Vücut Şekillendirme Ameliyatı Nedir? Nasıl ve Kimlere Yapılır?

elifsedalanding 20

Vücut şekillendirme estetiği belirli bölgelerde rahatsız edici görünümlerin düzeltilmesi veya yaşla birlikte ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesi için tercih edilmektedir. Uygulaman aşırı kilo kaybının ardından meydana gelen sarkmaların düzeltilmesinde de bu operasyonlardan faydalanılmaktadır.

Bu cerrahi müdahaleler hastaların talepleri ve uzman hekimlerin değerlendirmeleri doğrultusunda, vücudun tamamında veya belirli bölgelerde uygulanabilir. Yapılabilecek pek çok operasyon mevcut olup tümü hastalara göre özel bir şekilde planlanarak uygulanmaktadır.

Vücut Şekillendirme Nedir?

Uygulama öncesine vücut şekillendirme nedir bilinmek istenebilir. Aşırı kilolu bireylerde kilo kaybının ardından vücutta çeşitli bozukluklar ortaya çıkabilir.

Vücut şekillendirme cerrahisi vücudun toparlanması ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi için uygulanır. Ergenlikten itibaren sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle aşırı kilo alımı ve buna bağlı vücut deformiteleri meydana gelebilir. Bu durum özellikle vücut fiziksel olarak belirginleştikçe hem kadınlar hem de erkekler için rahatsızlık verici olabilir.

Abdomende sarkmalar ve yağlanmalar, basende selülitler, sarkmalar ve yağlanmalar, göğüs, bacak, baldır ve bel bölgelerinde oluşan deformiteler dikkat çekebilir. Bu deformitelerden kurtulmanın en etkili yolu vücudu şekillendiren estetik operasyonu geçirmektir. Vücut şekillendirme operasyonu hem erkekler hem de kadınlar için oldukça uygun bir seçenektir.

Vücut Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Vücutta çeşitli sebeplere bağlı deformitelerin düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilen vücut şekillendirme cerrahi bir müdahale olduğundan dolayı genel anestezi altında uygulanır. Operasyon süreleri planlanan cerrahi müdahalelere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bazı durumlarda bir saat gibi kısa bir süre yeterli olabilirken bazen daha kapsamlı operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. Vücut şekillendirme operasyonu ne kadar sürer hastanın genel durumuna bağlı olarak değişir. Ancak mutlaka uzman bir hekim eşliğinde genel anestezi altında yapılmalıdır.

Operasyon öncesinde hastanın tüm tetkikleri tamamlanmalı, yaş ve sağlık durumuna göre doktor onayı alınmalıdır. Cerrahi müdahale olması nedeniyle sigara kullanımı bırakılmalı ve kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Var olan bir hastalık durumu söz konusu ise mutlaka hekime bilgi verilmelidir.

Hazırlık aşamaları tamamlandıktan sonra, hastanın ihtiyaçlarına uygun olarak vücut şekillendirme operasyonu gerçekleştirilir. Uygulanacak bölgenin büyüklüğüne, kullanılacak cerrahi yöntemlere ve tekniklere bağlı olarak özellikle yapılacak işleme göre operasyon süresi yaklaşık olarak 4 ile 6 saat arasında değişebilir.

Vücut Şekillendirme Hangi Ameliyatları Kapsar?

Vücut şekillendirme operasyonu nasıl yapılır, bu ameliyatı düşünen bireylerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Tamamen uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu operasyon yüksek kalitede ve sağlığa uygun bir süreç olarak tasarlanmıştır. Vücut şekillendirmek için baştan aşağı bir operasyon geçirmeniz mümkündür. Aynı zamanda vücudun deformasyona uğramış özel bölgelerine odaklanmak için bu operasyon türünden faydalanabilirsiniz.

Bu en uzun süren ve en titizlikle yaklaşılan ameliyat türlerinden biridir. Estetik açıdan etkili sonuçlarıyla bilinen bu ameliyat, genel olarak vücut şekillendirme olarak adlandırılır; ancak altında özel bölgelere odaklanan alt kategorilere sahiptir.

 • Meme küçültme ve meme büyütme işlemleri özel kategorilerin başında gelir.
 • Karın germe en çok tercih edilen ve vücutta en fazla değiştirilmek istenen bölgeye hitap eden bir şekillendirme türüdür.
 • Popo kaldırma ameliyatı vücudun şekillenmesi için en çok başvurulan alanlardan biridir.
 • Uyluk germe ameliyatı nadiren de olsa tercih edilen önemli bir estetik işlemdir.

Bu operasyon yöntemine dahil olan bölgeler arasında kol, bacak, basen, popo, kalça, baldır, göğüs, karın, bel ve uyluk bölgeleri bulunmaktadır.  Birçok hasta tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmaktadır. Bu bölgelerde biriken fazla yağlardan kurtulduğunuzda, derilerde sarkmalar meydana gelir.

Ne yazık ki doğal yöntemlerle deri sarkmalarını ortadan kaldırmak mümkün değildir. Özellikle yaş ilerledikçe, deri daha gevşek, yumuşak ve kırışık bir hal almaya başlar. Bu nedenle yetişkinlik döneminden itibaren vücudunuzu vücut şekillendirme estetik operasyon şekillendirebilirsiniz.

Bu bölgelere özel olarak yapılan estetik işlemler arasında liposuction, abdominoplasti, kol germe, uyluk germe gibi özel estetik türleri yer almaktadır.

Vücut Şekillendirme Uygulamaları

Vücut şekillendirme operasyonları genellikle genel anestezi altında yapılır. Uzman hekimler hastaların rahatsızlık duydukları bölgeleri ve yapılacak işlemleri göz önünde bulundurarak uygulama yöntemini belirler.

İlginizi Çekebilir  Gamze Estetiği: Nedir? Nasıl Yapılır?

Liposuction

Liposuction olarak da bilinen yağ alma operasyonu genellikle deri altındaki yağ dokusunun çıkarılmasını içeren bir prosedürdür. Özellikle sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olan ancak bölgesel yağ fazlalığına sahip olan kadın ve erkek bireylere uygulanabilir. Vücutta bulunan iki farklı yağ dokusu arasında biri spor ve egzersizlerle incelip kalınlaşabilirken, diğer yağ dokusu genetik gibi faktörler nedeniyle dirençli bir yapı oluşturabilir. Liposuction ameliyatları spor ve diyetle yok edilemeyen bu yağ dokusunun giderilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Hi-Def Liposuction

Hi-def liposuction uygulanacak bölgeye bağlı olarak lokal veya genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilen; vücuttaki yağların ses dalgaları yardımıyla diğer dokulardan ayrılmasını sağlayan bir prosedürdür. Bu yöntem doktorun hastanın vücudunu şekillendirmesine yardımcı olurken diğer dokulara zarar vermez. Daha atletik bir görünüm isteyenler için belirli bölgelere kas gölgeleri oluşturulması sağlanır.

Vaser Hi-Def Liposculpture ise yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak yağların parçalanması, kas geçişleri, gölgelenmeler ve olukların belirgin bir şekilde ortaya çıkarılmasını sağlayan ileri bir vücut şekillendirme yöntemidir.

Vaser Hi-Def Liposuction yalnızca yağları parçalamakta olup; damar, sinir ve bağ dokusu unsurlarına zarar getirmez. Bu nedenle ameliyat sonrasında morluk ve hissizlik gibi sorunlar yaşanmaz. Söz konusu yöntem deri altında yüzeysel bir çalışma imkanı sunar, bu da atletik, doğal ve kaslı bir vücut formu oluşturmayı mümkün kılar. Hi-def liposuction yaptıranlar arasında en çok talep edilen bölgeler şunlardır:

 • Karın
 • Kasık
 • Sırt ve bel
 • Omuz ve kol

Hi-def Liposculpture tekniği ile vücut şekillendirme operasyon süresi genellikle 2-4 saat arasında değişir. Operasyon sonrasında hastalarımızdan 3 hafta boyunca özel bir korse giymelerini rica ederiz. Vaser Hi-Def Liposuction yaptıranların yorumları kapsamında ameliyat sonrasında karın bölgesinde 3-4 gün süren bir kas ağrısı tarif edilmektedir. Vaser Hi-Def Liposuction yaptıranlar, operasyonun 15. gününden itibaren spor gerçekleştirebilir.

Bacak ve Ayak Bileği Estetiği

Ayak bileği estetiğinin hedefi bilekleri incelterek bacaklara daha çekici bir görünüm kazandırmaktır. Bu estetik düzenleme diz altı bölgesiyle birlikte değerlendirilir ve tüm diz altını kapsayacak şekilde inceltilir ve şekillendirilir.

Ayak bileği estetiği özellikle bilekten aşağısı kalın olan bireylere yöneliktir. Kalın ayak bilekleri hastaların istedikleri ayakkabı ve çizmeleri giyememekten şikayet etmelerine neden olabilir. Kimi kadınlar, ayak bileklerini beğenmedikleri için istediklerini giymekte bile zorluk çekebilir. Bu estetik müdahalede yağ dokusu şekillendirilir. Bu nedenle kemik yapısı kalın olan hastaların sorununu tamamen ortadan kaldırmak zor olabilir; ancak hafifletebilir.

Uygulama yapılırken ilk olarak diz altındaki fazla yağ birikimleri belirlenir ve ince kanüller aracılığıyla alınır. Bu işlem sırasında baldır kaslarına da estetik bir şekil verilir. Gerekirse daha düzgün bir bacak görüntüsü elde etmek adına bazı bölgelere yağ eklemek de düşünülebilir. Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi ayak bileği estetiği operasyonları öncesinde 3 hafta boyunca aspirin ve sigara kullanımının kesilmesi gereklidir. Son haftada kanı sulandırabilen ilaçlardan ve benzeri maddelerden kaçınılmalıdır.

Karın Germe (Abdominoplasti)

Abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe operasyonları göbek çevresinde biriken fazla yağ dokusunun giderilmesi ve elastikiyetini kaybetmiş derinin düzeltilmesi işlemini içerir. Genetik etkenler hızlı kilo alıp verme ve kadınlarda doğum gibi faktörler, karın kaslarının gevşemesine yol açabilir.

Estetik kaygılarla gerçekleştirilen bu operasyon, karın bölgesindeki çatlakları, sarkmaları ve şekil bozukluklarını düzeltmeyi hedefler. Göbek derisi çevresindeki istenmeyen dokuların alınmasıyla estetik bir görünüm elde edilir. Bazı karın germe operasyonları, daha etkili sonuçlar elde etmek amacıyla liposuction uygulamalarıyla birleştirilebilir.

Kol Germe (Brakioplasti)

Sıklıkla aşırı kilo kaybı yaşlanma veya spor eksikliği nedeniyle kol bölgesinde oluşan elastikiyet kaybını düzeltmek amacıyla kol germe işlemleri gerçekleştirilmektedir. Özellikle hayatlarının bir döneminde aşırı kilo alan bireyler, bu kiloları kaybettikten sonra kol bölgesinde sarkmalarla karşılaşabilir. Yağ dokusuyla birlikte sarkık deriyi gidermeyi amaçlayan germe operasyonları sonrasında estetik bir görünüm elde edilir.

Uyluk Germe (Thigh Lift)

Yaşlanma, hızlı kilo değişimleri, genetik faktörler ve düzensiz egzersiz gibi etkenler bacak iç kısımlarındaki derinin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir. İnce bir yapıya sahip olan bu deride estetik görünümü bozan sarkmalar, dalgalanmalar ve yağ birikintileri gözlemlenebilir.

İlginizi Çekebilir  Lip lift ( Dudak Kaldırma ) Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu durum genellikle ileri yaşlarda daha belirgin olsa da her yaşta ortaya çıkabilen bu sorunlar uyluk germe operasyonlarıyla giderilebilir. Bu operasyonlarda çoğu hastada, bacak iç kısımlarında kasıklardan dizlere doğru uzanan dikey kesiler yapılmaktadır. Uyluk germe operasyonları kalıcı çözümler sunmaktadır.

Vücut Şekillendirme Operasyonları

Aşırı kilo kaybı yaşayan hastalarda obezite cerrahisi veya diğer kilo verme yöntemleri sonrasında ortaya çıkan karın, kol, bacak, meme ve sırt bölgelerindeki sarkmalara karşı, hastanın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda vücut şekillendirme operasyonları uygulanmaktadır.

Hangi kilo verme yönteminin kullanıldığına bakılmaksızın, hastanın vücudundaki deformasyona göre vücut şekillendirme operasyonu planlanmaktadır. Bu operasyonlar bölgesel olabileceği gibi, tüm vücut veya tercihe bağlı olarak kombine operasyonlar şeklinde de gerçekleştirilebilmektedir.

Meme dikleştirme, küçültme, büyütme, karın germe, kol-bacak germe, popo kaldırma, vücut germe, sırt germe, yüz ve boyun germe gibi operasyonlar, aşırı kilo kaybı yaşamış hastalarda estetik görünümü hızla düzeltme imkanı sunmaktadır. Ancak bu tür operasyonlar konusunda deneyimli uzmanlar tarafından tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilmelidir.

Estetik Cerrahide Vücut Şekillendirme Operasyonları ve Yardımcı Yöntemler

Vücudun deformasyona uğradığı bölgelerde, estetik cerrahi müdahaleler veya ileri teknoloji uygulamaları ile vücut estetiği sağlanarak toparlanma, sıkılaşma veya hacim kazanma elde edilebilir. Problemin türüne bağlı olarak çeşitli vücut şekillendirme estetik operasyonları uygulanabilir. Vücut şekillendirme estetiği yöntemleri günümüzdeen genel hali ile aşağıda olduğu gibi anlatılabilir:

 • Liposhaping (yağ alma ve verme)
 • Kol germe
 • Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme (BBL)
 • Genital estetik
 • Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme
 • Bel inceltme
 • Lazer liposuction
 • Mini karın germe
 • Mommy makeover (annelik estetiği)
 • Labioplasti
 • Vaser liposuction
 • Karın germe
 • Bacak germe

Vücut şekillendirme operasyonları estetik cerrahi içinde en sık tercih edilen operasyonlar arasında yer alır. Bu operasyonlardan biri de bölgesel şekillendirme operasyonları olup bunlar vücut kontür bozukluklarına yönelik, hastanın beklentilerini uygun şekilde karşılamak amacıyla gerçekleştirilen uygulamalardır.

Lokal Vücut Şekillendirme Nedir?

Yerel olarak uygulanan ve bölgesel şekillendirmeye olanak tanıyan lokal vücut şekillendirme sadece bir zayıflama yöntemi değildir. Bu yöntem diyet ve egzersiz sonrasında vücutta kalan yerel yağların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Birey bu operasyon ile bölgesel yağlardan kurtularak kısa sürede fit bir görünüme ulaşabilir.

Farklı tekniklerle gerçekleştirilen bölgesel yağ alma veya şekillendirme işlemleri, mutlaka uzman hekim kontrolünde uygun cihazlar kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Bu operasyona uygunluğun belirlenmesi için kişinin muayene olması ve tüm tetkiklerin tamamlanmış olması önemlidir.

Örneğin bacak iç kısmının üst bölgesinde biriken yağların lokal anestezi altında vaser liposuction yöntemi kullanılarak alınması düşünülebilir. Aynı prosedür diz içindeki lokal yağlanma alanları için de uygulanabilir. Benzer şekilde bacak bölgesindeki hafif deri sarkmalarını düzeltmek amacıyla yapılan Renuvion J Plasma işlemi, lokal vücut şekillendirme operasyonları için bir başka örnektir.

Vücut Şekillendirme Estetiği Fiyatları 2023/2024

Estetik işlemlerde olduğu gibi, her operasyon bireyin özel ihtiyaçlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Vücut şekillendirme operasyonları kişilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılık gösterir.

Bu nedenle vücut şekillendirme estetiği fiyatları belirlenmesi için mutlaka muayene olunmalı ve uzman görüş alınmalıdır. Genel anlamda vücut şekillendirme estetiği fiyatları 2023 ya da 2024 yılında etkileyen faktörler arasında,

 • Hastanın durumu
 • İşlem uygulanacak bölgeler
 • Yapılacak operasyon sayısı
 • Kullanılacak cihazlar bulunmaktadır.

Bu süreçlerin belirlenmesi için ilk olarak araştırmaların, tetkiklerin ve muayenelerin yapılması önemlidir.

Operasyon Öncesi ve Sonrası

Vücut şekillendirme estetiği işlemlerine başlamadan önce, hastalar öncesinde neler yapılması gerektiğine dair ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmektedir. Kişiler uygulamanın verimli şekilde geçmesi için bunlara özen göstermelidir.

Aynı şekilde başarılı bir operasyon ardından da sonrasında dikkat edilmesi gerekenler açıklanmaktadır. Hastalar doktorları tarafından verilen bu bilgilere tamamen uyum göstermelidir.

İlginizi Çekebilir  Çene Ucu Protezi: Tedavi, Ameliyat ve Tüm Süreçler

Ameliyat Öncesi Hazırlık ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut şekillendirme estetiği öncesi hastalar, yaşları ve genel sağlık durumlarına göre detaylı bir rutin muayeneden geçer. Ayrıca gerektiğinde akciğer hastalıkları veya kardiyoloji uzmanına başvurabilir.

Tıpkı diğer ameliyatlar gibi operasyondan 3 hafta önce sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve kilo verme ilaçları kullanılmamalıdır; ancak önemli ilaçlar, ilgili uzman ile danışarak düzenlenmelidir.

Ameliyat Sonrası Süreç ve İyileşme

Farklı vücut bölgelerine uygulanan estetik operasyonlardan sonra iyileşme süresi, kullanılan yönteme bağlı olarak değişmektedir. Bazı operasyonlardan sonra hastalar aynı gün taburcu edilebilirken, diğerlerinde 1-2 gün boyunca gözlem altında tutulmaları gerekebilir. Ancak dikişlerin alınması, semptomların azalması ve yara izlerinin belirsizleşmesi gibi süreçler genellikle en erken 6 ay içinde tamamlanmaktadır.

Vücut Toparlama Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Vücut şekillendirme operasyonlarından sonra dikkat edilmesi gerekenler ayrıntılı olarak doktorunuz tarafından açıklanmaktadır. Önemli noktalar her estetik müdahale sonrasında olduğu gibi mevcuttur. Bu operasyon en uzun süren ve en zorlu geçen estetik müdahalelerden biri olduğu için, hastanın bir veya iki gün boyunca kontrol altında tutulması gereklidir.

Hasta genel anestezi altında gerçekleşen operasyonun ardından uyanır ve aynı gün içinde doktorların rehberliğinde yürüme işlemi başlatılır. Hem kaslarının açılmasını sağlamak hem de olası bir reaksiyon durumunu değerlendirmek amacıyla yürüme işlemi gerçekleştirilir.

Aynı zamanda operasyonun uygulandığı bölgeye özel ürünlerin kullanımına hemen başlanır. Korse, bant, sütyen gibi ürünler bu süreçte kullanılır. İlk iki hafta vücut estetiği operasyonu iyileşme sürecini kapsar ve hızlı bir şekilde geçer. Ancak ilk hafta boyunca bu ürünler kesintisiz bir şekilde kullanılmaya devam edilir. Hastalar genellikle 5-6 gün içinde normal hayata döner ve günlük aktivitelerini aşırı zorlanmadan gerçekleştirebilir. 6 haftalık iyileşme süreci tamamlandıktan sonra, hastalar tüm sosyal ve iş yaşantılarına geri dönebilir.

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

Vücut şekillendirme ameliyatı prosedürleri kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden dolayı iyileşme süreci de bireysel farklılıklar gösterir. Genellikle, ameliyat sonrası hastalar 1-2 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Evde istirahat süreci sonrasında ameliyatın hemen ardından hafif dolaşmalar ve hareket etmeye başlamak önemlidir. Bir hafta ile 10 gün arasında evde istirahatin ardından, yavaşça günlük yaşama dönülebilir. İki ay boyunca ağır spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır; ancak 15. günden itibaren hafif tempolu yürüyüşlere başlanabilir.

Vücut şekillendirme ameliyat sonrası süreçte hastalar ilk birkaç gün hafif ağrılar yaşayabilir, ancak sonrasındaki süreç için ağrılı demek uygun olmaz. Karın germe ameliyatı ve diğer dikişler nedeniyle hastalar gerginlik hissi yaşayabilir ve dik durmakta zorlanabilir.

Riskler ve Önlemler

Her estetik operasyonda olduğu gibi vücut şekillendirme operasyonlarında da bir takım riskler vardır. Bunlar üzerine hastalar öncesinde gerekli şekilde bilgilendirmektedir. Bunlara yönelik alınabilecek önlemler de doktorunuz tarafından açıklanmaktadır.

Vücut Şekillendirme Ameliyatlarının Riskleri

Vücut şekillendirme işlemlerinin riskleri uygulanan işlemin türüne bağlı olarak önemli ölçüde değişmektedir. Bu riskler genellikle tüm cerrahi operasyonlarda görülebilecek basit enfeksiyon, kanama veya hafif şekil bozuklukları gibi küçük risklerle sınırlı olabileceği gibi farklı konular ile ilgili çeşitli riskleri içerebilir.

Ancak uygun planlama, doğru uygulama ve deneyimli bir ekip tarafından yönetildiğinde bu riskler minimuma indirilmiş, neredeyse ihmal edilebilir bir düzeye getirilmiştir. Operasyonların riskleri olmasına rağmen, birçok operasyonun riskleri önemli ölçüde azaltılmış durumdadır.

Ameliyat Sonrası Uzun İstirahat ve Önemli Görevler

Estetik operasyonlar bazen tek başına yeterli olmayabilir. Özellikle vücut katlarındaki sarkma ve genişlemelerin tam anlamıyla düzelmesi için hastanın vücut formunu koruması önemlidir. Bu öncelikle kasların ve derinin birbiriyle uyum içinde olması için spor yapmayı içerir. Özellikle doğum sonrası yaşanan sarkmalardan sonra vücut şekillendirme ameliyatı geçici bir güzellik sağlayabilir.

Ancak hasta eski alışkanlıklarına ve spor yapmama durumuna devam ederse, karın ve meme bölgelerinde aynı sorunlarla tekrar karşılaşabilir ve kısa süre içinde aynı operasyonlara ihtiyaç duyabilir.

İçindekiler