Botoks ile El Terleme Tedavisi

Terlemek doğal yaşantımızın bir parçasıdır. Ancak  bazı insanlarda bu terleme problemi yaz kış meydana gelir ve belirli bölgelerde aktif olarak patolojik terleme sorunları yaşarlar. Vücudumuzda ter bezleri en yoğun olarak koltukaltları , ayaklar ve avuç içlerindedir. Bu sebeplede bu bölgelerdeki aşırı terleme kişileri günlük hayatlarında rahatsız edebilir.

Utanma, heyecanlanma, stres gibi emosyonel değişiklikler oluştuğu zaman özellikle el ve avuç içleri terlemeye başlar. Bu durumda el ele tutuşma , el sıkışma yada kalem tutma gibi el ile yaptığımız işlemlerde bize sıkıntı yaratır. Aklımızın bir ucunda ister istemez hep ellerin terli olup olmayacağı karşı tarafı rahatsız edip etmeyeceği sorusu olur.

Ellerimiz Neden Terler?

El terlemesi sorunu iki nedenle ortaya çıkar;

  • İlki psikolojik bir şekilde ortaya çıkan terleme sorunu heyecanlanma, utanma, stres altında olma gibi durumlarda gözükür.
  • İkincisi ise ilaç kullanımı yada bazı hastalıkların oluşturduğu durumlardır.

El Terleme Tedavisi Nasıl Olur?

El terlemesi basit cerrahi gereksinim duyulmadan kısa sürede tedavi edilebilir. Günümüzde botoks genellikle kırışıklık tedavisinde kullanılsa da farklı alanlarda da tedavi olanağı sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de el terleme tedavisidir.

Çoğunlukla yaz aylarının başında yapılan bu kısa süreli işlem , yaz aylarını rahat ve güvende geçirmenizi sağlarken , terlemenizi ise  çok çok azaltmasıyla , hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilir.

Botoks İle El Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Botoks ile el terleme tedavisi için kliniğimize başvuran hastalarımız uzman hekimler tarafından muayene edilir ardından hastanın işleme uygunluk durumuna göre işleme geçilir. İşlem için öncelikle el bölgesi özel temizleyiciler ile temizlenir ardından işlem esnasından acı veya ağrı duyulmaması için anestezik krem uygulaması yapılır. Uyuşmanın gerçekleşmesinden sonra hekimimiz tarafından el üzerinde aktif terleme olan yerler belirlenir. Bu planlamanın ardından işleme geçilir. Hayalet iğne adı verilen çok ince uçlu iğneler yardımı ile planlama yapılan bölgeye botulinum toksin yani botoks enjekte edilir. İşlem ortalama 10 dakika kadar kısa bir sürede biter ve hastalarımız rahatlıkla günlük yaşantısına devam eder.

Elif Seda Keskin

Botoks İle El Terleme Tedavisinden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Botoks ile el terleme tedavisini yaptırmak istiyorsanız öncesinden düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bunları hekiminize bildirelisiniz. Kullandığınız ilaçlar kas gevşetici, kan sulandırıcı, antibiyotik gibi ilaçlarsa bunlar kanın sulanmasını arttıracağı için işlemden bir hafta öncesinde doktorunuzun bilgisi dahilinde kesmelisiniz.

Botoks İle El Terleme Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Botoks ile el terleme tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken şeyler;

  • İlk 4-5 saat eller yıkanmamalı
  • İlk gün elleri fazla yumruk pozisyonuna getirip sıkmaktan kaçınmalı.
  • İlk bir hafta el masajı, hamam , sauna, aşırı buharlı banyo gibi faaliyetlerden uzak durmalısınız.

Botoks İle El Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Botoks ile el terleme tedavisinde uygulanan işlem normal botulinum toksin uygulaması olduğu için etki hemen gözükmez. Bu sizi yanıltmasın işlemin etkisi 3. ve ya 4. gün ortaya çıkar ve tamamen terlemenin durması 15. gün de görülür.

Botoks İle El Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks ile el terleme tedavisinde işlemin etkisi 4 ayda yok olmaya başlar ve 6. ayda tamamen vücut tarafından eritilerek kaybolur. Bu yüzden 6 ayda bir tekrar gerekir.

Botoks İle El Terleme Tedavisini Tekrar Yaptırabilir Miyiz?

Eğer daha öncesinde bootoks ile el terleme tedavisi yaptırdıysanız ve botoksun etkisi geçmişse tekrar yaptırmanızda bir sakınca olmaz hatta tekrarlanan işlemler botoksun ömrü konusunda avantaja dönüşür. Tekrarlanan uygulama yapılır ise botoksun kullanım süresi uzar ve bu süre 1 seneye kadar çıkabilir.

Botoks İle El Terleme Tedavisinde Acı Ve Ya Ağrı Olur Mu?

Botoks ile el terleme tedavisi uygulaması yapmadan önce el ve avuç içlerine anestezik krem uygulaması yapılır. İşlem esnasında buz uygulaması ile bölge dondurulur ve çok ince uçlu iğneler ile enjeksiyon yapılır bu sayede hastalarımız tolere edilmecek bir ağrı ve ya acı hissetmez.

Botoks İle El Terleme Tedavisinden Sonra İşe Gidebilir Miyim?

Botoks ile el terleme tedavisi lokal olarak uygulanan pratik bir işlemdir. İşlem sonrasında gündelik yaşantınıza ve işinize kolaylıkla dönebilirsiniz.

Botoks İle El Terleme Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Aşırı el terlemesi problemi olan ve bu durumdan mustarip olan kadın veya erkek bu işlemi yaptırabilir.

Botoks İle El Terleme Tedavisinin Yan Etkisi Var Mı?

Botoks ile el terleme tedavisinde işlemden sonra eğer hassas bir cildiniz var ise kızarma yada hafif morarma gibi etkileri olabilir bunlarda buz uygulaması ile 1-2 saatte geçen şikayetlerdir.

Botoks İle El Terleme Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

Botoks ile el terleme tedavisini hamile ve emziren kadınların hormon düzensizliklerinden dolayı uygulama yapılması önerilmez. Bu süreçten sonra rahatlıkla bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »

Jawline

Jawline daha keskin bir çene hattı yaratılmak için uygulanan dolgu uygulamasıdır. İfade elde edilen görünüm için kullanılan genel bir tabirdir. Jawline cilt üzerinde elde edilen hattı oluşturulan kemiğe verilen isimdir. Özellikle Hollywood yıldızlarının yüz hatlarından esinlenilerek yapılan bu dolgu uygulaması sayesinde daha keskin ve maskülen bir yüz hattı elde edilebilir. Son yıllarda yuvarlak yüz hattı tercih edilmemeye veya da bir yüz kusuru olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu yüzde de çene ve jawline gibi daha keskin çene hattı oluşturabilecek uygulamalar tercih edilmeye başlamıştır.

Read More »