Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Masseter Botoksu

Botoks uygulamaları denildiğinde günümüzde akla ilk etapta  estetik amaçlı uygulanan yüz botoksu gelse de , aslında masseter botoksu ,  bruksizm yani diş sıkma veya diş gıcırdatma gibi şikayetleri de tedavi eder.

Her ne kadar masseter botoks uygulamaları , estetik amaç yerine tedavi amaçlı uygulansa da aslında bir yandan da , yüzün alt kısmı , çene bölgesinde olan , özellikle kadınlarda sert ve kaba bir görünüme neden olan masseter kasının incelmesine ve daha estetik bir görünüme kavuşulmasını sağlar. Böylece masseter botoksu diş sıkma tedavisinde kullanılırken estetik görünümde de iyileşme sağlamış olur.

Masseter Kası Nedir?

Masseter kası ana çiğneme kaslarımızdan biridir. Çenenin angulus olarak adlandırılan köşe kısmında büyük hacim kaplar. Bazı kişilerde bu kas patolojik olarak fazlaca büyüyerek baş ağrıları , diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi sorunlara yol açar. Bunun haricinde yine masseter kasının hiperaktif olması dolayısıyla çok büyümesi yüz estetiğinde kare yüz olarak adlandırılan görünüme sebep olur.

Masseter Kası Neden Büyür?

  • Aşırı sakız çiğneme.
  • Fındık ya da benzeri sert maddeleri dişle kırma.
  • Stres sebebi ile geceleri diş sıkma
  • Yine stres sebebiyle geceleri diş gıcırdatma
  • Genetik olarak kasın hiperaktif olması

Masseter botoksu hangi durumlar için uygulanır ?
Diş gıcırdatma tedavisi
Diş sıkma tedavisi
Diş gıcırdatma ve diş sıkmaya bağlı olarak oluşan baş ağrılarını gidermek için
Diş plağı kullanımında zorlananlar için
Temporomandibular eklem bozukluklarında aşırı eklem basıncını önlemek amaçlı
V shape yüz biçimlendirilmesinde
Çene hattı , jawline hattı belirginleştirme
Yüz inceltme
Yanak inceltmede

Elif Seda Keskin

Masseter Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Geceleri farkında olmadan dişlerimizi sıkmamız veya dişlerimizi gıcırdatmamız sabahları genelde bize baş ve çene ağrısı olarak geri döner. Ayrıca gece boyu sıkılan dişler sebebiyle diş tüberkülleri hasar gördüğü için dişlerimizde zedelenmiş olur. Bunun yanı sıra bazı kişilerde çene çıkması ya da çene ekleminden ses gelmesi gibi temporamandibüler eklem sorunları da mevcuttur. Bu tarz eklem hasarı durumlarında masseter kasının fazla çalışması hasarlı eklemlere hiç gerek yokken daha da yük bindirilmesi demektir. Masseter botoksu masseter kasının bir kısmını bloklayarak çalışmasını hafifletir. Böylece diş sıkma ve diş gıcırdatma yada çene eklemini fazlasıyla zorlama durumları ortadan kalkar. Baş ağrıları hafiflerken , eklem hasarıda minimal düzeye geriler. Geceleri diş plağı kullanmak zorunda kalmayarak , uyuma konforunu arttırır. Masseter üzerindeki bu tedavi , diş  tüberküllerinin zarar görmesini engelleyerek dişlerimizin belirli fonksiyonlarını kaybetmemizide engeller. Çene botoksu uygulaması ayrıca , sürekli diş sıkma sonucu büyüyen masseter kası sebebiyle ortaya çıkan kare yüz görünümünü de tedavi eder. Kası zayıflatarak aşırı maskülen ifadeyi kırar. Böylece çene (jawline) hattını belirginleştirerek , çene hattını inceltir ve yüzün daha kibar bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Masseter Botoksu Nasıl Uygulanır?

Masseter botoksu uygulaması için işlem öncesi , çiğneme kasının olduğu bölge sterilizasyon sağlayacak temizleyiciler yardımı ile temizlenir , ardından lokal anestezik  kremler işlem bölgesine sürülür. Uygulama alanı krem yardımıyla uyuştuktan sonra , kasın üstüne 3 ayrı bölgeye , gülme kaslarından kaçınılacak şekilde , botulinum toksin enjekte edilecek yerlere , işaretlemeler yapılır.

Ardından botulinum toksin , ortalama 8 mm derinlikteki çiğneme kasına , enjekte edilir. Ortalama 10 dakika kadar kısa süren bir işlemdir ve günlük yaşantınıza engel olmaz.

Diş Sıkma Botoksu Uygulamasından Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her gün düzenli olarak kullandığınız bir ek gıda takviyesi ya da reçeteli ilaç kullanımı var ise , bu ilaçlar kanın sulanmasını tetikleyebileceği ya da botoks ile reaksiyon verebileceği  için hekiminize işlem öncesi bilgi vermelisiniz. Ayrıca kişinin bilinen ek bir hastalığı var ise bu konuda da hekim mutlaka bilgilendirilmelidir.

Masseter Botoksu Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İlk bir hafta çok buharlı banyo, hamam, sauna gibi aşırı sıcağa maruz kalmamalısınız.
  • Uygulama yapılan bölgelerde toksinin yayılmaması ve istenmeyen kas gruplarının etkilenmemesi açısından , ilk bir hafta botoks uygulanan bölgeyi ovuşturma yada masaj yapma gibi hareketlerden kaçınmalısınız.
  • Masseter botoksu uygulama sonrası makyaj yapılabilir.

Maseeter Botoksu Uygulaması Esnasında Ağrı Veya Acı Olur Mu?

Masseter botoksu uygulaması öncesinde , işlem bölgesi özel uyuşturucu kremlerle uyuşturulur. Ardından oldukça ince iğne uçları kullanılarak işlem yapılır.  Bu sayede acı veya ağrı minimalize edilir.

Masseter Botoksunda Etki Ne Zaman Görülür?

Masseter botoksunun etkileri uygulamadan ortalama olarak 3 gün sonra görülmeye başlanır. İşlemin tam etkisi 15. gün görülür ve hastalarımız eğer gerekli görülür ise 15. gün kontrol için çağrılır.

Masseter Botoksunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda tüm botoks uygulamalarını etki süresi kişiden kişiye göre değişebilir. Normal şartlarda estetik amaçlı üst yüz 1/3 üne uygulanan botoks etkisi 3 ila 6 ay sürerken masseter botoksu etki süresi 3 ila 4 ay ile daha kısıtlıdır. Bunun sebebi gerek kasın büyüklüğüne gerekse de çiğneme fonksiyonlarına devam etmesi için tam bir blok yapılamamasına bağlanabilir. Bu görünüşte estetik botoksa göre dezavantajıdır. ancak bilinmelidirki diğer yandan masseter botoksu işlemi düzenli ve gerekli aralıklarla tekrarlandığı taktirde kalicılık  süresi çok uzar. Hatta çene kası gereğinden fazla kasılmamaya alıştığı için ortalama olarak 3. seanstan sonra masseter kası tamamen tedavi olan yada tekrarlama süresi senede 1 e çıkan hastalarda mevcuttur.

Masseter Kası Botoksu Kimlere Uygulanır?

Çene botoksu , diş sıkma ya da diş gıcırdatma kaynaklı diş tüberküllerinde silinmeler başlayan , temporamandibular eklem hasarı başlayan , baş ağrıları mevcut kişilere tedavi amaçlı uygulanır. Bunların haricinde estetik amaçlı olarak kare yüz ifadesi olan ve bu ifadeden rahatsız olan her yaştan kadın ve erkeğe uygulanabilir.

Masseter Botoksunun Yan Etkisi Var Mı?

Bruksizim botoksu uygulaması , alanında  uzman hekimler tarafından , yeterli doz uygulandığında , kişide herhangi bir yan etki oluşturması  beklenmez. Nadir durumlarda kas dışı yayılım yada yüksek doz uygulanması sonucu gülme az miktarda etkilenebilir. Bu gibi durumlar tamamen geçicidir.

Uygulama sonrası yine nadiren de olsa morarma yada kızarıklık görülebilir. Bunlarda tamemen geçici durumlardır.

Buruksizm Botoksu Yemek Yememi Engeller?

Masseter botoksu uygun olan , dozunda ve doğru kasa uygulandığı taktirde yemek yemeye engel olmaz . Amaç yemek yemeye engel olmak değil , patolojik olarak var olan fazla çalışan kası zayıflatarak , temporamandibular eklem hasarı ve diş hasarlarını önlemektir.

Masseter Botoksu Kimlere Uygulanmaz?

Bruksizm botoksu uygulaması hamile ve emziren kadınlara uygulanmaz.

Masseter Botoksu Fiyatı Ne Kadardır?

Masseter botoksu uygulaması için önce kişinin muayene edilir uygunluğu değerlendirilmelidir. Massetr botoksu uygulaması ve masseter botoksu fiyat bilgisi almak için 05528005090’ı arayabilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nedir ?

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağında sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve dokunun gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi bir uygulamadır.

İlerleyen yaş ile birlikte ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bunda yer çekimide önemli bir faktördür. Göz kapaklarında torbalanma, bollaşma, renk değişikliği, gevşeme ve kırışıklık gibi durumlar ortaya çıkar. Doğal olarak yaşanan bu sürece güneş ışınları, hava kirliliği, düzensiz uyku, sigara ve alkolde eklenince, cildin yıpranma sürecini hızlandırır.

Read More »

Kaş Kaldırma Yöntemleri

Zamanın getirdiği etkilerden biride kuşkusuz bedenin bir takım deformasyonlara uğramasıdır. Yaş almakla beraber elastikiyetini kaybetmeye başlayan cilt, öncelikle kırışıklık ve sarkma ile kendini göstermektedir. Yüz bölgesindeki ilk yaşlanma genellikle kaş ve alın bölgesinde oluşur. Zamanla bu bölgelerde oluşan deformasyonları, göz kapaklarındaki sarkmalar takip eder. Bu sarkmalar göz üzerine toplanabilir ve zamanla görüşü zorlaştıracak seviyeye ulaşabilir. Sahip olunan yüz ifadesini doğrudan etkileyen kaşların düşüşü, kişiyi yorgun,sinirli veya huzursuz gösterebilir.

Read More »

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Uygulaması

Cerrahi müdahaleden uzak durmak isterken aynı zamanda estetik bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercih ettiği ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri, son yıllarda tercih edilen en popüler uygulamalar arasında gösterilebilir.

Cildi gençleştirmede son derece etkili olan yöntemlerin kalıcılığı , uygun zamanlı seans tekrarları ile , uzun yıllar devam eder. Yaşlanma sürecini yavaşlatarak daha güzel yaş almayı da sağlayan ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri, her geçen gün daha popüler hale gelirken , daha doğal ve daha genç bir görünüm yaratmak için kişilere önerilir.

Read More »