BURUN DOLGUSU – LİKİT RİNOPLASTİ

Günümüzde rinoplastinin en kuvvetli alternatifi olarak liquid rinoplasti çıkar karşımıza.Bazılarımız ameliyattan çekinir veya çok büyük değişiklere sıcak bakmaz, yada zaten burunda rahatsızlık veren durum çok basit yöntemlerle kapatılabilecek durumdadır.

Bu tarz durumlarda küçük dokunuşlarla arzulanan farklar yaratılabilir.Bu dokunuşlarda genelde hyalürinik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır.Bu sebeple de burun dolgusu ,  liquid rinoplasti olarak adlandırılmıştır.

 

Geleneksel rinoplastiye kıyasla liquid rinoplasti yada bir başka değişle burun dolgusu uygulamaları çok daha az invaziv olarak kabul edilir. Burnun yeniden şekillendirilmesini arzulayan ve bunun için çözümler arayan ancak ameliyat gibi büyük bir prosedürü de göze alamayanlar için liquid rinoplasti akılcı bir çözüm yoludur.

 

Liquid rinoplasti aynı klasik rinoplasti uygulamaları gibi burnu şekillendiren , kontürlerini düzenleyen ve burun ucunun kalkıklığını sağlayabilen bunları sağlarken de , ameliyat sonrası zaman kaybı olmayan harika bir ameliyat alternatifidir.

Burun dolgusu (liquid rinoplasti) nedir?

Burun dolgusu , geleneksel burun ameliyatlarına alternatif olarak uygulanabilecek cerrahi olmayan bir burun estetiği seçeneğidir. Uzun zamandır kullanılan yanak veya dudak dolgularının da etken maddesi olan hyalürinikasit bazlı dolgular uygulanarak yapılır.Yani hyalürinik asit bazlı dolgu maddeleriyle burnun estetik ilkelere bağlı şekillendirilmesidir.

Burun dolgusu (ameliyatsız burun estetiği) neleri düzeltebilir?

Özellikle burunda göze batan asimetrileri düzeltmede ,

 • Halk arasında kemerli burun olarakta adlandırılan burun sırtındaki çıkıntıları (dorsal humpı) gölgeleme de , bunu daha az belirgin hale getirme de ,
 • burun kontürlerini belirginleştirmekte ,
 • burun ucu düşüklüğünü gölgeleyerek burun ucu kaldırmada ,
 • burun ucunda tripod diye adlandırılan daha keskin hatlı üçgeni oluşturma da ,
 • tersi bir durumda burun ucu  çok sivri ise rotasyonu arttırarak burun ucunu daha oval ve yuvarlak bir hale getirmede,
 • gerekliyse burun hatlarını yumuşatma da yada gerekliyse keskinleştirerek belirginleştirmede kullanılabilir.

Bunlar burun dolgusunun burun şekillendirmede yaratabileceği farklardır. Ayrıca gerekli görülürse burun ucunu kaldırmak için dolgu uygulaması ameliyatsız yöntemler ile de desteklenebilir.

2016’da yapılan bir çalışmada ( bkz. Kaynak – 1 ) dolgularla yapılan liquid rinoplastinin sadece geleneksel rinoplasti ameliyatının alternatifi olarak kalmamakla  beraber aynı zamanda daha önceden rinoplasti geçirmiş hastalarda oluşan küçük problemleri gölgelemek veya tedavi etmek amacıyla da kullanılabileceği gösterilmiştir.

Örneğin ters V burun deformitesinde yada rinoplasti sonrası burun çökmesi , asimetri oluşumu gibi komplikasyonlarda da çözüm olarak kullanılabilir , burun görünümü iyileştirebilir.

Ameliyatsız burun ucu kaldırma nedir?
Ameliyatsız burun ucu kaldırma genellikle dolgunun kombine olarak kullanıldığı ve oldukça başarılı sonuçlar alınan kombine bir prosedür olarak tanımlanır. Düşük burun ucuna yapılan dolgu uygulaması burun ucunu kaldırırken , yine düşük burun ucu köküne yapılan ameliyatsız uygulamalar burun ucunu aşağı doğru çeken kasları bloklayarak yine burun ucunun kaldırılmasına yardımcı olur.

Elif Seda Keskin

Burun dolgusu (liquid rinoplasti) avantajları nelerdir?

Burun dolgusu yaptırmak sadece 15 dakikanızı alır diğer taraftan  geleneksel rinoplasti ameliyatı en az 1 ila 4 saat arası süren bir cerrahi girişimdir.

 

Liquid rinoplastide sonuçlar hemen alınır , işlem sonrası sonuç direk ortadadır ve herhangi bir iyileşme süresi beklemeye gerek yoktur. Prosedür uygulanır ve aynı gün işe geri dönülüp rutin hayat devam edilebilinir.

 

Liquid rinoplasti uygulaması esnasında herhangi bir şekilde genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Basit lokal anestezi yöntemleri yeterlidir. Böylece işlem sonunda sistemik bir ilaç uygulamasına maruz kalınmadığı için bulantı , kusma yada sersemlik gibi yan etkiler ortaya çıkmaz.

 

Burun dolgusunda malzeme olarak hyalürinik asit dolgular kullanıldığı için işlemin tamamı  geri dönüşümlüdür. Eğer sonuçlardan memnun kalmaz veya beğenmezseniz veya herhangi bir komplikasyonla karşılaşılırsanız , uygulamada bulunan  cerrah hemen hyalürinik asitin antidotu olarak hyalürinidaz uygulaması ile tüm dolguyu eritebilir. Böylece sorun çözülürek burun tamamen eski haline getirilebilir.

Burun dolgusunun (ameliyatsız burun estetiği) dezavantajları

Sonuçlar geçicidir bu yüzden eğer yeni burun görüntünüzü sevdiyseniz mevcut durumu korumak için üzenli olarak dolgu uygulamanızı tekrar ettirmeniz gerekmektedir.

2018’de yapılan bir çalışmaya ( bkz. Kaynak – 1 )  göre ciddi vasküler komplikasyonlar , damar tıkanması gibi riskler  rapor edilmiştir. Bu , dolgunun direk damar içine enjekte edilmesine veya verilen dolgunun hacmi ile beraber damara baskı yapılması sonucu ortaya çıkabilir .

Bu tarz durumlarda damarın beslediği alana bağlı sorunlar meydana gelebilir. Ancak bunlar son derece nadir rastlanan komplikasyonlardır. Ayrıca bir ameliyat prosedürüyle kıyaslandığında riskler daha azdır.

Rinoplastinin avantajları

Klasik rinoplasti de sonuçlar kalıcıdır ve tekrar tekrar tekrarlanması gerekmez.

Klasik burun estetiği operasyonlarında çok ciddi değişiklikler yaratılabilinir.

Liquid rinoplastide hastanın burun yapısına göre uygunluk belirlenirken , genelde burun ameliyatlardan çok kalın deri mevcut olmayan herkes fayda görür.Bu sebeple endikasyon skalası daha geniştir.

Ayrıca klasik rinoplastinin başka bir avantajı da aynı anda birçok cerrahi işlem yaptırabilmeniz sayılabilir. Örneğin burun operasyonu ile aynı zaman diliminde  çenesini de büyütmek isteyen kişiler herhangi bir çene silikonu ile çenelerini ilerletip büyütürken aynı seansta burun estetiği de yaptırabilir.

Yine aynı şekilde nefes almasında problemi olanlar yine burun estetiği yaptırırken operasyona septum düzeltilmesi yada burun içi etlerin küçültülmesi gibi ek cerrahiler ilave ederek nefes almalarını da rahatlatabilirler.

Klasik Burun estetiği operasyonlarının  dezavantajları

Sonuç olarak rinoplasti operasyonu bir cerrahi prosedürdür ve doğal olarak riskler artmaktadır. Bu riskler kanama , enfeksiyon , genel anesteziye bağlı oluşabilecek  reaksiyon ve yan etkiler olarak sıralanabilir.

Ayrıca  beğenilmeyen bir burun estetik sonucuyla karşılaşılabilinir.

Bunlara ek olarak ameliyat daha maliyetli bir süreçtir.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi ortalama olarak bir yıla kadar sürer , bu sebeple de burun ameliyat sonucunuzu görebilmek için uzun bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Eğer burun sonucunuzdan memnun kalmazsınız bir kez daha ameliyat olmanız gerekmekte ayrıca bu ameliyat olmayı beklerken bir yıl kadar bu sonuçlarla devam etmeniz gerekmektedir.

Kimler ameliyatsız burun estetiğinden (burun dolgusundan ) fayda görecek adaylardır?

Burun dolgusu için en iyi adaylar gölgelenebilecek miktarda kemerli buruna sahip olanlar , belirli miktarda burun ucu düşüklüğü  olan ve ameliyatsız burun estetiği arzulayan kişilerdir. Aynı zamanda burnundaki asimetriler de burun dolgusu ile gölgelenebilir.

Burun dolgusu yaptıracak kişi şunu bilmelidir ki her ne kadar sonuçlar şaşırtıcı derecede mutlu edici olabilse de asla cerrahi müdahale sonuçları kadar farklılık yaratamaz. Burun dolgusu ile yeni baştan farklı bir burun yaratılamaz .

Burun şekli ancak iyileştirilebilir , şekillendirilebilir  ve aynı zamanda eskiye kıyasla daha iyi görünmesi sağlanabilir. Eğer ki kişi burun dolgusu sonrasında çok dramatik değişimler ve çok farklı sonuçlar bekliyorsa  , kişi burun dolgusu yerine rinoplasti cerrahisine , yönlendirilmelidir.

Ayrıca burun görünümünün estetik kaygısı yanında , nefes almada da ciddi problemleri olanlar , çok ciddi kırıkları bulunan bir  burun yapısına sahip olanlar ,  riskleri kabul ederek cerrahiye yönlendirilebilir.

Bunların yanı sıra  sürekli gözlük takan , güneş gözlüğü veya ağır normal klasik gözlükler takanlarda yine liquid rinoplasti için iyi adaylar değildirler. Burun dolgusu sonrası bir ila iki hafta gözlük takımından kaçınılması gerekir çünkü burun dolgusu ağırlık altında ezilerek yanlara dağılabilir , görünüm bozulabilir.

Burun dolgusunda prosedür nasıl ilerler? Burun dolgusu yapılma aşamaları nelerdir?

Öncelikle hasta sırtüstü uzandırılır,  daha önceden sürülen anestezik krem temizlendikten sonra uygulama  yapılacak burun sahası dezenfektan bazlı solüsyonlarla temizlenir. Hafif bir buz uygulaması sonrası , dolgu işlemine başlanır.

Kanüller ve gerekirse de bazı bölgelerde iğneler yardımıyla hyalürinik asit bazlı dolgu enjekte edilerek burun şekillendirilir.

Dolgu uygulaması sonrasında herhangi bir masaj önerilmez . Tüm bu prosedür ortalama 10 ila 15 dakika sürer.

Burun dolgusu sonrası beni neler bekliyor?

Uygulama sonrası iyileşme zamanı oldukça kısadır. Gerekirse 5 ila 10 dakika daha buz uygulaması yapılır,  sonrasında kişiler eve gönderilebilir ve günlük yaşama geri dönerler.  Sadece 1 ila 2 hafta kadar burun dolgusu uygulanan alana herhangi bir baskı uygulanmaması tavsiye edilir.

Burun dolgu uygulamasını ne kadar zamanda bir tekrar etmem gerekir?

Rinoplasti operasyonlarından  farklı olarak burun dolgusu uygulamaları geçicidir. Sonuçlar kişiden kişiye değişmekle beraber , altı aydan iki yıla kadar sürebilir.Burada süre , kullanılan dolguya ve kişinin bazal metabolizma hızına  bağlı olarak değişmektedir.

Ancak son zamanlarda bilindiği üzere , genellikle dolguların tamamı erimemekle beraber her dolgu uygulama tekrarında , dolgu zamanları uzayabilmektedir.

Bazı hastalarda 24 aya kadar süren güzel sonuçlar alınmıştır ancak bilinmedir ki ilk anki efekti tekrar sağlayabilmek için burun dolgusu mutlaka tekrar gerektirmektedir.

Burun dolgusunun (ameliyatsız burun estetiğinin) riskleri nelerdir?

Burun dolgusu az sayıda komplikasyona sahiptir ancak bütün kozmetik prosedürler gibi burun dolgusunda da ciddi riskler vardır. Bunlar ;

 • kızarıklık
 • ödem
 • kanama
 • dolgu uygulanan bölgede hassasiyet ve
 • vasküler tıkanıklıklara bağlı oluşabilecek komplikasyonlardır.

Bu yan etkiler genellikle geçicidir.

Sonuç olarak ; liquid rinoplasti son zamanlarda giderek artan bir popülariteye sahiptir. Ameliyatla kıyaslandığında çok daha pratik ve hızlı sonuç vermesi , burun estetiği amaçlı başvuran kişiler için belirgin avantajlardır.

Burun dolgusu klasik ameliyatlara göre çok daha pratik bir uygulama olsada yine de iyi düşünülerek karar verilmesi gereken bir süreçtir. Karar aşamasında hem burun ameliyatı yapan hem de burun dolgusu yapan bir plastik cerrahla görüşme de fayda vardır.

Böylece burun dolgusu adayı  eğer fayda görecekse , ameliyatsız burun ucu kaldırılabilecekse , burun ucu düşüklüğü tedavi edilebilecekse , kemerli burun gölgelenebilecekse rahatlıkla burun dolgusuna yönlendirilirken eğer çok fazla fayda görmeyeceği ön görülüyorsa  burun  ameliyatına yönlendirilebilir.

Kaynak : 

 1. Nasal Reshaping with Hyaluronic Acid: An Alternative or Complement to Surgery https://insights.ovid.com/plastic-reconstructive-surgery-global-open/prcsgo/2016/11/000/nasal-reshaping-hyaluronic-acid-alternative/18/01720096
 2. Vascular Occlusion after Hyaluronic Acid Filler Injection https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29849280/
Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çene ve Elmacık Kemiği Dolgusu

Çene ve elmacık kemiği dolgusu genel olarak birlikte uygulanan estetik işlemlerdir. Daha keskin bir yüz hattının olması ve daha genç bir görünüm elde etmek için hem çene bölgesine hem de elmacık kemiği bölgesine dolgu uygulanabilir. Genç görünmek isteyen kişilerin kırışıklıkların giderilmesi ve daha canlı bir yüz yapısına sahip olabilmesi için elmacık kemiği dolgusu sıklıkla tercih edilir. Son yıllarda elmacık kemiği dolgusu ile birlikte yüzün farklı bölgelerine dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Read More »

El Dolgusu

El dolgusu yaşlanmaya bağlı olarak el bölgesinde oluşan kırışıklar ve deformeler için uygulanan bir işlemdir. Vücudun genelinde yaşlanmaya bağlı olarak hacim kayıpları söz konusu olur. Yaşanan bu hacim kayıpları ile birlikte kırışıklık, sarkma ve yaşlanma belirtileri kendini gösterir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu malzemesi, aynı şekilde ellere de uygulanır ve böylece ellerde tekrar gençliğin canlılığı ve pürüzsüzlüğü elde edilebilir. Estetik işlemlerin gün geçtikçe yaygınlaştığı ve daha da başarılı uygulamalara yer verildiği şu dönemde, ellerin de sağlıklı ve genç görünmesi artık dolgu uygulamaları ile mümkün olmaktadır.

Read More »

Jawline

Jawline daha keskin bir çene hattı yaratılmak için uygulanan dolgu uygulamasıdır. İfade elde edilen görünüm için kullanılan genel bir tabirdir. Jawline cilt üzerinde elde edilen hattı oluşturulan kemiğe verilen isimdir. Özellikle Hollywood yıldızlarının yüz hatlarından esinlenilerek yapılan bu dolgu uygulaması sayesinde daha keskin ve maskülen bir yüz hattı elde edilebilir. Son yıllarda yuvarlak yüz hattı tercih edilmemeye veya da bir yüz kusuru olarak kabul edilmeye başlamıştır. Bu yüzde de çene ve jawline gibi daha keskin çene hattı oluşturabilecek uygulamalar tercih edilmeye başlamıştır.

Read More »