Dolgu Enjeksiyonları

Dolgu maddeleri yüzde zaman içerisinde oluşan çizgi ve kırışıklıkları doldurmaya yardımcı olur. Dolgu maddeleri direk deri altına verilerek  kırışıklıkları ve çökmeleri tedavi ederken aynı zamanda kemik üzerine verilerek hacim ve kontür oluşumunda da kullanılabilir.Eğer çöküntü ve kırışıklıklar sadece dolgu uygulamalarıyla giderilemiycek gibiyse yüz germe ameliyatlarıyla kombine edilebilir.

Dolgu maddeleri başlıca üç gruba ayrılır:

Biyolojik dolgu maddeleri: Kişini kendisinden elde edilen maddelerdir.

 1. Doku kokteyli: Yağ, fasya, ve dermis greftleri en sık kullanılanıdır.
 2. Yağ: Uyluk , kalça , karın gibi kişinin kendisinden liposuction yöntemiyle alınan yağ , belli işlemler sonrası dolgu maddesi olarak kullanılabilir.
 3. Kollajen: Aslen sığırlardan elde edilen kollajen uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Kollajern tipleri:

– Zyderm, zyplast (sığır kökenli kollajen)
– İzolajen (kişinin kendinden elde edilen kollajen)
– Dermalajen (insan kadavrası kökneli kollajen)
– Artekoll (polimetilmetakrilat + sığır kollajeni)

İzolajen ve dermalajen sığır kollajenine göre daha az alerjik ve daha dayanıklıdır. Artekoll’ün etkisi yarı kalıcı olup, zamanla hacmi azalır ama bir kısmı kalıcıdır.

 1. Hyaluronik asit:Laboratuar ortamında hazırlanan hyaluronik asitin alerjik reaksiyon gösterme eğilimi çok seyrektir.Uygulamadan önce test yapmaya gerek yoktur. Zamanla erirlerir, etki süreleri seçilen dolgu maddesine bağlı 4-18 ay arasında değişmektedir. Ayrıca dolgu kalıcılığı ürünün yanısıra kişinin metabolizma ve yapısınada bağlıdır.
 2. Fasya: İnsan kadavralarından elde edilen parçalanmış fasyanın enjekte edilen formları bütün dünyada popüler hale gelmeye başlamıştır. Uzun süre kalıcı etkisi bulunan bu enjeksiyon zamanla daha sık kullanılır hale gelecektir. Fascian adıyla dünya piyasalarında bulunmaktadır.
 3. Laktik asit: Sculptura adıyla bilinen dolgu maddesi laktik asit içermekte olup, geçici etki gösterir ve tekrarlamak gerekir.
 4. Sentetik dolgu maddeleri: Herhangi bir canlıdan elde edilmeyen ya da biyolojik kökene göre üretilmeyen maddelerdir.
 5.         Sıvı silikon
 6.     Silikon parçacıkları olan enjeksiyonlar:
 7. Gorteks

Yüzde Dolgu Uygulamaları
Yüzde hangi dolgu maddeleri kullanılır?

Dolgu maddeleri geçici, yarı kalıcı (uzun süreli) ve kalıcı dolgular olarak üçe ayrılabilir. Geçici dolgular arasında en sık kullanılanlar “hyaluronik asit” içeren dolgulardır. Kalıcılık süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişir. Yarı kalıcı (uzun süreli) dolgular arasında kalsiyum hidroksiapatit içerenler (Radiesse) ve poli-L-laktik asit içerenler (Sculptra) sayılabilir. Bu tür dolguların kalıcılıkları 2 yıl civarındadır. Kalıcı dolgular ise plastik içerenler (Bioalcamid), metilmetakrilat içerenler (Artecoll) ve sıvı silikon içeren ürünlerdir. Bu dolgularda erime olmaz. Ancak yüksek risk içerdiklerinden kullanılmaları önerilmez.

Elif Seda Keskin

Hyalürinik Asit Çeşitleri…

Hyaluronik asit ürünleri genellikle beş tiptir:

 • Dolgu özelliği olmayan, ancak cilt altına uygulanarak cildin nemlenmesini ve dolgunlaşmasını sağlayan saf hyaluronik asit ürünleri,
 • Kaz ayakları, dudaklardaki dikey çizgiler gibi ince çizgilere uygulanan ince dolgular,
 • Burun-dudak çizgileri, dudak köşelerinden aşağıya inen Marionette çizgileri, kaşlar arasındaki kaş çatma çizgilerine uygulanan orta kalınlıkta dolgular,
 • Dudak şekillendirme için geliştirilmiş dudak dolguları,
 • Elmacık kemiklerini belirginleştirme, çene ucunu büyütme gibi amaçlarla kemiklerin hemen üzerine uygulanan derin ve kalın dolgular. Bu tür dolgular el gençleştirme amacı ile de kullanılırlar.

Dolgular kalınlaştıkça kalıcılık süreleri uzar. Derin dolguların kalıcılığı 2 yıla kadar uzayabilir. Orta kalınlıktaki dolgular genellikle 9 – 12 ay dayanırlar.

Dolgu uygulama bölgeleri…

Burun-dudak çizgilerine,

Kaşlar arasındaki dikey çizgilere (botox ile kombine edilebilir)

Dudak köşelerinden aşağıya inen üzüntü çizgilerine (Marionette)

Gözaltlarındaki gözyaşı oluklarına ,

Elmacık kemikleri ,

Çeneye (büyütmek için),

Göz kenarlarındaki kaz ayaklarına,

Dudaklar üzerindeki dikey sigara çizgilerine,

Kaz ayaklarına.

Nemlendirici özelliği olan hyalürinik asitin diğer uygulamaları…

Saf hyaluronik asit tüm yüze, dudak kenarlarına, boyuna, dekolte bölgelere ve ellere uygulanabilir.

 

Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa…

 Hyalurinik asit dolgularının antidotu vardır.Hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

 

Dolgu uygulama süresi
Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »

Jawline

Jawline daha keskin bir çene hattı yaratılmak için uygulanan dolgu uygulamasıdır. İfade elde edilen görünüm için kullanılan genel bir tabirdir. Jawline cilt üzerinde elde edilen hattı oluşturulan kemiğe verilen isimdir. Özellikle Hollywood yıldızlarının yüz hatlarından esinlenilerek yapılan bu dolgu uygulaması sayesinde daha keskin ve maskülen bir yüz hattı elde edilebilir. Son yıllarda yuvarlak yüz hattı tercih edilmemeye veya da bir yüz kusuru olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu yüzde de çene ve jawline gibi daha keskin çene hattı oluşturabilecek uygulamalar tercih edilmeye başlamıştır.

Read More »