmektedir. Ayrıca idrar sondası takılarak karın korsesi ile birlikte iyileşme süreci izlenmektedir. Bu süreç uzman doktor kontrolünde geçirildiğinde, vücudunuzun direncine ve iyileşme kapasitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Karın Germe Estetiği: Tam ve Mini Karın Germe

Estetik cerrah tam karın germe veya mini karın germe işleminin gerekliliğini belirlemek amacıyla karın bölgesindeki fazla derinin konumunu ve kapsamını değerlendirecektir. Sadece göbeğin alt bölgesinde fazla deri varsa mini karın germe işlemi yeterli olabilir. 

İlginizi Çekebilir  Popo (Kalça) Dolgusu: Uygulama ve Sonuçlar (Ameliyatsız)

Mini karın germe ameliyatı göbek deliği korunur ve göbek altındaki deri fazlalığı çıkarılır. Alt karın derisi, buruşmuş bir kumaşı gerer gibi aşağı çekilerek karın bölgesi gerilir.

Karın Germe Ameliyatlarının Farklılıkları ve Uygulama Şekilleri

Mini karın germe daha kısa süren, daha az kesiyi ve daha az iz bırakan bir estetik operasyondur. Mini karın germe ameliyatında iz, mayo çizgisinin altında, sezaryen kesisi devamı gibi düşünülebilir.

Ancak alt karın bölgesindeki deri çıkarıldığında, göbek bölgesinin gerildiği veya göbek üzerinde önemli ölçüde gevşek veya kırışık bir cilt durumu söz konusuysa tam karın germe ameliyatı gerekecektir. Tam karın germe operasyonunda karın derisinin göbek deliğinin alt kısmından yeterli miktarda derinin çıkarılması ve yeni bir göbek deliği tasarlanması gerekmektedir.

Tam karın germe operasyonunda hem üst hem de alt karın derisi germek için tüm karın derisi gerilir.

İyileşme Süreci ve Beklentiler

Mini karın germe operasyonu geçirenlerin ameliyat süresi ve iyileşme süresi biraz daha kısadır. Standart bir tam karın germe için işten ayrılma ve yorucu faaliyetlerden ayrılma süresi bir veya iki hafta daha uzun olabilir; ancak elde edilebilecek daha kapsamlı sonuç ve detaylı düzeltme, birçok hastası için bu süreci değerli yapabilir.

Göbek ve Karın Bölgesi Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular

Göbek ve karın bölgesi estetiği olmadan merak ettiğiniz sorularınız varsa bunlar doktorunuza özel olarak danışılmalıdır. Zira uygulamalar kişilere göre özel bir şekilde, planlı şekilde yapılmaktadır.

Prosedürler Hakkında Merak Edilenler

Göbek ve karın bölgesi estetiğinde kullanılan metotlar arasında pek çok kişinin tercih ettiği teknikler yer almaktadır. Cerrahi olmayan müdahalede ameliyatın olmaması, dolayısıyla kesi, dikiş veya yara izi gibi sorunları ortadan kaldırır. Başlıca olarak karın bölgesinde birikmiş yağ hücreleri üzerinde odaklanılır.

Özellikle bölgesel yağlanma sorunu yaşayan ancak yağlanma düzeyi ameliyat gerektirecek kadar aşırı olmayan kişilere, bazı cerrahi olmayan karın germe yöntemleri uygulanır. Bu sayede egzersiz veya diyetle başa çıkılamayan yağlardan kurtulma olasılığı ortaya çıkar. Karın bölgesindeki fazlalıklardan şikayetçi olanlar bu yöntemlere başvurabilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe uygulaması öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Bu tekniklerde ameliyat gerektiği için özel bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Klinik ortamında güvenle uygulanabilir. Öncesinde gerçekleştirilen doktor muayenesi işlemin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirir.

Uygulanan tekniğe dair detaylı bilgi doktorunuz tarafından verilmektedir. Ardından uygun bir gün belirlenir. Karın germe yöntemleri uygulanmadan önce tıbbi geçmişinizi, düzenli kullandığınız ilaçları ve varsa kronik hastalıklarınızı doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz.

Karın bölgesindeki gevşeklik, fazla yağ dokusu ve sarkmalar, bu yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu sayede bireylerin düz ve gergin bir karın görünümü elde etmeleri mümkündür.

Kaynakça

 http://turkjplastsurg.com/wp-content/uploads/2020/04/2002-Vol102-82-85.pdf 

https://jag.journalagent.com/z4/download_fulltext.asp?pdir=medeniyet&plng=eng&un=MEDJ-59329

 Prasetyono, Theddeus OH, and Chaula L. Sukasah. “Peran Sedot Lemak dalam Abdominoplasti.”

https://research.ebsco.com/c/f57n4n/viewer/pdf/s4la24qc5z

İçindekiler