Bel İnceltme Estetiği – Nedir? Nasıl Yapılır?

elifsedalanding 17

Bel inceltme operasyonu kişinin ince bel görünümünü elde etmesini sağlayan bir prosedürdür. Birçok kadın, ince bir bel görünümüne sahip olmayı arzular.

İnce bel görünümü vücuda estetik bir görünüm kazandırmaya yardım eder. Bel inceltme estetiği bel bölgesindeki yağlanmadan kurtulmayı amaçlar. Bu genel bir kilo kaybı yöntemi değildir; bunun yerine sadece bel bölgesinde yağlanma sorunu yaşayan kişilere uygulanan bölgesel bir bel inceltme işlemidir.

Bel inceltme liposuction yağ alma işlemiyle gerçekleştirilir. Bel bölgesindeki fazla yağ dokusunun alınmasıyla bel çevresi inceltme sağlanır.

Bel İnceltme Nedir?

Bel bölgesini inceltmek, diyet ve egzersizle hem zorlu hem de zaman alıcı bir süreçtir. Bu bakımdan bel nasıl inceltilir bu bakımdan birçok kişi tarafından sorulur. İnce bir bel görünümü elde etmek için estetik cerrahi yöntemler bu konuda uygulanabilir.

Başka bir deyişle kilo vermeden bile bel inceltme mümkündür. En etkili bel inceltme prosedürlerinden biri liposuction’dır. Liposuction bel bölgesindeki yağların alınmasıyla beli inceltici bir etki sağlar. Liposuction’ın farklı türleri bel inceltme estetiğini gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Kalın Bel Nedir? Bel Neden Kalınlaşır?

Birçok kadın kalın bel sorunundan şikayetçidir. Bel bölgesindeki yağlanma belin kalın görünmesinin temel nedenidir. Bu yağlanmanın birçok sebebi olup arasında yanlış beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, düzenli spor yapmama, genetik faktörler vardır. Ayrıca aşırı alkol tüketimi, düzensiz beslenme, menopoz ve kronik stres de önemli bir faktördür.

Kalın bel görünümü genellikle yaşlanma süreciyle artar. Bazı kişilerin genetik yapısı nedeniyle zaten kalın bir bel görünümü vardır ve bu kişiler için 1-2 kilo alımı bile bel bölgesini daha da kalınlaştırabilir. Bel bölgesindeki yağlanma bel kıvrımı olarak adlandırılan oyuntunun kaybolmasına yol açabilir.

Bel İnceltme Kimlere Uygulanabilir?

Bel inceltme estetiği genellikle kilo sorunu olmayan ancak kalın bel profilinden rahatsız olan kişilere uygulanan bir estetik prosedürdür. Bu bel bölgesinin vücudun diğer kısımlarına göre belirgin şekilde kalın olduğu durumlar için geçerlidir. Eğer kişinin genel bir kilo sorunu varsa ve obezite sınırında ise bu estetik önerilmez.

Ayrıca hamile kadınlara bel inceltici liposuction işlemi uygulanmaz ve doğum yapmış olan kişilerin emzirme dönemini tamamlamaları beklenmelidir. Bel inceltme için minimum yaş sınırı 18’dir. Bel inceltici liposuction, önemli sağlık sorunları olmayan her yaştan kadın ve erkeğe uygulanabilir. Bel inceltme kimlere uygulanabilir böylece yanıtlanabilir.

İnce bir bel profili sadece kadınların arzusu değildir; erkekler de ince bel görünümünü tercih edebilir. Geniş omuzlar ve ince bel, erkeklerde fit bir görünüm olarak kabul edilir. Birçok erkek diyet ve yoğun spor aktiviteleriyle ince bir bel elde etmeye çalışır; ancak bazen bu çabalar hedefe ulaşmayabilir.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Burun Ucu Kaldırma

Dolayısıyla bel inceltme genellikle kadınlar arasında yaygın olsa da, daha ince bir bel isteyen erkekler de bu işlemi tercih edebilir ve bu sayede kalın bel sorunundan kurtulabilir.

Bel Nasıl İncelir?

İnce bel görünümünü elde etmek için tercih edilen bel inceltme estetiği liposuction yöntemiyle sağlanır. Liposuction bel bölgesindeki yağların alınmasıyla belin daha ince ve şekilli bir görünüm kazanmasına yardım eder.

Bel İnceltme Estetiği Uygulama Süreci

Kişiler bel inceltme estetiği hakkında uygulama öncesinde bilgi sahibi olmak isteyebilir. Uygulama öncesinde kişiler muayene edilmekte, kişilerin buna uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Bel İnceltme Nasıl Yapılır?

Bel inceltme işlemi liposuction yöntemiyle gerçekleştirilir. Liposuction bel bölgesindeki fazla yağ hücrelerinin alınmasını sağlayan estetik bir uygulamadır. Kişinin ince bel görünümüne kavuşması liposuction sonrasında bel bölgesinin şekillenmesiyle mümkün olur.

Liposuction ile bel inceltme genel anestezi altında gerçekleştirilen bir yağ alma işlemidir. Bu süreçte kişi herhangi bir acı hissetmez. Bel inceltme işlemi için belirlenen noktalardan açılan çok küçük kesilerden vücuda kanüller gönderilir. Bu kanüller aracılığıyla öncelikle kalın bel bölgesindeki yağ hücreleri belirlenen teknikle eritilir.

Liposuction işlemi sırasında bel bölgesindeki yağlar eritildikten sonra özel bir vakum sistemi ile alınır. Bel bölgesinden yağ alımı için kullanılan kanüller, özel bir vakum sistemine bağlıdır ve en fazla 2-3 milimetre kalınlığındadır, yani çok ince yapıdadır.

Bel bölgesinden yağ alımı, istenilen ince bel görüntüsü elde edilene kadar devam eder. Bel inceltme oranı, kişinin genel sağlık durumu ve estetik vücut yapısı göz önünde bulundurularak belirlenir. Bel inceltme işleminin süresi uygulanan teknik ve bel bölgesindeki yağlanma oranına bağlı olarak değişiklik gösterir, ancak genellikle 1-2 saat arasında tamamlanır. Liposuction ile bel inceltme sonrasında kişinin bir gün hastanede kalması gerekmektedir.

Bel bölgesi eritme için farklı liposuction teknikleri bulunmaktadır, ancak kişiye en uygun olan klasik liposuction, lazer liposuction veya vaser liposuction gibi teknikler tercih edilir.

Bel İnceltme Estetiği ve Sonrası

Bel inceltme öncesi süreçler hakkında bilgi sahibi olmak, nelere dikkat etmeniz gerektiği açısından önem taşımaktadır. Genel anlamda bu konuda şu gibi konulara dikkat edilmelidir:

 • Bel inceltme işlemi öncesi bel bölgesindeki yağlanma durumu detaylı bir şekilde incelenir ve fiziksel muayene sonrasında bel bölgesini inceltmek için hangi yöntemin ve ne kadar yağ alınacağı planlanır.
 • Bel inceltme öncesi ve sonrası durumunu karşılaştırmak amacıyla bel çevresi fotoğraflanır.
 • Liposuction cerrahisi öncesinde kullanılan tüm ilaçları hekiminize bildirmelidir. Bel inceltme öncesi bazı ilaçların, özellikle kan sulandırıcıların bir süre bırakılması gerekebilir.
 • Liposuction ile bel inceltme işlemi öncesinde en az 6-8 saat boyunca bir şey yenmemelidir.
 • İnce bel elde etmek amacıyla uygulanan liposuction sonrasında kişi genellikle bir gece hastanede konaklar.
İlginizi Çekebilir  Alın Dolgusu: Alın Çizgisi Giderici Dolgu Tedavisi

Bunun dışında operasyon sonrasında da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu hususta da şu gibi önerilere yer verilebilir:

 • Bel inceltici işlem sonrasında bel bölgesinde hafif ağrılar ortaya çıkabilir; bu durum oldukça normaldir. Liposuction sonrasında bu ağrılar tavsiye edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılarak kontrol altına alınabilir.
 • Bel inceltme işlemi sonrasında bir süre beli şekillendirici korse kullanmak önemlidir.
 • Bel inceltici liposuction sonrası iyileşme süreci bireyden bireye farklılık gösterse de genel olarak herkese 7 günlük bir ev istirahati önerilir.
 • Eğer kişi 7 gün sonra kendini iyi hissediyorsa ve doktorunun onayını alırsa iş hayatına geri dönebilir.
 • Liposuction sonrasında bel bölgesinde hafif ödem, şişlik veya morluklar görülebilir; ancak bu etkiler bazı kişilerde gözlenmez. Olası ödem ve morluklar genellikle 7 gün içinde azalır.
 • Bel inceltme işlemi sonrasında 1-2 ay süresince ağır kaldırma ve ağır ev işleri yapılmamalıdır.
 • Liposuction ile bel inceltme işlemi sonrası ilk ay içinde spor yapılmamalıdır; sadece hafif tempo yürüyüşler önerilir.
 • Sigara bel inceltici liposuction sonrasında uzak durulması gereken bir etkendir. Sigara içmek, liposuction nedeniyle oluşan küçük kesilerin iyileşme sürecini geciktirebilir.
 • Liposuction sonrasında ince bel görünümü, genellikle 6 ay içinde son halini alır.
 • Liposuction ile bel inceltme sonrasında ince bel formunu korumak için kilo aldıracak gıdalardan kaçınılmalıdır. Yağlı, yüksek karbonhidrat içerikli, aşırı tuzlu veya aşırı şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

Bunların yanı sıra bel inceltme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler kapsamında doktorunuzun söylediklerine de dikkat etmelidir.

Bel İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon bir uzman kontrolünde lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Yağ alınacak bölge batikon ile temizlendikten sonra her biri 3-5 mm kalınlığında olan kanüller ve bu kanülün ucuna bağlı vakum sayesinde deri altına girilerek oradaki yağ hücrelerinin emilmesiyle gerçekleştirilir.

Bu prosedür yağ hücrelerini yarıya indirmek için çok ince borular kullanılarak deri altına inildiği için iyileşme süreci son derece hızlıdır ve iz kalma oranı neredeyse yoktur. Birey ameliyattan sonra birkaç gün içinde normal hayatına dönebilir. Ameliyat süresi kişiden kişiye ve alınacak yağ miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bel inceltme ameliyatı nasıl yapılır genel anlamda böylece yanıtlanabilir.

Bel İnceltme Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Bu cerrahi müdahaleden sonra bel bölgeniz için özel olarak tasarlanmış bir korse edinmeniz önemlidir; ameliyatı gerçekleştiren yer size bu korseyi temin edebilir. Korse kullanımı ameliyatın etkilerini korumak için oldukça kritiktir; bu aşamayı atlamak beklediğiniz sonuçlarda azalmalara neden olabilir. Ayrıca ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmek de önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Çarpık Bacak Düzeltme Ameliyatı - Tedavi ve Ameliyat Süreçleri

Her estetik operasyonda olduğu gibi, bu süreçte alkol tüketimi kesinlikle kaçınılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar ve ilgili sıvı/katı gıda takviyeleri kullanımından kaçınılmalıdır. Ödem oluşturabilecek yiyeceklerden uzak durmalı, sağlıklı ve düşük yağlı gıdaları tercih etmelidir.

Dikiş bölgenizin olduğu bel bölgesine bir hafta boyunca su değdirmemek önemlidir. Ameliyat sonrası ilk 3 aylık dönemde ağır şeyler kaldırmaktan kaçınılmalıdır; ağır kaldırma işlemi dikişlerin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca günlük aktivitelerde eğilip kalkma hareketlerini yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirmelidir.

Bel İnceltme Estetiği Sonrası İyileşme ve Bakım

Bel inceltme estetiği ardından iyileşme ve bakım süreci konusunda doktorlarınız size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Kişilerin bunlara her zaman dikkat etmesi gerekir.

Bel İnceltme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrasında beslenme alışkanlıklarınıza özen göstermelidir. Eğer herhangi bir komplikasyon olmadıysa, ilk 24 saat içinde sıvı tüketimine odaklanmalıdır.

Ödem oluşturabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır. Az yağlı gıdalar tercih edilmeli ve alkol kullanıyorsanız alkol tüketimine ara vermelidir. Çünkü alkol vücutta ödem oluşumuna neden olabilir; bu da istenmeyen bir durumdur.

Ameliyat sonrası elde ettiğiniz sonuçların kalıcı olmasını istiyorsanız, beslenme düzeninize ve diyet programlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kurallara uymazsanız istenmeyen bir görünüme geri dönmeniz olasıdır. Bol sıvı tüketmek de bu süreçte size fayda sağlayacak önemli bir davranış olacaktır.

Bel inceltme operasyonu sonrası dikiş bölgesini 1 hafta boyunca su ile temasından kaçınmalısınız. Sonrasında ılık duşlar alarak bölgenin temizliğini sağlayabilirsiniz. Operasyon sonrası ilk ayda havuza veya denize girmemek tavsiye edilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction operasyonu ardından bireyler genellikle bir hafta içinde sosyal hayatlarına dönebilir. Ancak tam bir iyileşme süreci için 4 ila 6 haftalık bir süre gereklidir. Liposuction sonrasında genellikle ödem ve şişlik görülür. Bu ödem ve şişliklerin vücuttan tamamen atılması ise genellikle yaklaşık 3 ay sürer. Ancak bu süre zarfında Liposuction operasyonunun vücutta meydana getirdiği sonuçlar gözle görülebilir hale gelir.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?

Bel inceltme estetiği herkes için özel bir şekilde planlanarak yapılmaktadır. Bu bakımdan ameliyat ardından yapılacaklar da kişilere göre değişir. Doktorunuz bu konuda bilgilendirme yapacak olup buna dikkat etmelidir.

İçindekiler