Cat Eyes ( Bella Eyes )

Cat eyes ya da bella eyes olarak adlandırılan çekik gözler, kişiye daha fresh ve çekici bakışlar sağlarken aynı zamanda, yerçekimine karşı yüzü de yukarı asan uygulamalar arasında yer alır. İsmi ünlü manken Bella Hadid’den gelen bu işlem gözlerin yukarıya doğru çekik olmasını sağlar. Bu göz tipi kedilerin göz yapılarına benzediği için de cat eyes olarak ifade edilir. Bella eyes estetiği olarak bilinen yöntem nedir ve nasıl uygulanır bu konuda bilgi vereceğiz. 

İdeal göz şekli nedir?

İdeal göz şekli, dış kantal ligamanın, iç kantal ligamandan 2 mm yukarıda olmasıdır. Yani esas olarak anatomimizde hafif yukarı doğru eliptik bir çekiklik mevcuttur. Bu durum genç iken hemen herkeste mevcutsa da yaşla beraber dış kantal ligamanda meydana gelen gevşekliklerle bozulmaktadır. Zamanla gevşeyen doku sebebiyle göz yapısındaki gerginlik yok olur. Ayrıca bazı kişilerin göz yapısında genç yaşlardan itibaren de yeterince gergin bir görünüm oluşmamış olabilir. Kedi gözü olarak ifade edilen görünümün yaratılması için estetik müdahale uygulanabilir. 

Kedi Göz (Cat Eyes) veya Bella Eyes tekniği nedir?

Kedi göz estetiği gözün daha çekik ve yukarıya doğru çıkarılması için uygulanan estetik müdahaledir. Cat eyes veya bella eyes genellikle dış kantal ligaman onarımı için göz kenarından yapılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilirken, eğer kişinin aynı seansta kaş askılaması ya da şakak gerilmesi de planlanıyorsa, temporal bölgeden gerçekleştirilen küçük bir kesiyle endoskopik olarak da yapılabilir. Bu estetik operasyon çok uzun süreli bir cerrahi müdahale değildir. Ortalama 1 saat gibi bir sürede tamamlanan bir müdahaledir. 

Hangi durumlarda cat eyes (kedi gözü estetiği) tercih ediliyor?
Cat eyes estetiği temelde o kadar bilinen bir estetik müdahale değilken Bella Hadid ile birlikte kedi göz görünümü çok daha popüler hale gelmiştir. Kedi göz görünümünün çekiciliği ve güzelliği daha fazla fark edilebilir hale gelmiştir. Bella eyes nedir gibi sorular daha fazla sorulmaya ve merak edilmeye başlamıştır. Güzel bir göz yapısına sahip olmanın yanı sıra yaşla beraber dış lateral kantal ligamanda oluşan gevşeklik ile göz kenarının aşağı yönelmesi, belirgin kaz ayakları ya da şakak bölgesindeki gevşeklik sebebiyle dirilik ve dinçliğini kaybetmiş bakışları canlandırmak amaçlı kedi göz estetiği tercih edilir.

Elif Seda Keskin

Cat eyes yöntemini diğerlerinden ayıran nedir?

Kedi gözü estetik operasyonu olarak da bilinen Cat eyes sadece göz kenarını yukarı taşımak olarak ifade edilir. Temporal lifting gibi terimler şakak germe ve kaş kaldırmayı da kapsar. Yani sadece cat eyes operasyonu gerçekleştirdiğinizde sadece göz kenarınız yukarıya taşınır tamamen gergin bir göz çevresi elde edilmez. Bir bütün olarak Bella Hadid yüz görünümü elde edilmek istendiğinde ekstra müdahaleler gerekebilir. Yukarı doğru çekik ve daha iri göz yapısı isteyenler için ekstra olarak bella eyes bandı gibi ürünler de tercih edilebilinir ancak bunlar hem aynı etkiyi vermez hem de kalıcı bir çözüm değildir. 

Cat eyes (Bella eyes) operasyonu nasıl yapılır?

Cat eyes estetik operasyonu 1-2 saat aralığında süren ve endoskopik teknikler uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle saçlı derinin olduğu bölgede ortalama 0,5 cm’lik oldukça minik bir kesi oluşturulur. Açılan kesiden kişinin göz ve kaş şekline müdahale edilerek daha çekik bir görünüm elde edilir. Göz kenarından yapılan hafif kesi ile lateral kantal ligaman onarılır. Teknik olarak kantopeksi ya da kantoplasti tercih edilebilir. İşlem sonrası ufak ödem ve morluklar oluşabilir. Bunlar ortalama 1 hafta içinde geçer ve yapılan işlem hemen görünür olur. Bella eyes öncesi sonrası arasında kişinin görünümünde büyük değişimler göze çarpar. 

Bella Eyes (Cat Eyes) Estetiği öncesi 

Cat eyes göz ameliyatı veya estetiği işlemi öncesinde hastanın genel sağlık durumu incelenir ve işleme mâni olabilecek herhangi bir durumu olup olmadığına bakılır. Sonrasında hastanın yüz ve göz yapısına uygun olarak nasıl bir şekillendirme yapılacağına karar verilir. Bu noktada hastanın görüşü ve doktorun tavsiyeleri ile ortak bir karara ulaşılabilir. Bunun dışında eğer kronik bir rahatsızlığınız veya düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir. 

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Cat eyes göz ameliyatı sonrasında daha hızlı iyileşme ve tamamen izlerin görünmemesi için birtakım durumlara dikkat edilmesi gerekir. Çok uzun süreli ve zor bir cerrahi müdahale değildir ve bundan dolayı da hastaları çok büyük komplikasyonlar beklemez ancak yine de bazı noktalara dikkat edilmesi sayesinde daha hızlı iyileşme sağlanır. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar;

  • Kesiler genellikle steril stripler ile kapatılır ve 3 gün su değmemesi istenir. 
  • Ortalama bir hafta kadar yüz üstü yatılmaması önerilir. 
  • Uygun reçete kullanımı tavsiye edilir. 
  • İlk bir gün buz uygulamasına devam edilir. Bu bölgedeki şişliğin ve morluğun geçmesini sağlar. 
  • İşlem sonrası yüzde oluşan ödemler ortalama 1 hafta sonra geçecektir. 
  • Operasyondan sonra birkaç gün içinde günlük aktivitelerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. 
  • Operasyon sırasında oluşan ameliyat izleri 2-3 ay güneş ışığından ve solaryum gibi uygulamalardan korunmalıdır. 

Cat eye göz estetiği operasyonu lokal anestezi altında yapıldığı için hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. İşlemden sonra hemen taburcu edilir. 

Bakış gençleştirme nedir?

Bakış gençleştirme yaşlanmaya bağlı olarak dış kantral ligamaların gevşemesi ve sarkması sonucunda göz çevresinin daha yaşlı gözükmesidir. Cat eyes veya bella eyes cerrahisi ile dış kantal ligamanların yukarı çekilmesiyle gözler yine gençlikteki gibi dışa doğru kalkık ve çekik olur. Bu şekilde bakışlar eski tazeliklerine kavuşurlar. Yani aslında bu işlemlerle hem yaşlanmaya bağlı olarak oluşan göz çevresindeki deri sarkmaları giderilir hem de bazı insanların göz çevresindeki genel darlık ve sarkık görüntü giderilebilir. 

Bella Eyes Estetik operasyonunda kullanılan Fransız askı nedir?

Son yıllarda çokça estetik operasyonunda kullanılan Fransız askısı yüzü yukarıya çekmek için kullanılan ve erimeyen iplerdir. Bella eyes estetik işleminde de kullanılabilir. Yalnız ip kullanılarak oluşturulan Bella eyes işlemi estetik müdahaleye göre daha az kalıcılığa sahiptir. Bu yüzden de her zaman tercih edilmez. 

Göz çevresine yapılabilecek diğer estetikler nelerdir?

Göz çevresini gençleştirmek amaçlı gözaltı ve üst göz çukuruna dolgu uygulamaları, yine gözaltı morluklarını tedavi amaçlı Paris ışıltısı uygulamaları yapılabilir. Ayrıca bella eyes görünümü vermek amacıyla da kullanılan çok fazla yöntem vardır.  Bunlar:

İp askısı tekniği nedir?

İp askı tekniği kalıcı ya da geçici iplerle temporal bölgeye kaş ve göz kenarlarının askılanmasıdır. Kullanılacak ip markasına göre kalıcılık süresi değişiklik gösterir. Ayrıca müdahalenin lokal veya genel anesteziyle yapılması değişmektedir. Bu teknik sayesinde göze cat eyes etkisi verilebilir. 

Temporal lift nedir?

Temporal lift terminolojik olarak şakak germeyi ifade eder. Saçlı bölge içerisinden bir kesi yapılır. Endoskop yardımı ile temporal kasın fasyası daha yukarı seviyedeki temporal kasa sabitlenir. Böylece tüm şakak bölgesi, kaş laterali ve de gözün lateral kantal bölgesi yukarı doğru kaldırılmış olur. Cat eyes müdahalesi ile birlikte tercih edildiğinde tam anlamı ile yüzün yukarı çekilmesi sağlanır ve hem göz çevresinde hem de yüzde gençleşme elde edilir. 

Plexr teknolojisi nedir?

Plexr teknolojisi plazma enerjisi kullanılarak cilt sıkılaştırma ve gençleştirme tekniğidir. Plexr uygulamadan önceki hasta seçimi oldukça önemlidir. Hastanın elastikiyet kaybı başlangıç seviyesinde ise fayda görme oranı yüksektir. Ancak elastikiyet kaybının ileri derecede olduğu durumlarda plazma enerjisi sıkılaştırma etkisi kısa sürede bitmektedir. Bu yöntem sayesinde de kısa süreli de olsa göz çevresinde cat eyes görünümü elde edilebilir. 

Bella Eyes kalıcı mı?

Bella eyes veya cat eyes cerrahisinde sonuçlar genellikle kalıcıdır ancak unutulmamalıdır ki kişiler zaman içerisinde yaşlanmaya devam etmekte ve yerçekimi yeni yapılan alanı da aşağı çekmeye devam etmektedir. Dolayısıyla zaman içerisinde yaşlanma sürecinin devam etmesiyle gözlerde yine yaşlanacaktır. Kişinin yaşam tarzına ve kendine bakma durumuna göre operasyonun kalıcılığı da değişkenlik gösterir. 

Bella eyes kalıcı mı merak edenler için ayrıca kullanılan yöntemlere göre de işlemin kalıcılığı değişkenlik gösterir. İp ile yapılan askılamalar ya da makina kullanılan tedavilerin kalıcılık süreleri operasyon sonrası kalıcılık sürelerine göre daha düşüktür.

Cat Eyes (Bella Eyes) İşlemi Fiyatları

Bella eyes fiyat konusu öncelikle kişinin işlem için tercih ettiği yönteme göre değişiklik gösterir. Bazı yöntemlerin kalıcılığı ve etkisi daha yüksek olduğu için ücreti de aynı oranda daha yüksektir. Bazı işlemlerde ise kalıcılık daha azdır. Seçilen yönteme göre de aynı şekilde fiyat farklılıkları ortaya çıkabilir. Öncelikle eğer ip askılama yöntemleri tercih edilecek ise kullanılacak olan ipin kalitesi işlemin fiyatını belirler. 

Kedi gözü estetik ameliyatı olmak istiyor ve fiyat konusunu merak ediyorsanız sizlere buradan net fiyat bilgisi vermemiz güçtür. En iyi fiyat bilgisi için iletişime geçmeniz çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca doktorunuzla görüşmeniz ve birlikte hangi yöntemin uygulanacağına karar vermeniz gerekir. Böylece en iyi cat eye görünümünü oluşturma şansı elde edebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Bella Eyes Estetiğinde Hangi Yöntemler Tercih Edilir?

Bella eyes estetiği için sıklıkla ip kaldırma yöntemi tercih edilir. Bunun yanı sıra özel olarak geliştirilmiş cat eyes estetik işlemi uygulanarak, ip kaldırma yönteminden daha kalıcı bir etki sağlanır. Her iki yöntemde de gözler ve yüz yukarı kaldırılarak kendiliğinden bir kedi göz etkisi sağlanır. 

Cat Eyes Tekniğinde Kullanılan İpler Zararlı Mı?

Cat eyes görünümü için ip askı yöntemi tercih edildiğinde kullanılan iplerin sağlık için hiçbir zararı yoktur. Zaten uzun yıllardır bu ipler kardiyoloji alanında da sıklıkla kullanılır. Estetik müdahalelerde yeni yeni kullanılmaya başlansa da tıp alanında uzun yıllar güvenle kullanılan iplerdir. 

Bir operasyon mu? Klinik işlem mi?

Bella eyes işlemi bir cerrahi operasyondur. Ancak ortalama 1 saat sürer ve ciddi bir ağrı  oluşturmaz. Ayrıca eğer yöntem olarak endoskopik kas kaldırma yöntemi tercih edilirse saç derisinden ince bir kesi oluşturulur ve aynı anda hem göz yapısı hem de kaşlar yukarıya kaldırılabilir. 

İyileşme Döneminde Hastayı Neler Bekliyor?

Bu operasyonun oldukça rahat bir iyileşme süreci olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla yatak istirahatine hiç gerek kalmadan  hafif ödemve bazen hafif morluk durumu ile atlatılıyor. Morluk oluştuğunda da ortalama 5-12 gün içinde bunlar tamamen geçebiliyor. Hastalar daha rahat edebilmek ve daha hızlı iyileşmek için isterlerse 4-7 gün dinlendiklerinde daha iyi iyileşme sağlayabilir. 

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »

Jawline

Jawline daha keskin bir çene hattı yaratılmak için uygulanan dolgu uygulamasıdır. İfade elde edilen görünüm için kullanılan genel bir tabirdir. Jawline cilt üzerinde elde edilen hattı oluşturulan kemiğe verilen isimdir. Özellikle Hollywood yıldızlarının yüz hatlarından esinlenilerek yapılan bu dolgu uygulaması sayesinde daha keskin ve maskülen bir yüz hattı elde edilebilir. Son yıllarda yuvarlak yüz hattı tercih edilmemeye veya da bir yüz kusuru olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu yüzde de çene ve jawline gibi daha keskin çene hattı oluşturabilecek uygulamalar tercih edilmeye başlamıştır.

Read More »