Popo (Kalça) Dolgusu: Uygulama ve Sonuçlar (Ameliyatsız)

estetiktedavi 5 1

Popo dolgusu daha dolgun ve çekici popo görüntüsüne sahip olmak isteyen kadınlar ve erkekler için uygulanan bir işlemdir. Fiziksel çekiciliğin en önemli unsurlarından biri dolgun kalçalardır. Son yıllarda bu durum çok daha fazla artış göstermiş ve artık dolgun kalçalara sahip olmak çok daha önemli hale gelmiştir. Tüm dünyada popüler hale gelen dolgun popo görünümü ülkemizde de pek çok kişinin tercih ettiği uygulamalar arasına girmeye başlamıştır. Daha çekici bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler için popo dolgusuna dair detaylı bilgi vermek istiyoruz. 

Popo Dolgusu Nedir?

Popo dolgusu nedir ve tam olarak nasıl uygulanır birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. Popo dolgusu, popo bölgesinin dolgun ve dik görünmesi için gerçekleştirilen operasyonlardır. Hem cerrahi operasyonla hem de ameliyatsız olarak uygulanan dolgu işlemi vardır. Yapılan operasyonlarda hem kalçanın daha dolgun görünmesi hem de vücudun diğer bölgeleri ile orantılı hale gelmesi sağlanır. Bazı kişilerin vücut ölçülerinde kalça, göğüs ve göbek bölgesi orantısız olabilir. Kalçanın daha dar olması sebebiyle fiziksel çekicilik kaybedilir. Bu yüzden de popo dolgu işlemleri ile vücut oranı tekrar sağlanabilir. 

Popo dolgusu özellikle kadınlarda popo bölgesinin daha dolgun ve dik görünmesi için uygulanır. Operasyonun genel amacı aslında poponun vücudun diğer bölgeleri ile orantılı hale gelmesini sağlamaktır. Bu operasyon sırasında özel bir dolgu malzemesi popo bölgesine enjekte edilir veya da protez yardımı ile bu bölgenin daha dolgun olması sağlanır. 

Popo Dolgusu Neden Yapılır?

Popo dolgu işlemi sıklıkla kalça bölgesinin dolgunluğundan rahatsız olan kişiler tarafından tercih edilir. Kalçanın yeterince dolgun olmaması ya da istenildiği gibi çekici olmaması bazı nedenlere bağlıdır. Her şeyden önce kişilerin kendi vücut yapısı itibariyle yeterince dolgun kalçaları olmayabilir. Buna ek olarak popo da sarkma veya da yeterince dolgunluk olmamasına neden olan aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir: 

 • Sürekli kilo alıp veren kişiler 
 • Hızlı kilo alıp veren kişiler 
 • Aşırı zayıf kişiler 
 • Vücut ölçülerinde kalçanın daha dar olması 
 • Vücudunun geneline göre daha dolgun kalça görünümü isteyenler 
İlginizi Çekebilir  Dolgu: Nedir? Nasıl Yapılır? Estetik Dolgu Uygulamaları

Yukarıda belirttiğimiz durumlarda yapılan popo estetiği ile birlikte daha dik ve dolgun kalça görünümü elde edilebilir. 

Kimler Kalça Dolgusu Yaptırabilir?

Kalça dolgusu pek çok kişi tarafından tercih edilmeye başlanan önemli bir estetik işlemidir. Yapısal olarak kalçası vücuduna göre dar olan kişiler, bu operasyonu en çok tercih edenlerdir. Buna ek olarak aşırı kilo verme durumunda kalça bölgesinde sarkma ve deforme gibi durumlar söz konusu olabilir. Genel olarak sağlık durumu popo dolgusu yaptırmaya uygun olan herkes bu işlemi yaptırabilir. Sadece kadınlar tercih ediyor gibi düşünülse de aslında erkeklere de uygulanabilen bir işlemdir. Popo yapısından memnun olmayan erkek hastalar da popo estetiği kapsamında yapılan dolgu işlemini yaptırabilir.

Popo Dolgusu Uygulamaları 

Popo dolgusu uygulamaları arasında tercih edilen önemli yöntemler vardır. Bunlar silikon kalça dolgusu, yağ enjeksiyonu ve klasik dolgu işlemidir. Her iki işlemin uygulama biçimi ve sonrasında elde edilen etki farklıdır. 

Silikon Kalça Dolgusu 

Silikon kalça dolgusu veya da popo protezi operasyonu, daha kalıcı sonuçlar elde edilmek istendiğinde tercih edilir. Yağ enjeksiyon işlemine göre iyileşme süresi biraz daha uzundur ancak yapılan kalça dolgunlaştırma işleminin etki süresi de uzundur. Popo protezi ameliyatı popo kasları üzerinde açılan ceplere yerleştirilen sert silikonlarla yapılır. Genel veya lokal anestezi altında uygulanan bu yöntemde, iyileşme süreci acılı ve zorlu olabilir. 

İlginizi Çekebilir  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

 

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme 

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonu ise biraz daha kolay ve pratik bir işlemdir. Operasyon için gerekli olan enjeksiyon malzemesi, kişinin vücudundaki çeşitli bölgelerden alınır. Hem vücudun farklı bölgesinde yer alan ve istenmeyen yağ dokusundan kurtulma hem de popo dolgunlaştırma işlemi sağlanır. Protez kalça dolgusundan tek eksi yönü, ortalama 1,5 yıl kadar sonra dolgu malzemesinin bir kısmının kaybolacak olmasıdır. 

 

Dolgu ile Popo Büyütme 

Dolgu ile popo büyütme ise en kolay ve pratik yöntemdir. Bu işlem, vücudun diğer bölgelerine uygulanan klasik dolgu işlemi ile aynıdır. Sculptra ismi verilen özel bir dolgu maddesi, veya vücut ile uyumu en yüksek olan doğal hyalürinik asit içeren dolgu maddeleri kalça bölgesine uygun bir şekilde enjekte edilmektedir. Böylece popoda hem volüm arttırılırken hem de popo kaldırılarak şekillendirmede sağlanabilir. Kalça operasyonlarında en çok dikkat edilmesi gereken kalçanın her iki tarafına da eşit oranda uygulama yapılması gerektiğidir. Dolgu işleminde, önceden belirlenen noktalara, uygun oranda dolgu maddesi enjekte edilmektedir.

 

Popo Dolgusu Nasıl Yapılır? 

Kalçaya dolgu yaptırmak istediğinizde tercih ettiğiniz yönteme göre uygulamanın işlem adımları değişecektir. Dolgu işleminde hastaya lokal anestezi uygulanmakta ve sonrasında da belirlenen bölgelere dolgu maddesi enjekte edilecektir. Uygulama sırasında hasta yüz üstü yatmakta ve dolgu maddesinin uygulanması için ince kranül iğneler kullanılmaktadır. 

 

Popo Dolgusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Popo dolgusu öncesi hastaların bazı durumlara dikkat etmesi ve operasyona hazır olması gerekir. Uygulanacak olan yönteme göre nelere dikkat edilmesi gerektiği de değişiklik göstermektedir. Genel olarak popo dolgusunun öncesinde dikkat edilmesi gerekenler: 

 • Düzenli olarak kullanılan ilaçlar hakkında uzmanı bilgilendirmeniz gerekir. 
 • Uygulamadan iki hafta kadar önce sigara ve alkol kullanımını bırakmanız gerekir. 
 • Kan sulandırıcı etkiye sahip olan aspirin gibi ilaçların kullanımını 1 hafta öncesinde bırakmanız gerekir. 
 •  
İlginizi Çekebilir  Genital Estetik: İç Dudak, Dış Dudak ve Pubis Estetiği

Popo Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Popo dolgusu sonrası da bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Uygulamayı yapan uzman sizleri bu konuda detaylı bir biçimde bilgilendirecektir. En çok dikkat edilmesi gereken durumlar ise şöyledir: 

 • Uygulama yapılan bölgenin hijyenine çok dikkat etmeniz gerekir. 
 • İşlem sonrasında doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar varsa bunları kullanmanız gerekir. 
 • Eğer silikon popo estetiği olacaksanız, doktorunuzun önerdiği korseyi banyo dışında çıkarmamanız gerekir. 
 • Çok fazla oturmamaya özen gösterin. Ayrıca bir süre yüz üstü uyuyun. 

 

Popo Dolgusu Fiyatları 

Popo dolgusu fiyatları tercih edilen yönteme göre belirlenmektedir. Her yöntemin uygulama biçimi, operasyonun zorluğu ve etki süresi farklıdır. Bu yüzden işlem için talep edilen ücrette farklı olmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için iletişime geçmeniz ve uygulamalara ilişkin bilgi almanız gerekmektedir. 

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Popo dolgusu için en uygun dönem ne zamandır? 

Popo dolgusu için en uygun zaman, tercih edilen yönteme göre belirlenir. Protez ameliyatı için en uygun zamanın sonbahar, kış ve ilkbahar olduğu ifade edilir. Dolgu işlemleri ise yılın her zamanı rahatlıkla yapılabilir. 

 

Popo dolgusu ne kadar süre etkili olur? 

Popo dolgusu için kişinin yağ dokusu kullanıldığında ortalama 1,5 yıl sonra yağ dokusunun belirli bir oranda gideceğini belirtmemiz gerekir. Klasik dolgu işleminde ise etkili olma süresi ortalama 1 yıl kadardır. Daha uzun süreli etki istiyorsanız protez uygulamalarını tercih edebilirsiniz. 

 

Popo dolgusu sonrasında beklenti ne olmalı? 

Popoya dolgu yaptırdığınızda daha dik ve dolgun bir kalça görünümü elde edilir. İşlem sırasında ne kadar fazla dolgu maddesi uygulanırsa, o oranda popo dolgun olacaktır. 

 

Popo dolgusu ameliyatı ne kadar sürer? 

Yağ enjeksiyonu tercih edildiğinde ortalama 1 saat süren operasyon, protez işleminde ise 2,5-3 saate çıkar. Dolgu işlemi ise ortalama 30 dakikada biten bir uygulamadır. 

İçindekiler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir