Lip lift ( Dudak Kaldırma ) Ameliyatı

Gençken dışa dönük olan volümlü dudaklar yaşla beraber dudak ve burun mesafesinin de uzamasıyla içe dönmeye hacim kaybetmeye başlarlar. Bu da yüze ilk bakışta yaşlı bir görünüm ve yorgun , mutsuz bir ifadeye sebep olmaktadır.

Artık lip lift , dudak kaldırma  müdahalesi ile , bu mutsuz ve yaşlı ifade , gençken mevcut olan dışa dönük volümlü dudaklara dönüştürülerek , ortadan kaldırılıp tedavi edilebilir. Lip lift uygulaması dudak dolgusu gibi tekrar tekrar yapılması gerekmeyen , tek seanslık bir  uygulamadır.

Dudaklar neden sarkar?

Yaşla beraber elastikiyet kaybı olduğu için burun ve dudak arasındaki mesafe uzar. Bu sebeple de dudak içe döner ve sarkık gözükür. Lip lift dudak kaldırma operasyonu ile burun ve dudak arası mesafe kısaltılarak bu sarkıklık toparlanmış olur.

İdeal dudak nasıl olur ?

ideal dudak ,  yapısı dışa dönük , hatları ve özellikle venüs yayı belirgin , nemli yapıda doğal ve dolgun olan dudaklardır.

Dudak kaldırma işlemi için uygun muyum ? Ya da yaptırmama gerek var mı ? Nasıl anlarım ?
Ayna karşısına geçildiğinde burun ucu ve dudak üst kenarı arasındaki mesafenin gençliğe göre çok uzadığını düşünenler,
Dudağının yaş almakla beraber içe kıvrıldığını düşünenler,
Gençken daha dolgun olan dudakların yine yaşla beraber sadece karşıdan bakıldığında üst çizgisinin görünür olması ve bu durumdan rahatsız olanlar
Dudağını dışa döndürmek isteyenler
6 ay veya senede bir kere sürekli dolgu tekrarı istemeden kalıcı olarak dudaklarını büyütmek isteyenler lip lift uygulaması için bir uzman görüşü alabilirler.

Elif Seda Keskin

Lip lift nedir?

Lip lift burun kenarlarından başlayarak aşağıda dudağa doğru elips şeklinde küçük bir deri parçasının çıkartılarak dudağın dışarıya döndürülüp daha hacimli gözükmesini sağlayan pratik bir cerrahi prosedür. Lip lift yani dudak kaldırma tekniğe genel olarak 40’lı yaşlardan sonra dudağın içe dönmesi sonucu oluşan hacim kaybını tedavi etmek amaçlı kullanılır.

Liplifting tam olarak ne işe yarar ?

Lip lift dudak kaldırma prosedürü , dudağı dışa döndürerek daha hacimli ve daha belirgin bir dudak yapısına sahip olmayı sağlar.

Liplift ameliyatı yöntemleri nelerdir ?

Lip lift ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi tercih edilerek yapılabilir ancak çok kısa süreli olması , küçük bir cerrahi prosedür olması sebebiyle eğer hastada panik atak gibi bir ek hastalık bulunmuyor ise lokal anestezi daha ön planda tercih edilmektedir.

Hangi yöntemi tercih etmeliyiz ? Buna nasıl karar veriliyor ?

Eğer liplift yaptırmak isteyen kişilerin çok ciddi bir ek hastalığı yok ise lokal anestezi yöntemi genellikle tavsiye edilir.

Ameliyatsız üst dudak kaldırmak mümkün mü?

Çeşitli dolgu uygulamaları ve tekrar eden dolgu uygulamaları ile de üst dudağı dışa döndürmek ve kaldırmak mümkündür. Ancak özellikle ilerleyen yaşlarda 40’lı yaşlardan sonra üst dudak ve burun arasındaki mesafe uzamış ise bunu sürekli sürekli tekrar eden dolgu uygulamaları ile yapmak yerine kalıcı olarak bir seferlik liplift uygulaması yaparak elde etmek , daha akıllıca bir çözümdür.

Lip lift uygulaması sonrası dudak  yeterli dolgunluğa ulaşılamazsa , lip lift uygulaması üzerine dolgu eklenebilir ancak bilinmelidir ki bu eklenecek dolgu miktarları rutine göre hem çok daha az hem de hem de seans sayısı çok daha düşüktür. Ayrıca elde edilen sonuçlar sıradan ve aralıkla yapılan bir dolgu uygulamasına göre çok daha çekici ve çok daha dolgun olacaktır.

Dudak Kaldırma Ameliyatı öncesi

Ameliyat öncesi Eğer ki kişinin ek bir hastalığı yoksa kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanmıyorsa herhangi bir hazırlık gerektirmez.

Dudak kaldırma estetik ( liplifting ) ameliyatı nasıl yapılır?

Dudak kaldırma estetiği lip lifting ameliyatı lokal anestezi altında , burun altından başlayan ve burun kıvrımlarına gizlenecek şekilde oluşturulan kesirlerle yapılır.

Ameliyatın riskleri nelerdir ?

Lip lift ameliyatının bilinen çok ciddi yan etkileri yoktur. Ancak genel anestezi tercih edilirse anesteziye bağlı riskler ortaya çıkabilir. Lokal anestezide ise , çok pratik ve kısa süreli bir işlem olmasına rağmen yine de bir cerrahi girişim olduğu için , enfeksiyon , izin çok belirgin kalması veya hematom gibi çok nadir de olsa yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu ortaya çıkan yan etkiler genellikle tedavi edilebilir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası yara yeri bakımı önemlidir. Buraya genellikle su geçirmeyen bantlar yapıştırılır. 5 ila 7 günde bu bantlar açılır ve önce antibiyotikli kremler sonrasında da iz kremleri tavsiye edilir. 7 ila 10 gün içerisinde yara genellikle tamamen epitelize olur. 15 gün yara oturmuş olur. 3 ayda izler çok daha iyi bir görünüme sahip olur.

Dudak kaldırma ameliyat fiyatları nasıl belirlenir ?

Dudak kaldırma ameliyatı fiyatları , lip lifting ameliyatı fiyatları kişinin muayenesinden sonra belirlenir. Detaylı bilgi almak için 05525848410 numarasında iletişeme geçebilirsiniz.

İple dudak kaldırma nedir ? Nasıl yapılır ?

İple dudak kaldırma kalıcı yada geçici eriyen özel askılama ipleriyle dudağı yukarı asarak yapılır.

Lazer ile dudak kaldırma yapılır mı ?

Ip ile dudak kaldırma lazer ile dudak kaldırma veya plazmapen ile dudak kaldırmak mümkündür. Ancak bunlar genellikle operasyona göre daha az sonuçlar verir. Ayrıca kısa süreli sonuçları vardır.

Doğal yollarla dudak kalkar mı?

Bazen alerjik tepki olarak dudaklar kalkabilir bazen steroidli veya hormonlu kremler sürüldükten sonra geçici bir süre dudak kalkması sağlanabilir. Ancak bunlar sağlıklı dudak kaldırma yöntemleri değildir , doğal yollarla dudak kalıcı olarak kaldırılamaz.

Dudak kaldırma hareketleri , egzersizleri var mı?

Çeşitli yüz yogaları mevcuttur ancak bunlar asla kalıcı çözümler değil çok çok kısa süreli sonuçlardır.

Dudak ile ağız aynı anda yukarı kaldırılabilir mi?

Hem lift lift hem de ağız kenarına atılabilecek bir çift veya birkaç çift ip ile hem aynı anda dudak hem de ağız köşesi kaldırılabilir sadece lip lift uygulaması ağız köşesi üzerinde belirgin bir sonuca yol açmayacaktır.

Dolgu ile dudak kaldırılabilir mi?

Özellikle genç yaşlarda dolgu ile dudak kaldırma oldukça kolay bir şekilde elde edilebilir ancak dudak burun mesafesi uzamış ve dudak içe dönmüş olan ilerleyen yaşlarda dudağı dışa döndürmek için çok fazla volüm kullanmak gerekmektedir, bu sebeple de dudağa dışı döndürmek için ilerleyen yaşlarda lip lift uygulaması çok daha akıllıca ve sağlıklıdır.

Lip lifting operasyonunu diğer yüz estetikleri  olan yüz germe, dudak dolgunlaştırma ile birleştirebilir miyim ?

Dudak kaldırma operasyonu birçok yüz estetiği ile birleştirilebilir yüz germe ,dudak dolgunlaştırma, göz kapağı estetikleri , burun estetiği ile beraber birleştirilebilir.

Dudak köşesi veya ucu ayrı ayrı kaldırılabilir mi?

Dudak köşesi lip lift uygulaması yapılırken birkaç milim kadar kaldırılabilir ancak bilinmelidir ki dudak köşesinin gerçekten kaldırılması isteniyorsa yüz germe ya da iple yüz germe uygulamak gerekmektedir , bu operasyonlar birbirleri ile kombine edilebilir.

Estetik yaptırdığım anlaşılır mı?

Lip lift uygulamasında yara iyileşmesi ilk 1 ay kadar kırmızı ve daha belirgin olduğu için çevre tarafından anlaşılabilir. Ancak basit makyaj ,  fondöten uygulamaları ile bu tamamen ortadan kaldırılabilir. Ayrıca 1. ayın sonunda yara yerindeki kırmızılık da solmaya başlayacağı için bir müddet sonra lip lift uygulaması dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz duruma gelecektir

Dudağım tekrar düşer mi?

Bütün cerrahi işlemler gibi yerçekimine etki edemediğimiz için elbette bir dönem sonra tekrar dudak burun arası mesafe uzayacaktır. Ancak bu çok uzun zaman dilimi gerektirmektedir. 10 ila 20 yıl sonra bu etki görülecektir. Bu durumda lip lift uygulamasının uzun süre kalıcılığı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

İşlem ne kadar sürer ?

Işlem süresi ortalama 20 ila 30 dakika arasıdır. Lokal anestezi sonrası 5 dakika bölgenin uyuşması için beklenir.Ardindan ortalama 20 dakika cerrahi müdahale sürer.

Sonuçlar kalıcı mıdır ?

Lip lift uygulaması ile elde edilen sonuçlar çok uzun süre kalıcıdır. Kişi ancak yine oldukça yaş aldığında tekrar gerektirebilir.

Angel lip lifting tam olarak nedir ? Normal dudak kaldırmadan farkı var mı ?

Angel lip lifting , lip lift veya dudak kalırma ameliyatı terimleri aynı operasyonu ifade etmektedir. Rutin lip lift uygulamalarında orta hat dışa döndürüldüğü için bu bölgenin belirginliği artar , venüs dudak görünümü daha ortaya çıkar , bu sebeple de angel , melek kanadı isimleriyle de anılır dudak kaldırma operasyonu.

Sonuçları ne zaman görmeye başlarım ?

Lip Lift uygulaması sonucunu hemen masadan kalktığımızda görmeye başlarız. Sonuç yapılır yapılmaz ortadadır.

Lip Lift uygulaması sonrası dudağın dışa dönmesi ile beraber üst ön dişler görünür hale gelir mi diş etlerim gözükür mü?

Liplift uygulaması yapılırken dudak üst tarafındandan aşırı eksizyon yapılır ise joker ağız benzeri deformite ortaya çıkabilir. Diş etleri görünür duruma gelebilir. Lip lift uygulaması sonrası diş etinin gözükmesi beklenen veya planlanan bir durum değildir. Bu tarz komplikasyonlardan korunmak amaçlı operasyon için plastik cerrahi uzmanları tercih etmek gerekmektedir.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »

Jawline

Jawline daha keskin bir çene hattı yaratılmak için uygulanan dolgu uygulamasıdır. İfade elde edilen görünüm için kullanılan genel bir tabirdir. Jawline cilt üzerinde elde edilen hattı oluşturulan kemiğe verilen isimdir. Özellikle Hollywood yıldızlarının yüz hatlarından esinlenilerek yapılan bu dolgu uygulaması sayesinde daha keskin ve maskülen bir yüz hattı elde edilebilir. Son yıllarda yuvarlak yüz hattı tercih edilmemeye veya da bir yüz kusuru olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu yüzde de çene ve jawline gibi daha keskin çene hattı oluşturabilecek uygulamalar tercih edilmeye başlamıştır.

Read More »