Elmacık Kemiği Dolgusu

Zaman içerisinde yaş alma ile beraber cilt elastikiyetinin azalması kollojen üretiminin çok az olması sebebiyle ciltte sarkmalar başlarken , aynı zamanda yüz kemiklerinin aşınmaya başlaması ve kemikten kayıpla beraber , deri kemik üzerinden de akıp giderek sarkmaları daha belirgin hale getirir.

Bu tarz durumlarda özellikle yüz bölgesi için karşıdan bakıldığında elmacık kemikleri hem V Shape yüz şekli açısından çok önemli iken hem de yüzün yanakların ana taşıyıcı kolonlarından biri olması sebebiyle , kişinin yaşını belli eden en önemli unsurlardandır.

Elmacık kemiği dolgusu ne işe yarar?

Elmacık kemiği dolgusu  hem zaman içerisinde kaybedilen elmacık kemiği volümlerini geri koyar hem de yüzü yukarı doğru taşıyarak lifting etkisi yapar. Elmacık kemikleri yani malar kemikler yüzü taşıyan esas kolonlardandır. Bu sebeple buradaki volüm kayıpları ya da doğuştan var olan volüm eksikliği orta yüzde boşalmaya sebep olur.

Bu da zamanla yüzün alt ⅔ nün sarkmasına sebep olur. Yüzün aşağıya sarkmasıyla nazolabiyal kıvrımlar belirginleşirken , orta yüzde çöküntüler baş göstermeye başlar.

Elmacık kemiği dolgusu orta yüzdeki volümü arttırarak orta yüzdeki çizgilenmelerin önüne geçer. Ayrıca yüzün üst tarafında tamamlanan volüm ile cilt yukarı taşınmış olur. Bu da tüm yüzde lifting etkisi yaratır.

Elmacık kemiği dolgusu uygulaması sonrası üst yüz dolgun , alt yüzde ise lifting etkisiyle definasyonu artmış bir çene ve jawline hattı oluşur. Bu da V shape yüz görünümüne zemin hazırlar.

Elmacık kemiği dolgusu kimlere yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu yaşla beraber orta yüzde volüm kaybı yaşayan hastalara tedavi amaçlı yapılır. Ancak bazı kişilerde orta yüzde doğuştan gelen bir volüm kaybı vardır.

Bu yumuşak doku ila alakalı ya da malar kemiğin gelişimi ya da genetik olarak orta yüz volüm eksikliği ile ilgili  olabilir. Her durumda yine malar dolgu ile bu durumu tedavi ederek orta yüze rahatlıkla volüm kazandırılabilir.

Elmacık kemiği dolgusu aynı zamanda orta yüz volümü normal olsa bile daha genç yaşlarda , estetik açıdan V shape yüz elde etmek amaçlı uygulanabilir. Bu şekilde daha belirgin elmacık kemikleri , daha belirgin jawline hattı elde edilir. Yüzün tüm hatlarının definasyonu arttırılmış olur.

Allık sürüldüğünde ve hastaya yukarıdan ışık geldiğinde yüzdeki yansıması çok daha belirginleştirilerek , çekiçilik arttırılır.

Elmacık kemiği dolgusu için yaş sınırı var mıdır?

Elmacık kemiği dolgusu 18 yaş sonrası estetik amaçlı uygulanabilir. Özellikle 30 yaş sonrası için ise volüm kayıplarını tedavi etmek amaçlı uygulanır.

Elmacık kemiği dolgusu acıtır mı?
Tüm dolgu uygulamaları gibi elmacık kemiği dolgusu da lokal anestezi sonrası yapıldığı için ağrı oldukça minimalize edilir. Kanül yardımıyla , dolgu diffüz ve eşit bir şekilde yanak ve malar hatta dağıtılır. Elmacık kemiği dolgusu tekrar gerektirir mi? Bir kez yaptırırsam hep yaptırmam gerekir mi? Elmacık kemiği dolgusu olarak bazen mineralli bazen de saf hyalüronik asit dolgulari tercih edilir. Bu tercih kişinin ihtiyacına göre muayene sonrası belirlenir. Ortalama olarak dolgu kalıcılık süreleri 9 ay ila 18 ay arası değişir. Bu kalıcılıkta elbette esas faktör kişinin genetik özellikleri ve metabolizma hızıdır. Elmacık kemiği dolgusu belli aralıklarla yenilir ancak kişi yenilemek istemesse de bu herhangi bir probleme sebebiyet vermez. Yani dolgu eriyince daha kötü olmaz. Kişi sadece eski haline geri döner.

Elif Seda Keskin

Elmacık kemiği dolgusu mu yağ enjeksiyonu mu?

Bu karar kişinin beklentisine ve volüm kaybına bağlıdır. Her iki uygulamanında kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Yağ enjeksiyonunun kalıcılık oranı daha yüksekken , dolgu uygulaması çok daha pratik ve hızlı bir işlemdir.

Yağ enjeksiyonunda çok daha yüksek volümler enjekte edilebilirken , dolgu uygulamaları az volümle sonuç alabilecek hastalarda daha ön planda tercih edilir.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Landing Page Final

Ameliyatsız Operasyon ile; Konforlu | Acısız | Hızlı KonforluAcısızHızlı Yüz Gençleştirme Bölgesel Zayıflama Dolgu & Botoks

Read More »

Elmacık Kemiği Dolgusu

Zaman içerisinde yaş alma ile beraber cilt elastikiyetinin azalması kollojen üretiminin çok az olması sebebiyle ciltte sarkmalar başlarken , aynı zamanda yüz kemiklerinin aşınmaya başlaması ve kemikten kayıpla beraber , deri kemik üzerinden de akıp giderek sarkmaları daha belirgin hale getirir.

Read More »

Jawline Dolgu ( Çene Dolgusu )

Son zamanlarda daha güzel ve daha çekici kabul edilen tüm yüz şekillerinin belirgin ortak noktaları dikkat çekmektedir. V shape yüz ya da ters üçgen yüz diye de tanımlanan tüm çekici ve seksi kabul edilen yüzlerde , asıl dikkat çeken yerler , belirgin ve daha keskin yüz hatlarıdır.

Bu yüz hatlarından en ön plana çıkan ise , bazen masseter botokslarıyla desteklediğimiz , bazen yanak inceltme estetiğiyle daha da ön plana çıkardığımız ama esasen de jawline dolgu uygulaması ile oluşturduğumuz , çene kontür hattıdır.

Read More »