Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Botoks ile El Terleme Tedavisi

Terlemek doğal yaşantımızın bir parçasıdır. Ancak  bazı insanlarda bu terleme problemi yaz kış meydana gelir ve belirli bölgelerde aktif olarak patolojik terleme sorunları yaşarlar. Vücudumuzda ter bezleri en yoğun olarak koltukaltları , ayaklar ve avuç içlerindedir. Bu sebeplede bu bölgelerdeki aşırı terleme kişileri günlük hayatlarında rahatsız edebilir.

Utanma, heyecanlanma, stres gibi emosyonel değişiklikler oluştuğu zaman özellikle el ve avuç içleri terlemeye başlar. Bu durumda el ele tutuşma , el sıkışma yada kalem tutma gibi el ile yaptığımız işlemlerde bize sıkıntı yaratır. Aklımızın bir ucunda ister istemez hep ellerin terli olup olmayacağı karşı tarafı rahatsız edip etmeyeceği sorusu olur.

Ellerimiz Neden Terler?

El terlemesi sorunu iki nedenle ortaya çıkar;

  • İlki psikolojik bir şekilde ortaya çıkan terleme sorunu heyecanlanma, utanma, stres altında olma gibi durumlarda gözükür.
  • İkincisi ise ilaç kullanımı yada bazı hastalıkların oluşturduğu durumlardır.

El Terleme Tedavisi Nasıl Olur?

El terlemesi basit cerrahi gereksinim duyulmadan kısa sürede tedavi edilebilir. Günümüzde botoks genellikle kırışıklık tedavisinde kullanılsa da farklı alanlarda da tedavi olanağı sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de el terleme tedavisidir.

Çoğunlukla yaz aylarının başında yapılan bu kısa süreli işlem , yaz aylarını rahat ve güvende geçirmenizi sağlarken , terlemenizi ise  çok çok azaltmasıyla , hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilir.

Botoks İle El Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Botoks ile el terleme tedavisi için kliniğimize başvuran hastalarımız uzman hekimler tarafından muayene edilir ardından hastanın işleme uygunluk durumuna göre işleme geçilir. İşlem için öncelikle el bölgesi özel temizleyiciler ile temizlenir ardından işlem esnasından acı veya ağrı duyulmaması için anestezik krem uygulaması yapılır. Uyuşmanın gerçekleşmesinden sonra hekimimiz tarafından el üzerinde aktif terleme olan yerler belirlenir. Bu planlamanın ardından işleme geçilir. Hayalet iğne adı verilen çok ince uçlu iğneler yardımı ile planlama yapılan bölgeye botulinum toksin yani botoks enjekte edilir. İşlem ortalama 10 dakika kadar kısa bir sürede biter ve hastalarımız rahatlıkla günlük yaşantısına devam eder.

Elif Seda Keskin

Botoks İle El Terleme Tedavisinden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Botoks ile el terleme tedavisini yaptırmak istiyorsanız öncesinden düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bunları hekiminize bildirelisiniz. Kullandığınız ilaçlar kas gevşetici, kan sulandırıcı, antibiyotik gibi ilaçlarsa bunlar kanın sulanmasını arttıracağı için işlemden bir hafta öncesinde doktorunuzun bilgisi dahilinde kesmelisiniz.

Botoks İle El Terleme Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Botoks ile el terleme tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken şeyler;

  • İlk 4-5 saat eller yıkanmamalı
  • İlk gün elleri fazla yumruk pozisyonuna getirip sıkmaktan kaçınmalı.
  • İlk bir hafta el masajı, hamam , sauna, aşırı buharlı banyo gibi faaliyetlerden uzak durmalısınız.

Botoks İle El Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Botoks ile el terleme tedavisinde uygulanan işlem normal botulinum toksin uygulaması olduğu için etki hemen gözükmez. Bu sizi yanıltmasın işlemin etkisi 3. ve ya 4. gün ortaya çıkar ve tamamen terlemenin durması 15. gün de görülür.

Botoks İle El Terleme Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks ile el terleme tedavisinde işlemin etkisi 4 ayda yok olmaya başlar ve 6. ayda tamamen vücut tarafından eritilerek kaybolur. Bu yüzden 6 ayda bir tekrar gerekir.

Botoks İle El Terleme Tedavisini Tekrar Yaptırabilir Miyiz?

Eğer daha öncesinde bootoks ile el terleme tedavisi yaptırdıysanız ve botoksun etkisi geçmişse tekrar yaptırmanızda bir sakınca olmaz hatta tekrarlanan işlemler botoksun ömrü konusunda avantaja dönüşür. Tekrarlanan uygulama yapılır ise botoksun kullanım süresi uzar ve bu süre 1 seneye kadar çıkabilir.

Botoks İle El Terleme Tedavisinde Acı Ve Ya Ağrı Olur Mu?

Botoks ile el terleme tedavisi uygulaması yapmadan önce el ve avuç içlerine anestezik krem uygulaması yapılır. İşlem esnasında buz uygulaması ile bölge dondurulur ve çok ince uçlu iğneler ile enjeksiyon yapılır bu sayede hastalarımız tolere edilmecek bir ağrı ve ya acı hissetmez.

Botoks İle El Terleme Tedavisinden Sonra İşe Gidebilir Miyim?

Botoks ile el terleme tedavisi lokal olarak uygulanan pratik bir işlemdir. İşlem sonrasında gündelik yaşantınıza ve işinize kolaylıkla dönebilirsiniz.

Botoks İle El Terleme Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Aşırı el terlemesi problemi olan ve bu durumdan mustarip olan kadın veya erkek bu işlemi yaptırabilir.

Botoks İle El Terleme Tedavisinin Yan Etkisi Var Mı?

Botoks ile el terleme tedavisinde işlemden sonra eğer hassas bir cildiniz var ise kızarma yada hafif morarma gibi etkileri olabilir bunlarda buz uygulaması ile 1-2 saatte geçen şikayetlerdir.

Botoks İle El Terleme Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

Botoks ile el terleme tedavisini hamile ve emziren kadınların hormon düzensizliklerinden dolayı uygulama yapılması önerilmez. Bu süreçten sonra rahatlıkla bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nedir ?

Üst göz kapağı estetiği, üst göz kapağında sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve dokunun gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi bir uygulamadır.

İlerleyen yaş ile birlikte ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bunda yer çekimide önemli bir faktördür. Göz kapaklarında torbalanma, bollaşma, renk değişikliği, gevşeme ve kırışıklık gibi durumlar ortaya çıkar. Doğal olarak yaşanan bu sürece güneş ışınları, hava kirliliği, düzensiz uyku, sigara ve alkolde eklenince, cildin yıpranma sürecini hızlandırır.

Read More »

Kaş Kaldırma Yöntemleri

Zamanın getirdiği etkilerden biride kuşkusuz bedenin bir takım deformasyonlara uğramasıdır. Yaş almakla beraber elastikiyetini kaybetmeye başlayan cilt, öncelikle kırışıklık ve sarkma ile kendini göstermektedir. Yüz bölgesindeki ilk yaşlanma genellikle kaş ve alın bölgesinde oluşur. Zamanla bu bölgelerde oluşan deformasyonları, göz kapaklarındaki sarkmalar takip eder. Bu sarkmalar göz üzerine toplanabilir ve zamanla görüşü zorlaştıracak seviyeye ulaşabilir. Sahip olunan yüz ifadesini doğrudan etkileyen kaşların düşüşü, kişiyi yorgun,sinirli veya huzursuz gösterebilir.

Read More »

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Uygulaması

Cerrahi müdahaleden uzak durmak isterken aynı zamanda estetik bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercih ettiği ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri, son yıllarda tercih edilen en popüler uygulamalar arasında gösterilebilir.

Cildi gençleştirmede son derece etkili olan yöntemlerin kalıcılığı , uygun zamanlı seans tekrarları ile , uzun yıllar devam eder. Yaşlanma sürecini yavaşlatarak daha güzel yaş almayı da sağlayan ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri, her geçen gün daha popüler hale gelirken , daha doğal ve daha genç bir görünüm yaratmak için kişilere önerilir.

Read More »