Vajina Daraltma Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır? (Vajinoplasti)

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Gelişen zaman ve kişinin kendisini daha fazla keşfetmesi ile beraber günümüzde artık genital estetik de son derece revaçta olan estetik müdahaleler arasına girmiştir.

Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan elastikiyet kayıpları , yapılan doğumlar , geçirilen gebelik süreleri , genital bölge üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmuş olabilir. Her bölge gibi genital bölgenin de onarılması ve yenilenmesi çeşitli basit müdahaleler ve estetik uygulamalarla mümkündür.

Vajina nedir ?

Kadın genital organları iç genital ve dış genital olmak üzere ikiye ayrılır.  Vulva ve labiumlar  yani iç ve dış dudaklar  dış genital organı oluştururken vajina ve uterus üst iç genital organları oluştururlar.

İç dudak nedir?

Labium minore olarakta adlandırılan iç dudaklar , vajen girişini kapatan dış genital organlardandır.

Dış dudak nedir?

Dış dudaklar , iç dudakların üzerini örten , vulanın aşağısında devam eden dış genital organlara verilen adlandırmadır.

Vajinanın anatomisi nasıldır?
Vajina tüp şeklinde , kaslı bir organdır. İlişki esnasında kaslarda kasılma ve gevşemeler meydana gelerek hacmi artar. Ayrıca mukoza yüzeyinde sürtünmeyi arttırarak ilişki tatminini arttıran ruga adı adı verilen tırtıklı yüzeylerde mevcuttur. Tüm bunların yanında vajen mukozası salgı yapan birçok bezide barındırır.

İdeal vajenin yapısı nasıldır?

Ideal vajen yapısı sıkı kaslar ve çoklu ruga yapılarıyla tariflenebilir. Ideal olması gereken vajen genişliği 2.5 ila 3.5 cm arasındadır. 4 ila 6 cm arasındaki genişlemelerde lazer tedavileri veya vajinoplasti operasyonları önerilirken , 6 cm üzerindeki genişlemelerde hastalar operasyona yönlendirilirler.

Vajina genişlemesi nasıl ve neden olur ?

Vajina genişlemesi, yaşla beraber gelen elastikiyet kaybı ile olabildiği gibi aynı zamanda tekrar eden gebeliklerde değişen hormon seviyeleri veya normal doğumlarda vajen girişine yapılan epizyotomi gibi uygulamalar sonucu  veya yüksek doğum ağırlıklı çocukların vajenden geçmesi gibi sebeplerle oluşabilir.

Vajina genişlemesi hangi sorunlara neden olur?

Vajina genişlemesi cinsel ilişki esnasında , iki taraflı tatminsizlik oluşması , boşluğa düşme gibi hissiyat oluşması veya vajenden hava ve gaz çıkışının hissedilmesi ya da duyulması gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Vajinoplasti ameliyatı nedir ?

Vajinoplasti ameliyatı genişleyen ve hasar gören vajen dokusunun , elastikiyetinin ve sıkılığının tekrar kazandırılması amaçlı , vajen mukozasının bir  kısmının , yan duvarlar veya arka duvarlardan çıkartılarak vajenin daraltılması demektir.

Vajinoplasti kimlere yapılır?

Vajinoplasti yani vajen daraltma ameliyatı , vajende belli sebeplerden sonra genişlemesi olan , ilişkide bu genişlemenin artık sorun yarattığı ya da muayene esnasında vajina 3,5 santimden daha büyük ölçüldüğü hastalara yapılabilir.

Vajinoplasti hangi durumlarda ve neden yapılır ?

Vajinoplasti , cinsel  ilişki esnasında hava veya gaz çıkışı seslerinin rahatsız edici bir şekilde duyulduğu zamanlarda,  zaman içerisinde doğumlar sonrası iç genital sistem de oluşan elastikiyet kaybı ve hasarların tamirinde , cinsel ilişki esnasında iki taraftada oluşabilecek tatminsizlikte , cinsel hayatı iyileştirmek için uygulanabilir.

Vajina daraltma yöntemleri nelerdir?

Vajina daraltmak için vajenin lateral yani yan olarak adlandırılan duvarlarından mukoza eksizyonları ya da vajinanin arka duvarından mukoza eksizyonu yani mukoza çıkarımı yapılabilir. Bu vajinoplasti yada vajen daraltma operasyonu olarak adlandırılır. Aynı zamanda vajina daraltmak için çeşitli yağ enjeksiyonu uygulamaları da yapılabilir,  tariflenen yan duvarlar ve vajina girişi yağ enjeksiyonları ile sıkılaştırılabilir.

Bu iki yöntem haricinde vajen daraltmada ,  ameliyatsız bir yöntem olarak eğer ki kişi bu uygulama için uygun hasta ise lazer uygulamaları da yapılabilir. Lazer uygulamalarının diğer yöntemlerden farkı senede bir kez tekrar edilmesi gerekliliği  ve bu uygulamaların belli bir santime kadar sıkılaştırma etkinliğinin olmasıdır.

Vajinoplasti ameliyatı öncesi hazırlık ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vajinoplasti ameliyatı öncesi her ameliyat öncesi olduğu gibi eğer ki bir kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise bu konuda hekim mutlaka bilgilendirilmeli , eğer gerekli görülürse hekim kontrolünde ilaca ara verilmelidir. Bunun haricinde vajinoplasti operasyonu öncesi operasyona 3 gün kala bitki çayı tükemine ve kan sulandırma ihtimali olan ek gıda takviyelerine  ara verilmelidir.

Tüm operasyonlarda olduğu gibi unutulmamalıdır ki vajinoplasti operasyonu öncesi de alınacak ağrı kesicilerin,  kan sulandırma gibi yan etkileri olduğundan operasyona bir hafta kala ağrı kesici kullanımı sınırlandırılmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır ?

Vajina daraltma ameliyatında yöntem olarak mukoza çıkarımı ya da yağ enjeksiyonu tercih edildi ise genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Operasyon sonrası  ortalama olarak 1 hafta kadar kişinin istirahati önerilir , çok uzun süreli oturmalardan , tayt gibi çok sıkı giysi kullanımından uzak durulması tavsiye edilir. Batikonlu bir yıkanma suyu hazırlanarak bölgenin günde 3 ila 4 kez antiseptik ile yıkanması tavsiye edilir. Vajinoplasti operasyonu sonrası ortalama 6 hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.

Vajina daraltma ameliyatın riskleri nelerdir?

Vajiinoplasti ameliyatı riskleri yapılacak alana göre değişmektedir. Daraltmada arka duvar tercih edildiğinde rektum yaralanması olasılığı var iken yan duvarlar tercih edildiğinde bu risk çok düşmektedir.Ayrıca vajenin gereğinden fazla daraltılması ilişkiye tekrar girmekte ağrıya yol açabilir.

Vajinoplasti fiyatları nasıl belirlenir?

Vajinoplasti fiyatları vajina daraltmak için kullanılacak yönteme göre değişmektedir.

Vajina genişliği ne gibi sorunlara yol açar?

Vajina genişliğinin normalden fazla olması  ilişki esnasında karşılıklı alınan zevki azaltırken aynı zamanda ortaya çıkan hava ve gaz sesleri ile de dikkat dağınıklığına yol açabilir.

Vajinoplasti sonrası cinsel ilişkiden zevk almam değişir mi?

Vajinoplasti sonrası vajenin daraltılması neticesinde , sürtünme alanı temas yüzeyi arttığından dolayı hem partnerin hem de kişinin kendisinin cinsel ilişkiden aldığı zevkin artması beklenir.

Orgazm olmada bir değişiklik olur mu?

Vajinoplasti sonrası temas yüzeyi arttırılarak sıkılaşma sağlandığı için her iki tarafın orgazmının süresi kısaltılarak orgazm sayısı arttırılabilir.

Vajinam tekrar genişler mi?

Vajen daraltma operasyonu ameliyat ile yapıldıysa vajina tekrar genişlemesi tekrar değişen hormonlarla ve yıllar içerisinde gelişebilir  ancak bu çok karşılaşılan  bir durum değildir. Fakat vajen daraltmada lazer uygulamaları tercih edildiği ise bu sıkılığın süresi ortalama olarak 1 yıldır ve her yıl tekrar gerekmektedir.

Kegel egzersizleri nedir?

Kegel egzersizleri pelvik taban kasları olarak adlandırılan kas grubunun çalıştırılmasına yönelik egzersizlerdir. Burdaki amaç vajeni sıkılaştırarark , gevşeme ve mesane yada rektum gibi çevre perine organlarının sarkmalarını engellemektir. Bunların yanı sıra vajinal doğumu kolaylaştırması ve de ilişki esnasında orgazmı kolaylaştırması kegel egzersizlerinin diğer faydalarındandır.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Kegel egzersizlerini yapmak için öncelikle hangi kas grubunun çalıştırılmaya başlanacağının öğrenilmesi gerekmektedir. Idrarı tutmayı sağlayan yada gaz çıkışına engel olmak için kullandığımız kaslar pelvik bölge kaslarımızdır.

Bu kaslar ortalama günde 3 yada 4 set şeklinde 30 yada 40 defa kasıp 5 saniye bekleyip ardından gevşetilebilirler. Bu egzersizleri yapmak son derece pratik olduğu için günün her saatinde ve ortamda akla geldikçe tekrarlanabilir.

Doğum öncesinde mi sonrasında mı yaptırmak lazım ?

Vajen daraltma operasyonu sonrası herhangi bir doğum düşüncesi var ise öncesinde doğum gerçekleştirilmeli hamilelik sona ermeli arkasından bu operasyon planlanmalıdır.

Sizi Arayalım
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Vajinoplastide en uygun yaş kaçtır ve yaş sınırı var mı?

Vajinoplasti operasyonu 18 yaş sonrası vajina ile ilgili genişlik problemi olan hastalara uygulanabilir.

Labioplasti ameliyatı nedir?

Labiyoplasti operasyonu  iç dudakların veya dış dudakların şekillendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulmalarıdır.

Vajina ne kadar daraltılmalı?

Vajina ortalama olarak 2,5 ila 3,5 santim arasında bir organdır. Bu ölçümler göz önünde bulundurularak vajinoplasti operasyonu gerçekleştirilir.

Ameliyat sonrası vajinam tekrar genişleyecek mi?

Vajen daraltma lazer uygulaması kullanıldığı ise senede bir tekrar gerekmektedir ancak vajinoplasti operasyon olarak yapıldı ise genel olarak operasyon sonrası sıkılık uzun süreli  devam edecektir.

Ameliyat ücretleri nasıl belirleniyor?

Vajen daraltma ameliyatı fiyatı ,  lazer uygulaması veya yağ enjeksiyonu uygulaması veya ameliyat uygulaması yöntemlerinden hangisinin tercih edileceğini göre değişmektedir.

Ameliyat sonrası ağrım olacak mı ?

Ameliyat sonrası ilk 1 hafta kadar sızıntı şeklinde ağrı olabilir ancak vajina bölgesi çok kanlanan bir bölge olduğu için iyileşmesi son derece hızlıdır. Çok şiddetli bir ağrı operasyon sonrası beklenmez.

Ameliyatsız, doğal, bitkisel yöntemlerle evde vajina daraltmak mümkün mü?

Ameliyatsız doğal bitkisel yöntemlerle evde vajina daraltmanın herhangi bir tıbbi çalışması veya literatürde yer alan bir yayını bulunmamaktadır.

Ameliyat sonrası iz kalacak mı?

Vajinoplasti operasyonu vajinanın iç tarafından yapıldığı için dışarıdan bakmakla herhangi bir iz görülmez.

Cinsel ilişkiden zevk almamda ve hissiyatta bir değişiklik olacak mı?

Vajinoplasti operasyonu sonrası cinsel ilişkiden alınan zevk artarken , hissiyatta yoğunluk gerçekleşir.

Partnerim vajina daraltma ameliyatı olduğumu anlar mı?

Kişinin partneri eğer ki ameliyat öncesi birlikte olduğu partner ise cinsel ilişkiden alacağı zevk  artacağı için vajina daraltma ameliyatı olduğunu tahmin edebilir ancak kişinin partneri daha önce beraber olmadığı bir partner ise kişinin vajen daraltma operasyonu geçirdiğini anlaması pek olası değildir.

Bakirelere yapılabilir mi ?Yapılırsa kızlık zarında sorun olur mu?

Vajinoplasti operasyonu bakirelere yapılır ise kızlık zarının vajinaya giriş yapılabilmesi için açılması gerekmektedir.

Ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim ?

Vajinoplasti operasyonu sonrası ortalama olarak 6 haftalık cinsel perhiz önerilir.

Vajina Güçlendirici Egzersizler nelerdir?

Yukarı bahsettiğimiz kegel egzersizleri  vajen güçlendirici egzersizlerdir.

Vajina kaç santim daralır?

Vajina ortalama olarak 2.5 ila 3 cm genişlik olacak şekilde daraltılır.

Kızlık zarı dikimi birlikte yapılır mı ?

Vajinoplasti operasyonu sonrası kişinin isteğine bağlı olarak kızlık zarı dikimi de beraberinde yapılabilir.

Bakirelerde iç dudak veya dış dudak sarkması normal mi?

Genetik olarak bazı kişilerde labium minore adı verilen iç dudaklarda doğuştan sarkma ve büyüklük olabilir.

Vajinadan gaz çıkması nedir?

İleride derecede genişleme görülen vajen yapılarında ilişki esnasında veya bağımsız olarak gaz çıkması görülebilir.

Ameliyat sonrası ne gibi pozitif değişiklikler olur ?

Ameliyat sonrası vajen sıkılaşması ile  her iki partnerinde ilişkiden aldığı zevk artar.Vajinadan ilişki sırasında ses gelmesi kesilir.

Vajinal gençleştirme bu ameliyat ile mümkün mü?

Vajina gençleştirme lazer veya kök hücre uygulamaları yada yağ enjeksiyonları ile vajen mukazası uyarılıp kontraksiyonu arttırılarak gerçekleştirilebilir.

Vajinoplasti ameliyatını hangi doktor yapar ?

Vajinoplasti ameliyatını plastik ve estetik cerrahi uzmanları yada kadın hastalıkları uzmanları yapabilir.

Genel anestezi mi yapılacak ?

Vajen daraltma operasyonları genel anestezi altında yapılmaktadır.

Diğer vajinal estetik ameliyatlarla birlikte yapılarak birleştirilebilir mi?

Vajinoplasti operasyonları labiyoplasti veya perinoplasti gibi operasyonlarla birleştirilerek uygulanabilir.

İçindekiler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir