Kaş Kaldırma Ameliyatı: Yöntemler, Uygulama ve Ameliyat Süreçleri

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Zamanla yerçekimi etkisine yenik düşen tüm yüz aşağı doğru sarkmaya başlar. Temporal bölgenin aşağı doğru hareketlenmesiyle maalesef kaşlarımızda alınla beraber aşağı doğru hareketlenir.

Günümüzde kaş kaldırma ameliyatları ile bu durum düzeltilebilir ve üst yüz kaşla beraber eski haline taşınabilir. Kaşların kalkmasıyla istenirse hem v shape yüz elde edilebilirken hem de şakak germeyle kombinasyon ile yüz çok daha genç yaşlara taşınabilir.

Kaşlar neden düşer?

Yıllar içerisinde yerçekimi etkisiyle beraber deri altı dokunun erimesi , kemiklerin aşınması ve cildin yıpranmasıyla tüm alın ve şakak bölgesinde aşağı doğru yer değiştirme meydana gelir. Orbital rim adı verilen göz çevresi kemiği , kaşı yukarıda tutan esas kolonlardan biridir.

Burada meydana gelen erime  , kollojen kaybıyla birleştiğinde kaşın aşağı düşmesine sebep olur. Aynı zamanda gülüş esnasında ortaya çıkan kaz ayakları da orbital kas adı verilen kasın kasılma sonucudur. Dolayısıyla orbital kas kasılmasıda  kaşları aşağı çeken sebeplerdendir.

İdeal kaş tipi nasıl olur ?

İdeal kaş tipi genel olarak uçların daha kalkık olduğu kaş tipleridir. Bazı kişiler M kaş modelini daha cazip bulurken , toplumun çoğunluğunda güzel olarak nitelendirilen model kaşın normal seviyeden başlayıp dışa doğru hafif kalkık olmasıdır. Tıbbı olarak bu görünüm gözün iç kantusu ile dış kantusu arasında oluşan hatta paralel olması olarak tanımlanabilir.

İnik kaşlar yorgun gösterir mi?
İnik kaşlar kişiyi çok iyi dinlendiği halde yorgun gösterir. Kaşların zaman içerisinde düşmesine bağlı olarak göz kapakları üzerinde fazlalıklar belirir. Göz kenarlarında aşağı çekilmeler ve göz altında fazla doku toplanması meydana gelir. Kaz ayaklarınında belirginleşmesi sebebiyle kişinin bakışları yorgun görünür.

Kaşlarım için estetik yaptırmalı mıyım?

Eğer daha taze ve genç bakışlar isteniyorsa kaş kaldırma ameliyatı yapılabilir. Eğer göz kenarında ve göz kapaklarında düşmeler yanında aynı zamanda kaz ayaklarında belirginleşme ve şakakta aşağı sarkma mevcutsa kaşlar , temporal lifting yapılarak yukarı askılanmalıdır.

Düşük kaşları kaldırmanın ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri nelerdir?

Kaşlar germe uygulamaları ve iple askılama yöntemleri ile yukarı doğru geçici olarak ameliyatsız bir şekilde askılanabilirken , temporal lifting adı verilen şakak germe ve ya kaş üzeri cilt çıkarımı  yöntemleriyle ameliyat ile kalıcı olarak kaldırılabilinir.

Browlift ne demek?

Browlift kaş kaldırma demektir. İple ya da germe ameliyatıyla brow lifting yapmak mümkündür.

En iyi yöntem hangisidir?

Kaş kaldırma yöntemi olarak herhangi bir yöntem en iyisi olarak standartize edilemez. Kişinin beklenti ve isteklerine göre ameliyat modeli şekillendirilir. Deri çıkarımıyla kaş kaldırma daha uzun süreli sonuçlar sağlarken , endoskopik kaş kaldırma göz kenarınıda kaldırarak daha bir badem göz görünümü sunar.

Ameliyat için iyi bir aday mıyım ?

Eğer doğuştan veya yaş ile beraber göz kenarlarında aşağı doğru bir düşme söz konusuysa ya da normalden daha kalkık bir kaş yapısı veya cat eyes görünümü arzulanıyorsa ameliyat düşünülebilinir.

Browlift ameliyatı öncesi hazırlık nasıl yapılır?

Eğer browlift lokal anestezi ile yapılacak ise operasyon öncesi hekim önerilerine uymak yeterli olacaktır. Ancak endoskopik kaş kaldırma genel anestezi ile planlanıyor ise mutlaka anestezi hazırlığı , belli bir süre açlık ve ilaç kullanımı takibi gerekecektir.

Kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatı endoskopik olarak temporal lifting ile , ya da kaş üzeri cilt eksizyonu ile ya da iple askı yöntemleri kullanılarak yapılabilinir.

Browlift ameliyatının olası riskleri veya yan etkileri nelerdir?

Seçilecek yönteme göre riskler ve yan etkiler değişir. Her yöntemde ortak yan etki ve riskler , hematom oluşması , iz kalması ve enfeksiyondur.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Tüm yöntemlerde ortalama 10 gün kadar ödem ve morluklar oluşabilir. Ancak görüntüsel problemler dışında hasta ilk gün itibari ile günlük hayatına geri dönebilir.

Kaş kaldırma ameliyatı kalıcı mı?

İple askılama tekniğindeki kaş askılama genelde geçicidir. Endoskopik kaş kaldırma ve cilt eksizyonu ile kaş kaldırma genelde uzun süreli sonuçlar verir. Yöntemler arasında cilt eksizyonu ile kaldırma en kalıcı sonuçları sağlar.

Fogli tekniği nedir?

Fogli tekniği saçlı deriden girilrek , bir kısım ciltte çıkarılarak uygulanan kaş kaldırma yöntemidir. Bu yöntem en kalıcı ve en sık kullanılan teknikler içerisindedirler.

Fokus ultrason ile kaş kaldırma nedir?

Bir makina yöntemi kullanılarak kaş kaldırmadır. Ancak geçicidir ve her sene tekrarı gerekir.

Temporal lift nedir?

Temporal lifting bir şakak germe ameliyat yöntemidir. Saçlı deri içerisinden küçük bir kesi açılarak endoskopik yöntem ile tüm şakak bölgesi yukarı doğru askılanır.

Göz kapağını kaldırma ile kaşı kaldırma işlemi aynı anda yapılabilir mi?

Göz kapağı ameliyatı ile kaş kaldırma operasyonu tek seansta birleştirilebilir. Sonuçlar daha etkiliyeci olur.

Şakak germe, kaş asma yöntemi ile kaş kaldırma aynı işlem midir?

Şakak germe bir yöntemdir. Kaş askılama ve kaş kaldırmada bu yöntem tercih edilebilir. Ancak unutulmamalıdırki kaş kaldırma için başka yöntemlerde tercih edilebilir.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Dolgu ie kaş kaldırma işlemi nedir?

Bilhassa üst göz kapağı bölgesinde boşlukları olan hastalar , yapılan dolgu uygulamaları ile , hem daha genç bakışlara sahip olurken hem de dolgunun kaldırıcı etkisiyle kaşlarını da yükseltmiş olurlar. Ancak dolgu uygulamaları ile kaş , operatif yöntemlere göre daha az yükselir.

Kaş kaldırma ameliyatı ile kaşlar ne kadar yukarı kaldırılır?

Seçilecek operasyon türüne , kişinin elastikiyetine ve kaşın müdahale öncesi düşüklük ve durumuna bağlı olarak kaşın son lokalizasyonu değişir.

Cerrahi yöntem mi, cerrahi olmayan yöntem mi ?

Cerrahi yöntemler , cerrahi olmayan yöntemlere göre daha kalıcı ve daha belirgin sonuçlar verirler.

İp askı ile kaş kaldırma işlemi ne kadar süre kalıcıdır?

Kullanılan iplerin marka ve eriyebilirlik özelliğine göre , müdahalenin kullanım süresi 6 ay ila 3 yıl arası değişmektedir.

Endoskopik ( kameralı ) kaş kaldırma nedir? Nasıl yapılır?

Kameralı kaş kaldırma yöntemi şakak germe olarakta ifade edilebilir. Saçlı deri içerisinden endoskop ile girilir ve kaş bölgesi yukarı doğru askılanır.

“Temporal lift” şakak germe, alın germe hepsi aynı mı?

Temporal lift ve şakak germe aynı yöntemi ifade ederken alın germe tüm alın bölgesinin gerilmesidir.

Kaş kaldırma estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Kaş kaldırma fiyatları seçilecek yönteme değişir. Aynı zamanda işlemin lokal veya genel anestezi ile yapılması ya da ip markasına göre de fiyatlandırma değişir.

Kaşlarım tekrar eski haline döner mi? Sonuç kalıcı mı? İşlemi tekrar etmek gerekir mi?

Genellikle iple askılama , dolgu uygulamaları ve germe kaş kaldırma müdahaleleri geçici işlemlerdir. Tekrarları sık aralıklarla gerekir. Cerrahi müdahaleler daha kalıcı işlemlerdir. Ancak elbette unutulmamalıdır ki hiçbir cerrahi yöntem yer çekimini durduramaz. Cerrahi müdahaleler yaşı geriye alır. Ancak yaşlanma süreci erken yaştan itibaren yinede devam eder.

Diğer yüz ameliyatları ile birlikte kombin yapılabililir mi? Hangileri ile yapılabilir?

Kaş kaldırma operasyonları tüm yüz estetik uygulamaları ile kombine edilerek daha dikkat çekici sonuçlara ulaşılabilir.

Ağrım olacak mı?

Kaş kaldırma operasyonları sonrası baş ağrısı görülebilir. Basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Erkeklerde tercih ediyor mu?

Kaş düşüklüğü yüzde en dikkat çekici ve yaşlı gösteren alanlardandır. Bu sebeple erkekler tarafından da oldukça sık tercih edilen yöntemlerdendir.

Her iki kaşı kaldırmak ya da tek kaşı kaldırmak arasında fark var mı?

Cerrahi süresi ve alanı değiştiği için fark vardır.

Kaşlarım zarar görür mü?

Kaş kaldırma yöntemlerinde kaşlar herhangi bir zarar görmez.

İşlem sonrasında göz kapağı düşüklüğü de çözülür mü?

Kaş kaldırma sonrası göz kapaklarıda aynı bölgede oldukları için yukarı doğru taşınırlar. Bu sebeple de üst göz kapağı düşüklüğüde kısmen tedavi edilmiş olur.

Kaş kaldırma sonrası denize ya da havuza girilir mi?

Ortalama olarak seçilecek yöntemin 1 veya 2 haftalık iyileşme dönemi sonrası girilebilir.

Kaşlarımı kaldırttığım belli olur mu?

Kaşlarda belirgin bir kalkıklık ilk 15 gün dikkat çekebilir. Ancak sonrasında kaşlar yerine oturdukça operasyon geçirildiği çok fazla anlaşılmaz.

Genel anestezi ile uyutulacak mıyım?

Seçilecek yönteme göre genel anestezi ya da lokal anestezi hastayla beraber tercih edilebilir.

Browlift sonrası iz kalacak mı?

Kaş üzeri deri çıkarımı planlandı ise kaş üzerinde çizgi şeklinde bir iz olur. Kaşlar endoskopik olarak kaldırıldı ise iz saçlı deri içerisine gizlenir.Ip ile kaş kaldırmada ise genel olarak  herhangi bir iz kalmaz.

Kaş kaldırma işlemimin kozmetik sonucu üzerinde anlaştığımız hedeflere ulaşmazsa seçeneklerim nelerdir?

Yöntem değiştirilebilir. Bir başka yöntem ile ilerlenebilir.

Şişme , morarma olacak mı?

Genellikle kaş kaldırma sonrası uzun süreli şişme morarma olmaz. Olanlarda ortalama 1 ila 2 hafta içerisinde ortadan kalkar.

Evde yapılan yöntemlerle, bitkisel yöntemlerle, aparatla, kaş bantları ile kaş kaldırmak mümkün mü?

Bilimsel olarak evde kullanılan herhangi bir yöntem ile kaş kaldırma ispatlanmamıştır.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir